Ukončenie pracovného pomeru porušenie disciplíny

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Žilina

Otázka: Ukončenie pracovného pomeru porušenie disciplíny

Dobrý deň, Na začiatku týždňa mi šéf oznámil, že so mnou chce ukončiť pracovný pomer. Bolo to po dvojmesačnej pracovnej neschopnosti. Chcel to urobiť formou dohody, samozrejme, bez odstupného. Keďže tam pracujem už 7 rokov, mám právo na odstupné. Jako dôvod ukončenia pracovného pomeru chcel uviesť problémy s komunikáciou. Avšak o tri dni neskôr som mu doniesla oznámenie od lekára, že nemôžem vykonávať doterajšiu prácu a taktiež aj žiadosť o preloženie na inú pozíciu. Počas týchto troch dní mi zakázal prichádzať do práce, avšak neposkytol mi to písomne. Nemám žiadny dôkaz, že som mu odovzdala lekársku správu a žiadosť. Nasledujúci deň mi oznámil, že prácu skončím už nasledujúci deň. Ten istý deň som mu poslala doporučene túto správu a žiadosť, avšak predpokladám, že mu to nestihneme dodať do nasledujúceho dňa. Pravdepodobne plánuje podať mi výpoveď za hrubé porušenie povinností, nakoľko som nebola v práci, kam mi však zakázal prísť. Ak mi podá takúto výpoveď, mám právo to nejako riešiť alebo sa na to niekde odvolať? Ďakujem.

Odpoveď: Ukončenie pracovného pomeru porušenie disciplíny

Dobrý deň.

Zamestnávateľ Vám môže dať výpoveď alebo s Vami skončiť pracovný pomer okamžite len z dôvodov uvedených v Zákonníku práce.

V zmysle § 77 Zákonníka práce neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť.

V zmysle § 79 Zákonníka práce ak zamestnávateľ dal zamestnancovi neplatnú výpoveď alebo ak s ním neplatne skončil pracovný pomer okamžite alebo v skúšobnej dobe a ak zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, že trvá na tom, aby ho naďalej zamestnával, jeho pracovný pomer sa nekončí, s výnimkou, ak súd rozhodne, že nemožno od zamestnávateľa spravodlivo požadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi poskytnúť náhradu mzdy. Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, keď mu zamestnávateľ umožní pokračovať v práci alebo ak súd rozhodne o skončení pracovného pomeru.

Na základe vyššie uvedených ustanovení Zákonníka práce je potrebné po doručení výpovede hneď oznámiť zamestnávateľovi, že trváte na tom, aby Vás naďalej zamestnával a že výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru považujete za neplatné. Následne je potrebné podať žalobu na súd v lehote 2 mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť.

Odporúčam vo Vašom prípade obrátiť sa na advokáta, ktorý urobí všetky potrebné kroky na uplatnenie Vašich práv.