Máte
otázku?

Zápis manžela do listu vlastníctva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Žilina
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Zápis manžela do listu vlastníctva

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ako čo najjednoduchšie zapísať manžela do listu vlastníctva. Nehnuteľnosť som nadobudla kúpnou zmluvou v roku 2013, spoločne sme ju prerobili aj hypotéku máme spoločnú, nehnuteľnosť je založená. Môžem mu nehnuteľnost darovať bez toho, aby sme platili dan z darovania? Ďakujem

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Dobrý deň, vo Vašom prípade je najlepšie riešenie práve darovacia zmluva.

Zmluvou mu darujete podiel na nehnuteľnosti.

Daň z darovania sa neplatí. Táto daň bola zrušená. Nebude platiť ani daň z príjmu.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň,
Manžel zdedil majetok po rodičoch. Spolu so súrodencami sa vysporiadal tak, že od nich si odkúpil 1/3 za 1 euro. Chcem sa opýtať, či ako manželka som spoluvlastník, keďže sa jednalo o kúpnu zmluvu. Ďakujem.

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 03.02.2021)

Dobrý deň,

 

v zmysle § 143 Občianskeho zákonníka patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka." Tým, že bola uzatvorená kúpna zmluva a manžel nezískal nehnuteľnosť dedením alebo darovaním tak predmetná nehnuteľnosť by patrila do BSM v časti odkúpených podielov. Ak by ma kúpu použil peniaze mimo BSM, tak by tie odkúpené podiely nepatrili do BSM. Pre vylúčenie akýchkoľvek pochybností sa prípadne môžete dohodnúť s manželom, aby Vám prepísal polovicu podielu darovacou zmluvou, čím by ste sa stali podielovými spoluvlastníkmi (1/2 a 1/2), samozrejme ak by s tým súhlasil. V tomto prípade by to nebolo možné urobiť kúpnou zmluvou, keďže pri BSM platí, že ak počas manželstva zo spoločných prostriedkov, ktorýkoľvek z manželov nadobudne nehnuteľnosť, tá potom patrí do BSM. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň,
Prosím chcela by som sa poradiť: manžel kúpil byt, na ktorý má hypotéku ešte pred uzavretím manželstva. Žijem s ním v tomto byte takmer odpočiatku, ešte sme boli len priatelia. Je možné ma prosím zapísať do katastra nehnuteľnosti ako spoluvlastníka keďže sme už manželia?
Je tam nejaká lehota ? potom prosím do kedy sa následne nemôže nehnuteľnosť predať? Totiž plánujeme ho predať, keďže chceme spolu stavať domček a tie peniaze z neho investovať do spoločného domu.
Ak však nebudem ako spoluvlastník na byte pri jeho predaji a tieto financie z predaja investujeme do domu, spadá potom spoločný dom do BSM ? Keď peniaze by išli z bytu kde bol výlučným vlastníkom? Prosím aké mám možnosti a práva, aby následne dom spadal do BSM (aj kvôli deťom a rozvodu).
Vopred pekne ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 09.12.2020)

Dobrý deň,
ak bol byt nadobudnutý pred uzatvorením manželstva, byt je vo výlučnom vlastníctve manžela. Aj keď bol byt kupovaný formou hypotéky a táto bola platená počas trvania manželstva, táto okolnosť nemení formu vlastníctva. Vy v prípade rozvodu by ste mali nárok na vrátenie sumy vo výške polovice splátok úhrady hypotéky s príslušenstvom.

Váš zápis do listu vlastníctva ako spoluvlastníka je možný na základe darovacej zmluvy.

Ak by ste byt predali s tým, že výlučným vlastníkom bytu bude naďalej iba manžel, teda nedaroval by Vám pred jeho predajom podiel na byte, RD, ktorý chcete stavať počas trvania manželstva, bude spadať do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, či je možné ma pri zapise novej nehnuteľnosti (rodinný dom) zapísať do listu vlastníctva. Dom sme začali stavať pred uzatvorením manželstva. Stavebné povolenie je vydané na manžela, aj rozhodnutie o užívaní stavby. Tak neviem, či je možné teraz pri zapise novej nehnuteľnosti do katastra uviesť na list vlastníctva oboch manželov.
A ešte podotázka, dom je postavený na pozemku, ktorý bol darovaný manželovi a on je na liste vlastníctva.
Ďakujem.

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 03.12.2020)

Dobrý deň,
pri posudzovaní toho, či ste aj Vy vlastníkom nehnuteľnosti, a teda by ste mali byť zapísaná priamo pri evidovaní stavby do katastra na list vlastníctva je rozhodujúce, či došlo k vzniku veci (stavby) počas trvania manželstva. K tomu dochádza vtedy, ak bola stavba rozostavaná do takej miery, že bolo možné rozlíšiť usporiadanie prvého nadzemného podlažia až po uzavretí manželstva. Ak bola stavba z veľkej časti postavená pred uzavretím manželstva a iba dokončovaná počas trvania manželstva, nebude patriť do BSM. Mohla by patriť najviac do podielového spoluvlastníctva manželov.

