Svojvoľné znižovanie platu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Banská Bystrica

Otázka: Svojvoľné znižovanie platu

Na jednom poľnohospodárskom družstve som bola prijatá do pracovného pomeru ako vedúca živočíšnej výroby. Po pol roku od môjho nástupu boli prijatí ďalší dvaja zamestnanci na pozíciu zootechnikov. Môj nástupný plat bol 450 €. Keď prišli noví zamestnanci, môj plat bol zvýšený na 500 €. Po určitých nedorozumeniach týkajúcich sa živočíšnej výroby ma degradovali na pozíciu smenového zootechnika, bez akéhokoľvek písomného oznámenia, a môj plat bol znížený na 420 €. Asi po pol roku mi opäť znížili plat bez udania dôvodov, a za posledný polrok mi plat znížili ešte dvakrát. Má na to vôbec právo? Pracovnú disciplínu som v žiadnom prípade neporušila a mesačne odpracujem približne 180 hodín vrátane sobôt, nediel a sviatkov. Mám ukončenú strednú poľnohospodársku školu. Prijatí zamestnanci majú: jeden má základnú školu a druhý textilnú učňovku. Môj súčasný plat je 330 € na ruku.

Odpoveď: Svojvoľné znižovanie platu

Dobrý deň,

mzda a forma odmeňovania musí byť uvedená v pracovnej zmluve so zamestnancom v kolektívnej zmluve s odborovým orgánom. Zmena dojednanej mzdy je považovaná za dohodu o zmene pracovných podmienok. Podľa ustanovenia § 54 Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne. To znamená že Zákonník práce nepripúšťa jednostranné zníženie mzdy.

Zamestnávateľ, u ktorého pôsobia zástupcovia zamestnancov môže po písomnej dohode s nimi však znížiť zamestnancovi  mzdu z dôvodu ekonomických problémov na jeho strane na základe § 142 ods. (4) Zákonníka práce. V tomto prípade však patrí zamestnancovi najmenej 60% jeho zárobku.

Ak zamestnanec a zamestnávateľ nedospejú k dohode o zmene pracovných podmienok, uvedené nezakladá zamestnávateľovi nárok na skončenie pracovného pomeru so zamestnancom.

Taktiež je potrebné preskúmať, či zamestnávateľ nekoná v rozpore so zákonom č. 663/2007 Z. z. o minimálnej mzde. Minimálna mzda pre rok 2016 je 405,00 €, ide však o sumu určenú v hrubom. To, koľko v dostanete v čstom po dopočítaní dane závisí aj od počtu detí a taktiež faktu, či podpíšete nezdaniteľnú časť základu dane.

Podľa § 3 ods. (1) „Ak mzda zamestnanca za vykonanú prácu nedosiahne v kalendárnom mesiaci sumu minimálnej mzdy, aj keď zamestnanec odpracoval plný pracovný čas v mesiaci ustanovený zamestnávateľom, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok, ktorý predstavuje rozdiel medzi sumou minimálnej mzdy ustanovenou na príslušný kalendárny rok a dosiahnutou mzdou.“ Ak zamestnávateľ koná v rozpore s uvedenými ustanoveniami, obráťte sa s podnetom na preskúmanie jeho konania na inšpektorát práce.