Dobrý deň,
pojem pracovnej disciplíny Zákonník práce nedefinuje. Všeobecne možno uviesť aplikujúc ust. Zákonníka práce, že ide Pracovná disciplína ako pojem nie je v Zákonníku práce presne definovaný. V podstate ide o dodržiavanie všetkých povinností, ktoré vyplývajú zamestnancovi z pracovného pomeru. Pokiaľ zamestnanec poruší niektorú zo svojich povinností, ide o porušenie pracovnej disciplíny.
Obsah pojmu pracovná disciplína je tvorený:
- všetkými pracovnými povinnosťami zamestnanca
- právnymi normami, ktoré upravujú jeho pracovnú disciplínu (vrátane vnútorných predpisov)
- dodržiavaním všetkých povinností zamestnanca.
Zamestnanec je povinný dodržiavať pracovnú disciplínu, riadne si plniť svoje povinnosti a neprekračovať svoje oprávnenia, pričom upozorňovanie na nedostatky nie je porušením pracovnej disciplíny (§ 13 ZP).
Podľa ust. § 68 ZP platí :
"(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec
a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.
(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 4 a 5."
Ak by ste so zamestnancom okamžite skončili prac. pomer, zamestnanec môže napadnúť na súde neplatnosť skončenia prac. pomeru v lehote do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť (§ 77 ZP).
Uvádzame súčasne, že ak by zamestnanec podal žalobu na súd, súd nie je viazaný vymedzením porušenia prac. disciplíny, ako ho definoval zamestnávateľ v listine o okamžitom skončení prac. pomeru, súd si urobí vlastný právny názor na vec a vo veci rozhodne.
Odporúčame vo veci, keďže nepoznáme okolnosti prípadu, upozorniť zamestnanca na porušenie prac. disciplíny s uvedením konkrétneho porušenia a dať mu lehotu na nápravu, s tým upozornením, že ak k náprave nedôjde, môže byť okamžite skončený pracovný pomer alebo daná výpoveď z prac. pomeru podľa § 63 ods. 1 písm. e/ ZP : Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
..e/ sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.).