Obe veci sa však dajú aj dodatočne zaevidovať do katastra. Kataster pozná postup, ktorým je možné aj spätne na list vlastníctva zaevidovať stavbu do BSM. Rovnako, ak by sa malo jednať o podielové spoluvlastníctvo, manžel Vám môže darovať polovicu domu (prípadne aj pozemku).


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Zápis manžela do listu vlastníctva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň.
Po 4 rokoch manželstva som dostal od mojich rodičov darovacou zmluvou nehnuteľnosť. Bola asi na 90% dokončená. Spolu s manželkou sme ju dokončili. Na list vlastníctva ale rodičia uviedli len mňa. Chcel by som sa opýtať, či má manželka nárok na polovicu majetku pri rozvode? Za druhé, máme tri deti, ako je to potom s nimi - aké majú nároky? A za tretie, ak by som nehnuteľnosť previedol darovacou zmluvou na všetky tri deti, ako je to potom s mojom nárokom a nárokom manželky po rozvode.

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 25.11.2020)

Dobrý deň,

 

dobrý deň darovaný dom patrí vlastnícky výlučne Vám a manželka nemá nárok na polovicu. V prípade rozvodu by si mohla nárokovať len investície, ktoré sa vykonali zo spoločných prostriedkov na tento dom.

Pokiaľ ide o deti, tak deti majú nárok na výživné až dokým nie sú schopné samostatne sa živiť. Preto ak by ste sa rozviedli a deti by sa prikázali do starostlivosti matke, platili by ste na ne výživné. Matka by však bola len platobným miestom a výživné by malo slúžiť primárne deťom.

Čo sa týka tretej otázky, ta tá zrejme stráca zmysle, keďže dom je len Váš, nie v kontexte rozvodu dôvod uvažovať nad jeho darovaním deťom. Len pre úplnosť uvediem, že ak by sa mala nehnuteľnosť darovať deťom, takýto úkon by musel schváliť aj súd.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)Rychla a presna odpoved.Vrelo odporucam kazdemu kto je v kasi a potrebuje sa zorientovat ako dalej

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, s priateľom staviame rodinný dom. Berieme si spoločný úver. Na schválenom stavebnom povolení je uvedené len jeho meno, je možné nejako tam dostať aj moje meno, aby som nebola len dlžníčka bez majetku, alebo sa to rieši už darovacou zmluvou?
Ďakujem.

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 15.11.2020)

Dobrý deň,
nie je rozhodujúce, koho meno je uvedené na stavebnom povolení, ale aká je vôľa partnerov. Ak je totiž na stavebnom povolení uvedené iba jedno meno, napriek tomu často stavba patrí do podielového spoluvlastníctva alebo bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Môžete to riešiť aj v súčasnosti, ale zrejme jednoduchším bude postup darovacou zmluvou.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň,
chcem sa informovať, či je možné zapísať ma ako spoluvlastníčku nehnuteľnosti na základe čestného vyhlásenia manžela, že nehnuteľnosť sme nadobudli už za trvania manželstva, a teda patrí do bezpodielového vlastníctva. Ako jediný vlastník je totiž v katastri zapísaný iba manžel. Kataster ma totiž po kolaudácii odmietol zapísať ako spoluvlastníčku domu, nakoľko v stavebnom povolení figurovalo len meno môjho manžela. Nerozumiem prečo, keďže na projekte, ktorý mal stavebný úrad k dispozícii, bolo zaznamenané aj moje meno a titul manželky. Takisto máme s manželom spoločnú hypotéku. Preto sa chcem teda opýtať, či by bol tento dodatočný zápis môjho vlastníckeho práva možný použitím takéhoto čestného vyhlásenia. Ďakujem.

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 01.11.2020)

Dobrý deň,
pri posudzovaní vlastníckeho vzťahu k nehnuteľnosti, ktoré sa stavia v priebehu manželstva je najpodstatnejšie to, kedy vznikla stavba z pohľadu práva. Ak totiž stavba bola rozostavaná počas uzavretia manželstva, do BSM patrí iba vtedy, ak bola stavba v takom štádiu rozostavanosti, že bolo možné rozlíšiť dispozičné usporiadanie prvého nadzemného podlažia. Ak tomu tak bolo vo Vašom prípade, stavba patrí do BSM.

Ak by stavba bola viac rozostavaná už pred manželstvom, mohla by patriť najviac do podielového spoluvlastníctva.

Vychádzajúc z Katastrálneho bulletina postačuje na zápis nehnuteľnosti do BSM písomné súhlasné vyhlásenie oboch manželov, že nehnuteľnosť patrí do BSM. Kataster nemôže na základe takéhoto oznámenia odmietnuť vykonať zmenu v zápise.


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Zápis manžela do listu vlastníctva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň

chcel by som sa opýtať, asi po roku manželstva som získal finančne prostriedky predajom nehnuteľnosti, ktorej časť som získal na základe dedičského konania pred uzatvorením manželstva. Za tieto prostriedky sa kúpila nehnuteľnosť, na ktorej som ako jediný vlastník. Má moja manželka nárok na 1/2 nehnuteľnosti? Finančné pohyby týchto prostriedkov viem zdokladovať výpisom z účtu.

Ďakujem.

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 24.09.2020)

Dobrý deň,
ak bola celá kúpna cena zaplatená iba z prostriedkov, ktoré ste získali predajom nehnuteľnosti, ktoré ste mali vo výlučnom vlastníctve, tak v takom prípade aj nová nehnuteľnosť patrí iba do Vášho vlastníctva.

Ak ste však na doplatenie kúpnej ceny, hoci iba vo veľmi malej časti použili spoločné prostriedky (napríklad úspory nahromadené počas trvania manželstva), byt patrí do BSM a bude mať nárok na vyplatenie podielu. Vy si budete môcť uplatniť vnos do BSM.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, prajem, chcela by som sa informovať ohľadom kúpy domu, ktorý partner bude mať vo výlučnom vlastníctve aj hypotéka bude iba na neho. Akým spôsobom by ma mohol neskôr zapísať na list vlastníctva, okrem darovacej zmluvy, keďže som počula, že ta je právne napadnuteľná a aké podmienky by som ja musela splniť.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 10.09.2020)

Dobrý deň,
každá zmluva je napadnuteľná, len je otázka, či úspešne. Nevýhoda darovacej zmluvy môže byť pri dedičskom konaní, kde by mohol notár zohľadniť to, čo ste dostali bezplatne za života poručiteľa (manžela). Podiel na nehnuteľnosti môže na Vás previesť kúpnou zmluvou, zámennou zmluvou, alebo darovacou zmluvou. Inou zmluvou to nie je možné. Jedine zmluvou viete získať podiel na nehnuteľnosti, pretože vklad vlastníckeho práva povoľuje kataster a ten potrebuje mať zmluvu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň.
Po rozvode mojich rodičov sme s maminou zistili, že otec teda jej manžel si dal zapísať pozemky kúpené a nadobudnuté spoločne počas manželstva do katastra iba na svoje meno, do svojho vlastníctva.
Je to právne možné?
Ako máme ďalej postupovať?
Myslela si, že sa majetkovo vysporiadajú a teraz nič oficiálne z tohoto majetku nemá.
Ďakujem.

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 06.04.2020)

Dobrý deň, ak sa pozemky kupovali počas manželstva zo spoločného príjmu alebo boli obaja uvedení na zmluve ako kupujúci, nehnuteľnosť patrí do BSM. Teraz je skôr otázne, či už uplynula trojročná lehota na vyporiadanie BSM, resp. podanie žaloby o vyporiadanie BSM alebo ešte nie. Ak neuplynula lehota, nevadí, že sú napísané iba na neho, nakoľko z pohľadu práva patria pozemky do BSM a súd ich vyporiada aj vtedy, ak sú písané iba na neho. Zrejme by ich prikázal jemu do vlastníctva a Vašej mame by súd priznal nárok na vyrovnací podiel. Ak však už trojročná lehota od právoplatnosti rozvodu manželstva uplynula, a oni sa medzi sebou nevyporiadali, uplatnila sa zákonná domnienka vyporiadania. V takom prípade by nehnuteľnosti patrili do ich podielového spoluvlastníctva, každý o podiele 1/2. Nakoľko však už nie je možné žalovať vyporiadanie BSM, bude potrebné žalovať určenie vlastníckeho práva v podiele 1/2 na týchto pozemkoch. Následne bude potrebné nehnuteľnosti vyporiadať, avšak už ako podielové spoluvlastníctvo.


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Zápis manžela do listu vlastníctva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Pekný deň. Manžel mi daroval 1/2 domu s priľahlým pozemkom. Teraz ideme kupovať od obce obecný pozemok, ktorý sme neúmyselne zahradili pri stavbe RD v ešte roku 1999. V kúpnej zmluve musí byt uvedené BSM alebo môže byt 1/2 pre každého z manželov.
Ďakujeme za odpoveď.

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 31.03.2020)

Dobrý deň, ak idete túto nehnuteľnosť kupovať z prostriedkov patriacich do BSM, bude táto nehnuteľnosť patriť do BSM. Jedine, že by ste s manželom podpísali notársku zápisnicu o zúžení BSM k tejto nehnuteľnosti. V takom prípade by mohla nehnuteľnosť patriť do podielového spoluvlastníctva. Bez podpisu notárskej zápisnice však bude pozemok patriť do BSM.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, ja som odpoveď nenašiel, skúsim sa teda opýtať. Nehnuteľnosť som nadobudol s priateľkou v roku 2000. Priateľka je spoludlžník aj ručiteľ pri HU. Na LV som majiteľ v podiele 1/1. Chcel by som ale, aby bola na LV aj manželka a podiel by bol rovnako 1/1, čiže
Účastník právneho vzťahu: Vlastník
PRÍKLAD Peter a Jana
Spoluvlastnícky podiel: 1/1.

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 10.03.2020)

Dobrý deň prajem,

rozumiem, uvedené však nie je možné zapísať tak, ako ste to uviedli. Podiel 1/1 môžu mať len manželia (BSM) alebo jedna osoba, ako výlučný vlastník. Aby ste mali 1/1, museli by ste nadobudnúť vec počas trvania manželstva zo spoločných prostriedkov. Ak chcete, aby mala podiel, môžete jej darovať polovicu, prípadne iný podiel, a to písomnou zmluvou a potom podať návrh na vklad.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, manžel zdedil polovicu domu po rodičoch a druhu polovicu sme odkúpili od jeho sestry a máme na ňu hypotekárny úver. Kúpna zmluva bola na manželovo meno, je teda zapísaný v katastri ako vlastník celého domu. Aj, keď teda tu kúpenú polovicu vlastníme spolu, keďže sme ju nadobudli v manželstve si myslím. Len neviem ako to je s tou zdedenou polovicou domu. Myslím si, že tá je asi manželova. Ako jednoducho dosiahnuť, aby sme mali každý polovicu domu. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.11.2019)

Dobrý deň. Uvažujete veľmi správne. Ten zdedený podiel je výlučným vlastníctvom Vášho manžela. Naopak podiel, ktorý ste kúpili spoločne počas manželstva by mal patriť do BSM, hoci je evidovaný na katastri len na manžela.

Každopádne súčasný stav je taký, že celý dom je zapísaný ako výlučné vlastníctvo Vášho manžela. Za týchto okolností a za predpokladu, že sú medzi Vami dobré vzťahy považujem za najjednoduchšie to, ak by Vám polovicu domu manžel jednoducho daroval.

Hoci darovanie medzi manželmi je v zásade vylúčené, neplatí to ak ide o darovanie z výlučného majetku jedného manžela druhému manželovi. Pritom formálne je dom na katastri evidovaný na manžela a teda pokiaľ ide o zápis na katastri, som toho názoru, že darovacia zmluva na polovicu domu by cez kataster prešla a vykonal by sa na jej základe vklad.

Po právnej stránke nejde o úplne ideálne riešenie, ale v praktickom poňatí je to najjednoduchší spôsob, ako zrealizovať Váš cieľ.


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Zápis manžela do listu vlastníctva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Ako mám postupovať pri zápise do katastra. Zdedil som byt po mame, ale na dedičskom konaní mi nezapísali manželku do listu vlastníctva. Nadobudol som ho počas manželstva a chcem, aby bola uvedená na katastri aj manželka. Ako mám postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.11.2019)

Dobrý deň,

ak ste nadobudli byt dedením po svojej mame, Vašu manželku nemohli zapísať do LV a to z dôvodu, že Vaša manželka nebola účastníkom dedičského konania.

Za terajšieho právneho stavu ako zapísať Vašu manželku na LV je spísanie darovacej zmluvy na dohodnutý podiel na byte a následné podanie návrhu na vklad do katastra nehnuteľností.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, s manželom sme kupovali pozemok, keď sme ešte neboli manželia, čiže sme ho museli napísať len na jednu osobu. Teraz tam chceme stavať RD a chceme, aby bol pozemok napísaný na oboch. Ako postupovať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.11.2019)

Dobrý deň. Ak je pozemok vo výlučnom vlastníctve len jedného z manželov a chcete docieliť to, aby bol zapísaný na oboch, dá sa to. Tu však treba povedať, že  bez viacnásobných komplikovaných prevodov ho nedostanete do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Pomerne jednoducho ho však viete previesť do podielového spoluvlastníctva oboch manželov. Stačí na to jedna darovacia zmluva, ktorou manžel, ktorý je výlučný vlastník, prevedie podiel o veľkosti 1/2 k celku na druhého manžela.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadne vkladu do listu vlastníctva. Manžel nadobudol kúpnou zmluvou polku rodičovského domu pred manželstvom. Druhá polka domu je napísaná na jeho otca. Máme na dom spoločnú hypotéku. Aké by bolo najlepšie riešenie ak by som aj ja, ako jeho manželka, chcela byt zapísaná v liste vlastníctva, ale pravdepodobne len v jeho časti /polka domu/? V prípade ak sa mu niečo stane jeho časť pripadá mne? Ďakujem.

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 23.10.2019)

Dobrý deň. Ak chcete byť evidovaná na liste vlastníctva, dá sa to docieliť bez zložitejších majetkových prevodov, avšak nebudete s manželom evidovaní ako bezpodieloví spoluvlastníci, ale ako podieloví spoluvlastníci. Najideálnejšie by bolo, ak by bol ochotný otec Vášho manžela svoju polovicu darovať Vám. Veci získané darovaním sú totiž vylúčené z bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Týmto spôsobom by ste dosiahli to, že s manželom by ste boli obaja podielovými spoluvlastníkmi domu s rovnakými podielmi.

Ďalšia možnosť je to, že Vám manžel zo svojho výlučného vlastníctva, resp. z jeho spoluvlastníckeho podielu daruje určitý podiel. Mohlo by sa tak docieliť to, že Vy s manželom budete obaja evidovaný ako podieloví spoluvlastníci s podielmi o veľkosti 1/4 k celku a zvyšná polovica by zostala otcovi Vášho manžela.

Ak sa vášmu manželovi niečo stane, ako manželka ste dedičom v prvej dedičskej skupine, kde dedíte v rovnakom pomere, ako deti. Ak deti nemáte, tak ako manželka budete dediť v druhej dedičskej skupine, kde budú okrem Vás rodičia poručiteľa a tzv. spolužijúce osoby.


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Zápis manžela do listu vlastníctva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň
Chcem sa opýtať, kúpila som byt, na, ktorý mám hypotéku.
Na liste vlastníctva je iba moje meno ale, keďže partner investoval peniaze na prerábku a hypotéku splacame spolu chcela by som ho zapísať do listu vlastníctva ale aj ako spoludlžník hypotéky 50 na 50.
Je to možné a ako mám postupovať?
Ďakujem.

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.10.2019)

Dobrý deň,

pokiaľ ide o zápis do listu vlastníctva, je potrebné uzavrieť písomnú zmluvu o prevode podielu z Vás na neho. Je na Vás, či mu ho prevediete bezodplatne (darovacia zmluva) alebo to bude zmluva nepomenovaná, kde sa zohľadní, že investoval, a preto mu podiel prevádzate (nebola by to bezodplatná zmluva, pretože odplata za podiel by boli vlastne jeho investície).

Čo sa týka úveru, môžete uzavrieť zmluvu o pristúpení k záväzku a oznámiť to banke. V praxi je však ideálne ísť priamo do banky a požiadať o to, že by chcel partner pristúpiť k úveru. Banka by to mala s Vami sprocesovať. Najlepšie riešenie je ale to ošetriť zmluvne všetko spoločne, teda aj úver a aj prevod vlastníctva. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, mám otázku, ak chlap kúpi byt a spláca hypotéku za byt on, no na LV je aj družka, ktorá ničím neprispela, ako ju dať z LV preč, ďakujem.

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 07.10.2019)

Dobrý deň. Na liste vlastníctva v časti B sa vedú záznamy o vlastníkoch. Na zmenu v týchto záznamoch je potrebné mať relevantný právny titul, najmä zmluvu o prevode vlastníckeho (prípadne spoluvlastníckeho) práva. Bez toho nie je možné jednoducho vlastníka "dostať preč" z listu vlastníctva.

Najjednoduchším spôsobom je uzavrieť s družkou darovaciu zmluvu, ktorou by svoj spoluvlastnícky podiel previedla na partnera.

Čo sa týka splácania hypotéky výlučne jedným z dvoch spoluvlastníkov, táto skutočnosť nie je sama o sebe dostatočným právnym základom na zmenu zápisu vlastníckych vzťahov na liste vlastníctva.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Ja by som sa chcel spýtať. Chcel by som manželku zapísať na list vlastníctva ako spolumajiteľa na nehnuteľnosť, ktorú som nadobudol pred manželstvom, ktorú mám ešte na hypotéku. Dá sa zapísať aj 50/50 podiel, že budeme vlastniť nehnuteľnosť obaja? V prípade, keď sa jednému náhodou niečo stane získa nehnuteľnosť ako celok, že 1/2  sa automaticky presunie na manželku, manžela. Ďakujem.

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 17.09.2019)

Dobrý deň,

ak ste nehnuteľnosť nadobudli ešte pred manželstvom, je vo vašom výlučnom vlastníctve.
Prevod podielu 1/2 na manželku je možný, avšak následne bude nehnuteľnosť v podielovom spoluvlastníctve, teda nebude predmetom BSM. Uvedené znamená, že budete nehnuteľnosť vlastniť obaja, t.j. nehnuteľnosť bude v podielovom spoluvlastníctve.
Pokiaľ chcete prevod podielu urobiť bezodplatne, odporúčam vám prevod uskutočniť darovacou zmluvou. 

