Neplatenie výživného a trestný čin

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra

Otázka: Neplatenie výživného a trestný čin

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Môj partner má stanovené platby pre bývalú partnerku vo výške 600 eur na deti. Kým pracoval v zahraničí, pravidelne platil. Avšak v dôsledku zdravotných problémov musel skončiť a zamestnať sa na Slovensku. Potom platil mesačne len toľko, koľko mu to finančne umožňovalo, ale tým mu vznikol dlh na výživnom. Teraz mu hrozí väzenie. Aktuálne už znova pracuje a pravidelne jej platí 600 eur. Rada by som sa opýtala, či existuje nejaký spôsob, ako sa môže vyhnúť väzeniu. Ďakujem.

Odpoveď: Neplatenie výživného a trestný čin

Dobrý deň. Vychádzajúc zo zadanej otázky usudzujem, že sa voči nemu vedie trestné konanie pre trestný čin zanedbania povinnej výživy podľa § 207 Trestného zákona. Z hľadiska procesnej obrany Vášho partnera je dôležité, aby orgány činné v trestnom konaní, prípadne súd presvedčil, že hoci prestal platiť určených 600 €, bolo to z objektívnych príčin - strata práce v zahraničí kvôli zdravotným problémom. Tiež je dôležité, že hoci potom neplatil plnú sumu, stále platil koľko sa mu dalo a teraz znovu platí 600 € mesačne.

Tu je dôležité povedať, že orgány činné v trestnom konaní nie sú viazané výškou výživného určeného civilným súdom a teda ak sa mu podarí preukázať, že platil, koľko vládal, môže to mať za následok aj to, že výsledkom trestného stíhania nebude vyslovenie jeho viny a uloženie trestu.

Okrem toho, ak by aj došlo k uloženiu trestu, som presvedčený, že súd by mal zvážiť, či je za daných okolností namieste ukladať nepodmienečný trest odňatia slobody, nakoľko by to v konečnom dôsledku len znemožnilo platiť výživné v určenej výške. Preto ak dôjde k uznaniu viny, skôr sa prikláňam k tomu, že mu nebude uložený nepodmienečný trest odňatia slobody, ale skôr iný, alternatívny trest.

Záverom si ešte dovoľujem uviesť, že nie je vylúčené ani to, že by trestnosť činu zanikla, ak sa uplatní účinná ľútosť podľa nasledovného ustanovenia:

§ 86 ods. 1 písm. a) a b) Trestného zákona:

"Trestnosť trestného činu zaniká aj vtedy, ak ide o trestný čin

a) zanedbania povinnej výživy podľa § 207, ak trestný čin nemal trvalo nepriaznivé následky a páchateľ svoju povinnosť dodatočne splnil skôr, než sa súd odobral na záverečnú poradu a

b) zanedbania povinnej výživy podľa § 207, ak úrad práce, sociálnych vecí a rodiny poskytol oprávnenému náhradné výživné podľa osobitého predpisu v plnej výške podľa rozhodnutia súdu o výživnom, ak trestný čin nemal trvalo nepriaznivé následky a páchateľ úradu práce, sociálnych vecí a rodiny uhradil náhradu za poskytnuté náhradné výživné, skôr než sa súd odobral na záverečnú poradu."