Môže zamestnávateľ znížiť hodinovú mzdu bez súhlasu zamestnanca?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Banská Bystrica

Otázka: Môže zamestnávateľ znížiť hodinovú mzdu bez súhlasu zamestnanca?

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či môže zamestnávateľ znížiť hodinovú mzdu bez toho, aby informoval zamestnancov?

Odpoveď: Môže zamestnávateľ znížiť hodinovú mzdu bez súhlasu zamestnanca?

Dobrý deň,

k zmene obsahu pracovnej zmluvy môže dôjsť len na základe dohody o zmene pracovných podmienok. Teda dohodou medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Ustanovuje to § 54 Zákonníka práce: Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne.

Obsahom pracovnej zmluvy je aj dohoda o výške mzdy. Z toho vyplýva, že zamestnávateľ nemôže svojvoľne znížiť dojednanú mzdu pod hranicu dohodnutú v pracovnej zmluve bez súhlasu dotknutého zamestnanca.