Vlastníctvo v BSM a jeden vlastník nehnuteľnosti


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 10. 1. 2017

Otázka: Vlastníctvo v BSM a jeden vlastník nehnuteľnosti

Dobry den, na zaklade kupnej zmluvy z pred 23 rokov som sa stal pocas manzelstva jedinym vlastnikom nehnutelnosti a moja byvala mi vtedy pred notarom v kupno-predajnej zmluve potvrdila, ze ide o vyhradne moje vlastnictvo a bolo nadobudnute z mojich prostriedkov a nie je sucastou BSM. Jej podpis overil notar. Na zaklade tejto zmluvy ma kataster zapisal ako jedineho vlastnika do katastra. Poznamenavam, ze notar vsak tento ukon urobil len v zmluve a nevykonal to notarskou zapisnicou. Teraz po 23 rokov napadla po rozvode tuto zmluvu a domaha sa pri sudnom konani o vyporiadanie BSM, aby tato nehnutelnost bola zaradena do BSM, pretoze bola nadobudnuta pocas manzelstva. Napriek tomu, ze som jediny vlastnik zapisany v katastri a zmluva, ktorou som sa stal vlastnikom obsahuje notarom overeny jej podpis, ze uvedena nehnutelnost nepatri do BSM, je vyhradne mojim vlastnictvom a bola zaplatena z mojich prostriedkov. Co je uvedene v clanku zmluvy. Jej podpis je sucastou zmluvy prave z tohto dovodu. Prosim Vas, ake paragrafy a ktorych zakonov brania zaradeniu tohto majetku do BSM? Na co sa mam odvolat pred sudom? Ma moja ex pravdu, ze tato nehnutelnost patri do BSM? Moze sud rozhodnut v jej prospech? Dakujem.

Odpoveď: Vlastníctvo v BSM a jeden vlastník nehnuteľnosti

Dobrý deň, je to tak, že nehnuteľnosť patrí iba Vám, ona sa však môže domáhať vysporiadania aj tejto nehnuteľnosti, ak by preukázala, že peniaze na kúpu nehnuteľnosti boli zo spoločných peňazí. Dôležitá je realita v tomto čase.

V zákone túto úpravu nenájdete, dá sa to vyvodiť z judikatúry, v ktorej je uvedené, že majetok nadobudnutý za výlučne prostriedky jedného z manželov nepatrí do BSM. Dôležité je správne to odôvodniť. Už som sa stretol aj s tým, že sudkyňa chcela odignorovať túto judikatúru. Takže bojujte.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju tu:

Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí