Máte
otázku?

Styk otca s dietatom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Styk otca s dietatom

Dobrý den. Som slobodna matka na materskej dovolenke a popri materskej dovolenke pracujem. Mam dieta syna, ktorý ma 2,5 roka a ma moje priezvisko v rodnom liste. Otec dietata plati vyzivne od narodenia dietata na ucet, sudnou cestou stanovene vyzivne nemam. Otec dietata chce podat navrh na styk otca s dietatom, kde si stanovil podmienky a to take: syna si chce zobrat 2 krat do mesiaca na cely vikend k sebe, otec dietata byva 200 km od trvaleho pobytu dietata, dieta ma trvaly pobyt v Bratislave, trva na polovicu sviatkov a minimalne tyzden cez leto. Otec dietata sa doteraz o neho nestaral, nezaujimal, nepomahal mi, nemal zaujem o maloleteho syna, par krat do roka prisiel cca na par hodin sa pozriet k malemu kde mu daval neadekvatnu vychovu (to znamena ze dieta mi rozblaznil a ja som mala co robit, aby som ho dala do normalnej vychovy), takto sa to opakovalo cca 5 krat do roka. Chcem sa teda informovat je nejaka sanca zamedzit pristup pripadne stanovit zakaz styku otca s dietatom? Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

Dobrý deň, 

podľa slovenskej právnej úpravy, ktorá vychádza z medzinárodných dohovorov platí, že styk rodiča s dieťaťom je jedným s najdôležitejších práv ako rodiča, tak aj dieťaťa. Dôležitým kritériom je, aby stretávanie bolo v záujme maloletého dieťaťa a neohrozilo jeho zdravý psychický a fyzický vývin. Podľa § 25 ods. 3 Zákona o rodine Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa, súd obmedzí styk maloletého dieťaťa s rodičom alebo zakáže styk maloletého dieťaťa s rodičom, ak nie je možné zabezpečiť záujem maloletého dieťaťa obmedzením styku maloletého dieťaťa s rodičom. Zakázať styk môže súd len v skutočne vážnych prípadoch, ohrozujúcich záujem dieťaťa. Aj z dikcie tohto ustanovenia vyplýva priorita obmedzenia styku pred úplným zákazom. Avšak ako som už uviedol, muselo by ísť o vážne ohrozenie záujmu dieťaťa.

Trápi vás "Styk otca s dietatom" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť. S mojim ex priateľom máme 7-mesačného syna. Pár netvoríme už od času, keď som bola tehotná. Zatiaľ sme na súde neboli, nič nemáme určené, ale platí mi každý mesiac výživné. Mám, ale taký problém, že sa mi začal vyhrážať, často pije a obťažuje ma sms a vyvolávaním v noci. Prosím Vás, ak by sme šli na súd bolo by možné dosiahnuť minimálne stretávanie sa s dieťaťom alebo úplne stretávanie sa? Ja mám z neho strach. Ďakujem s pozdravom.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 10.11.2022)

Dobrý deň,
rozumiem Vám a nejde o jednoduchú situáciu. V danom prípade by dokonca mohlo ísť o trestné činy nebezpečného vyhrážania a nebezpečného elektronického obťažovania v zmysle § 360 a § 360b Trestného zákona, záleží však od intenzity týchto konaní Vášho priateľa.

§360

(1) Kto sa inému vyhráža smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo inou ťažkou ujmou takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.   § 360b   (1) Kto úmyselne prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby, počítačového systému alebo počítačovej siete podstatným spôsobom zhorší kvalitu života iného tým, že a) ho dlhodobo ponižuje, zastrašuje, neoprávnene koná v jeho mene alebo dlhodobo inak obťažuje, alebo b) neoprávnene zverejní alebo sprístupní tretej osobe obrazový, zvukový alebo obrazovo-zvukový záznam jeho prejavu osobnej povahy získaný s jeho súhlasom, spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť alebo privodiť mu inú vážnu ujmu na právach, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky   Ohľadom úpravy styku s dieťaťom platí, že ak sa s druhým rodičom neviete dohodnúť, tak treba podať návrh na príslušný súd. Príslušným súdom bude súd, v ktorého obvode má dieťa bydlisko.   Súd môže dieťa zveriť buď do osobnej starostlivosti jedného z rodičov alebo môže dieťa zveriť v niektorých prípadoch aj do tzv. striedavej starostlivosti. Základným kritériom pri rozhodovaní v otázkach maloletých je najlepší záujem maloletého dieťaťa.   Podajte návrh na súd a navrhnite, aby bolo dieťa zverené do osobnej starostlivosti Vám a tiež navrhnite, aby súd zaviazal otca dieťaťa na platenie výživného. V návrhu tiež uveďte, že sa Vám otec dieťaťa začal vyhrážať, že začal vo väčšom množstve konzumovať alkoholické nápoje a že Vás obťažuje a tieto tvrdenia podložte aj dôkazmi. Možnosťou tiež je obrátiť sa s touto záležitosťou na advokáta, ktorý by Vám s vypracovaním daného návrhu pomohol. 

Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň,
s ex priateľom máme spoločného syna (5 rokov), nemáme súdom určené žiadne úpravy styku, je to len naša ústna dohoda, že si syna bude brať každý druhý víkend s tým, že budem vedieť kde sa syn nachádza (napr. či je u neho doma alebo u starej mamy), v poslednej dobe sa začal ohrádzať, že on je otec a nemusí mi hovoriť, kde so synom trávi čas, má mi stačiť, že je s ním, teda s otcom a do toho kde syn je ma v podstate nič.
Moja otázka teda znie, mám právo od neho chcieť, aby mi povedal kde sa so synom bude nachádzať?

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 18.10.2022)

Dobrý deň,
zákon uprednostňuje dohodu o výkone práv a povinností k maloletým deťom. Teda je na Vás a Vašom ex-priateľovi ako sa dohodnete. V prípade, že sa dohodnúť neviete, tak je potrebné podať návrh na súd, ktorý výkon týchto práv určí záväzným spôsobom. Skúste sa s ex-priateľom najprv dohovoriť či by Vás aspoň približne nemohol informovať, kde sa so synom budú nachádzať, vysvetlite mu, že ho týmto spôsobom nechcete nijako obťažovať, ale jednoducho by ste to radi vedeli, pretože Vám na synovi záleží. To isté právo má aj on voči Vám. Najlepšie bude, ak by sa dala celá vec vyriešiť mimosúdne. Zákon upravuje právo na informácie o dieťati. Uplatňuje sa najmä v prípadoch, ak by bolo dieťa zverené do osobnej starostlivosti jednému z rodičov, druhý rodič má v takom prípade právo na pravidelné informovanie sa o dieťati. Otec Vás (tak isto ako ani Vy jeho) nemusí informovať o tom, kde sa v každý okamih dieťa nachádza. Ak máte obavy o to, že by dieťa bolo ohrozené na živote alebo zdraví, tak to môžete riešiť cez úrad práce, sociálnych vecí a rodiny alebo súdom.  Určite však súd nevydá rozhodnutie, ktorým by otca zaviazal Vás informovať o každom pobyte dieťaťa, keď je s ním. Druhá vec je, že otec Vám povie, že bude doma a nakoniec odíde k starým rodičom s dieťaťom, tak toto nijako nedokážete právne ovplyvniť alebo otca za to sankcionovať.

Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň, môj priateľ ma dcéru z predošlého manželstva. Začal sa s ňou stýkať pred necelým pol rokom, nakoľko ich vzťahy boli po rozvode zle. Dcéra má 3 roky. Síce ho vola oco, ale ona netuší, čo ten pojem znamená. Vždy povie "ja som Nina, ty si oco! " Berie to ako meno, nie ako funkciu. Možno preto, sa ho stále hanbí. Nakoľko žijeme 90 km od nej, vída ju raz za týždeň, čo je málo, lebo dcéra si na neho prvú hodinku iba zvyká, lebo sa hanbí. Dochádzanie je nákladné aj finančne aj časovo. Keď sme sa jeho bývalej ženy pýtali, či nám malú nedá najskôr na celý deň, potom skúsime celý víkend, no ona povedala, že si nevie predstaviť byt bez malej a bolo by jej smutno. Vidím, že priateľa to trápi, že malú nemá dlhšie ako na 3 h. Čo mame robiť?

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 05.09.2022)

Dobrý deň,
riešenie vami uvedenej situácie je jednoduché :

Vo veci, ak sa s matkou maloletej nedohodnete na úprave styku s maloletou podľa oprávnených požiadaviek otca dieťaťa, potom treba podať návrh na súd o určenie styku s maloletou. V otázke nepíšete, či je súdnym rozhodnutím určené výživné na maloletú. Ak nie, potom treba aj túto otázku riešiť.

Najjednoduchšie by bolo, aby by sa otec a matka maloletej dohodli písomne ny styku otca s maloletou a túto dohodu dali na schválenie na súd, inakšie by bola dohoda právne nevykonateľná a otec maloletej by sa nemohol domáhať výkonu rozhodnutia v uvedenej veci.

Odporúčam vo veci kontaktovať advokáta na spísanie dohody.


Trápi vás "Styk otca s dietatom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň.
som matka 4 ročného syna a všetko s mojim ex fungovalo, čo sa týka styku so synom až kým som si nenašla priateľa. Vždy, keď napísal, tak som mu malého dala. Teraz sa mi vyhráža, že mi malého zoberie, lebo nechce, aby bol aj s mojim priateľom. Styk nemáme súdom určený, dieťa je ale určené súdom do mojej opatery. Chcem sa s malým presťahovať k priateľovi do iného okresu. Môžte mi poradiť čo robiť? Ďakujem.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 30.08.2022)

Dobrý deň, úvodom poznamenávam, že vy sa s dieťaťom môžete presťahovať v rámci Slovenska, na toto súhlas otca dieťaťa nepotrebujete. Otcovi dieťaťa oznámte, kde sa jeho dieťa nachádza, keďže ide o jeho rodičovské právo. Otec dieťaťa má právo vedieť kde sa jeho dieťa nachádza. Ak by ste sa chceli natrvalo vysťahovať s maloletým do zahraničia, potrebovali by ste súhlas otca dieťaťa, ktorý ak by vám neudelil, museli by ste podať návrh na súd.

Pokiaľ ide o styk s maloletým, následne po presťahovaní to bude zrejme väčší problém, v ktorom prípade odporúčam s otcom dieťaťa uzavrieť dohodu o úprave styku s maloletým, ktorú dáte na schválenie na súd. Ak by ste sa na styku s maloletým a jeho otcom nedohodli, bude potrebné podať návrh na súd.


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň,
S bývalým mám dcérku, ktorú mame súdom zverenú do mojej starostlivosti, môže ju navštevovať pod dozorom matky. Chodil za ňou len na Vianoce, Meniny, Narodeniny, bol s ňou cca pol hodinu a ako ide mať v Novembri 6, tak si ju chce brávať cez víkend, ale ja s tým nesúhlasím nakoľko dieťa s ním nechce ísť a iba sa trápi dcéra.
Prvýkrát ju vzal, aj to ju nahovoril na sladké, druhýkrát prišiel pre ňu, nechcela ísť aj tak ju vzal. A nerada by som, aby som musela s dcérkou chodiť do psychologickej poradne, aby to na ňu dáko nezasiahlo. Keď nechce ísť s ním a ešte mi napísal, že si poda návrh na súd.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 21.08.2022)

Dobrý deň,
ak nemá otec v súdnom rozhodnutí stanovený presný (pevný) harmonogram stretávania sa s dieťaťom, ale je styk neupravený alebo neobmedzený, môže sa uskutočniť iba na základe dohody s matkou. Tzn. že Vy rozhodujete o rozsahu a spôsobe styku. Ak vidíte na dcére, že prespávanie u otca jej nerobí dobre, nedovoľte to. Ak otec bude mať opačný názor, má právo podať na súd návrh na zmenu styku a v súdnom konaní bude súd zisťovať, či je styk otca s dieťaťom počas celého víkendu v záujme dieťaťa. Ak nie, súd o takom styku nerozhodne. V súdnom konaní sa však nedá vylúčiť, že budete musieť s dcérou, pre potreby dokazovania na súde, navštevovať psychológa.


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň,
Chcem sa opýtať ako dlho môže trvať vydanie rozhodnutia o úprave styku s maloletým od podania návrhu? Druhá otázka: Rozhodnutie o úprave styku s maloletým predstavuje súdny proces na súde na základe osobnej účasti alebo na základe podaného návrhu príde len rozhodnutie poštou. Ďakujem.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 01.08.2022)

Dobrý deň,
pri úprave styku, resp. vo všeobecnosti výkonu rodičovských práv a povinností je nutné nariadiť pojednávanie. Sú to veci, ktoré nie je možné rozhodnúť iba od stola a je potrebné vykonať dokazovanie vo veci. Zistiť aký styk bude v záujme dieťaťa. Ak je vo veci možná rodičovská dohoda, konanie môže trvať niekoľko mesiacov, ak dohoda nie je, pokojne aj 1-2 roky.


Trápi vás "Styk otca s dietatom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň,
Chcem sa poradiť. Prosím Vás pomôžte mi. Mám 4 ročnú dcérku, otec dieťaťa nebol vedený v rod. liste bo sa vyhováral, že nemá svoj rod. list. Pričom to bolo aj dobre, keď som časom zistila čo je on zač. Liečil sa v dobranech na psychiatrii ma ťažkú schyzofreniu. Vôbec neprejavoval záujem o mal.. Tak isto v ničom nepomáhal, len nás psychicky i fyzicky napádal. O peniazoch ani nehovorím, žiaľ neprispieval. Podala som ho na súd kvôli určeniu otcovstva, aby mohla mala dostávať od štátu alimenty. Domnelého súd našiel. Včera mi prišlo od súdu z jeho vyrozumenia, čo každé slovo to klamstvo a chce sa stretávať s malou, čo ja stým nesúhlasím vôbec. Bojíme sa ho i mala čo ho vôbec ani nepozná. Prosím pomôžte mi čo mám robiť? A navyše už mám stres teraz, keďže sa chce zúčastniť súdu, len aby ma videl a prenasledoval ma. Mám strach z neho prosím o radu čo mám robiť ďakujem s pozdravom.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 01.07.2022)

Dobrý deň,
ak bude určený otcom dieťaťa, v súlade so Zákonom o rodine bude mať právo na informácie o dieťati, právo stretávať sa s ním... Tzn. že sa kontaktu s ním určite do budúcna nevyhnete. V takýchto prípadoch je potrebné na okresnom súde vykonať čo najpodrobnejšie dokazovanie smerujúce k jeho zdravotnému stavu, či je vôbec možné, aby sa stretával s dieťaťom, či nehrozí, že dieťa bude v blízkosti ohrozené... Z toho čo ste mi uviedli je isté, že zo začiatku, možno prvý rok, upraví súd styk iba za Vašej prítomnosti.


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň,
priateľov syn bol zverený do osobnej starostlivosti matke. Styk s otcom je upravený súdnym rozhodnutím. Matka v poslednej dobe hľadá dôvody prečo syna priateľovi na víkend nedá. Teraz má údajne syn zápal priedušiek. Syna mal mať od 6. -8. 5. 2022. Úmyselne dala PN od 2. -9. 5, aby nemohol byť s otcom. Dôvodom je, že 12. 5. je súd o zmenu zverenia do osobnej starostlivosti otcovi. Chcem sa spýtať, má právo nedať priateľovi syna na víkend z dôvodu zápalu priedušiek? Ďakujem.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 06.05.2022)

Dobrý deň, pokiaľ ide o vašu otázku, ochorenie dieťaťa je objektívnou prekážkou brániacou v styku rodiča s dieťaťom. Toto však musí vedieť matka maloletého preukázať. Pokiaľ by však matka maloletého s uvedeným odôvodnením obmedzovala styk otcovi s dieťaťom opakovane, pričom by nevedela chorobu dieťaťa nijako preukázať, je založený dôvod na to, aby sa otec dieťaťa domáhal núteného výkonu rozhodnutia v časti styku s mal. dieťaťom. V konaní o výkon rozhodnutia môže súd matke maloletého uložiť aj pokutu a to aj opakovane, pokiaľ nepreukáže, že v styku otcovi bráni odôvodnene (napr. z dôvodu choroby dieťaťa). V prípade, že by si matka maloletého nechcela svoju povinnosť odovzdať dieťa na styk splniť ani na výzvu súdu, súd pristúpi k nútenému výkonu styku. Opakované bránenie v styku môže byť dôvodom na zmenu zverenia. 


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň,
Moja dcéra je súdom zverená so osobnej starostlivosti mňa ako matky a pričom u otca je každý nepárny víkend a počas letných prázdnin 2 týždne v mesiaci júl a 2 týždne v mesiaci júl. Ostatné prázdniny (napr. Jarné, jesene, vianočné prípadne veľkonočné) v súdnom rozhodnutí nemáme upravené. Chcem sa opýtať, či počas vianočných prázdnin som povinná dieťa dať ak tieto prázdniny vychádzajú na jeho nepárny víkend aj napriek tomu, že vianočné prázdniny nemáme v súdnom rozhodnutí upravené? Alebo, keď tieto konkrétne prázdniny upravené nemáme tak dieťa počas vianočných prázdnin nie som povinná otcovi dať?
Pýtam sa z dôvodu, že s otcom dcéry mame veľmi komplikovaný vzťah, komunikáciu a ja chcem predísť zbytočným konfliktom kvôli dvere.
Veľmi pekne Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 08.12.2021)

Dobrý deň,
na všetky prázdniny, sviatky... ktoré nie sú vyslovene uvedené v súdnom rozhodnutí sa uplatňuje bežný styk. Tzn. že ak na Vianoce, ktoré sú tento cez víkend, má mať deti podľa bežného styku (každý nepárny víkend), tak sa uplatní táto úprava uvedená v súdnom rozhodnutí a oná má právo stráviť tento víkend s dcérou. 


Trápi vás "Styk otca s dietatom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať, keď otec dieťa nenavštívil rok, len u jeho matky počas toho, keď si ju zobrala na prázdniny, či je možné ho zbaviť otcovstva. Otec neprispieva dobrovoľne, len na Vianoce a narodeniny pošle balík, pričom nemá problémy s financiami, nakoľko niekoľko krát počas roka chodí na dovolenky. Dieťa zavádzal, že si ju vezme na dovolenku, alebo k sebe. Nie sme zobratý, nemám súdom určené výživné ani to, že je v mojej opatere, ale máme medzi sebou zmluvu, kde ma prispievať 100 € mesačne, no vyhráža sa mi, že od tohto mesiaca prestane platiť, až pokým to nebude mať súdom určené. Dieťa s ním nemá vybudovaný žiadny vzťah, ako treba postupovať? Martina

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 12.10.2021)

Dobrý deň, na základe toho, že otec nenavštívil dieťa jeden prípadne aj viac rokov, ešte neznamená, že je ho možné zbaviť otcovstva.

V otázke uvádzate, že máte spísanú dohodu o výživnom na maloletého. Predmetná dohoda v zmysle práva nie je vykonateľná a na jej základe ani nemôžete podať návrh na vykonanie exekúcie. Podľa ust. §  24 ods. 3 zákona o rodine platí :

"Rozhodnutie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností možno nahradiť dohodou rodičov. Dohoda musí byť schválená súdom, inak je nevykonateľná."

Vo veci odporúčame, aby ste už spísanú dohodu o výživnom dali na schválenie na súd, ako aj dohodu o zverení maloletého do Vašej výlučnej starostlivosti, a až následne na základe súdneho rozhodnutia budete môcť podať návrh na vykonanie exekúcie.

Samotný návrh na súd si nechajte skontrolovať advokátovi, aby ste mali väčšie šance na jeho schválenie súdom. Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň,
Chcela by som sa spýtať ako to je, keď je dcéra (1, 5r) chorá a ma byt s otcom na 2 hodiny musím mu ju dať?
A ešte by som sa chcela spýtať teraz bývame cca 20km od otca maloletej dcéri ale mame v pláne sa odsťahovať 350km kvôli práci ako to je potom so stretávaním dcéri s otcom?
Môže mi súd zakázať sa tak ďaleko odsťahovať?
Ďakujem.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 22.09.2021)

Dobrý deň,
samozrejme choroba je dôvodom na odloženie stretnutia. Navrhnite mu náhradný termín v čase keď už bude dieťa zdravé. 

Čo sa odsťahovania týka, kým je to v rámci SR, nepotrebujete jeho súhlas s takým postupom. Styk bude potrebné v dôsledku toho zrejme upraviť, resp. prispôsobiť podmienkam. Môže napríklad v budúcnosti požadovať, aby ste dieťa po skončení styku vyzdvihovali u neho doma (aby obaja rodičia znášali náklady na cestu rovnako). Súd Vám nemôže zakázať odsťahovať sa v rámci SR.


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň,
sme rozvedení, bude tomu rok. Máme dve maloleté deti a žijeme v jednej domácnosti. Ex vôbec nekomunikuje s deťmi a ani s nimi netrávi čas. Keď som mu povedala, aby bol s nimi aspoň vtedy, keď som poobede v práci, tak mi povedal, že sú písané na mňa. Ako to mám riešiť? Vyplatiť z domu ma nemá z čoho a pôžičku si brať nechce, a tak isto, ani predať spoločný dom. Ďakujem.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 10.08.2021)

Dobrý deň,

pokiaľ ste rozvedení, a vzhľadom k tomu, že máte maloleté deti, súd v rozsudku, ktorým Vaše manželstvo rozviedol, zároveň upravil aj výkon rodičovských práv a povinností na čas po rozvode k mal. deťom. Ak súd určil úpravu styku, otec má právo v súdom určenom čase sa s maloletými stretávať.  Právo na styk však nie je jeho povinnosťou. Ak on nejaví žiadny záujem o styk s maloletými deťmi, potom len ťažko možno otca k tomu prinútiť. V obdobných situáciách návrhy matiek, ktorým súd zveril deti do osobnej starostlivosti a zároveň ktoré sa domáhajú styku otca s deťmi, súdy zamietnu. Iné by bolo ak by deti boli v striedavej starostlivosti.

Pozornosť môžete sústrediť aspoň na vyživovaciu povinnosť, pokiaľ by si ju otec neplnil. Ak ju súd určil v rozsudku a otec by v určenej výške neplatil, môžete sa domáhať plnenia tejto vyživovacej povinnosti aj v exekučnom konaní. Zamyslieť sa môžete aj nad odôvodnenými potrebami Vašich detí, a teda či nemáte zvýšené náklady, nakoľko za ten čas deti tiež vyrástli a aj ich potreby sa mohli zmeniť. Potom by ste mohli požiadať návrhom na súd zvýšenie výživného na maloleté deti a tam argumentovať, že sa s nimi nechce ani stretávať. Súdy takýmto otcom určujú vyššie výživné. 

 

Čo sa týka bezdpodielového spoluvlastníctva manželov, ktoré medzi Vami vzniklo uzavretím manželstva a nadobudnutím spoločného majetku, potom o vyporiadaní sa môžete dohodnúť. Ak sa neviete dohodnúť, tak do troch rokov od zániku manželstva Vám odporúčam podať žalobu o vyporiadanie BSM.


Trápi vás "Styk otca s dietatom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň,
Chcem Vás poprosiť o radu. Mám 2 deti s ex partnerom 3 a 2 roč. Deti už rok žijú so mnou, on dobrovoľne platí výživné, občas sa s nimi príde pohrať. V minulosti sa mi vyhrážal, že ma zabije, alkohol na mieste, bol trestným rozkazom Odsúdený na rok. Odvtedy žijeme rok oddelené, deti so mnou. O týždeň mame súd o zverenie deti mne matke plus výživné. Vraj chce požadovať stretávanie s deťmi. Otázka moja znie, chcem, aby sa stretával za mojej prítomnosti, neverím mu, ma ďalej problém s alkoholom. Nikdy nebol liečený, on alkohol popiera. Ako mám bojovať, aby sa stretával za mojej prítomnosti? Ďakujem.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 09.07.2021)

Dobrý deň,
k tomu, aby sa mohol stretávať s deťmi iba za Vašej prítomnosti je nutné, aby to odôvodňovali skutkové okolnosti Vášho prípadu. Napríklad o deti sa doteraz sám nestaral, deti s ním nechcú byť osamote, nevie sa po osobnej stránke postarať o deti a ak sú dané aj problémy s alkoholom alebo iného charakteru, treba to súdu uviesť.


