Zrušenie otcovstva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trnava

Otázka: Zrušenie otcovstva

Dobrý večer, rada by som sa opýtala, ako je možné zrušiť otcovstvo. Počas manželstva som otehotnela s iným mužom (dieťa ešte nie je narodené) a ten by veľmi rád bol zapísaný ako otec dieťaťa. Keďže môj manžel s tým súhlasí, pretože vie, že dieťa nie je jeho, chcela by som vedieť, či je potrebné ísť na matriku alebo iný úrad a zrušiť otcovstvo manžela len podpisom a zapísať druhého otca, alebo je to nutné riešiť súdnou cestou. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zrušenie otcovstva

Dobrý deň,

pri hľadaní odpovede na Vašu otázku a odporučenie najlepšieho postupu vo Vašej veci je dôležité posúdiť jednu skutočnosť, ktorú ste vo svojej otázke neuviedli. Ňou je, či v čase narodenia dieťaťa ešte bude Vaše manželstvo trvať alebo ste v rozvodom konaní. Táto skutočnosť totiž podstatným spôsobom mení situáciu a môže Vám uľahčiť postup pri dosiahnutí Vášho cieľa.

Otcovstvo k maloletému dieťaťa je možné určiť a zaprieť iba v súlade s príslušnými ustanoveniami Zákona o rodine.

Právna úprava určenia otcovstva

Otcovstvo sa v zmysle zákona o rodine určuje tromi zákonnými domnienkami. Prvou je určenie otcovstva manželom matky, druhou je určenie otcovstva súhlasným vyhlásením pred matrikou a treťou je určenie súdom.

Pri všetkých troch zákonných domnienkach je základným okamihom posudzovania skutočností narodenie dieťaťa. Preto som Vám vyššie uviedol, že bude dôležité, či v čase narodenia dieťaťa bude stále manželmi. Ak áno, otcovstvo sa automaticky určí podľa zákona prvou domnienkou. Ako otec dieťaťa bude zapísaný Váš manžel.

Prvá domnienka je upravená ustanovení § 85 ods. 1 Zákona o rodine

Ak sa narodí dieťa v čase od uzavretia manželstva do uplynutia trojstého dňa po zániku manželstva alebo po jeho vyhlásení za neplatné, považuje sa za otca manžel matky.

Ak v čase narodenia dieťaťa už budete rozvedení, prichádza do úvahy postup podľa ustanovenia § 85 ods. 2 Zákona o rodine.

Ak sa narodí dieťa žene znovu vydatej, považuje sa za otca neskorší manžel, aj keď sa dieťa narodilo pred uplynutím trojstého dňa po tom, čo jej skoršie manželstvo zaniklo alebo bolo vyhlásené za neplatné.

V takom prípade na to, aby bol v rodnom liste dieťaťa zapísaný ako otec jeho biologický otec stačí, ak sa pred jeho narodením vezmete. Tzn. že po rozvode manželstva uzavriete nové manželstvo s biologickým otcom dieťaťa.

Ak v čase narodenia dieťaťa bude trvať Vaše pôvodné manželstvo, vplyvom znenia Zákona o rodine bude ako otec dieťaťa zapísaný Váš terajší manžel (nie biologický otec dieťaťa). V takom prípade bude musieť on alebo Vy podať návrh na zapretie otcovstva.

Právna úprava zapretia otcovstva

Návrh na zapretie otcovstva Vášho manžela, ktorý bol v súlade so Zákonom o rodine zapísaný v rodnom liste Vášho dieťaťa ako otec môžete podať Vy alebo i Váš manžel. Nie je pre ďalšie konanie rozhodujúce, ktorý z Vás podá predmetný návrh.

Súd bude v rámci súdneho konania zisťovať, či sú splnené podmienky na zapretie otcovstva. Prvou a veľmi dôležitou podmienkou je dodržanie lehoty uvedenej v ustanovení § 86 ods. 1 Zákona o rodine.

Podľa ustanovenia § 86 ods. 1 Zákona o rodine

Manžel môže do troch rokov odo dňa, keď sa dozvedel o skutočnostiach dôvodne spochybňujúcich, že je otcom dieťaťa, ktoré sa narodilo jeho manželke, zaprieť na súde, že je jeho otcom.

Následne bude súd zisťovať, či je osoba zapísaná v rodnom liste dieťaťa ako otec naozaj jeho otcom. Samozrejme ak obaja budete v rámci súdneho konania tvrdiť, že nie je otcom dieťaťa, môže súd vychádzať z tohto Vášho zhodného tvrdenia. Avšak vzhľadom na to, že zákon ukladá súdu zisťovať skutočný stav veci, môže sa stať i to, že súd nariadi vykonať znalecké dokazovanie testom DNA. Presný postup bude závisieť na prístupe sudcu k tejto Vašej právnej veci.

Podľa ustanovenia § 87 ods. 1 Zákona o rodine

Ak sa narodí dieťa v čase medzi stoosemdesiatym dňom od uzavretia manželstva a trojstým dňom po tom, čo manželstvo zaniklo alebo bolo vyhlásené za neplatné, možno otcovstvo zaprieť len vtedy, ak je vylúčené, že by manžel matky mohol byť otcom dieťaťa.

Po vykonaní potrebného dokazovania a zistení skutočného stavu veci následne súd rozhodne o návrhu na zapretie otcovstva a predpokladám, že rozhodne kladne (vzhľadom na skutočnosti uvedené vo Vašej otázke).

Ak dôjde k právoplatnému zapretiu otcovstva k maloletému dieťaťa, bude možné následne určiť opätovne otcovstvo (už biologického otca) k maloletému dieťaťu.

Podľa ustanovenia § 90 Zákona o rodine

Ak nie je otcovstvo určené podľa domnienky otcovstva manžela matky, možno ho určiť súhlasným vyhlásením oboch rodičov.

Podľa ustanovenia § 91 ods. 1 Zákona o rodine

Za otca sa považuje muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov.

Súhlasné vyhlásenie oboch rodičov sa robí na príslušnej matrike (podľa miesta Vášho pobytu). Nie je potrebné, aby ste ich urobili zároveň, je možné vyhlásiť otcovstvo k maloletému dieťaťu a označiť jeho otca i postupne (najprv Vy a o niekoľko hodín/dní otec).

Po súhlasnom vyhlásení oboch rodičov, bude ako otec zapísaný v rodnom liste dieťaťa vami určená osoba.

Zhrnutie

Vo Vašej právnej veci je možné postupovať dvoma vyššie uvedenými spôsobmi. Už na prvý pohľad sa zdá byť prvý postup jednoduchší a rýchlejší. Samozrejme ten však závisí na tom, či sa chcete s biologickým otcom dieťaťa vziať, prípadne či sa chcete s Vaším manželom rozviesť. Z toho dôvodu som Vám vyššie opísal obe možnosti, pričom voľba medzi nimi závisí na zúčastnených osobách.