Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Právo doživotného užívania nehnuteľnosti


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Právo doživotného užívania nehnuteľnosti

Dobrý deň, moja manželka ešte ako slobodná žena zdedila nehnuteľnosť, pričom jej otec tam mal právo doživotného užívania (bolo to zapísané v katastri). Minulý rok sme túto nehnuteľnosť predali a kúpili novú (právo doživotného užívania bolo v katastri zrušené). Táto nová nehnuteľnosť bola financovaná z predaja pôvodnej, pričom sme si na časť sumy ešte zobrali hypotéku. Moja otázka je, či je možné vložiť do katastra právo doživotného užívania pre svokra aj na túto novú nehnuteľnosť, na ktorú je zobratá hypotéka, a ak áno, ako postupovať? V prípade, že nie je to možné, viete mi odporučiť nejakú inú alternatívu alebo typ zmluvy či riešenie? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Právo doživotného užívania nehnuteľnosti

Dobrý deň, vecné bremená v Občianskom zákonníku upravujú ustanovenia § 151n až 151p. V týchto ustanoveniach zákon nevyžaduje na zriadenie vecného bremena - práva doživotného užívania nehnuteľnosti - súhlas záložného veriteľa. To však nevylučuje, aby v zmluve o zriadení záložného práva nebolo uvedené, že je potrebné vyžiadať súhlas záložného veriteľa prípadne, aby bolo úplne vylúčené zriadenie vecného bremeno. Ak sa vo Vašej zmluve o zriadení záložného práva nenachádza žiadne také ustanovenie, je možné zmluvou medzi všetkými vlastníkmi nehnuteľnosti a oprávnenou osobou zriadiť vecné bremeno práva doživotného užívania. Na základe tejto zmluvy vykoná príslušný okresný úrad, katastrálny odbor zápis v katastri nehnuteľností. V prípade záujmu o vypracovanie zmluvy o zriadení vecného bremena nás môžete kontaktovať prostredníctvom e-mailu na adrese uvedenej na našej stránke.

Trápi vás "Právo doživotného užívania nehnuteľnosti" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Právo doživotného užívania nehnuteľnosti (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, pred 5 rokmi som ako babka darovala nehnuteľnosť, konkrétne chatu, svojmu vnukovi, s tým, že v nej mal zriadené doživotné právo jeho otec. Mohol môj vnuk po 5 rokoch predať túto chatu, čiže nehnuteľnosť, bez môjho súhlasu a súhlasu otca? Čo môžem spraviť, na koho sa mám obrátiť, keď tzv. zo svojho vlastného otca urobil bezdomovca? Ďakujem.

Odpoveď: Právo doživotného užívania nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 07.11.2024)

Dobrý deň,

vaša situácia sa týka darovacej zmluvy a následného predaja nehnuteľnosti, na ktorú bolo zriadené doživotné právo užívania pre vášho syna, otca vášho vnuka. Vaša otázka sa zameriava na možnosti predaja darovanej nehnuteľnosti zaťažené vecným bremenom bez súhlasu darcu a osoby s užívacím právom. Podľa slovenského práva, nový vlastník nehnuteľnosti zaťaženej vecným bremenom môže túto nehnuteľnosť predať aj bez vášho súhlasu, pretože už nie ste jej vlastníkom.

Napriek tomu vecné bremeno doživotného užívania zostáva v platnosti aj po predaji. To znamená, že váš syn má právo naďalej užívať chatu a nový vlastník nemôže toto právo jednostranne zrušiť. Ak máte obavy z porušenia dohody alebo práv vášho syna, odporúčam kontaktovať nášho právnika, ktorý vám pomôže zabezpečiť, aby váš syn mal možnosť užívať nehnuteľnosť. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Právo doživotného užívania nehnuteľnosti (Občianske právo)

Dobrý deň, ak mám zriadené právo doživotného užívania na nehnuteľnosť, môžu moje dlhy a exekúcie napadnúť túto nehnuteľnosť? Ďakujem za informácie.

Odpoveď: Právo doživotného užívania nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 04.10.2024)

Dobrý deň,
z otázky vyplýva, že nie ste vlastníkom nehnuteľnsoti, ale vo Váš prospech je zriadené vecné bremeno spočívajúce v práve doživotného bývania v predmetnej nehnuteľnosti.

Vo veci uvádzame, že keďže nie ste vlastníkom nehnuteľnosti, táto nemôže byť predmetom exekúcie, ktoré sú vedené voči Vašej osobe ako povinnému v exekučnom konaní. Hoci nie ste vlastníkom nehnuteľnosti a v tejto aj bývate, exekútor môže v súlade s ust. exekučného poriadku exekvovať hnuteľné veci v uvedenej nehnuteľnosti, ktoré sú Vašim vlastníctvom a nie sú vylúčené z exekúcie.


Podotázka: Právo doživotného užívania nehnuteľnosti (Občianske právo)

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, či je možné, aby vlastník nehnuteľnosti zriadil vecné bremeno in personam sám sebe - právo doživotného užívania nehnuteľnosti? Ďakujem Vám za odpoveď.

Odpoveď: Právo doživotného užívania nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 02.10.2024)

Dobrý deň,

Podľa slovenského právneho poriadku nemôžete zriadiť vecné bremeno in personam vo svojom vlastnom prospech. Vecné bremeno, najmä právo doživotného užívania, sa zriaďuje pre inú osobu než vlastníka nehnuteľnosti. Vlastník môže zriadiť vecné bremeno pre seba samotného iba v prípade, že vlastníctvo nehnuteľnosti prejde na inú osobu, napríklad prostredníctvom darovacej alebo kúpnej zmluvy.

Pre náležité zriadenie práva doživotného užívania je preto potrebné, aby došlo k prevodu vlastníctva na inú osobu, ktorá v prospech pôvodného vlastníka zriadi toto vecné bremeno. Tento postup zabezpečí, že právo doživotného užívania bude zapísané v katastri nehnuteľností a bude vymáhateľné.


Trápi vás "Právo doživotného užívania nehnuteľnosti" a chcete pomôcť?

Podotázka: Právo doživotného užívania nehnuteľnosti (Občianske právo)

Dobrý deň, mám otázku ohľadom domu, v ktorom bývam a ktorý je na moje meno. Na tomto dome je vecné bremeno týkajúce sa mojej sestry, takže má doživotné právo zapísané v katastri. Ona však býva v Maďarsku a má vlastný dom. Zomrel jej manžel a viem, že má rôzne nezaplatené účty a možno aj dlhy. Chcel by som sa opýtať, či som ja zodpovedný za jej nevyriešené veci. Môžu sa exekútori alebo iné úrady dostať na môj dom kvôli jej dlhom? Aké má ona práva a či ma môže dostať do nejakej nepríjemnej situácie? Ďakujem.

Odpoveď: Právo doživotného užívania nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 30.09.2024)

Dobrý deň,

váš záujem o právnu bezpečnosť vášho majetku je úplne pochopiteľný. Poďme sa na vašu situáciu pozrieť krok za krokom.

1. Existencia vecného bremena: Vaša sestra má doživotné právo bývania v dome, čo je zapísané v katastri nehnuteľností. Ide o tzv. vecné bremeno, ktoré sa týka vášho domu.

2. Nárok exekútora: Keďže ide o vecné bremeno, vlastníkom domu ste vy, ale vaša sestra má právo tam bývať. Exekútor môže siahnuť na majetok dlžníka (vašej sestry) len za predpokladu, že daná nehnuteľnosť či právo je v jej vlastníctve. Teda v tomto prípade nemôže exekútor siahnuť priamo na váš dom kvôli dlžobám vašej sestry, pretože nehnuteľnosť je vo vašom vlastníctve, nie jej.

3. Hodnota vecného bremena: Je však potrebné si uvedomiť, že hodnota vecného bremena môže byť predmetom záujmu veriteľov. Oni môžu teoreticky snažovať zhodnotiť právo vašu sestry, ale reálne úkony takéto vecné bremeno sa len ťažko dajú speňažiť.

4. Riziko a ochrana vášho majetku: Ako vlastník nehnuteľnosti by ste nemali byť priamo zodpovedný za dlhy vašej sestry. Platí zásada, že každý je zodpovedný len za svoje dlhy. 

Vaša situácia by nemala viesť k tomu, že by exekútor siahol na váš dom kvôli dlžobám vašej sestry. Dôležité je, že vlastníkom nehnuteľnosti ste vy.


Podotázka: Právo doživotného užívania nehnuteľnosti (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som previesť svoju nehnuteľnosť (dom, v ktorom nikto nebýva ani tam nikto nemá trvalý pobyt) na brata ako vyplatenie časti dedičstva. Brat má na to nárok až po prípadnej maminej smrti. Keďže má brat problém s alkoholom, chcel by som nehnuteľnosť ochrániť tým, že by som pri prepise určil právo doživotného bývania pre našu mamu. Je teda možné dať takúto ťarchu na dom, v ktorom mama nebýva? Ďakujem za radu.

