Máte
otázku?

Môže mi zamestnávateľ svojvoľne odobrať osobné ohodnotenie?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Môže mi zamestnávateľ svojvoľne odobrať osobné ohodnotenie?

Bola som na dlhodobej PN, a to v trvaní 5 mesiacov. Po skončení PN mi bolo zamestnávateľom oznámené, že mi bolo odňaté osobné ohodnotenie za dobu 3 mesiace kvôli tomu, že som dlhodobo marodovala. Má na to zamestnávateľ právo? Ako mám v tejto veci postupovať? Ďakujem za Vašu odpoveď.

Odpoveď: Môže mi zamestnávateľ svojvoľne odobrať osobné ohodnotenie?

Dobrý deň, osobné ohodnotenie je súčasťou tzv. pohyblivej, doplnkovej zložky mzdy spoločne s prémiami, výkonnostnými odmenami alebo inými príplatkami k základnej mzde. Úprava mzdových podmienok je povinnou obsahovou náležitosťou pracovnej zmluvy. Doplnkové príplatky akým je aj osobné ohodnotenie môžu byť upravené v internom dokumente zamestnávateľa, na ktorý môže pracovná zmluva odkazovať. Spravidla však na osobné ohodnotenie nemá zamestnanec právny nárok a je vyslovene v kompetencii zamestnávateľa určiť podmienky pre priznanie alebo rozhodnúť o podmienkach jeho vyplácania. Nakoľko nie som oboznámený s obsahom Vašej pracovnej zmluvy a ani s internými predpismi Vášho zamestnávateľa, nie je možné sa k veci konkrétnejšie vyjadriť. 

 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Môže mi zamestnávateľ svojvoľne odobrať osobné ohodnotenie? (Pracovné právo)

Dobrý deň!
Zamestnávateľ mi neuznal polročnú prémiu nakoľko som bola na PN z dôvodu pracovného úrazu. Polročná prémia sa týka za obdobie od 01. 06. 2019 do 31. 12. 2019. Práce neschopná som bola od októbra 2019 do začiatku januára 2020. Ma zamestnávateľ právo ma ukrátiť o polročnú prémiu z tohto dôvodu?

Odpoveď: Môže mi zamestnávateľ svojvoľne odobrať osobné ohodnotenie?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.02.2020)

Dobrý deň prajem,

ak bola polročná prémia formulovaná a dohodnutá ako variabilná a dobrovoľná zložka mzdy, tak má na to právo. Záleží tiež ale na tom, či ste v zmluve alebo v interných predpisoch malo dohodnuté napr. to, kedy Vám na ňu vzniká nárok  a kedy ju je možné krátiť a v akom rozsahu. Ak ste to mali dohodnuté a dohodnuté pravidlá, ktoré ste si stanovili, zamestnávateľ zrazu porušil, tak by ste sa mohli domáhať doplatenia prémie. Záleží, ale na tom, ako ste to mali upravené.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Môže mi zamestnávateľ svojvoľne odobrať osobné ohodnotenie? (Pracovné právo)

V úrade došlo k organizačnej zmene v rámci ktorej bolo zrušené moje pracovné miesto. Bolo mi ponúknuté iné miesto, avšak zamestnávateľ mi odobral osobné ohodnotenie s tým, že má na to právo. Postupoval správne?

Odpoveď: Môže mi zamestnávateľ svojvoľne odobrať osobné ohodnotenie?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 28.12.2015)

Dobrý deň, na osobné ohodnotenie nie je právny nárok a preto ho zamestnávateľ môže alebo nemusí udeliť.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Môže mi zamestnávateľ svojvoľne odobrať osobné ohodnotenie?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku