Ako postupovať ako poškodený trestným činom Zanedbania povinnej výživy?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať ako poškodený trestným činom Zanedbania povinnej výživy?

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať. Bývalý manžel mojej sestry bol obžalovaný z prečinu zanedbania povinnej výživy a bol oslobodený, pretože na súde tvrdil, že pohľadávku vyplatil. Lenže jej doposiaľ nič neprišlo a nevie, či sa má teraz odvolať alebo ako má pokračovať. Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať ako poškodený trestným činom Zanedbania povinnej výživy?

Dobrý deň, v zmysle § 86 ods. 1 Trestného zákona, trestnosť trestného činu zaniká aj vtedy, ak ide o trestný čin Zanedbania povinnej výživy podľa § 207, ak trestný čin nemal trvalo nepriaznivé následky a páchateľ svoju povinnosť dodatočne splnil skôr, než sa súd odobral na záverečnú poradu. Pre uplatnenie tohto právneho inštitútu však nestačí len vyhlásenie páchateľa o tom, že svoju vyživovaciu povinnosť splnil. Túto skutočnosť je povinný súdu dostatočne preukázať, pričom súd k tejto otázke spravidla vypočuje aj poškodeného. Vzhľadom na uvedené predpokladám, že k zastaveniu trestného stíhania preto došlo z iného dôvodu, ako uvádzate. Preto, žž po detailnom oboznámení sa so súdnym spisom možno určiť opravný prostriedok, ktorý môže Vaša sestra použiť.