Dobrý deň,
zamestnávateľ nemôže svojvoľne siahnuť na mzdu zamestnanca bez jeho súhlasu, pokiaľ ide o náhradu škody.
Podľa ust. § 131 ods. 1, 2 a 3 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce: (1)"Zo mzdy zamestnanca zamestnávateľ prednostne vykoná zrážky poistného na sociálne poistenie, preddavkov poistného na verejné zdravotné poistenie, nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na verejné zdravotné poistenie, príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnanec podľa osobitného predpisu, zrážky preddavku na daň alebo dane, nedoplatku preddavku na daň, daňového nedoplatku, nedoplatku, ktorý vznikol zavinením daňovníka na preddavku na daň a na dani vrátane príslušenstva a nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti."
(2) "Po vykonaní zrážok podľa odseku 1 môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy len
a)preddavok na mzdu, ktorý je zamestnanec povinný vrátiť preto, že neboli splnené podmienky na priznanie tejto mzdy,
b)sumy postihnuté výkonom rozhodnutia nariadeným súdom alebo správnym orgánom,
c)peňažné tresty a pokuty, ako aj náhrady uložené zamestnancovi vykonateľným rozhodnutím príslušných orgánov,..."
(3) "Ďalšie zrážky zo mzdy, ktoré presahujú rámec zrážok uvedených v odsekoch 1 a 2, môže zamestnávateľ vykonávať len na základe písomnej dohody so zamestnancom o zrážkach zo mzdy, alebo ak povinnosť zamestnávateľa vykonávať zrážky zo mzdy a iných príjmov zamestnanca vyplýva z osobitného predpisu."
Podľa § 131 Zákonníka práce, zamestnávateľ môže zrážky zo mzdy vykonávať iba na základe zákona, súdneho rozhodnutia alebo na základe písomnej dohody so zamestnancom o zrážkach zo mzdy.
Pri škode spôsobenej zamestnancom zamestnávateľovi platí, že ak bola škoda spôsobená z nedbanlivosti, náhrada nesmie presiahnuť sumu štvornásobku priemerného mesačného zárobku zamestnanca v zmysle ust. § 186 ods. 2 Zákonníka práce: "Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti, ktorú zamestnávateľ požaduje od zamestnanca, nesmie u jednotlivého zamestnanca presiahnuť sumu rovnajúcu sa štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku pred porušením povinnosti, ktorým spôsobil škodu. Toto obmedzenie neplatí, ak ide o osobitnú zodpovednosť zamestnanca podľa § 182 až 185 alebo ak bola škoda spôsobená pod vplyvom alkoholu alebo po požití omamných látok alebo psychotropných látok."
Toto obmedzenie sa nevzťahuje na prípad, ak bola škoda spôsobená úmyselne, pri osobitnej zodpovednosti za škodu (hmotná zodpovednosť), alebo pod vplyvom alkoholu či iných omamných látok.
Ak zamestnávateľ chce vykonať zrážky na úhradu škody, musí zamestnanca informovať a preukázať jeho zavinenie. V prípade nesúhlasu zamestnanca so zrážkami môže zamestnávateľ svoj nárok uplatňovať súdnou cestou.