POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Vrátenie zálohy za dovolenku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Vrátenie zálohy za dovolenku

Dobrý večer, prosím Vás o informácie ohľadom vrátenia peňazí za zálohu za dovolenku, či mám nárok na vrátenie plnej sumy alebo len časti.

V marci sme zaplatili 100,- € ako zálohu za dovolenku. Pani nám poslala údaje k platbe a info, že nám rezervuje izbu na nami vybraný termín 06.08.

Všetko sa vybavovalo cez mobil a mailom. Neposlala žiadne iné dokumenty. Tešili sme sa na dovolenku a ani vo sne by nás nenapadlo, že by sa niečo malo stať a pokaziť dovolenku. Nečakane prišli zdravotné problémy našej dcérky a preto sme museli dovolenku zrušiť.

Pani sme o tom informovali a dovolenku zrušili a žiadali sme ju o vrátenie zálohy, keďže sme jej to dali vedieť mesiac a pol vopred.

Pani sa začala vykrúcat, že to nie je možné... Potom súhlasila, že si nechá 10-20,- € ako náhrada škody, keďže mohla mať iných záujemcov, tak sme sa dohodli ustnou formou na vrátení 80,- €.

Povedala, že peniaze pošle, keď sa jej náš termín obsadí... Pani sa neozyvala skoro mesiac. Keď sme jej volali a pýtali sa prečo sa tak dlho neozyvala, povedala, že nemá čas sa takými vecami zaoberať a jej prioritou je vybavovať objednávky, teda záujemcov...

Potom povedala, že ešte nevie, akú sumu nám vráti a či niečo vôbec vráti... Zaskočilo ma to, lebo poprela, že sme sa dohodli ustnou formou na 80,- €... Nakoniec vrátila 50,- €... Chcem sa opýtať, či je to v poriadku... Či si môže sama určovať, koľko vráti... Mala by to mať zahrnuté v zmluve, dokumentoch? Žiadne dokumenty nám neposlala... Keď som jej volala, nedvíhala mobil, chcela som ju požiadať, aby doplatila zvyšných 30,- €.... Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Vrátenie zálohy za dovolenku

Dobrý deň, vzhľadom na to, že nemáte písomne uzatvorenú žiadnu zmluvu je Vaša situácia zložitejšia. V prípade písomnej zmluvy by bolo jednoznačné, za akých podmienok je možné pobyt zrušiť a aký vysoký storno poplatok by ste museli zaplatiť. Druhou možnosťou je, že tieto informácie má upravené v obchodných podmienkach, tie by mala mať zverejnené na svojej internetovej stránke. V prípade, že nemá ani obchodné podmienky, z ktorých by bolo zrejmé aké sú podmienky zrušenia pobytu, mám za to, že pani porušuje zákonom ustanovené povinnosti. Mám za to, že ak medzi Vami prebiehala iba e-mailová, resp. ústna komunikácia a nedošlo k uzatvoreniu žiadnej zmluvy, ani písomnej objednávky, mali by ste mať nárok na vrátenie celej sumy. Pani sa totiž na Váš úkor bezdôvodne obohatila. Nemá žiadny právny nárok na sumu, ktorú ste jej zaslali. Keby sa bránila tým, že ona poskytuje služby ubytovacieho zariadenia, pričom nemá na svojej stránke uverejnené obchodné podmienky, ani nedošlo k uzatvoreniu písomnej zmluvy medzi Vami, sama by priznala, že s jej podnikaním "nie je všetko v poriadku".