Dobrý deň,
každá zmena pracovných podmienok by mala byť písomne zaznamenaná dodatkom k Vašej pracovnej zmluve.
Váš zamestnávateľ by mal najprv ústne sa s Vami dohodnúť na určitej zmene a až po Vašom súhlase, by sa mala zmena premietnúť do dodatku k pracovnej zmluve. Dovtedy, takýto ústny príkaz nie je pre Vás dostatočne záväzný a preto neviete, či sa máte ním riadiť alebo nie. Neviete ani odkedy daná zmena má platiť.
Podľa § 54 Zákonníka práce, "Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne a jedno vyhotovenie zmeny pracovnej zmluvy vydať zamestnancovi."
Zákonník práce s úpravou pracovného času počíta len v situácii u tehotnej ženy a zamestnanca starajúceho sa o dieťa mladšie ako 15 rokov v ustanovení § 164 Zákonníka práce, a to len na žiadosť daného zamestnanca. Vy ste však o úpravu pracovného času nepožiadali.
Takže, ak sám zamestnávateľ nepristúpi k vyššie uvedeným krokom, tak sa môžete Vy informovať, či bude daná zmena premietnutá do dodatku k Vašej pracovnej zmluve a odkedy má daná zmena platiť. Pokiaľ nemáte danú zmenu pracovného času uvedenú alebo prikázanú niekde písomne, nemôžu Vám to dať, ako porušenie pracovnej disciplíny.
Čo sa týka samotnej šikany na pracovisku, situácie, ktoré uvádzate, sú ťažko dokázateľné, keďže ide spravidla skoro vždy o ústne napádanie. Až vtedy, ak budete mať aj nejakú písomnú (mailovú) komunikáciu s Vašou nadriadenou, z ktorej bude vyplývať šikana voči Vašej osobe, tak až potom ju budete môcť riešiť na inšpektoráte práce.