Odpoveď: Právo doživotného užívania nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 16.08.2024)

Dobrý deň,

prechod vlastníctva nehnuteľnosti na brata ako vyplatenie časti dedičstva má určité právne špecifiká, ktoré je potrebné dôkladne zvážiť, najmä pri zriadení vecného bremena.

Podľa slovenského práva je možné zriadiť vecné bremeno v prospech konkrétnej osoby, ktoré bude viazané na konkrétnu nehnuteľnosť. Právo doživotného bývania je bežnou formou vecného bremena a môže byť zriadené aj na nehnuteľnosť, v ktorej osoba aktuálne nebýva, pokiaľ je to jasne stanovené v zmluve o zriadení vecného bremena a táto zmluva spĺňa všetky náležitosti podľa Občianskeho zákonníka.

Vecné bremeno musí byť zriadené písomnou zmluvou, ktorá bude obsahovať všetky potrebné údaje, ako aj jednoznačné určenie nehnuteľnosti, na ktorú sa bremeno vzťahuje. Táto zmluva bude následne predmetom vkladu do katastra nehnuteľností, čím nadobudne účinnosť. Vami uvažovaný postup s cieľom ochrany nehnuteľnosti prepravovanej na brata tým, že zriadite právo doživotného bývania našej mamy, je teda právne možný.

Treba však dbať na niekoľko aspektov:
1. Úmysel a obsah zmluvy: Je potrebné, aby zmluva jasne odzrkadľovala úmysel zriadenia vecného bremena práva doživotného bývania a bola podrobne špecifikovaná, aby nevznikli pochybnosti o jej obsahu.
2. Súhlas zúčastnených strán: Všetky zúčastnené strany (t.j., Vy, mama a brat) musia so zriadením vecného bremena súhlasiť a podpísať príslušné zmluvy.
3. Vklad do katastra: Zmluva o zriadení vecného bremena musí byť zaregistrovaná v katastri nehnuteľností.

Týmto spôsobom môžete dosiahnuť, že Vaša mama bude mať právne zakotvené právo bývať v nehnuteľnosti doživotne, pričom zároveň prevediete vlastnícke práva na brata.

Ak máte ďalšie otázky alebo potrebujete pomoc s konkrétnymi formuláciami zmlúv či ďalšími právnymi krokmi, odporúčam konzultáciu s právnikom, ktorý Vám môže poskytnúť detailné a konkrétne právne rady. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Právo doživotného užívania nehnuteľnosti (Občianske právo)

Dobrý deň, moje meno je Lucia Pungrčar. Mám pre moju existenciu veľmi dôležitú otázku. Moja matka "darovala" môjmu partnerovi (druhovi, nie sme zosobášení) dve nehnuteľnosti: rodinný dom v Šali a chatku na Liptove. Ja ani moja matka nemáme na tieto nehnuteľnosti žiadne právne práva, ani doživotné užívacie právo. Môj partner je zároveň vlastníkom bytu, v ktorom momentálne žijeme, a ja som mu "požičala" 30 000 € na kúpu ďalšej nehnuteľnosti, polyfunkčného objektu, ktorý neobýva. Aké možnosti mám, ak by sa k darovacím zmluvám pridal dodatok, ktorý by obsahoval moje doživotné užívacie právo a vetu, že môj druh nesmie predať nehnuteľnosti, okrem tej poslednej, bez môjho súhlasu, pokiaľ žijem? Musela by som tento úkon riešiť cez právnika alebo by stačil aj notár? Koľko takéto úkony momentálne približne stoja? Vopred veľmi pekne ďakujem za Vašu radu. Cena rodinného domu je momentálne približne 230 000 € a cena chatky na Liptove je približne 22 000 €, podľa znalca z roku 2018. S pozdravom, Lucia Pungrčar.

Odpoveď: Právo doživotného užívania nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 08.07.2024)

Dobrý deň,

pre zriadenie doživotného užívacieho práva a obmedzenie možnosti predaja nehnuteľností bez Vášho súhlasu je možné vyhotoviť dodatok k darovacím zmluvám alebo uzavrieť samostatnú zmluvu o vecnom bremene. Tento dodatok či zmluva by musela byť zaregistrovaná na katastri nehnuteľností, aby mala právoplatné účinky.

Vecné bremeno umožňuje osobe bezplatne a doživotne užívať danú nehnuteľnosť a vlastníci sú povinní toto právo strpieť. Zriadenie vecného bremena je možné dohodou zmluvných strán a musí byť písomne urobené a zaregistrované v katastri nehnuteľností.