V prípade, že sa jednému z vás niečo stane, do dedenia ide iba podiel na nehnuteľnosti podielového spoluvlastníka, ktorému sa niečo stalo (úmrtie) a následne platí  ust. § 473 Obč. zákonníka :
1)  V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. Pre prípad dedenia je možnosťou aj zriadenie závetu. Práve závet vám zabezpečí istotu, že sa v prípade dedenia majetok presunie na manžela, či manželku. Vzhľadom k uvedenému si je potrebné uvedomiť, že ak máte deti , tak maloletým potomkom sa  musí dostať toľko koľko je ich zákonný podiel a plnoletým potomkom zo zákona prináleží jedna polovica ich zákonného podielu na dedičstve. Uvedené vyplýva z ustanovenia § 479 Občian. zákonníka. Predmetné zákonné ustanovenie nie je možné obísť ani závetom, v ktorom by ste tento majetok odkázali manželke, či ona vám. Platí, že podiel sa nepresúva automaticky na druhého z manželov, pokiaľ by existoval okrem vás ešte aj iný dedič.


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Zápis manžela do listu vlastníctva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať alebo informovať, s priateľom sme spoločne kúpili pred 3r dom. Na liste vlastníctva je písaný iba on kvôli hypotéke, ale peniaze do domu som dala aj ja. Mám ja práva na dom, keď, že som neni písaná ako vlastníčka domu?

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 06.09.2019)

Dobrý deň prajem,

pokiaľ nie ste uvedená na liste vlastníctva, no investovali ste do kúpy nehnuteľnosti, podstatné je, aká bola medzi Vami dohoda a či ju máte aj niekde zaznamenanú (napr. v SMS, či emailoch, najlepšie riadne písomne v zmluve). Ak nie, tak potom by ste mohli žiadať Vaše investície späť z titulu bezdôvodného obohatenia, avšak pri bezdôvodnom obohatení plynie "len" 2 ročná premlčacia doba, namiesto 3 ročnej, a teda pokiaľ by ste podali návrh na súd a priateľ by namietol premlčanie, súd by žalobu zamietol. 

Právo na dom, len z toho titulu, že ste doň investovali nemáte. Museli by ste mať písomnú zmluvu, kde by ste mali riadne uvedený podiel a takto by to muselo byť aj v katastri nehnuteľností.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň.
Vlastním nehnuteľnosť, na ktorú mám hypotéku. Chcem sa spýtať, či je možné dopísať do listu vlastníctva partnera? No nie sme zosobášení. Pre prípad úmrtia, aby zdedil nehnuteľnosť. Alebo akým iným spôsobom sa dá táto vec zaopatriť prosím?

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.07.2019)

Dobrý deň,

ak ste vlastníkom nehnuteľnosti, Vy rozhodujete o tom, ako s ňou naložíte. Môžete napr. na partnera previesť podiel na nehnuteľnosti, a to buď darovacou zmluvou, alebo kúpnou. Ak máte ale hypotéku, odporúčam sa informovať aj v banke, či s tým banka nemá problém, pretože úverovú zmluvy môžu byť nastavené rôzne. V zásade zákon nezakazuje prevádzať nehnuteľnosť, ak je na nej záložné právo banky. Rovnako môžete napr. spísať závet, aby nehnuteľnosť zdedil celú partner. Možnosti sú rôzne.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Ja by som sa chcel spýtať chcel by som manželku zapísať na list vlastníctva vlastním nehnuteľnosť, ktorú som nadobudol pred manželstvom, ktorú mám ešte na hypotéku dá sa zapísať aj 1/2 podiel, že bude vlastniť nehnuteľnosť obaja? V prípade, keď sa jednému náhodou niečo stane získa nehnuteľnosť ako celok, že 1/2 ide sa automaticky presunie na manželku, manžela. Ďakujem.

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.07.2019)

Dobrý deň, 
keďže ste nehnuteľnosť naodbudli pred uzatvorením manželstva, je vo Vašom výlučnom vlastníctve.
Prevod podielu 1/2 je manželku je možný, následne bude nehnuteľnosť v podielovom spoluvlastníctve, teda nebude predmetom BSM.
Píšete, že na nehnuteľnosti viazne záložné právo.
Prevod časti nehnuteľnosti na inú osobu neznamená, že nový podiel. spoluvlastník musí hypotéku splácať. Odporúčame preštudovať zmluvu s bankou, keďže v prípade porušenia zmluvy s bankou táto by mohla zosplatniť celú hypotéku v celosti.

