Dobrý deň, na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :
Znenie § 14 ods. 6 zák. č. 182/1993 Z.z. v platnom znení je nasledovné :
"/Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže v listinnej podobe, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho pri hlasovaní zastupovala. Súčasťou splnomocnenia musí byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach, ak nejde o splnomocnenie na konanie v celom rozsahu práv a povinností vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze vlastníkov rade alebo zástupcovi vlastníkov alebo na požiadanie aj vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome. Kandidáti na volené funkcie v spoločenstve a na funkciu zástupcu vlastníkov nemôžu byť splnomocnení iným vlastníkom bytu alebo nebytového priestoru v dome, ak ide o hlasovanie o ich voľbe. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže splnomocniť na zastupovanie správcu."
Znenie § 14 ods. 6 od 1.11.2018 /novela zákona/ je nasledovné :
"Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže v listinnej podobe, s úradne osvedčeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho pri hlasovaní zastupovala. Súčasťou plnomocenstva musí byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach, ak nejde o plnomocenstvo na konanie v celom rozsahu práv a povinností vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome. Splnomocnená osoba sa originálom plnomocenstva preukazuje na začiatku schôdze vlastníkov rade, zástupcovi vlastníkov alebo na požiadanie aj vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome. Pri písomnom hlasovaní sa splnomocnená osoba preukazuje originálom plnomocenstva overovateľom. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže splnomocniť na zastupovanie
a) správcu,
b) kandidáta na volené funkcie v spoločenstve a na funkciu zástupcu vlastníkov, ak ide o hlasovanie o ich voľbe,
c) predsedu, člena rady alebo zástupcu vlastníkov, ak ide o hlasovanie o ich odvolaní."
Záver
Zákon hovorí pomerne jasne, že vlastník bytu môže písomne splnomocniť inú osobu, aby ho pri hlasovaní zastupovala a súčasťou splnomocnenia musí byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať v konkrétnych otázkach. T.j. : Takto vymedzené musí byť splnomocnenie v prípade, pokiaľ sa nejedná o splnomocnenie na konanie v celom rozsahu práv a povinností vlastníka bytu podľa citovaného zákona č. 182/1993 Zb.z. o vlastníctve bytov.
Aby nedošlo k nejasnostiam odporúčame v splnomocnení vymedziť konkrétne a jasne ako má daná osoba hlasovať v konkrétnych otázkach. Otázka trvalosti splnomocnenia, áno, môže splnomocniť na dobu neurčitú. Plnomocenstvo podľa ust. § 33b/ Občianskeho zákonníka zanikne /citujeme/ :
"(1) Plnomocenstvo zanikne
a) vykonaním úkonu, na ktorý bolo obmedzené,
b) ak ho splnomocniteľ odvolal,
c) ak ho vypovedal splnomocnenec,
d) ak splnomocnenec zomrie.
(2) Plnomocenstvo zaniká smrťou splnomocniteľa, ak z jeho obsahu nevyplýva niečo iné. Zánikom právnickej osoby, ktorá je splnomocnencom alebo splnomocniteľom, zaniká plnomocenstvo len vtedy, ak jej práva a záväzky neprechádzajú na inú osobu.
(3) Splnomocniteľ /naša poznámka : ten kto splnomocňuje/ a nemôže platne vzdať práva plnomocenstvo kedykoľvek odvolať."