Darovanie peňazí deťom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Darovanie peňazí deťom

Dobrý deň, chcela by som sa vás opýtať: Otec plánuje rozdeliť medzi nás, jeho deti, peniaze z predaja bytu (nie všetky, len určitý podiel). Čo by bolo lepšie - riešiť to cez darovaciu zmluvu, alebo iným spôsobom? Je nevyhnutne potrebné mať overený podpis na zmluve, alebo je lepšie ho overiť, aby ho po jeho smrti nemohol niekto napadnúť?

Odpoveď: Darovanie peňazí deťom

Dobrý deň.

Na bežné darovanie hotovosti nemusí byť písomná darovacia zmluva, avšak z dôvodu právnej istoty by som darovaciu zmluvu vo Vašom prípade spísala. Overenie podpisu darcu nie je v týchto prípadoch povinné, no je lepšie, keď podpis necháte overiť z dôvodu predídeniu neskorším pochybnostiam príbuzných o tom, či podpis darcu je pravý alebo či bol darca v čase darovania svojprávny.

Ešte upozorňujem na formu úhrady daru, pretože dar Vám môže byť poskytnutý v hotovosti len do výšky 15 000 EUR . Vo Vašom prípade keď budete spisovať darovaciu zmluvu by som odporúčala dar poskytnúť formou prevodu na účet, keďže dar bude poskytnutý z peňažných prostriedkov, ktoré Váš otec získa z predaja bytu.