Dobrý deň,
v otázke uvádzate, že zamestnávateľ Vášmu otcovi teraz - rok 2019 - oznámil, že mu dlhuje peňažnú sumu z platobnej karty za obdobie rokov 2009 až 2014, ktorá mu bola zrušená resp. odovzdaná zamestnávateľovi v roku 2014.
Pokiaľ otec nemá podpísanú dohodu o hmotnej zodpovednosti, je povinnosťou zamestnávateľa preukázať výšku škody ako aj zodpovednosť Vášho otca za predmetnú škodu.
Ak dohodu o hmotnej zodpovednosti má podpísanú, v súlade s ust. Zákonníka práce je povinnosťou zamestnávateľa v zmysle prísl. zákonov, predovšetkým zákonníka práce a účtovných predpisov vykonávať invetarizáciu svojho majetku.
Dohoda o hmotnej zodpovednosti sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná, a inventarizácia sa musí vykonať pri uzatvorení dohody o hmotnej zodpovednosti, pri jej zániku, pri preradení zamestnanca na inú prácu alebo na iné pracovisko, pri jeho preložení a pri skončení pracovného pomeru.
Vzhľadom na okolnosť, že odo dňa odovzdania platobnej karty zamestnávateľovi nedošlo zo strany zamestnávateľa k žiadnej výzve a ani k preukázaniu zodpovednosti Vášho otca za predmetnú škodu resp. schodok za hodnoty, ktoré je povinný vyúčtovať, je potrebné v prípade, že by zamestnávateľ poslal Vášmu otcovi písomnú výzvu k úhrade uvedenej sumy 600 € vzniesť námietku premlčania v súlade s ust. § 100 Občianskeho zákonníka.
V otázke neuvádzate, či výzva zo strany zamestnávateľa bola Vášmu otcovi predložená v písomnej forme. Ústna výzva je žiadna výzva.
Nie je povinnosťou Vášho otca dohľadať pre zamestnávateľa jeho účtovné dokaldy z rokov 2009 - 2014. Je povinnosťou zamestnávateľa preukázať schodok prípadne zodpovednosť Vášho otca za vzniklú škodu v závislosti od toho či má alebo nemá podpísanú dohodu o hmotnej zodpovednosti.
Nie je dôvodom, aby zamestnávateľ Vášmu otcovi mzdu nevyplatil resp. zrealizoval zrážku zo mzdy z tohto dôvodu, nakoľko zrážky zo mzdy sa môžu realizovať len z dôvodov uvedených v Zákonníku práce.
V prípade, že mzda nebude Vášmu otcovi riadne vyplatená v súlade so ZP, bude musieť neoprávnenú zrážku vymáhať cestou súdu.
Podľa ust. § 75 Zákonníka práce "zamestnávateľ je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok do 15 dní od jeho požiadania. Zamestnávateľ však nie je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok skôr ako dva mesiace pred skončením pracovného pomeru. Pracovným posudkom sú všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce. Zamestnanec má právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho výpisy, odpisy a fotokópie.
Pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom najmä
a) dobu trvania pracovného pomeru,
b) druh vykonávaných prác,
c) či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v čí prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať,
d) údaj o záväzku zamestnanca zotrvať v pracovnom pomere u zamestnávateľa po určitú dobu po vykonaní záverečnej skúšky, maturitnej skúšky alebo absolventskej skúšky podľa § 53 ods. 2 vrátane údaja o tom, kedy sa táto doba skončí,
e) údaj o poskytnutí odchodného podľa § 76a; ak sa odchodné vyplatilo dodatočne, zamestnávateľ vydá zamestnancovi nové potvrdenie o zamestnaní.
(3) Ak zamestnanec s obsahom pracovného posudku alebo potvrdenia o zamestnaní nesúhlasí a zamestnávateľ na požiadanie zamestnanca pracovný posudok alebo potvrdenie o zamestnaní neupraví alebo nedoplní, môže sa domáhať v lehote troch mesiacov odo dňa, keď sa o ich obsahu dozvedel, na súde, aby bol zamestnávateľ zaviazaný primerane ich upraviť.
(4) Iné informácie je zamestnávateľ oprávnený o zamestnancovi podávať iba s jeho súhlasom, ak osobitný predpis neustanovuje inak."
Nech Vás pán otec nezabudne, že má nárok na odchodné podľa ust. § 76a/ Zákonníka práce :
"Odchodné
(1) Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.
(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení.
(3) Odchodné zamestnancovi patrí len od jedného zamestnávateľa.
(4) Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť zamestnancovi odchodné, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1."
T.j. : Zadržať výstupný list a mzdu zamestnávateľ nie je oprávnený.