Určenie otcovstva súdom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banskobystrický
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Určenie otcovstva súdom

Dobry den. Potrebovala by som poradit ako mam dalej pokracovat a co mozem cakat, na co sa mam pripravit. Som slobodna mamicka 4.mesacnej dcerky. S byvalym partnerom sme nikdy nezili v spolocnej domacnosti, rozisli sme sa v 3.mesiaci tehotenstva. Ozval sa velmi sporadicky,mozno raz za mesiac, za dva. Posledne 2 mesiace tehotenstva sa mi zacal vyhrazat sudmi a jedine co ho zaujimalo,kedy pojdeme na matriku priznat otcovstvo. Mala som vtedy tazke obdobie,zdravotne problemy a povedala som mu,ze to ma cas,lenze nerespektoval to a povedal,ze to bude riesit cez pravnikov a sud. Po narodeni sa vobec neozval,nezaujimal sa o nu,ani raz po jej narodeni ma nekontaktoval,prisiel mi len list od jeho pravnika. Odpovedala som mu,aby mi poslal plnu moc,pretoze si chcem byt ista,ze je jeho zastupca a potom sa vyjadrim k urceniu otcovstva. Dodnes mi nic neprislo,pretoze plnu moc dorucili na sud,kam som bola predvolana este z matriky. Otca som tam nezapisala,lebo som cakala na odpoved toho pravnika,myslela som, ze to posle aj mne,ale mylila som sa. Prisli mi papiere zo sudu,kde si sudnou cestou vyzaduje uznanie otcovstva, chce striedavu starostlivost a preplatenie sudnych trovov. Malu kojim a urcite striedavu starostlivost nedovolim,pretoze by to bolo pre nu aj pre mna velmi tazke a nepripustne. Je to clovek,ktory ma problemy s tipovanim,v minulosti mal exekutora a vyhodili ho z jednej prace kvoli kradezi. Teraz pracuje, ma prijem okolo 500 EUR. Jeho sestra sa mi vyhrazala, ked som bola tehotna, ze ma zbije a jemu to bolo jedno, tak mam strach, aby aj malej nieco neurobili. Na ulici sa mi ani nepozdravi a chce ju do starostlivosti, nechapem tomu. Otcovstvo uznavam, len sa chcem spytat, ci sa zmeni jej priezvisko pretoze teraz ma moje a chcem aby to aj tak ostalo. Chcela by som ziadat malu do mojej starostlivosti a spatne ziadat preplatenie nakladov spojenych s tehotenstvom, porodom a narodenim dietata. Aku vysku vyzivneho mozem ziadat? Na sude o urceni otcovstva sa bude riesit len urcenie otcovstva alebo aj starostlivost a vyzivne? Na co sa mam, prosim Vas, pripravit? Dakujem velmi pekne za Vasu odpoved.

Odpoveď: Určenie otcovstva súdom

Dobrý deň. S konaním o určenie otcovstva je spojené konanie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností a o výžive maloletého. V tomto konaní by malo byť zároveň určené komu bude dieťa zverené do starostlivosti, kto je oprávnený dieťa zastupovať a spravovať jeho majetok a tiež kto má vyživovaciu povinnosť voči dieťaťu. Prípadne sa môže tiež rozhodnúť o striedavej starostlivosti. Pri určení výšky výživného súd prihliada vždy na majetkové pomery a možnosti a schopnosti oboch rodičov, ale aj na potreby maloletého dieťaťa. Pokiaľ máte záujem podať návrh na určenie výživného pre Vás (nie pre maloleté dieťa) a to konkrétne na úhradu niektorých nákladov nevydatej matke toto je samostatný nárok. V tomto konaní je potrebné zdokladovať Vaše majetkové pomery, výdavky, ktoré ste mali v súvislosti s tehotenstvom a pôrodom, ako aj bežné výdavky. Je na Vás, akú výšku výživného budete požadovať treba však výšku zdôvodniť a taktiež prihliadnuť na majetkové pomery otca maloletého dieťaťa. Zmena priezviska je v zmysle §35 Zákona o rodine podstatnou otázkou výchovy mal. dieťaťa, o ktorej rodičia vždy rozhodujú spoločne bez ohľadu na to, či je alebo nie je dieťa zverené jednému z nich do osobnej starostlivosti, pokiaľ sa nedohodnete rozhodne na návrh niektorého z Vás súd. Odporúčam Vám vyhľadať advokáta a požiadať ho o zastupovanie v celom konaní. Ak nemáte finančné prostriedky na advokáta, máte právo obrátiť sa na Centrum právnej pomoci vo Vašom meste, ktorý Vám určí advokáta bezplatne po zohľadnení Vašej finančnej situácie.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Určenie otcovstva súdom (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať aký je postup pri určení otcovstva a výživného ak dcéra je dospelá ale stále študuje a biologický otec je cudzinec.

Odpoveď: Určenie otcovstva súdom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 20.07.2020)

Dobrý deň,
postačuje na miestne príslušný súd (podľa bydliska dieťaťa) podať na súd návrh na určenie otcovstva. Tento návrh môžete podať Vy alebo vzhľadom na plnoletosť dieťaťa aj priamo dieťa.