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň,
mám taký problém, že moja priateľka, ktorá odo mňa odišla mi odmieta dať dieťa samému. Akože dá mi ho len v jej prítomnosti, keď sa ideme poprechádzať alebo tak, ale samému mi ho zveriť nechce. Dá sa domôcť súdom, aby mi bolo takéto právo umožnené? Väčšinou sa aj hádame a nevplýva to dobre na dieťa ma 1,5 roka. Ďakujem.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 06.04.2021)

Dobrý deň,
odpoveď na Vašu otázku závisí od konkrétnych okolností Vášho prípadu. Tzn. ako dobre Vás dieťa pozná, ako dobre sa viete o dieťa postarať, či je dieťa kojené... Vzhľadom na vek dieťaťa nie je možné počítať s tým, že by ste dieťa mohli vziať na celý víkend k sebe. Bežne sa však už aj v tomto veku upravuje styk tak, že si otec dieťa vezme ráno a vráti matke poobede. Samozrejme závisí to aj od toho ako ďaleko máte svoje bydliská, či je možné sa medzi bydliskami rýchlo presunúť... (iná je situácia ak bývate od seba 5-10 km alebo 1-2 hodiny cesty autom).


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o pár odpovedi na moje otázky, určite to bude pre mňa veľká pomoc. Týka sa to môjho 6 mesačného synčeka. S priateľom som bola 7 rokov a ako som otehotnela odišiel. Neboli sme zosobášený. Rozhodol sa, že nechce rodinu ale mal by záujem sa so synom stretávať.
1. Otázka : má nárok sa so synom stretávať, ak ešte neprešiel súd o rozhodnutí, kedy ho bude vidieť? Pretože zatiaľ som mu ho dávala, ale problém je, že ho chcel vidieť každý deň. Je kojený, takže mi nepríde normálne, aby si ho každý deň bral a k tomu na pár hodín. Nemám problém mu ho občas dať veď je to jeho syn ale, kým nemáme nejaký papier o rozhodnutí kedy a, o ktorej ho bude mať tak najradšej by som malého nestresovala, aby chodil odo mňa preč.
2. Otázka : ako riešiť výživné a spomínané stretávanie sa s ním. Čo všetko potrebujem k tomu, aby som to začala vybavovať.
Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 21.09.2020)

Dobrý deň,
právo stretávať sa s dieťaťom nevzniká súdnym rozhodnutím. Súdne rozhodnutie iba stanovuje spôsob, resp. skôr čas kedy sa môže s dieťaťom stretávať. Kým nie je súdne rozhodnutie, ktorým by sa upravoval styk s dieťaťom, môže sa s ním stretávať neobmedzene po Vašom súhlase. Tzn. v súčasnosti Vy ste tá, ktorá má právo určovať rozsah styku. Ak on s Vaším rozhodnutím nebude súhlasiť, môže podať na súd návrh na určenie styku. Aj z pohľadu budúceho súdneho konania je vhodné, aby ste sa snažili styk nastaviť takým spôsobom (rozsah a intenzitu), že Vám to bude vyhovovať aj v budúcnosti, najmä ak by tak rozhodol príslušný súd.

Vo vzťahu k výživnému bude potrebné spísať náklady domácnosti, kde žijete, potvrdenie o Vašom príjme, resp. potvrdenie od UPSVAR o výške sociálnych dávok, spísať náklady dieťaťa (ak ide o špecifické náklady, treba mať k nim aj doklad)...


Trápi vás "Styk otca s dietatom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Chcem sa opýtať : brat má súdom schválenú dohodu o stretávaní sa so synom každé 3 mesiace v trvaní posledné 3 dni v mesiaci po 2 hodiny. Obrátila som sa na kolíznu opatrovníčku, vôbec s tým nič nerobia, lebo sú známe, obrátila som sa na súd, tak mi povedali, že mám podať iný návrh ako to riešiť.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 08.08.2020)

Dobrý deň,

otázkam súdneho výkonu rozhodnutia vo veciach maloletých sa venujeme v mnohých našich odpovediach, ktoré Vám môžu byť nápomocné.
Ak má Váš brat súdom schválenú dohodu o úprave styku s maloletým a matka dieťaťa mu tento styk neumožňuje dobrovoľne, vo veci je potrebné podať návrh na súdny výkon rozhodnutia prísl. okresný súd, ktorým je okresný súd miesta trvalého bydliska maloletého (§ 371 Civil. mimosporového poriadku).

Pred podaním samotného návrhu je treba matku dieťaťa písomne vyzvať k dobrovoľnému plneniu povinností s tým upozornením, že zo strany súdu jej môže byť uložená pokuta až 1000 €. Súčasne podľa ust. § 383 CIvil. mimosporového poriadku platí, že ak výzva súdu na dobrovoľné splnenie povinnosti zo strany povinného zostane bezvýsledná a ak to povaha veci pripúšťa, súd môže rozhodnúť o tom, že príslušný štátny orgán zastaví výplatu ako rodičovského príspevku, ako aj prídavku na dieťa a príplatku k prídavku na dieťa. Na tieto okolnosti môže brat matku dieťaťa upozorniť.

 


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Chcela by som sa spýtať syn má 22 rokov. Syna s bývalou priateľkou, pred pôrodom sa rozišli, nekontaktovala ho, neoznámila mu narodenie, nereagovala na telefonáty. Syn sa chcel roky súdiť no odkladal to, až roky ubiehali žije 100 km od nás, chcem sa spýtať, či má šancu uplatniť si otcovstvo a so synom sa stretávať, časom brať na víkendy syna k nám domov. Syn žije s matkou a sestrou v jednej domácnosti.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 07.08.2020)

Dobrý deň,
návrh na určenie otcovstva súdom môže Váš syn podať, ak nebolo otcovstvo k dieťaťu inak určené. V prípade, že by matka namietala, že je otcom dieťaťa, zrejme sa vo veci vykoná znalecké dokazovanie - DNA testom. Zároveň súdy v týchto konaniach rozhodujú aj o úprave výkonu rodičovských práv a povinností.

Vo vzťahu k úprave jeho styku so synom je potrebné si uvedomiť to, že dieťa svojho otca momentálne vôbec nepozná. Bude preto potrebné k určeniu styku pristupovať opatrne. Zo začiatku v prítomnosti matky, aby s pocitom bezpečia spoznával novú osobu. Plynutím času následne bude možné prejsť na samostatný, niekoľkohodinový styk so synom. Časom sa dopracujú do takého štádia, že bude môcť syna brávať na celý víkend k sebe domov. Bude to však vyžadovať čas.


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň. Počas pandémie koronavírusu som ako matka nastolila pravidlá stretávania sa babky- partnerovej matky s mojou 2r dcérou. S partnerom nie sme zosobášení. Jeho matka pravidlá stále narúšala, nechcela ich akceptovať a stále sa dožadovala stretnutia alebo návštevy s čím som nesúhlasila. Prehovárala mňa aj partnera na návštevu. Nezhody vyústili do hádky. Teraz partnerova matka chce vídať našu dcéru bez mojej prítomnosti, nechce ma vpustiť do bytu.
Prosím o radu - môže mi partnerova matka zabrániť byť tam, kde je moje dieťa, aj, keď je to teda jej byt a s dcérou tam ide partner? Ja nesúhlasím so stretnutiami bez mojej prítomnosti. 
Bola by som Vám veľmi vďačná za bezplatnú odpoveď.
Ďakujem.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 04.05.2020)

Dobrý deň,

vo Vašom prípade platí ust. § 25 ods. 5 Zákona o rodine :

 

"Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa a ak to vyžadujú pomery v rodine, súd môže upraviť styk dieťaťa aj s blízkymi osobami.6) Ustanovenia odsekov 1 až 4 sa použijú primerane."

 

Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že ak sa nedohodnete, až na základe súdneho rozhodnutia by ste boli povinná ; umožniť styk maloletej so starou mamou; bez súdneho rozhodnutia nie ste povinná tak urobiť.

 

Naviac je na zváženie z Vašej strany či kontakt maloletej v takomto útlom veku je v jej prospech vzhľadom na súčasnú situáciu s súvislosti s koronavírusom.


Trápi vás "Styk otca s dietatom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň, som v situácii, v ktorej potrebujem poradiť, ja ako otec som podával žiadosť na súd o úprave rodičovských práv a povinnosti. Žiadal som, aby bol maloletý zverený do starostlivosti matky, nakoniec sme sa dohodli pred súdnym pojednávaním na chodbe na posledný týždeň v mesiaci bude tráviť so mnou, pretože pracujem v zahraničí. Moja otázka znie čo robiť, keď jeho matka nedodržiava nariadenie súdu a stanované dni kedy má byť maloletý so mnou otvorene hovorí o tom, že mi ho nedá.
A ako to vyriešiť v čo najkratšom čase? Pretože mi povedala, že kým to nedám ďalší-krát na súd, že ho mať nebudem? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 27.02.2020)

Dobrý deň, ak sme správne pochopili, disponujete právoplatným a vykonateľným súdnym rozhodnutím, ktorým bol upravený Váš styk s dieťaťom. Ak je tomu tak, môžete podať na súd návrh na nútený výkon súdneho rozhodnutia, ktoré nie je povinnou osobou (matkou) dodržiavané. Súd obratom začne v tejto veci. Najprv bude matku pod hrozbou pokút vyzývať na splnenie jej povinnosti. Ak by ani výzvy súdu nepomohli, súd pristúpi k nútenému výkonu rozhodnutia. Málokedy sa však také konanie dostane do poslednej fázy, kedy dochádza často k násilnému odňatiu dieťaťa matke. Ak takéto správanie matky už trvá dlhšiu dobu, môže odôvodniť aj zmenu súdneho rozhodnutia v časti úpravy starostlivosti a styku.


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň. Chcem sa opýtať, s bývalou partnerkou mám syna, s ktorým som 2 alebo 3 dni v týždni( krátky alebo dlhy týždeň) + každý druhý víkend. Mali sme takúto dohodu, ktorá fungovala do určitej doby. Neskôr mi bránila v styku, tak som to dal na súd a mám súdom presne určené, dni, časy od - do, sviatky, prázdniny atď. Kedy mám byt so synom.
Stalo sa minule,  že ho vzala, napriek môjmu nesúhlasu, do zahraničia na tri týždne. Odvoláva sa na právnikov, že si ho môže vziať na ako dlho chce, pretože ho ma v starostlivosti. Od rozchodu riadne platím výživné každý mesiac, synovi sa venujem.
Ďakujem Vám za odpoveď.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 12.02.2020)

Dobrý deň,  

podľa ust. § 35 zákona o rodine platí :

"Rozhodovanie súdu pri nezhode rodičov

Ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd."