V prípade úmrtia podiel. spoluvlastníka, do dedenia ide iba jeho podiel na nehnuteľnosti a následne platí (ak do úvahy neprichádza iná dedič. skupina) ust. § 473 Obč. zákonníka :
"(1)  V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom."
Možnosťou pre prípad dedenia je aj zriadenie závetu. Maloletým potomkom sa však musí dostať toľko koľko činí ich zákonný podiel a plnoletým potomkom koľko činí jedna polovica ich zákonného podielu na dedičstve (§ 479 Obč. zákonníka).

 

 

 


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Zápis manžela do listu vlastníctva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Chcem Vás poprosiť o radu čo by bolo najvhodnejšie ak sa chcem ako manželka zapísať na LV? Nadobudli sme nehnuteľnosť spolu v manželstve nebolo to pre mňa podstatne zapísať sa lebo sme plánovali predať. Nakoniec sme zostali žiť v byte, o ktorom píšem, tak, aby ma na LV zapísali potrebujem zistiť čo treba dať na kataster. Počula som o darovacej zmluve no veľa aj aj tom, že je právne napadnuteľná keby sa nedaj bože čo si medzi nami pokazilo. Veľmi pekne Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 15.11.2018)

Dobrý deň,

ak ste byt nadobudli spoločne počas manželstva, pričom byt nebol darovaný, prípadne nebol kúpený výlučne za prostriedky patriace len jednému z manželov, potom patrí do BSM. To by znamenalo, že už majiteľom ste a to o veľkosti podielu 1/1 (spoločne s manželom). V takom prípade treba informovať o tejto skutočnosti kataster, aby vykonal zmenu v katastrálnom operáte. Katastru bude potrebné vysvetliť, že ste nehnuteľnosť nadobudli počas BSM.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, kúpil som byt na hypotéku, a teda som jeho vlastníkom. Záložné právo ma na byt banka a chcel by som previesť polovicu bytu na priateľku, s ktorou mám dieťa. Dá sa nejak doplniť priateľka do listu vlastníctva? Napríklad, že by bola aj spoludlžník? Ďakujem za odpoveď a prajem krásny deň.

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 30.07.2018)

Dobrý deň, najjednoduchším spôsobom ako môžete priateľku dostať na list vlastníctva k bytu je darovať jej spoluvlastnícky podiel 1/2. Tým pádom by ste obaja boli podielovými spoluvlastníkmi nehnuteľnosti, pričom sa nevyžaduje, aby sa zároveň stala spoludlžníkom na predmetnom úvere. Na jednu vec si však treba dať pozor pri prevode spoluvlastníckeho podielu (či už kúpou alebo darovaním) a to, že banky majú v niektorých zmluvách o zriadení záložného práva upravený zákaz prevodu bez súhlasu banky. Preto bude predtým, než pristúpite k vypracovaniu a podpisu darovacej zmluvy, nutné overiť, či v zmluve o zriadení záložného práva nie je uvedené, že na prevod časti vlastníckeho práva k nehnuteľnosti je potrebný súhlas banky. Až následne odporúčame pristúpiť k darovaniu nehnuteľnosti. 

Kataster Vám prevod povolí aj bez súhlasu banky, ale sankcia za to môže byť zosplatnenie úveru.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať: manžel zdedil po otcovi rod. dom v roku 2016, na ktorého sme zobrali hypotéku spoločne a dom sme rekonštruovali. Chcel by už aj mňa ako manželku zapísať do listu vlastníctva (v 1/2 podiele). Aký je právny postup? Stačí iba nijaká darovacia zmluva, a potom do katastra ísť, aj keď na tom máme hypotéku?

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.06.2018)

Dobrý deň, postup by bol taký, že podpíšete s manželom darovaciu zmluvu, na základe ktorej vám on daruje jednu polovicu nehnuteľnosti. Okrem zmluvy budete potrebovať aj návrh na vklad do katastra. Tiež je potrebné si nechať v banke vopred schváliť tento prevod, pretože môžete mať vo všeobecných obchodných podmienkach hypotekárneho úveru takú podmienku, ktorá môže spôsobiť zosplatnenie celého úveru, ak by došlo k prevodu bez súhlasu banky. Toto si overte najskôr v banke.


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Zápis manžela do listu vlastníctva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať: s priateľom máme byt, on bral hypotéku a on je aj vlastníkom bytu. Teraz čakáme bábätko tak by ma chcel zapísať do listu vlastníctva. Dá sa niečo takého? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.06.2018)

Dobrý deň. V zadanej otázke uvádzate, še s priateľom čakáte dieťa. Z uvedeného usudzujem, že nie ste manželmi a že byt, ktorý Váš priateľ kúpil a financoval ho z hypotéky, je jeho výlučným vlastníctvom.

Pokiaľ chcete docieliť to, aby ste boli na liste vlastníctva zapísaná aj Vy ako spoluvlastníčka, mal by na Vás priateľ previesť určitý podiel na byte. Zrejme najľahší spôsob je uzavrieť darovaciu zmluvu, kde darcom bude Váš priateľ, obdarovanou budete Vy a predmetom daru bude podiel o veľkosti 1/2 na predmetnom byte.

Po zavkladovaní takejto darovacej zmluvy do katastra nehnuteľností budete obaja podielovými spoluvlastníkmi bytu, každý o veľkosti podielu 1/2 k celku.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

S manželom sme si vzali spoločný úver na kúpu nehnuteľnosti išlo o odkúpenie dedičských podielov kúpnou zmluvou. Bolo to v roku 2015. Nehnuteľnosť sme začali rekonštruovať a teraz som zistila, že na liste vlastníctva je zapísaný len manžel ako jediný vlastník. Ako máme postupovať, aby sme boli ako manželia rovným dielom zapísaný na liste vlastníctva? Došlo k pochybeniu už pri podpisovaní kúpnej zmluvy. Ak by to malo byt prevedené z jeho strany darovacou zmluvou, chcela by som vedieť na koho sa mám obrátiť, aby nám ju vyhotovil. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 28.05.2018)

Dobrý deň. Pokiaľ ide o bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, mali by sem patriť aj veci, ktoré boli získané kúpnou zmluvou, ak k tomu došlo za trvania manželstva a ak bola kúpna cena vyplatená čo i len sčasti zo spoločných prostriedkov manželov. Vychádzajúc z uvedeného zastávam názor, že podiely, ktoré ste odkúpili, by mali patriť do Vášho bezpodielového spoluvlastníctva manželov, a to bez ohľadu na to, ako sú v katastri evidované.

Pokiaľ ide o to, aby ste mali nehnuteľnosť evidovanú tak, že na každého manžela bude rovnaký podiel, potom je v prvom rade potrebné zabezpečiť na katastri správne evidovanie odkúpených podielov, a síce namiesto výlučného vlastníctva Vášho manžela by malo byť evidované bezpodielové spoluvlastníctvo oboch manželov.

Vychádzajúc z otázky sa však domnievam, že určitý podiel na nehnuteľnosti Váš manžel zdedil. Tento podiel je v takom prípade v jeho výlučnom vlastníctve, nakoľko veci získané dedením nepatria do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Preto ak chcete byť na liste vlastníctva evidovaní obaja manželia rovnakým dielom, potom by bolo potrebné, aby Vám polovicu toho podielu daroval.

Pokiaľ ide o vyhotovenie darovacej zmluvy, kde sa bude prevádzať nehnuteľnosť, resp. podiel na nehnuteľnosti, odporúčam Vám nechať si zmluvu vypracovať advokátom, príp. notárom.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, prajem. Chcem sa s manželom rozviesť, ale mám na neho ťarchu. Je nejaké riešenie? Porušuje pravidlá domu a hlavne je alkoholik. Ďakujem.

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 24.05.2018)

Dobrý deň, ak sú splnené zákonné podmienky pre rozvod manželstva je možné rozviesť každé manželstvo. Vo svojej otázke ste síce uviedli, že máte na neho ťarchu, ale nie je zrejmé akú ťarchu máte na mysli. Ak sú vzťahy medzi manželmi vážne narušené a trvalo rozvrátené je možné manželstvo rozviesť aj napriek tomu, že máte nejaké spoločné záväzky. Majetková stránka rozvodu manželstva sa vždy rieši až po rozvode manželstva. V prípade, ak žijete v spoločnom byte a Váš manžel Vás ohrozuje po fyzickej alebo psychickej stránke, prípadne sa Vám vyhráža takým násilím je možné ho dokonca v súlade s ustanovením § 146 ods. 2 Občianskeho zákonníka vylúčiť alebo obmedziť v užívaní spoločnej nehnuteľnosti.


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Zápis manžela do listu vlastníctva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zápis manžela do listu vlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť, spýtať sa, ako mám postupovať pri pripísaní manželky na list vlastníctva ako spolumajiteľky. Rodinný dom som zdedil po rodičoch ešte pred uzatvorením manželstva a doposiaľ som jeho jediným vlastníkom. Za Vašu odpoveď Vám vopred ďakujem.

Odpoveď: Zápis manžela do listu vlastníctva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 09.04.2018)

Dobrý deň, manželku dostanete na list vlastníctva tak, že jej darujete spoluvlastnícky podiel o veľkosti podielu 1/2 (alebo inej veľkosti). Na základe darovacej zmluvy, ktorá bude mať všetky zákonom predpísané náležitosti a na základe návrhu na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností, vykoná príslušný okresný úrad, katastrálny odbor zmenu zápisu vlastníckeho práva k tejto nehnuteľnosti. Po takto vykonanom zápise by ste obaja vlastnili nehnuteľnosť v podiele 1/2 ako podieloví spoluvlastníci.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Zápis manžela do listu vlastníctva" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku