Môžem zrušiť trvaly pobyt svojej dcere

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Môžem zrušiť trvaly pobyt svojej dcere

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či je možné zrušiť trvalý pobyt svojej dcére, ktorá má osemnásť rokov a ešte na ňu dostávam rodinné prídavky. Ak to nie je možné, bolo by to možné v prípade, ak zruším prídavky na svoje dieťa? Ďakujem.

Odpoveď: Môžem zrušiť trvaly pobyt svojej dcere

Dobrý deň,

trvalý pobyt môžete zrušiť, len v prípade ak sa dcéra nepovažuje za tzv. nezaopatrené dieťa. Vyplýva to z § 7 ods.1 písm. f) zákona č. 253/1998 Z.z., podľa ktorého Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi alebo spoluvlastníkovi budovy alebo jej časti, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka alebo spoluvlastníka budovy alebo jej časti.

Podľa §3 ods.1 a nasl. zákona o prídavku na dieťa č. 600/2003 Z.z., je nezaopatreným dieťaťom dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.

Ak teda dcéra ešte študuje, alebo plánuje pokračovať v štúdiu, bude sa považovať za nezaopatrené dieťa a nebudete jej môcť trvalý pobyt zrušiť.

Čo sa týka možnosti zrušenia prídavku, existuje možnosť podľa § 13 ods.9 zákona o prídavku na dieťa, podľa ktorého Ak oprávnená osoba písomne alebo elektronickými prostriedkami so zaručeným elektronickým podpisom požiada o odňatie prídavku a príplatku k prídavku, platiteľ rozhodne o odňatí prídavku a príplatku k prídavku.  Dovoľujem si však domnievať sa, že aj keď požiadate o zrušenie, nebude mať táto skutočnosť vplyv na to, či sa Vaša dcéra bude považovať za nezaopatrené dieťa z pohľadu zákona alebo nie. Odporúčam sa o tom informovať na príslušnom Úrade práce sociálnych vecí a rodiny.