Tieto právne úkony je najlepšie riešiť cez advokáta, ktorý zabezpečí, že zmluva bude po právnej stránke v poriadku a aby obsahovala všetky náležitosti podľa Občianskeho zákonníka a katastrálneho zákona. Môže však byť vyhotovená aj notárom, ktorý môže poskytnúť právne poradenstvo a overiť podpisy.

Cena za tieto služby sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho advokáta alebo notára, no všeobecne sa pohybuje v rámci stoviek eur, pričom môžete očakávať náklady medzi 500 - 1000 EUR v závislosti na zložitosti zmluvy a cene nehnuteľností.


Trápi vás "Právo doživotného užívania nehnuteľnosti" a chcete pomôcť?

Podotázka: Právo doživotného užívania nehnuteľnosti (Občianske právo)

Dobrý deň, ešte za života môjho starého otca (napísal byt na svoje deti – moju mamu a uja), dal svojej manželke (mojej babke) doživotné právo bývať v byte. Bohužiaľ, môj strýko život mojej babke znepokojuje – nadáva jej, uráža ju a vyhadzuje ju z bytu. Babka celý byt zrekonštruovala na vlastné náklady. Strýko jej ani neprispieva na platenie bytového fondu, elektriny atď. Dá sa ešte deďov závet nejako zmeniť tak, aby strýko nemal do bytu prístup a nechal babku na pokoji? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Právo doživotného užívania nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 20.01.2024)

Dobrý deň,

keďže závet Vášho starého otca už bol realizovaný a majetok (byt) bol prevedený na jeho deti, teda Vašu mamu a Vášho uja, závet ako taký už nie je možné zmeniť. Starý otec ako autor závetu má právo zmeniť alebo zrušiť závet len za svojho života.

 

Váš ujo, ako spoluvlastník bytu, má právo na užívanie tohto bytu. Váš starý otec však babke udelil doživotné právo užívania bytu, čo znamená, že aj napriek tomu, že nie je vlastníčkou, má právo byt užívať až do svojej smrti. To by malo znamenať, že ju ujo nemôže z bytu vyhnať.

 

Ak dochádza k situáciám, keď Váš ujo strpčuje babke život, je možné sa obrátiť na súd a požiadať o ochranné opatrenia, napríklad o obmedzenie prístupu uja do bytu. Taktiež, ak dochádza k týraniu alebo inému protiprávnemu konaniu, je možné podať trestné oznámenie.

V situácii, keď Váš ujo neprispieva na náklady spojené s bytom, môže babka požiadať súd o určenie výšky jeho príspevku na tieto náklady. Súd môže rozhodnúť, že Váš ujo je povinný prispievať na náklady bytu v primeranej výške podľa jeho spoluvlastníckeho podielu.

Ak máte ďalšie otázky, neváhajte sa opýtať.


Podotázka: Právo doživotného užívania nehnuteľnosti (Občianske právo)

Dobrý deň, S priateľom žijeme už 11 rokov, hoci nie sme manželia. Plánujeme kúpiť nehnuteľnosť, pri ktorej by mi on rád dal doživotné právo bývania. Chcela by som vedieť, akým spôsobom treba postupovať, aby všetko bolo právoplatné a jeho deti mi v budúcnosti nemohli robiť problémy. Ďakujem za odpoveď. S pozdravom, M.

Odpoveď: Právo doživotného užívania nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 31.01.2023)

Dobrý deň, na Vami položenú otázku uvádzame, že v tomto prípade je potrebné spísať dohodu o zriadení vecného bremena najlepšie advokátom. Váš priateľ nepotrebuje súhlas svojich detí na to, aby v nehnuteľnosti, ktorej bude vlastníkom Vám dal právo doživotného bývania v nehnuteľnosti.

V prípade, že by priateľ zomrel, uvádzame, že zákonnými dedičmi jeho majetku budúvýlučne jeho deti a nie aj Vy, lebo zatiaľ nie ste manželia. Riešením by bolo, aby priateľ spísal závet aj vo Váš prospech a to tak, aby ste boli dedičom časti nehnuteľnosti v závislosti od veku jeho detí, keďže maloletým potomkom sa musí dostať celý zákonný podiel a plnoletým potomkom jedna polovica ich zákonného podielu, pokiaľ nedošlo k vydedeniu potomkov. Ide teda o to, aby bol závet platný.

