Máte
otázku?

Ako sa brániť vyhrážaniu, napadnutiu a urážaniu?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Ako sa brániť vyhrážaniu, napadnutiu a urážaniu?

Dobrý večer, chcem sa spýtať pokiaľ ma niekto uráža, nadava a vyhráža, neskôr vás napadne najskôr chytením pod krk a potom následne fackou... Co môžem robiť?... Ďakujem

Odpoveď: Ako sa brániť vyhrážaniu, napadnutiu a urážaniu?

Dobrý deň, vo Vašom prípade Vám odporúčam podať na dotyčnú osobu trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu nebezpečného vyhrážania. Trestný čin podľa ustanovenia § 360 ods. 1 Trestného zákona (nebezpečné vyhrážanie) je spáchaný, ak sa Vám páchateľ vyhráža smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo ublížením na zdraví a toto jeho konanie je takej intenzity, že vo Vás môže vzbudiť dôvodnú obavu o Vaše zdravie. Vzhľadom na to, že vo Vašom prípade už prešiel od slovných vyhrážok aj k fyzickému aktu (chytenie pod krk a facka) mám za to, že jeho vyhrážky vo Vás môžu vzbudiť (resp. vzbudili) dôvodnú obavu o Vaše zdravie. Z toho dôvodu Vám odporúčam na najbližšom orgáne PZ SR podať trestné oznámenie. V trestnom oznámení čo najpresnejšie uveďte všetky skutočnosti (čo ho k tomu asi viedlo, či boli svedkovia...) a zároveň Vám odporúčam vyžiadať si kópiu zápisnice o podaní trestného oznámenia. Po podaní trestného oznámenia následne budú orgány činné v trestnom konaní postupovať z úradnej povinnosti bez nutnosti navrhovania ďalších úkonov. 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Ako sa brániť vyhrážaniu, napadnutiu a urážaniu? (Trestné právo)

Dobrý deň.
s bývalým priateľom, s ktorým mám 3,5 ročnú dcéru sme sa pred cca pol rokom rozišli.
Ostala som však s ním kvôli dcére bývať v spoločnej domácnosti. Teraz by som sa chcela odsťahovať aj s dcérou. Začal sa mi vyhrážať, že keď odpustím spoločnú domácnosť aj s dcérou tak ma zabije a bude mu jedno, že dcéra nebude mať ani matku ani dcéru.
Takéto vyhrážky použil už asi 3 krát.
Mám dôvodnú obavu o svoj život a život svojej dcéry. Podľa mňa nie je psychicky v poriadku, pretože aj jeho konania počas nášho spolužitia boli niekedy takzvané na hrané. Môžem podať na neho trestné oznámenie?
Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako sa brániť vyhrážaniu, napadnutiu a urážaniu?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 25.10.2020)

Dobrý deň,
trestné oznámenie môžete podať vždy, príslušník policajného zboru SR preverí, či skutok napĺňa znaky trestného činu. Takéto konanie a vyhrážky Vám však odporúčame okamžite nahlásiť, nakoľko ak sama máte obavu o jeho zdravom uvažovaní, tak jeho správanie môže byť veľmi nebezpečné.

Rovnako ak uvažujete, resp. potrebujete už od neho odísť, požiadajte o pomoc Vašu rodinu. Nech Vás prídu z nehnuteľnosti vyzdvihnúť, nech sú Vám na blízku, keď sa budete sťahovať. Ak nemáte takú možnosť, môžete kontakt najbližšie krízové centrum alebo požiadať o pomoc sociálnu kuratelu. Neriešte túto situáciu sama a zdôverte sa Vašej najblízkej osobe o Vašich obavách.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako sa brániť vyhrážaniu, napadnutiu a urážaniu? (Trestné právo)

Dobrý deň, poraďte mi prosím Vás. Synova priateľka sa my vyhráža rozkopaním. Vraj ja ich napádam. Inak je to naopak ona a môj syn sa mi stále vyhrážajú, že ma zlikvidujú a dajú na políciu. Ja mám zdravotné problémy som dlhodobo PN. Z domu nikam nechodím nekontaktujem ju, no stále sa mi vyhráža. Teraz je taká situácia, že sa nedá poriadne nič vybaviť. Čo robiť v takomto prípade, nech mi už dá pokoj.

Odpoveď: Ako sa brániť vyhrážaniu, napadnutiu a urážaniu?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 01.04.2020)

Dobrý deň. Je zrejmé, že sa nachádzate v zložitej situácii. Pokiaľ sa s priateľkou Vášho syna nedá rozumne porozprávať, tak v zásade musíte vyhľadať pomoc od štátnych orgánov, a to buď prostredníctvom civilného zákazu kontaktovania, prípadne priblíženia alebo potom prostredníctvom trestného oznámenia. Závisí to najmä od intenzity a charakteru vyhrážok. Ak ide o vyhrážky, kvôli ktorým sa reálne obávate o vlastný život a zdravie, tak potom je na mieste podať trestné oznámenie.

Chápem, ž v súčasnosti má každý obmedzené možnosti riešenia praktických vecí, ale podanie na políciu, prokuratúru, či súd sa dá vždy vybaviť aj cez podanie zásielky poštou.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako sa brániť vyhrážaniu, napadnutiu a urážaniu?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku