Máte
otázku?

Rezervačná zmluva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Nezaradené, Košice

Otázka: Rezervačná zmluva

Dobrý deň, potrebovali by sme poradiť, keďže nevieme, ako sa správne postaviť k tejto situácii. Predávame byt bez RK a podpísali sme rezervačnú zmluvu na byt so záujemcom. No približne o mesiac neskôr nám oznámil, že mu v banke nedajú takú hypotéku na byt a požiadal o vrátenie rezervačného poplatku. Aj keď sme sa dohodli na tom, že si nebude vyžadovať vrátenie zálohy, nakoniec sme ustúpili a dohodli sa, že mu vrátime aspoň 600 eur z pôvodnej 1500-eurovej zálohy. Túto dohodu sme potvrdili podpísaním odstúpenia od rezervačnej zmluvy dňa 31. 10. 2017. No teraz nám doručil list, v ktorom žiada vrátenie celej sumy zo zálohy. Potrebovali by sme poradiť, či súhlasíte s tým, že musíme vrátiť celú sumu. Ďakujem.

Odpoveď: Rezervačná zmluva

 

 

Dobrý deň,

ďakujeme za otázku, na ktorú odpovedáme nasledovne :

Vychádzajúc z položenej otázky, že zmluvný vzťah bol založený medzi fyzickými osobami, teda nie podnikateľmi resp. resp. medzi  predávajúcim ako podnikateľom a kupujúcim ako spotrebiteľom podľa ust. o spotrebiteľských zmluvách,  vzťahujú sa na Váš prípad ustanovenia Občianského zákonníka ("OZ").


Pre Váš je dôležité vedieť nasledovné :
1./ Rezervačná zmluva ako samostatný zmluvný typ nie ej upravená v ust. OZ. Podľa ust. § 50a/ OZ "účastníci sa môžu písomne zaviazať, že do dohodnutej doby uzavrú zmluvu; musia sa však pritom dohodnúť o jej podstatných náležitostiach. Ak do dohodnutej doby nedôjde k uzavretiu zmluvy, možno sa do jedného roka domáhať na súde, aby vyhlásenie vôle bolo nahradené súdnym rozhodnutím. Právo na náhradu škody tým nie je dotknuté. Tento záväzok zaniká, pokiaľ okolnosti, z ktorých účastníci pri vzniku záväzku vychádzali, sa do tej miery zmenili, že nemožno spravodlivo požadovať, aby sa zmluva uzavrela."
Vyššie uvedené ustanovenia  sa použijú  primerane aj na zmluvy, ktorými sa účastníci dohodli, že obsah zmluvy bude ešte doplnený, pokiaľ pritom dali nepochybne najavo, že zmluva má platiť, aj keby k dohode o zvyšku obsahu zmluvy nedošlo. Účastníci môžu uzavrieť i takú zmluvu, ktorá nie je osobitne upravená; zmluva však nesmie odporovať obsahu alebo účelu tohto zákona (§ 51 OZ).

2./  Rezervačná zmluva je typ nepomenovanej zmluvy, v ktorej sú  resp. mali by byť uvedené základné podmienky predaja,  s tým, že búdúci predávajúci rezervuje  nehnuteľnosť pre záujemcu ako budúceho kupujúceho  do stanoveného termínu  a zaväzuje sa, že nehnuteľnosť nebude ponúkať inej osobe. Obvykle sa dojednáva aj výška rezervačnej istiny ako záloha na kúpnu cenu.
V rezervačnej zmluve je možné uviesť aj prípadnú sankciu, ak by nehnuteľnosť bola predaná niekomu inému do konca termínu rezervácie. Je bežné, že pokiaľ kupujúci neuhradí  rezervačný poplatok, nehnuteľnosť ponúka ďalej na predaj. Rezervačná zmluva je vlastne akýmsi písomným potvrdením, že predávajúci sa rozhodol nehnuteľnosť predať a kupujúci ju kúpiť. Nehnuteľnosť, ktorá je uvedená v rezervačnej zmluve je pre iných záujemcov zablokovaná a pre kupujúceho rezervovaná, až do podpisu kúpnej zmluvy. Rezervačný poplatok býva obyčajne časťou kúpnej ceny, ak dôjde k podpísaniu kúpnej zmluvy.
Predpokladáme, že v samotnej zmluve ste si dojednali aj prípadné sankcie pre prípad porušenia povinností zmluvných strán.

3./ V otázke uvádzate, že kupujúci Vám poskytol rezervačný poplatok vo výške 1500 € a následne po určitej dobe od zmluvy odstúpil, resp. ste sa dohodli na odstúpení resp. zrušení rezervačnej zmluvy. Nevieme ako máte formulovanú samotnú zmluvu, ale pokiaľ ste sa následne dohodli na odstúpení od zmluvy, k tomu uvádzame, že v zmysle ust. §  48 OZ "od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté. Odstúpením od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje, ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak. Účastník, ktorý uzavrel zmluvu v tiesni za nápadne nevýhodných podmienok, má právo od zmluvy odstúpiť."

4./Predpokladáme, že v samotnej rezervačnej zmluve sú uvedené aj okolnosti  jej uzatvorenia, s tým, že záujemca ako budúci kupujúci uviedol, že bude si vybavovať úver v banke na kúpu nehnuteľnosti. Uvádzame, že na úver zo zákona právny nárok nie je. Vy ako budúci predávajúci ste mali vedomosť o tom, že úver v čase podpísania rezervačnej zmluvy nie je. Následne pokiaľ ste sa dohodli na odstúpení od zmluvy, vzniká Vám povinnosť vrátiť rezervačný poplatok, nakoľko jeho nevrátením by vzniklo na Vašej strane bezdôvodné obohatenie.

5./ Podľa ust. § 451 OZ  "kto sa na úkor iného bezdôvodne obohatí, musí obohatenie vydať. Bezdôvodným obohatením je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu alebo plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov. Bezdôvodne sa obohatil aj ten, za koho sa plnilo, čo podľa práva mal plniť sám."

6./ § 457 OZ :  
"Ak je zmluva neplatná alebo ak bola zrušená, je každý z účastníkov povinný vrátiť druhému všetko, čo podľa nej dostal. Musí sa vydať všetko, čo sa nadobudlo bezdôvodným obohatením. Ak to nie je dobre možné, najmä preto, že obohatenie spočívalo vo výkonoch, musí sa poskytnúť peňažná náhrada. 
S predmetom bezdôvodného obohatenia sa musia vydať aj úžitky z neho, pokiaľ ten, kto obohatenie získal, nekonal dobromyseľne."

 

7./  Pokiaľ aj by ste sa v rezervačnej zmluve písomne dohodli na tom, že budúci kupujúci nebude požadovať vrátenie rezervačného poplatku, tu uvádzame, že podľa  ust. §  § 574 OZ "dohoda, ktorou sa niekto vzdáva práv, ktoré môžu vzniknúť až v budúcnosti, je neplatná."

V prípade dojednania v rezervačnej zmluve o tom, že rezervačný poplatok je pokutou za odstúpenie od zmluvy, aj táto dohoda je neplatná. Zmluvná pokuta je viazaná na porušenie zmluvnej povinnosti a odstúpenie od zmluvy, naviac na ktorom ste sa dohodli, nemôže byť sankcionované nevrátením rezervačného poplatku ako sankcie za odstúpenie od zmluvy.

 

ZÁVER 

Keďže nepoznáme samotný text rezervačnej zmluvy, naša odpoveď môže byť len v tej forme, ako ju uvádzame vyššie. Máme za to, že poplatok máte vrátiť.  V prípade potreby posúdenia zmluvy sa môžete obrátiť na našu advokátsku kanceláriu na základný email podľa inštrukcií na úvodnej stránke JUDr. FICEKA.

 

Dúfame, že naša právna rada Vám pomohla.

 

Trápi vás "Rezervačná zmluva" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Rezervačná zmluva (Nezaradené)

Dobrý deň, chcel by som poprosiť o radu. Podpísali sme rezervačnú zmluvu na kúpu bytu, avšak z jej znenia mi nie je jasné, či bude záloha za rezerváciu odpočítaná z celkovej kúpnej ceny. Bolo nám to sľúbené a dojednané ústne, ale keďže všetko prebiehalo narýchlo, nie je to zaznamenané písomne. Ak je to potrebné, môžem poslať fotografiu zmluvy. S pozdravom, Z.

Odpoveď: Rezervačná zmluva

(odpoveď odoslaná: 02.04.2024)

Dobrý deň, vo veci vašej otázky uvádzame, že v bezplatnej právnej poradni neposudzujeme zmluvy/dohody.
K predmetu otázky uvádzame :

K samotnej otáke treba uvieť, že rezervačná zmluva je typ nepomenovanej zmluvy v zmysle ust. § 51 Občianskeho zákonníka, v ktorej sú resp. mali by byť uvedené základné podmienky predaja nehnuteľnosti, s tým, že búdúci kupujúci si rezervuje  nehnuteľnosť do stanoveného termínu. Obvykle sa dojednáva aj výška rezervačnej istiny ako záloha na kúpnu cenu.

Pokiaľ máte obavu z toho, že uhradená záloha/rezervačný poplatok by mohol predstavovať odmenu pre realitnú kanceláriu resp. nejakú pokutu v prospech realitnej kancelárie ak by nedošlo ku kúpe nehnuteľnosti,  tu uvádzame, že odmenu pre realitnú kanceláriu má hradiť predávajúci, keďže on uzatvoril zmluvu o sprostredkovaní s realitnou kanceláriou v zmysle ust. § 774 a nasl. Občianskeho zákonníka :

"Sprostredkovateľskou zmluvou sa sprostredkovateľ zaväzuje obstarať záujemcovi za odmenu uzavretie zmluvy a záujemca sa zaväzuje sprostredkovateľovi poskytnúť odmenu vtedy, ak bol výsledok dosiahnutý pričinením sprostredkovateľa."

 

Odporúčam ak chcete mať právnu istotu pokiaľ ide o obsah zmluvy, aby ste ju konzultovali s advokátom.

Vo veci môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.

 

 

     


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Rezervačná zmluva (Nezaradené)

Dobrý deň, je možné rezervačnú zmluvu na nehnuteľnosť podpísať na diaľku? Suma, ktorú je potrebné zaplatiť podľa rezervačnej zmluvy, je 7 000 eur.

Odpoveď: Rezervačná zmluva

(odpoveď odoslaná: 01.03.2024)

Dobrý deň,
ak máte na mysli situáciu, že s druhou zmluvnou stranou žijete ďaleko od seba, tak potom je možné to urobiť tak, že zmluvu podpíšete a následne ju odošlete druhej zmluvnej strane na podpis napríklad poštou alebo kuriérom, pričom druhá zmluvná strana Vám následne jedno vyhotovenie zmluvy po podpise z jej strany zašle na Vašu adresu naspäť. 


Podotázka: Rezervačná zmluva (Nezaradené)

Dobrý deň, Predávajúci ponúka nehnuteľnosť na predaj. Do toho zapojil aj realitku, s ktorou uzavrel klasickú zmluvu. (Podotýkam, že predávajúci môže ponúkať nehnuteľnosť aj mimo realitky). Predávajúci sa následne sám zohnal kupujúceho, s ktorým sa dohodol na predaji. Avšak realitka od neho žiada 600 eur. Má teda realitka nejaké oprávnenie takýmto spôsobom znepokojovať a obťažovať majiteľa nehnuteľnosti, ktorý predáva danú nehnuteľnosť vlastnými silami?

Odpoveď: Rezervačná zmluva

(odpoveď odoslaná: 12.03.2023)

Dobrý deň, uvádzame, že nepoznáme text podpísanej zmluvy medzi predávajúcim a realitnou kanceláriou.

Z otázky usudzujeme, že zo zmluvy s realitnou kanceláriou vyplýva, že aj predávajúci je oprávnený ponúkať nehnuteľnosť na predaj. Vo vyššie uvedených veciach sa používa zmluva o sprostredkovaní podľa ust. §  Obč. zákonníka :

"§ 774

Sprostredkovateľskou zmluvou sa sprostredkovateľ zaväzuje obstarať záujemcovi za odmenu uzavretie zmluvy a záujemca sa zaväzuje sprostredkovateľovi poskytnúť odmenu vtedy, ak bol výsledok dosiahnutý pričinením sprostredkovateľa.   § 775 Sprostredkovateľovi patrí odmena v dohodnutej výške; odmenu treba dojednať v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, inak je zmluva neplatná podľa § 40a.   § 776 Sprostredkovateľovi patrí okrem odmeny náhrada nákladov iba vtedy, ak je to výslovne dohodnuté; pri pochybnostiach, len ak mu vznikol nárok na odmenu.   § 777 Záujemca a sprostredkovateľ sú povinní oznamovať si navzájom všetky dôležité okolnosti súvisiace so sprostredkovaním, najmä okolnosti, ktoré môžu ovplyvniť rozhodnutie záujemcu uzavrieť sprostredkúvanú zmluvu. Sprostredkovateľ je oprávnený za záujemcu konať alebo prijímať čokoľvek, len ak bol na to splnomocnený písomným plnomocenstvom." Ak je vo Vami uvedenom prípade situácia taká, že aj predávajúci je v zmysle zmluvy s realitnou kanceláriou oprávnený ponúkať nehnuteľnosť na predaj a nájsť kupujúceho, potom ak  bez pričinenia realitnej kancelárie bol nájdený kupujúci nehnuteľnosti, potom realitná kancelária nemá právny nárok na odmenu za sprostredkovanie predaja nehnuteľnosti, čo vyplýva z ust. §  774 Obč. zákonníka.   V prípade problémov kontaktujte našu advokátsku kanceláriu.
Trápi vás "Rezervačná zmluva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Rezervačná zmluva (Nezaradené)

Dobrý deň, zaplatil som za rezerváciu bytu, ktorý som chcel prenajať, ale nemôžem sa dostať ani do bytu, ani k svojim peniazom. Majiteľ mi jednoducho nechce vrátiť peniaze. Neviete, kde sa mám s týmto problémom obrátiť? Už som bol na polícii podať trestné oznámenie, ale povedali mi, že to musím podať na občiansko-právny súd, pretože oni s tým nič neurobia. Je ale evidentné, že ide o podvod. Aké kroky by som mal podniknúť? Spomínaná suma je 740 eur, ide o mesačný nájom a polovica depozitu pre makléra, ktorý je samozrejme fiktívny.

Odpoveď: Rezervačná zmluva

(odpoveď odoslaná: 09.01.2023)

Dobrý deň, policajti majú pravdu v tom smere, že najskôr sa treba vec pokúsiť vyriešiť menej inváznymi právnymi prostriedkami nápravy, tzn. cez civilné konanie, nakoľko trestné právo je prostriedkom ultima ratio, t.j. krajným prostriedkom nápravy, ak už všetky ostatné zlyhali. 

Odporúčame vám preto podať žalobu o zaplatenie proti tomu, komu ste zálohu za rezerváciu zaplatili, nakoľko pokiaľ nedošlo k odpredaju bytu, túto sumu si nie je daná osoba oprávnená ponechať, naopak je povinná vám ju vrátiť. Jedná sa totiž o plnenie z dôvodu, ktorý odpadol. Preto, ak vám ju nevrátil, na váš úkor sa bezdôvodne obohatí, čo je v rozpore s právnym poriadkom a vy sa môžete domáhať svojho práva na súde žalobou. Môžete tak urobiť aj formou upomínacieho konania, kde sa súdny poplatok znižuje na polovicu. Toto konanie ale prebieha elektronickou formou. Ak neviete ako žalobu podať, vyhľadajte advokáta. 

Poukazujeme aj na ustálenú súdnu prax, na uznesenie Najvyššieho súdu SR z 28. septembra 2011, sp. zn. 4 Cdo 256/2010, v ktorom sa uvádza: "Ak sa zamýšľaná kúpa nerealizovala, záloha sa stáva bezdôvodným obohatením vo chvíli, kedy odpadol právny dôvod, na ktorého základe budúci kupujúci plnil budúcemu predávajúcemu, teda, kedy predávajúci odmietol nehnuteľnosť kupujúcemu predať, príp., kedy sa vytvoril stav, z ktorého je zrejmé, že kúpa už nebude realizovaná."

 


Podotázka: Rezervačná zmluva (Nezaradené)

Dobrý deň, potrebujem sa opýtať: Podpísala som rezervačnú zmluvu, v ktorej sa píše, že budem sankcionovaná za prípadné odstúpenie od zmluvy. Je toto v poriadku? Eva.

Odpoveď: Rezervačná zmluva

(odpoveď odoslaná: 21.04.2022)

Dobrý deň, z otázky vyplýva, že ste podpísali rezervačnú zmluvu a pýtate sa, či môžete byť sankcionovaná za odstúpenie od rezervačenej zmluvy, zmluvy, keďže zo znenia zmluvy vyplýva, že v prípade odstúpenia od zmluvy môžete byť sankcionovaná.

Uvádzame, že podľa ust. § 48 Obč. zákonníka platí :
"(1) Od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté.
(2) Odstúpením od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje, ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak."
 
Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že možnosť odstúpenia od zmluvy sa rieši v samotnej zmluve alebo možnosť odstúpenia od zmluvy vyplýva priamo zo zákona. Ak v rezervačnej zmluve máte uvedenú možnosť odstúpenia od zmluvy, potom platí, že odstúpenie od zmluvy je výkonom práva a nie je právny dôvod, aby ste platili nejaké pokuty /sankcie/.
Keďže nepoznáme obsah rezervačnej zmluvy, kde, kedy, s ktorou realitnou kanceláriou bola uzatvorená, odporúčam konzultáciu u advokáta na riešenie veci podľa vašich požiadaviek v súlade s právom.
Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.

 

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Rezervačná zmluva (Nezaradené)

Dobrý deň, plánujem podpísať zmluvu o budúcej kúpe nehnuteľnosti. Predávajúca mi zaslala návrh tejto zmluvy, s ktorým súhlasím. Chcela by som však pridať vetu o tom, že ak mi banka neodobrí hypotekárny úver, predávajúca mi vráti rezervačný poplatok. Ako prosím, môžem formulovať túto vetu? Vopred ďakujem za odpoveď. Pekný deň.

Odpoveď: Rezervačná zmluva

(odpoveď odoslaná: 22.03.2021)

Dobrý deň, nepoznáme text Vašej zmluvy, ale pokiaľ podmienkou toho, aby ste zaplatili kúpnu cenu je poskytnutie hypotekárneho úveru, riešením je uviesť, že ak hypotekárny úver nebude schválený, smluva sa zrušuje a bud. predávajúci je povinný vrátiť zaplatený rezerv. poplatok v lehote do 7 kalen. dní odo dňa oznámenia o neschválení hypotekárneho úveru.

Znenie zmluvy napriek uvedenému odporúčam konzultovať s advokátom. Môžete kontaktovať anšu advokátsku kanceláriu.

 


Trápi vás "Rezervačná zmluva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Rezervačná zmluva (Nezaradené)

Dobrý deň, mali sme záujem o kúpu domu a obhliadku sme vykonali s majiteľkou domu. Na základe nášho záujmu sme podpísali rezervačnú zmluvu s realitnou kanceláriou v dome, ktorý sa predával. Realitnej kancelárii sme informovali o tom, že si vybavujeme úver. Následne sme zaplatili rezervačný poplatok vo výške 5000 €. Pri obhliadke domu so súdnym znalcom, ktorý mal vypracovať znalecký posudok, sme zistili, že majiteľka nás zavádzala o dohotovených rekonštrukciách elektrických rozvodov, vodovodu a odpadu. Na základe týchto informácií sme sa rozhodli odstúpiť od kúpy domu a od zmluvy. Realitná kancelária nám však nechce vrátiť rezervačný poplatok a považuje to za porušenie zmluvy z našej strany. Máme nárok na vrátenie rezervačného poplatku? Ďakujem.

Odpoveď: Rezervačná zmluva

(odpoveď odoslaná: 14.12.2020)

Dobrý deň,
z otázky vyplýva, že ste rezervačnú zmluvu s RK podpisovali v RD, ktorý ste chceli pôvodne kúpiť. Nepíšete dátum, kedy došlo k podpísaniu zmluvy.

Nevieme ako máte koncipovanú zmluvu, ale podľa ust. § 7 zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho platí, že ak predávajúci včas a riadne poskytol spotrebiteľovi informácie o práve odstúpiť od zmluvy v zmysle cit. zákona, potom spotrebiteľ je oprávnený aj bez uvedenia dôvodu od zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho /čo je Váš prípad/ a to do 14 dní odo dňa uzavretia zmluvy o poskytnutí služby.

Ak predávajúci /RK/ Vám poskytol ako spotrebiteľovi informácie o možnosti odstúpenia od zmluvy až dodatočne, najneskôr však do 12 mesiacov od začatia plynutia lehoty na odstúpenie od zmluvy, potom lehota na odstúpenie od zmluvy uplynie po 14 dňoch odo dňa, keď predávajúci dodatočne splnil informačnú povinnosť o možnosti odstúpenia od zmluvy.

Ak ste od zmluvy platne odstúpili, RK si nemôže ponechať poskytnutú zálohu, čo okrem iných vyplýva z ust. § 774 Obč. zákonníka a to, že odmena patrí sprostredkovateľovi - RK vtedy, ak došlo k uzatvoreniu zmluvy - kúpna zmluva ohľadom nehnuteľnosti - pričinením sprostredkovateľa /RK/.

Vy ako záujemca nemôžete byť potrestaný /prepadnutie zálohy 5000 €/, za to, že ste využili Vaše právo na odstúpenie od zmluvy s RK.

Odporúčame vec konzultovať s advokátom, ktorý preštuduje Vaše písomné materiály.

Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu podľa informácií uvedených na úvodnej stránke v časti kontakty (kontrola zmluvy advokátom : https://ficek.sk/kontakt-judr.ficek.html).


Podotázka: Rezervačná zmluva (Nezaradené)

Dobrý deň, 9. novembra 2020 som kúpila byt cez realitku. Byt má skryté závady, ako sú problémy s elektrikou, chýbajúca dokumentácia rozvodov, a problémy s odpadmi. Rozhodla som sa byt predať. Realitka už našla záujemcu a v tomto týždni máme podpísať rezervačnú zmluvu. Na čo by som si mala dať pozor pred podpisom? Ďakujem.

Odpoveď: Rezervačná zmluva

(odpoveď odoslaná: 03.12.2020)

Dobrý deň,
v prvom rade si dajte pozor na to, aby záujemca bol informovaný o všetkých zistených vadách. Ak by ste totiž predali vec s vadami, ktoré zatajíte, bude mať v budúcnosti nárok na odstúpenie od kúpnej zmluvy a vrátenie zaplatenej časti kúpnej ceny. Ak by takto konal záujemca ešte pred uzatvorením kúpnej zmluvy, nakoľko by vady zistil pri osobnej obhliadke, ak odstúpi z dôvodov na Vašej strane, budete musieť v zmysle rezervačnej zmluvy zaplatiť zmluvnú pokutu.


Podotázka: Rezervačná zmluva (Nezaradené)

Dobrý deň, zakúpili sme nehnuteľnosť a rezervačná zmluva, ktorú sme dostali do rúk, obsahuje formuláciu, ktorej neúplne rozumieme. "V prípade, že počas doby účinnosti tejto zmluvy nebude uzatvorená kúpna zmluva k nehnuteľnostiam z dôvodu na strane Kupujúcich, zaväzuje sa Kupujúci zaplatiť Predávajúcemu zmluvnú pokutu vo výške xxxx eur. Táto suma má byť zaplatená najneskôr do 3 pracovných dní od dňa, keď tieto zmluvy prestanú byť účinné. Zmluvné strany sa dohodli, že Predávajúci má právo započítať nárok na zmluvnú pokutu proti rezervačnému poplatku. Kupujúci je v plnom rozsahu oboznámený a podpisom tejto zmluvy výslovne súhlasí s takýmto postupom. Predávajúci tiež súhlasí, že polovica z zaplatenej zmluvnej pokuty patrí Sprostredkovateľovi." Chcel by som potvrdiť, či to znamená, že ak sa nám nepodarí kúpiť nehnuteľnosť (napríklad nedostaneme úver alebo nestihneme termín), stratíme rezervačný poplatok a budeme musieť zaplatiť zmluvnú pokutu Predávajúcemu. Taktiež by som rád vedel, ako sa môžem ako Kupujúci chrániť pred stratou rezervačného poplatku v prípade, že banka neschváli môj úver. Predpokladám, že neschválenie hypotéky nie je moja vina, teda ako môžem zabrániť zaplateniu zmluvnej pokuty? Ďakujem.

Odpoveď: Rezervačná zmluva

(odpoveď odoslaná: 14.10.2020)

Dobrý deň,
po oboznámení sa s obsahom Vašej otázky, uvádzame, že sme názoru, aby ste rezervačnú zmluvu /zmluvu o sprostredkovaní/ nepodpisovali. Znenie bodu zmluvy o tom, že v prípade, že nebude uzatvorená kúpna zmluva, v podstate z akéhokoľvek dôvodu, zakladá zo strany sprostredkovateľa právo na započítanie uhradenej zálohy na zmluvnú pokutu. Ak vychádzame z reality, kúpnu zmluvy by ste napr. nepodpísali preto, že nehnuteľnosť nevyhovuje z akéhokoľvek dôvodu, rezervačný poplatok by si "rozdelili" predávajúci a RK ako sprostredkovateľ.

Naviac úver Vám nemusí byť poskytnutý, na to nie je zákonný nárok. Zmluva o sprostredkovaní by mala v tomto smere znieť v tom, že v prípade, že úver pre budúceho kupujúceho nebude bankou poskytnutý z akéhokoľvek dôvodu, ste povinný o tom bez zbytočného odkladu informovať ako sprostredkovateľa, tak aj predávajúceho, a máte právo odstúpiť od zmluvy o sprostredkovaní bez akýchkoľvek sankcií a sprostredkovateľ je povinný vrátiť rezervačný poplatok.

Odporúčame znenie zmluvy konzultovať s advokátom.

 

 

 

 


Trápi vás "Rezervačná zmluva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Rezervačná zmluva (Nezaradené)

Dobrý deň. Kupujem byt prostredníctvom realitky a po prečítaní rezervačnej zmluvy sa začínam obávať o typ kúpnej zmluvy, ktorú mi budú poskytnúť na pripomienkovanie. Máte skúsenosti alebo viete, aké možnosti mám ja ako kupujúci, ak bude navrhovaná kúpna zmluva v moju neprospech a predávajúci alebo realitka nebude ochotný zapracovať moje pripomienky? Teda, čo sa stane, ak sa nedohodneme na znení kúpnej zmluvy tak, aby nebola v neprospech ani predávajúceho, ani mňa? Berie sa takáto situácia ako moja pochybenie, hoci ja jednoducho nechcem uzatvoriť zmluvu, ktorá by bola pre mňa nevýhodná v niektorých smeroch? Rezervačná záloha je vysoká a nerada by som o ňu prišla. Ďakujem.

Odpoveď: Rezervačná zmluva

(odpoveď odoslaná: 25.08.2020)

Dobrý deň,

z otázky pre nás vyplýva, že ste už podpísali rezervačnú zmluvu s RK.

Pýtate sa, či musíte podpísať nimi predloženú kúpnu zmluvu. Odpoveď je, že nemusíte. Zo strany RK ide vždy len o návrh, ktorý Vy ako kupujúca alebo predávajúca (nie je podstatné) môžete pripomienkovať.

RK v zmysle živn. zákona len sprostredkováva kúpu, predaj a prenájom nehnuteľností, nie je subjektom, ktorý by bol oprávnený vyhotovovať kúpne zmluvy. Podľa zákona o advokácii týmto subjektom je advokát, ktorý zmluvu autorizuje a budete mať tak právnu istotu, že zmluva je právne perfektná, advokát za obsah zmluvy zodpovedá.

Pokiaľ máte obavy o obsahovom znení rezervačnej zmluvy pošlite nám ju na kontrolu; uvedené sa samozrejme týka aj kúpnej zmluvy, ktorá Vám bude predložená (link na zaslanie zmluvy na kontrolu :https://ficek.sk/kontakt-judr.ficek.html).


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Rezervačná zmluva" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.