Odporúčam vo veci ako spísania kúpnej zmluvy, tak aj porady ohľadom závetu kontaktovať advokáta.


Podotázka: Právo doživotného užívania nehnuteľnosti (Občianske právo)

Dobrý deň, žijem so svojím priateľom už sedem rokov a spoločne si prerábame jeho dom. Väčšinu nákladov na prerábku nesie on, ale aj ja som do nej investovala niekoľko tisíc eur. Priateľ by chcel, aby som bola v prípade jeho úmrtia finančne zabezpečená, keďže bojuje s rakovinou pľúc. Zvažujeme najlepšiu alternatívu, ktorou by som získala doživotné právo bývania v dome. Čo nás trápi, je aj jeho syn, s ktorým má problematický vzťah. Priateľ by si želal, aby syn nemal právo vstúpiť do domu počas mojej prítomnosti. Čo si o tom myslíte, bolo by vhodné, aby som si u neho zriadila trvalý pobyt? Nevieme, ako by sme toto mali správne vyriešiť, aby som bola dostatočne chránená. Ďakujem za odpoveď. S pozdravom, [vaše meno]

Odpoveď: Právo doživotného užívania nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 06.11.2022)

Dobrý deň,
právo bývať a užívať nehnuteľnosť viete zabezpečiť vecným bremenom zriadeným spôsobom, že bude zapísaná v katastri nehnuteľností (tzv. in rem). Treba však počítať s tým, že po tom, ako jeho syn zdedí dom, hoci budete môcť ďalej bývať a užívať dom, ale nebudete mu vedieť zakázať vstupovať do nehnuteľnosti. Ako vlastník bude mať všetky vlastnícke právo, ale bude musieť rešpektovať a trpieť Vaše práva vyplývajúce z vecného bremena.

Ak chcete zabrániť tomu, aby mohol vstúpiť do nehnuteľnosti, tak jedine spôsobom, že sa jeho syn nestane vlastníkom nehnuteľnosti, ale napríklad Vám ho daruje počas svojho života Váš priateľ.


Trápi vás "Právo doživotného užívania nehnuteľnosti" a chcete pomôcť?

Podotázka: Právo doživotného užívania nehnuteľnosti (Občianske právo)

Dobrý deň, Mojím manželom a mne (sme obaja dôchodcami) bola zriadená práva doživotného užívania bytu v nehnuteľnosti, ktorá nie je naša. Veľmi by som Vás poprosila o radu, ako sa máme zabezpečiť "strechu nad hlavou" v prípade, že by majiteľka bytu, ktorá nám toto právo zriadila, zomrela skôr ako my. Jej dedičmi sú tri deti - jedno dospelé a dve maloleté. Obávame sa, že by sa mohli rozhodnúť, že nás tam nechcú, a že by nám sťažili život vstupmi do bytu, nasťahovaním niekoho iného a podobne. Ďakujem za Vašu ochotu a pomoc, pretože si, bohužiaľ, nemôžeme dovoliť právnika.

Odpoveď: Právo doživotného užívania nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 27.10.2022)

Dobrý deň, z otázky vyplýva, že bývate spolu s manželom v byte, ktorý nie je vo Vašom vlastníctve, ale bolo zriadené vecné bremeno spočívajúce v práve doživotného užívania a bývania v byte. Vyslovujete obavu, čo by sa stalo, ak by vlastník nehnuteľnosti zomrel.
Uvádzame, že ak by došlo k úmrtiu vlastníka bytu, vecné bremeno spočívajúce v práve doživotného užívania a bývania sa nemení a prechádza spolu s vlastníctvom bytu na dedičov bytu, čo vyplýva z ust. § 151n/ ods. 2 Obč. zákonníka :

"Vecné bremená spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti prechádzajú s vlastníctvom veci na nadobúdateľa."

Nový vlastník ako dedič bytu nemôže do bytu nasťahovať ďalšie osoby, lebo Vy máte zriadené vecné bremeno v prospech celého bytu. Uvedené sa týka aj vstupu do bytu v zmysle ust. § 665 Obč. zákonníka len za Vašej prítomnosti.

Samotné vecné bremeno by bolo možné zrušiť len na základe písomnej dohody s Vami, prípadne cestou súdu.

Nevieme čo je obsahom Vašej dohody o zriadení vecného bremena,  ale v prípade problémov kontaktujte našu AK, aby sme Vám pomohli.

Predpokladáme, že všetky náklady spojené s užívaním bytu riadne platíte, vrátane dodávky príslušných médií.

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Právo doživotného užívania nehnuteľnosti" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.