Zanedbanie povinnej výživy § 207 a § 24 TZ,

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Košice

Otázka: Zanedbanie povinnej výživy § 207 a § 24 TZ,

Dobrý deň, som obvinený zo zanedbania povinnej výživy podľa § 207 a hrozí mi 28 mesiacov nepodmienečne v ústave s stredným stupňom stráženia. Počas hlavného pojednávania som sa hájil tým, že mal. Deti voči ktorým si neplním povinnosť sú obeťami porušovania základných ľudských práv a to dlhodobo, ešte predtým ako mi vznikla povinnosť (výživné) a napriek opakovanej snahe upozorniť na porušovanie práv mal. Deti OČTK, soc. Kuratelu, civilné súdy, nebolo do dnešného dna toto porušenie rozpoznané (moje oznámenia OČTK na podozrenie zo spáchania TC sú zamietané, kuratela počas civilných sporov vôbec nereaguje, prokuratúra podnet na vstup do civilného konania nevyužila, kuratela max. Reaguje upozornením rodiča, po výsluchu deti súd konštatoval manipuláciu, avšak konanie pokračuje). Styk s deťmi je dlhodobo marený (2 roky), je návrh na výkon rozhodnutia, bola výzva na plnenie, podal som aj trestné oznámenie podľa §349 TZ. Mal by som štyri otázky. 1. Je reálne možné sa brániť podľa § 24 v popisovanej situácii? 2. Súdom pridelený obhajca ma záujem aby som priznal vinu a teda nekoná tak, aby v prvom rade bol zbavený viny. Žiadať súd o zmenu obhajcu? 3. Mnou zaslané dokumenty potvrdzujúce moje tvrdenia sa nedostali pred hlavným pojednávaním do spisu - môžem sa na nich odvolávať aj keď ich dodám po hlavnom pojednávaní (v súčastnosti je odročené pojednávanie)? 4. Prípadný trest by mal postihovať len odsúdeného, v mojom prípade však postihne aj deti a to tak, že bude vlastne legálne bránené v ich práve na starostlivosť oboch rodičov, ktoré nieje možné vyjadriť len peňažnou sumou. Je to dôvod k podmienečnému trestu?

Odpoveď: Zanedbanie povinnej výživy § 207 a § 24 TZ,

Dobrý deň, na Vašu otázku odpovedáme nasledovne :

1./ V zmysle ust. zákona o rodine plnenie vyživovacej povinnosti je základnou povinnosťou rodiča. Neplnenie vyživ. povinnosti je postihované  podľa ust. §  207   Trestného zákona :  Kto najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.  Kto sa najmenej tri mesiace v období dvoch rokov úmyselne vyhýba plneniu svojej zákonnej povinnosti vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

2./ Podľa ust.  § 86 Trestného zákona trestnosť trestného činu zaniká aj vtedy, ak ide o trestný čin

a) zanedbania povinnej výživy podľa § 207, ak trestný čin nemal trvalo nepriaznivé následky a páchateľ svoju povinnosť dodatočne splnil skôr, než sa súd odobral na záverečnú poradu,

b) zanedbania povinnej výživy podľa § 207, ak úrad práce, sociálnych vecí a rodiny poskytol oprávnenému náhradné výživné podľa osobitého predpisu v plnej výške podľa rozhodnutia súdu o výživnom, ak trestný čin nemal trvalo nepriaznivé následky a páchateľ úradu práce, sociálnych vecí a rodiny uhradil náhradu za poskytnuté náhradné výživné, skôr než sa súd odobral na záverečnú poradu.

3./ To, že Vám nie je umožnené stretávanie s deťmi nie je dôvodom na neplatenie výživného.  Je potrebné v tejto časti preto podať návrh na výkon rozhodnutia v zmysle ust. § 370 a nasl.  Civil. mimisporového poriadku.

4./ Nedodanie Vašich vyjadrení resp. dokladov do spisu Vašim advokátom môžete riešiť aj sám. Tieto zašlite príslušnému súdu sám  doporučenou poštou prípadne osobne do podateľne príslušného súdu. Súčasne sa opýtajte advokáta prečo tak neurobil.   Ust. § 24 TZ pojednáva o krajnej núdzi, toto nemá súvislosť vo vzťahu neplnenia vyživ. povinnosti a nemožnosti stretávania s deťmi.

5./ Odporúčame kontaktovať advokáta na konzultáciu.