Dobrý deň,
každý rodič dieťaťa má právo adekvátnym spôsobom sa podieľať na zabezpečovaní osobnej starostlivosti o dieťa prípadne, aby mu bol umožnený dostatočný styk s dieťaťom, aby nedošlo k pretrhnutiu vzájomných väzieb. Toto právo každému rodičovi prináleží bez ohľadu na to, či dieťa má jeho priezvisko alebo nie. Tzn. že hoci ste súhlasili so zmenou priezviska Vašej dcéry neznamená to, že ste sa vzdali rodičovských práv a povinností. Priezvisko dieťaťa alebo jeho zmena nemá žiadny vplyv na výkon rodičovských práv a povinností.
Ak Vám matka bráni v styku s Vašou maloletou dcérou môžete sa obrátiť na súd, aby súd svojím rozhodnutím po vykonaní potrebného dokazovania rozhodol o úprave Vášho styku s maloletou dcérou. Takéto súdne rozhodnutie bude musieť matka Vášho dieťaťa rešpektovať a dodržiavať. Ak by porušovala Vaše súdom priznané práva, mohli by ste podať návrh na nútený výkon súdneho rozhodnutia. Návrh na úpravu styku sa podáva v súlade s ustanovením § 36 ods. 1 Zákona o rodine.
Podľa ustanovenia § 36 ods. 1 Zákona o rodine
Rodičia maloletého dieťaťa, ktorí spolu nežijú, môžu sa kedykoľvek dohodnúť o úprave výkonu ich rodičovských práv a povinností. Ak sa nedohodnú, súd môže aj bez návrhu upraviť výkon ich rodičovských práv a povinností, najmä určí, ktorému z rodičov zverí maloleté dieťa do osobnej starostlivosti. Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa a ak to vyžadujú pomery v rodine, súd môže upraviť styk dieťaťa aj s blízkymi osobami. Ustanovenia § 24, § 25 a 26 sa použijú primerane.
Súd pri rozhodovaní o úprave výkonu rodičovských práv a povinností k maloletým deťom musí zo zákona zisťovať skutočný stav veci, ale tiež najlepší záujem maloletého dieťaťa. Je v záujme každého maloletého dieťaťa, aby mal vytvorené také podmienky starostlivosti, aby nestratil kontakt s ani jedným z rodičov. Nielen Vy máte právo na styk s dieťaťom, ale aj dieťa má právo na taký spôsob starostlivosti, ktorý mu umožní vytvoriť si vzťah s oboma rodičmi.
Podľa článku 5 Zákona o rodine
Záujem maloletého dieťaťa je prvoradým hľadiskom pri rozhodovaní vo všetkých veciach, ktoré sa ho týkajú. Pri určovaní a posudzovaní záujmu maloletého dieťaťa sa zohľadňuje najmä
a) úroveň starostlivosti o dieťa,
b) bezpečie dieťaťa, ako aj bezpečie a stabilita prostredia, v ktorom sa dieťa zdržiava,
c) ochrana dôstojnosti, ako aj duševného, telesného a citového vývinu dieťaťa,
d) okolnosti, ktoré súvisia so zdravotným stavom dieťaťa alebo so zdravotným postihnutím dieťaťa,
e) ohrozenie vývinu dieťaťa zásahmi do jeho dôstojnosti a ohrozenie vývinu dieťaťa zásahmi do duševnej, telesnej a citovej integrity osoby, ktorá je dieťaťu blízkou osobou,
f) podmienky na zachovanie identity dieťaťa a na rozvoj schopností a vlôh dieťaťa,
g) názor dieťaťa a jeho možné vystavenie konfliktu lojality a následnému pocitu viny,
h) podmienky na vytváranie a rozvoj vzťahových väzieb s obidvomi rodičmi, súrodencami a s inými blízkymi osobami,
i) využitie možných prostriedkov na zachovanie rodinného prostredia dieťaťa, ak sa zvažuje zásah do rodičovských práv a povinností.
Podľa ustanovenia § 24 ods 4 Zákona o rodine
Súd pri rozhodovaní o výkone rodičovských práv a povinností alebo pri schvaľovaní dohody rodičov rešpektuje právo maloletého dieťaťa na zachovanie jeho vzťahu k obidvom rodičom a vždy prihliadne na záujem maloletého dieťaťa, najmä na jeho citové väzby, vývinové potreby, stabilitu budúceho výchovného prostredia a ku schopnosti rodiča dohodnúť sa na výchove a starostlivosti o dieťa s druhým rodičom. Súd dbá, aby bolo rešpektované právo dieťaťa na výchovu a starostlivosť zo strany obidvoch rodičov a aby bolo rešpektované právo dieťaťa na udržovanie pravidelného, rovnocenného a rovnoprávneho osobného styku s obidvomi rodičmi.
Súd po zistení vyššie uvedených skutočností rozhodne o úprave výkonu rodičovských práv a povinností. Je potrebné počítať s tým, že súd neupraví iba Váš styk s dieťaťom, ale pravdepodobne upraví aj Vašu vyživovaciu povinnosť (najmä ak ju neplníte dobrovoľne alebo pravidelne).
Rovnako vzhľadom na útly vek Vašej dcéry je potrebné počítať s tým, že s vysokou pravdepodobnosťou súd upraví Váš styk s dcérou za prítomnosti matky, nakoľko dieťa v jej veku potrebuje zvýšený starostlivosť zo strany matky (najmä ak je kojené). Takto súdom upravený styk však nemusí byť konečný. Nemusí byť nešťastný z toho, ak by Vám súd upravil styk s dieťaťom v úzkom režime za prítomnosti matky.
Každé súdne rozhodnutie týkajúce sa maloletého dieťaťa je možné zmeniť ak nastanú také zmeny pomerov, ktoré túto zmenu odôvodňujú. Tzn. že ako bude Vaša dcéra starnúť budete mať právo dožadovať sa súdnou cestou úpravy styku s Vašou dcérou. Styk sa bude môcť rozširovať a časom ho bude možné realizovať i bez prítomnosti jej matky.
Zhrnutie
Každý rodič má právo na pravidelný styk so svojim dieťaťom. Zmena priezviska dieťaťa Vás Vašich rodičovských práv a povinností nezbavuje ani v ich výkone neobmedzuje. Tzn. že ak Vám matka bráni v styku s dieťaťom je možné sa ho domáhať súdnou cestou. Ak je situácia vážna a styk nemá umožnený vôbec je možné podať aj návrh na nariadenie neodkladného opatrenia, ktorým by súd v zákonom určenej lehote (30 dní) vydal neodkladné opatrenie týkajúce sa Vášho styku s dcérou.