Právo doživotného užívania nehnuteľnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Právo doživotného užívania nehnuteľnosti

Dobrý deň, moja manželka ešte ako slobodná žena zdedila nehnuteľnosť, pričom jej otec tam mal právo doživotného užívania (bolo to zapísané v katastri). Minulý rok sme túto nehnuteľnosť predali a kúpili novú (právo doživotného užívania bolo v katastri zrušené). Táto nová nehnuteľnosť bola financovaná z predaja pôvodnej, pričom sme si na časť sumy ešte zobrali hypotéku. Moja otázka je, či je možné vložiť do katastra právo doživotného užívania pre svokra aj na túto novú nehnuteľnosť, na ktorú je zobratá hypotéka, a ak áno, ako postupovať? V prípade, že nie je to možné, viete mi odporučiť nejakú inú alternatívu alebo typ zmluvy či riešenie? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Právo doživotného užívania nehnuteľnosti

Dobrý deň, vecné bremená v Občianskom zákonníku upravujú ustanovenia § 151n až 151p. V týchto ustanoveniach zákon nevyžaduje na zriadenie vecného bremena - práva doživotného užívania nehnuteľnosti - súhlas záložného veriteľa. To však nevylučuje, aby v zmluve o zriadení záložného práva nebolo uvedené, že je potrebné vyžiadať súhlas záložného veriteľa prípadne, aby bolo úplne vylúčené zriadenie vecného bremeno. Ak sa vo Vašej zmluve o zriadení záložného práva nenachádza žiadne také ustanovenie, je možné zmluvou medzi všetkými vlastníkmi nehnuteľnosti a oprávnenou osobou zriadiť vecné bremeno práva doživotného užívania. Na základe tejto zmluvy vykoná príslušný okresný úrad, katastrálny odbor zápis v katastri nehnuteľností. V prípade záujmu o vypracovanie zmluvy o zriadení vecného bremena nás môžete kontaktovať prostredníctvom e-mailu na adrese uvedenej na našej stránke.