Vrátenie zálohy pri nevykonaní diela

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Trenčín

Otázka: Vrátenie zálohy pri nevykonaní diela

Dobrý deň, objednala som si prácu - základovú dosku na záhrade (pod drevenú chatku). Uzavreli sme dohodu s firmou, v ktorej sa objednávateľ zaväzuje zaplatiť zálohu. Zaplatila som 1 600€ ako zálohu, ale v dôsledku vybavovania stavebného povolenia sa celý proces posunul o pár mesiacov. Keď som firmu požiadala o začatie prác, pán podnikateľ cez SMS požadoval ďalších 700€, avšak len vtedy sa rozhodne začať. S tým som nesúhlasila, pretože dohodnutá záloha bola pripísaná na jeho účet. Nerozumiem, prečo si vyžaduje peniaze, keď ešte ani nezačal. Odpovedal, že chce mať istotu, že opäť neposuniem termín, a že keď mu pošlem aspoň 500€, začne ihneď pracovať. Nesúhlasila som, a cez SMS som mu poslala výzvu na začatie práce vo vyhradenom termíne v mesiaci júli, inak odstúpim od dohody a budem žiadať vrátenie peňazí. Pán sa odvtedy neprejavil, nezdvíha telefón, ani nereaguje na správy. Mám potvrdenie o prevode 1 600€ a podpísanú dohodu. Plánujem písomne doručiť oznam o odstúpení od dohody a požiadavku na vrátenie zálohy. Neviem, aké by mali byť moje ďalšie kroky, obávam sa, že peniaze už neuvidím. Môžem požiadať o vrátenie zálohy, aj keď sama odstupujem od dohody? Je to trestný čin podvodu alebo sprenevery?

Odpoveď: Vrátenie zálohy pri nevykonaní diela

Dobrý deň. Predpokladám, že orgány činné v trestnom konaní by túto vec neposúdili ako trestný čin podvodu, či sprenevery. Danú vec je preto na mieste riešiť civilnou cestou. V podstate totiž ide o nedodržanie zmluvného záväzku. Ak od zmluvy odstúpite, nie je to prekážka toho, aby ste od zhotoviteľa požadovali vrátenie zálohy za dielo, ktoré ani nezačal vykonávať. Pokiaľ sa Vám nepodarí získať zaplatenú zálohu späť mimosúdnou cestou (na základe Vami spomenutej výzvy), môžete podať žalobu na súd.