Otázka: Zanedbanie povinnej výživy § 207 a § 24 TZ,
Dobrý deň, som obvinený zo zanedbania povinnej výživy podľa § 207 a hrozí mi 28 mesiacov nepodmienečne v ústave so stredným stupňom stráženia. Počas hlavného pojednávania som sa hájil tým, že moje deti, voči ktorým si neplním povinnosť, sú obeťami porušovania základných ľudských práv a to dlhodobo, ešte predtým, ako mi vznikla povinnosť (výživné). Napriek opakovanej snahe upozorniť na porušovanie práv mojich detí OČTK, sociálnu kuratelu a civilné súdy, nebolo toto porušenie do dnešného dňa rozpoznané (moje oznámenia OČTK na podozrenie zo spáchania trestného činu sú zamietané, kuratela počas civilných sporov vôbec nereaguje, prokuratúra nevyužila podnet na vstup do civilného konania, kuratela maximálne reaguje upozornením rodiča, po výsluchu detí súd konštatoval manipuláciu, avšak konanie pokračuje). Styk s deťmi je dlhodobo marený (2 roky), je návrh na výkon rozhodnutia, bola výzva na plnenie, podal som aj trestné oznámenie podľa § 349 TZ. Mal by som štyri otázky:
1. Je reálne možné sa brániť podľa § 24 v popisovanej situácii?
2. Súdom pridelený obhajca má záujem, aby som priznal vinu, a teda nekoná tak, aby som v prvom rade bol zbavený viny. Môžem žiadať súd o zmenu obhajcu?
3. Mnou zaslané dokumenty, ktoré potvrdzujú moje tvrdenia, sa nedostali pred hlavným pojednávaním do spisu. Môžem sa na ne odvolávať, aj keď ich dodám po hlavnom pojednávaní (v súčasnosti je odročené pojednávanie)?
4. Prípadný trest by mal postihovať len odsúdeného. V mojom prípade však postihne aj deti, a to tak, že bude vlastne legálne bránené ich právo na starostlivosť oboch rodičov. Tento právny aspekt totiž nie je možné vyjadriť len peňažnou sumou. Je to dôvod k podmienečnému trestu?
Odpoveď: Zanedbanie povinnej výživy § 207 a § 24 TZ,
Dobrý deň, na Vašu otázku odpovedáme nasledovne :
1./ V zmysle ust. zákona o rodine plnenie vyživovacej povinnosti je základnou povinnosťou rodiča. Neplnenie vyživ. povinnosti je postihované podľa ust. § 207 Trestného zákona : Kto najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. Kto sa najmenej tri mesiace v období dvoch rokov úmyselne vyhýba plneniu svojej zákonnej povinnosti vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
2./ Podľa ust. § 86 Trestného zákona trestnosť trestného činu zaniká aj vtedy, ak ide o trestný čin
a) zanedbania povinnej výživy podľa § 207, ak trestný čin nemal trvalo nepriaznivé následky a páchateľ svoju povinnosť dodatočne splnil skôr, než sa súd odobral na záverečnú poradu,
b) zanedbania povinnej výživy podľa § 207, ak úrad práce, sociálnych vecí a rodiny poskytol oprávnenému náhradné výživné podľa osobitého predpisu v plnej výške podľa rozhodnutia súdu o výživnom, ak trestný čin nemal trvalo nepriaznivé následky a páchateľ úradu práce, sociálnych vecí a rodiny uhradil náhradu za poskytnuté náhradné výživné, skôr než sa súd odobral na záverečnú poradu.
3./ To, že Vám nie je umožnené stretávanie s deťmi nie je dôvodom na neplatenie výživného. Je potrebné v tejto časti preto podať návrh na výkon rozhodnutia v zmysle ust. § 370 a nasl. Civil. mimisporového poriadku.
4./ Nedodanie Vašich vyjadrení resp. dokladov do spisu Vašim advokátom môžete riešiť aj sám. Tieto zašlite príslušnému súdu sám doporučenou poštou prípadne osobne do podateľne príslušného súdu. Súčasne sa opýtajte advokáta prečo tak neurobil. Ust. § 24 TZ pojednáva o krajnej núdzi, toto nemá súvislosť vo vzťahu neplnenia vyživ. povinnosti a nemožnosti stretávania s deťmi.
5./ Odporúčame kontaktovať advokáta na konzultáciu.