Určenie otcovstva a určenie výživného bez prítomnosti otca


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislavský
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 31. 8. 2016

Otázka: Určenie otcovstva a určenie výživného bez prítomnosti otca

Dobrý deň, ja som Vám už písala. Chcem sa spýtať ako dlho môže trvať určenie otcovstva+určenie výživného bez prítomnosti otca dieťaťa kedže sa ukrýva v ČR a neplatí ani na dcéru pri nej mám aspoň vybavené náhradné výživné. Ďakujem.

Odpoveď: Určenie otcovstva a určenie výživného bez prítomnosti otca

Dobrý deň, dĺžku súdnych konaní nie je nikdy možné vopred posúdiť, ani odhadnúť. Dĺžka súdnych konaní závisí na mnohých okolnostiach, ktoré nemáte možnosť ovplyvniť. Po podaní návrhu musí súd tento návrh doručiť žalovanému (domnelému otcovi) na vyjadrenie. Po jeho vyjadrení súd s vysokou pravdepodobnosťou nariadi vo veci pojednávanie. Môže sa stať, že súd rozhodne hneď na prvom pojednávaní, ale môže sa stať i to, že sa pojednávanie bude musieť odročiť (napr. z dôvodu vykonania znaleckého posudku - DNA). Vzhľadom na to, že sa v súčasnosti zdržiava v ČR bude doručovanie návrhu trochu zložitejšie, než keby sa zdržiaval na území SR. V súčasnosti (za účinnosti nové Civilného sporového poriadku) však má súd účinnejšie prostriedky na rozhodovanie aj bez prítomnosti žalovaných. Otázkou však v tomto smere zostáva, či bude potrebné vo Vašej veci vykonať DNA test. V takom prípade totiž bude musieť súd žalovaného vypátrať, inak nebude možné vo Vašej veci rozhodnúť. Z vyššie uvedených dôvodov nie je možné presne odpovedať na otázku ako dlho bude trvať súdne konanie.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Určenie otcovstva a určenie výživného bez prítomnosti otca (Rodinné právo)

Dobrý deň, som slobodná matka. Syn má 25 mesiacov, otec nie je uvedený v rodnom liste, pretože neprišiel, keď som list vybavovala. Nedá sa aj tak s ním nijak dohodnúť na platení. Ako by som mohla pokračovať, aby mi platil na malého výživné. Malého nemá snahu ani vídať, videl ho dvakrát, keď mal 4 mesiace a raz, keď nemal ani dva roky. Syn ho nepozná a tým pádom sa ho hanbí a bojí. Ďakujem.

Odpoveď: Určenie otcovstva a určenie výživného bez prítomnosti otca

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 23.01.2020)

Dobrý deň, na to, aby ste mohli od otca dieťaťa požadovať výživné, musí byť z pohľadu práva a zákonov evidovaný ako otec dieťaťa (v rodnom liste). Nakoľko však zrejme dobrovoľne nechce súhlasne vyhlásiť otcovstvo k dieťaťu podľa druhej zákonnej domnienky, budete musieť na súd podať návrh na určenie otcovstva, aby súd rozhodol o určení otcovstva. Ak nebude súhlasiť s otcovstvom ani na súde, súd nariadi vo veci vykonať znalecké dokazovanie prostredníctvom DNA. Ak DNA testy potvrdia jeho otcovstvo, súd v rozsudku určí jeho otcovstvo a zároveň rozhodne aj o výživnom. Teda jedným návrhom na súd (jedným súdnym konaním) budete mať vyriešené otcovstvo dieťaťa a zároveň aj určené výživné, ktoré Vám bude musieť platiť na maloleté dieťa. Ak by neplatil súdom stanovené výživné, budete môcť podať voči nemu návrh na vykonanie exekúcie, prípadne aj trestné oznámenie, ak nebude výživné platiť dlhodobo.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk