Zrážka zo mzdy v pracovnoprávnych vzťahoch

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Trenčín

Otázka: Zrážka zo mzdy v pracovnoprávnych vzťahoch

Dobrý večer, rada by som sa poradila ohľadom zrážky zo mzdy. Po tom, ako som dala výpoveď, môj zamestnávateľ mi začal neustále hľadať chyby na pracovisku a udelil mi tri porušenia pracovnej disciplíny (ako odplatu). Väčšina z nich je vymyslená alebo prekrútená. No rada by som zistila, či mi môže strhnúť peniaze zo mzdy len tak sám od seba, alebo ma musí upozorniť a požiadať o vrátenie. No nič také ako škoda na majetku, krádež alebo neskorý príchod sa nestalo. Ďakujem vopred.

Odpoveď: Zrážka zo mzdy v pracovnoprávnych vzťahoch

Dobrý deň,

inšitút zrážiek zo mzdy je upravený v § 131 Zákonníka práce, ktorý jednoznačne definuje v ktorých prípadoch, na akom základe a prípadne aj v akej výške je zamestnávateľ oprávnený uskutočniť zamestnancovi zrážku zo mzdy.

Pokiaľ nejde o jeden zo zákonom vymedzených dôvodov (napr. zrážky na sociálne poistenie, zdravotné poistenie) môže zamestnávateľ vykonávať zamestnancovi iné zrážky buď len ak zamestnávateľovi takáto povinnosť vyplýva z osobitného predpisu alebo na základy uzavretej písomnej dohody so zamestnancom. Z Vašej otázky vyplýva, že o žiadny takýto prípad vo Vašom prípade nejde.

Zákonník práce neumožňuje bez ďalšieho (napr. spôsobenie škody, porušenie dohody o hmotnej zodpovednosti a pod.) svojvoľne sankcionovať zamestnanca za porušenie pracovnej disciplíny zrážkami zo mzdy, ktorých výšku sám určí.

V danom prípade Vám preto odporúčame písomne vyzvať Vášho zamestnávateľa na vyplatenie zrazenej sumy. Ak to dobrovoľne neurobí, môžete sa svojho práva domáhať voči nemu žalobou na súde.