Ústne splnomocnenie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Ústne splnomocnenie

Dobrý deň, rád by som sa informoval, či je možné niekoho ústne splnomocniť, hlavne pri hlasovaniach v bytovom dome. Existuje vôbec ústné splnomocnenie a ak áno, za akých podmienok je akceptovateľné? Ďakujem.

Odpoveď: Ústne splnomocnenie

Dobrý deň, ústne splnomocnenie je akceptovateľné v prípadoch, kedy zákon nevyžaduje priamo písomné splnomocnenie alebo ak úkon, ktorý sa má vykonať je možné vykonať aj ústne. Pri ústnej udelenom splnomocnení je ťažké preukazovať, či splnomocnenie existuje alebo nie, a preto v prípadoch, aj keď by nebolo potrebné písomné splnomocnenie, osoba, ktorej je adresovaný právny úkon, neakceptuje ústne splnomocnenie.

Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže v listinnej podobe, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho pri hlasovaní zastupovala. Súčasťou splnomocnenia musí byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach, ak nejde o splnomocnenie na konanie v celom rozsahu práv a povinností vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze vlastníkov rade alebo zástupcovi vlastníkov alebo na požiadanie aj vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome. Kandidáti na volené funkcie v spoločenstve a na funkciu zástupcu vlastníkov nemôžu byť splnomocnení iným vlastníkom bytu alebo nebytového priestoru v dome, ak ide o hlasovanie o ich voľbe. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže splnomocniť na zastupovanie správcu.