POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Musí byť zmluva o dielo písomná ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Musí byť zmluva o dielo písomná ?

Dobrý deň, je nutné, aby bola zmluva o dielo v písomnej forme? Spolu s manželom sme si objednali rekonštrukciu kúpeľne. Murár, ktorý prácu vykonal, nám na začiatku oznámil, že náklady budú 700,- €. Dnes však žiada 1000,- € s odôvodnením, že mal zvýšené výdavky. S týmto zvýšením nesúhlasíme, pretože sme sa na tom predtým nesprávnou. Chcem sa spýtať, či má na to právo a ako ovplyvňuje našu situáciu skutočnosť, že sme zmluvu neuzavreli písomne? Nikdy sme nedostali žiadnu zmluvu na podpis a ani nič sme nepodpisovali. Je v takomto prípade povinná písomná forma zmluvy o dielo?

Odpoveď: Musí byť zmluva o dielo písomná ?

Dobrý deň, v položenej otázke sa pýtate, či musí byť zmluva o dielo písomná a či má murár nárok na vyššiu sumu ako na tú, na ktorej ste sa dohodli. Váš právny vzťah sa bude spravovať Občianskym zákonníkom č. 40/1964 Zb.

Zmluvou o dielo zaväzuje sa objednávateľovi ten, komu bolo dielo zadané (zhotoviteľ diela), že ho za dojednanú cenu vykoná na svoje nebezpečenstvo.

Podľa § 632 Občianskeho zákonníka platí, že Ak nedôjde k zhotoveniu diela na počkanie, zhotoviteľ je povinný vydať objednávateľovi písomné potvrdenie o prevzatí objednávky. Potvrdenie musí obsahovať označenie predmetu diela a ďalej jeho rozsah, akosť, cenu za vykonanie diela a čas jeho zhotovenia.

Nevydanie potvrdenia má poriadkový charakter, to znamená, že nemá vplyv na platnosť zmluvy. Objednávateľ má vždy právo domáhať sa vydania takéhoto potvrdenia. Avšak nesplnenie uvedenej povinnosti nič nemení na povinnosti strán poskytnúť plnenie podľa uzavretej zmluvy (ústnej). Ak by ste sa však dostali do súdneho sporu, vznikol by problém týkajúci sa preukazovania nielen ceny diela ale aj predmetu, rozsahu, akosti a času vyhotovenia diela.

Odpoveď na otázku, či musí byť zmluvy o dielo písomná je teda: nie, nemusí.

Pokiaľ ide o cenu diela, podľa občianskeho zákonníka platí, že Ak nie je výška ceny dojednaná zmluvou alebo ustanovená osobitnými predpismi, treba poskytnúť primeranú cenu. Vo Vašom prípade ste sa dohodli na konkrétnej cene diela, bude ju však potrebné preukázať, pokiaľ sa nepreukáže (či už dokladmi alebo svedkami) dohodnutá cena diela, bude potrebné uhradiť primeranú cenu. Výška primeranej ceny sa určuje v súdnom konaní znaleckým posudkom.