Dobrý deň,
v tomto prípade máte viacero možností. Ako prvé uvediem, že môžete dlžné výživné vymáhať formou exekúcie. Návrh na výkon exekúcie vám vie spísať ktorýkoľvek exekútor, nakoľko exekučné konanie prebieha na podklade návrhu podaného elektronickou formou. Nie je možné ho podať osobne. Najprv však vám odporúčam ešte raz bývalého vzyvať, aby zaplatiť všetky dlžné výživné a aby si ho riande plnil, v opačnom prípade voči nemu podniknete právne kroky.
Súčasne je nutné uviesť, že výživné má prednosť pred všetkými ostatnými výdavkami rodičov. Tejto povinnosti sa pritom rodič nemôže nijako zbaviť. Ak si ju neplní, dopúšťa sa trestného činu zanedbania povinnej výživy v zmysle ust. § 207 ods. 1 Trestného zákona, a to bez ohľadu na to, či výživné má určené súdnou cestou alebo nie:
"(1) Kto najmenej dva mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Kto sa najmenej dva mesiace v období dvoch rokov úmyselne vyhýba plneniu svojej zákonnej povinnosti vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) a vydá oprávnenú osobu do nebezpečenstva núdze,
b) závažnejším spôsobom konania, alebo
c) hoci bol v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch za taký čin odsúdený alebo z výkonu trestu odňatia slobody uloženého za taký čin prepustený."
Za tento trestný čin teda môžu otca mal. dieťaťa pokojne odstíhať, ak sa o jeho spáchaní dozvedia orgány činné v trestnom konaní. Na toto ho môžete uporozniť.