Vzhľadom na to, že zrejme uplynul dlhý čas od počatia dieťaťa, rozhodujúcim dôkazom bude vykonanie znaleckého posudku - DNA testami. Tu bude dôležité, či domnelý otec je dlhodobo v zahraničí alebo sa nachádza na Slovensku. Ak by totiž bol v zahraničí, je potrebné počítať s tým, že môžu vzniknúť dlhé prieťahy spojené s vykonaním dokazovania a následne aj uskutočňovaním jednotlivých súdnych pojednávaní.

Súd následne bude rozhodovať o určení výšky výživného iba ak dcéra podá návrh. Nakoľko už nie je maloletá, súd nebude automaticky rozhodovať o určení výživného.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Určenie otcovstva súdom (Rodinné právo)

Dobrý deň, prajem. Chcem sa spýtať s bývalou priateľkou sa nám teraz 21. 06. 2020 narodil syn, len ona ma neuviedla do RL. Dôvod je ten, že si to nepraje. Skúšal som sa s ňou dohodnúť normálnou cestou aj čo sa týka výživného a tak, ale odmieta všetko. Ja sa chcem o syna poctivo postarať a taktiež na neho platiť, len už neviem ako mám ďalej postupovať. Ďakujem.

Odpoveď: Určenie otcovstva súdom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 01.07.2020)

 

Dobrý deň,

V tomto prípade je jedinou možnosťou, ako určiť otcovstvo k dieťaťu a teda, aby ste boli v rodnom liste uvedený ako otec dieťaťa, podať na príslušný súd návrh na určenie otcovstva. V prípade, že matka bude v priebehu konania popierať, že ste otcom dieťaťa, bude vykonané znalecké dokazovanie formou DNA testov.

Následne súd v rámci súdneho konania (ak sa Vaše otcovstvo preukáže) upraví aj výkon rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu, vrátane výšky výživného a tiež úpravy Vášho styku s dieťaťom.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Určenie otcovstva súdom (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať - som tehotná druhý mesiac. Priateľ ma opustil, ale bojím sa toho, že keď sa malé narodí, bude chcieť striedavú starostlivosť. Ale, keď ho nezapíšem ako oca (nepodpíše otcovstvo), tak nemá nárok na dieťa?

Odpoveď: Určenie otcovstva súdom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 20.01.2020)

Dobrý deň. V prvom rade si neviem predstaviť, že by súd vyhovel návrhu na zverenie dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti fakticky hneď po narodení. Dieťa je v tom čase aj biologicky naviazané na matku a potrebuje určitú stabilitu. K novorodencovi sa teda striedavá starostlivosť s najvyššou pravdepodobnosťou neurčí, aj keby taký návrh bol zo strany otca realizovaný.

Na druhej strane ak otca nezapíšete na rodný list, resp. neurčíte súhlasným vyhlásením jeho otcovstvo, neznamená to, že "by nemal na dieťa nárok". V prvom kroku by však musel požiadať súd o určenie otcovstva a následne by sa dalo domáhať aj úpravy výkonu rodičovských práv a povinností. Ako som už ale uviedol vyššie, súd berie do úvahy aj vek dieťaťa a jeho potrebu byť s matkou (hlavne ak ide o novorodenca), a preto v danom prípade nepredpokladám určenie striedavej osobnej starostlivosti.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Určenie otcovstva súdom (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcela by som len vedieť ako napísať žiadosť na určenie otcovstva keď je priateľ vo výkone trestu. S otcovstvom súhlasí len nemá to ako odtiaľ potvrdiť. Ďakujem pekne.

Odpoveď: Určenie otcovstva súdom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 15.05.2019)

Dobrý deň,

môžete využiť tlačivo o súhlasnom určení otcovstva k nenarodenému dieťaťu súhlasným vyhlásením rodičov.

Vzor je napr. tu : https://www.obecpreselany.sk/download_file_f.php?id=577028.

Overenie podpisu otca nenarodeného dieťaťa musí zabezpečiť otec dieťaťa aj keď je vo VTOS.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Určenie otcovstva súdom (Rodinné právo)

Pekný deň, som v druhom mesiaci tehotenstva a rozišla som sa s partnerom. Pochybujem, že bude chcieť priznať otcovstvo. Chcela by som, aby bol zapísaný ako otec a nakoľko som rozvedená už viac ako 10 rokov nechcem, aby moje dieťa malo moje meno, ale jeho priezvisko. Môžem to podať na súd, keď dieťa je ešte nenarodené. Ďakujem.

Odpoveď: Určenie otcovstva súdom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 13.11.2018)

Dobrý deň, zákon o rodine umožňuje určenie otcovstva k nenarodenému dieťaťu iba pri tzv. druhej zákonnej domnienke určenia otcovstva. Súdne konanie síce môžete iniciovať pred pôrodom, avšak s ohľadom na to, že základným dôkazným prostriedkom v tomto konaní je znalecký posudok DNA test, je vysoká pravdepodobnosť, že súd vo veci rozhodne až po narodení dieťaťa, kedy bude možné najmenej intenzívnym spôsobom vykonať DNA test. Počas Vášho tehotenstva by sa DNA test vykonával komplikovane a s možným rizikom ohrozenia Vášho zdravia aj zdravia dieťaťa. Z toho dôvodu by súd k vykonaniu tohto dôkazu pristúpil až po narodení dieťaťa.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musia zhodovať a otázka musí byť vyplnená..
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Prosím vyberte svoj kraj..
Prosím vyberte kategóriu..
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..

Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku