Lehota na upozornenie zamestnanca pre porušenie pracovnej disciplíny

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Žilina

Otázka: Lehota na upozornenie zamestnanca pre porušenie pracovnej disciplíny

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či existuje lehota na doručenie upozornenia na porušenie pracovnej disciplíny od momentu, keď sa o porušení dozvedel zamestnávateľ. Keďže na výpoveď je táto lehota stanovená na 2 mesiace, radozvoľ by som privítal podobnú informáciu aj pre tento prípad. Vopred ďakujem.

Odpoveď: Lehota na upozornenie zamestnanca pre porušenie pracovnej disciplíny

Dobrý deň,

zákonník práce výslovne neustanovuje, dokedy musí alebo môže zamestnávateľ upozorniť zamestnanca na porušenie pracovnej disciplíny.

Kedy však tak zamestnávateľ urobí má vplyv na to, či môže dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny.

Pri možnosti výpovede pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa je ďalej rozhodujúce, či ide o menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo o závažné porušenie pracovnej disciplíny.

Pri menej závažnom porušení pracovnej disciplíny môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel (§ 63 ods. 4 Zákonníka práce) avšak súčasne z § 63 ods. 1 písm. e) Zákonníka práce vyplýva, že pre to, aby mohol dať zamestnávateľ z uvedeného dôvodu zamestnancovi výpoveď, musí byť splnená aj podmienka, že menej závažného porušenia pracovnej disciplíny sa už dopustil a že v tejto súvislosti bol zamestnávateľom počas posledných šiestich mesiacoch upozornený na možnosť vypovedania pracovného pomeru.

Ak sa zamestnanec ale dopustil závažného porušenia pracovnej disciplíny, zamestnávateľ s ním môže 1. okamžite skončiť pracovný pomer, a to taktiež v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie zamestnávateľ dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol alebo mu môže 2. dať výpoveď - a to taktiež v už uvedenej dvojmesačnej lehote odo dňa, kedy sa o závažnom porušení pracovnej disciplíny zamestnávateľ dozvedel. V tomto prípade pre možnosť dať výpoveď či okamžite skončiť so zamestnancom pracovný pomer nie sú stanovené žiadne ďalšie podmienky.