 

Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že matka dieťaťa nepotrebovala Váš súhlas na vycestovanie do zahraničia ak išlo napr. o dovolenku, návštevu v zahraničí; jej povinnosťou bolo Vám minimálne informovať o tomto vycestovaní.

Pripájame aj stanovisko Krajského súdu v Košiciach :

"Právo určiť miesto a spôsob trávenia času počas stretávania(súdom upraveného styku) je právom oprávnenej osoby, v tomto prípade otca maloletého, a toto miesto nemožno bezdôvodne obmedziť len na územie Slovenskej republiky, preto ani dovolenkový pobyt dieťaťa s otcom v cudzine nemožno bez ďalšie považovať za podstatnú otázku, v dôsledku čoho absentuje hmotnoprávna podmienka pre to, aby o vycestovaní maloletého dieťaťa za účelom dovolenky počas súdom upraveného styku mohol (mal) rozhodovať súd.Rodičia sú pri výkone svojich práv a povinností zásadne rovnoprávni a určenie miesta, spôsobu trávenia času rodiča s dieťaťom viazaný na súhlas druhého rodiča, by bolo voči rodičovi, ktorému nebolo dieťa zverené do osobnej starostlivosti, diskriminujúce, pretože ak je oprávnený rodič schopný sa o svoje dieťa riadne postarať po celú dobu stretávania a má na to vytvorené všetky podmienky, potom niet žiadneho zákonného dôvodu na to, aby bol tento styk akokoľvek obmedzovaný."


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň. Ja sa chcem opýtať. Mám dcéru s jej otcom nežijem. Otec moc záujem o malú nemá. Zoberie si ju raz za dva tri mesiace. Keď si dám súdom stretávanie, musí si ju brávať alebo nie? Ďakujem za otázku.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 20.01.2020)

Dobrý deň, v prípade, že by ste na súd podali návrh na určenie styku otca s dieťaťom a súd by tento styk určitým spôsobom (napríklad každý druhý víkend) upravil, je to právom otca, nie jeho povinnosťou. Ak nebude chcieť, dcéru si nebude musieť brať každý druhý víkend. Stretávanie je jeho právom a nie povinnosťou.


Trápi vás "Styk otca s dietatom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň. Som slobodná matka 3 ročnej dcéry, ktorá mi bola súdom zverená do osobnej starostlivosti. Návrh na súd som podala z dôvodu, že mi otec dcéry neplatil od jej narodenia do jej dvoch rokov žiadne výživné a tiež preto, aby mu bol upravený styk súdom, nakoľko dovtedy dcéru vídal kedykoľvek o to požiadal. Uzavreli sme rodičovskú dohodu. Každý druhý víkend je otec oprávnený sa stýkať s dcérou, s toho raz s prespaním v mojej prítomnosti. Výživné platí načas ale mení si stretnutia s dcérou(t. j. počas, jeho víkendov si nikdy po dcéru riadne neprišiel, nosila som mu ju vždy ja, lebo sa ohradzoval tým, že, keď som ja podala návrh, tak mu ju mám, nosiť, alebo si víkendy zamieňa, vraj napr. musí niekam ísť, alebo mu to nevyhovuje a chce malú počas, mojich víkendov". Počas týždňa sa mi v telefonátoch vyhráža, osočuje, kontroluje ma kde som, s kým, čo robím a ohradzuje sa tým, vraj má byt ako otec informovaný o tom, čo, robím, resp. ako trávim čas s dcérou. Keď príde od neho je voči mne dcéra zmanipulovaná, hryzie, bije ma, nadáva, nepočúva alebo robí veci, ktoré som predtým u nej nebadala. Otec aj po mojom upozornení nato, že som si všimla zmeny u dcéry, a ako to, vyriešime,  po tomto upozornení správa voči mojej osobe a členom mojej rodiny, hrubo nadáva, vyhráža sa, udáva ma na odbore kurately a star. o deti.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 18.06.2019)

Dobrý deň,

v otázke nepíšete ako znie presne súdne rozhodnutie o úprave styku s maloletou, kde, kedy a kto preberá dcéru.

Otázkam úpravy styku rodiča s maloletým dieťaťom sa venujeme v mnohých našich odpovediach, ktoré súčasne odporúčame Vám prečítať.

Odporúčame obrátiť sa na súd o úpravu styku s otcom dieťaťa za Vašej prítomnosti, resp. pre presné stanovenie postupu preberania dieťaťa.

K návrhu opíšte prípadne pripojte doklady a podklady z úradu práce, aby ste návrh vedeli riadne zdôvodniť a preukázať Vami tvrdené skutočnosti uvedené v otázke.

Pokiaľ ide o informácie pre otca maloletej dcéry, dávame do pozornosti rozsudok Krajského súdu  Banská Bystrica, sp. zn. 16CoP/46/2014, z ktorého citujeme a vyberáme : 

"Okresný súd napadnutým rozsudkom uložil matke maloletého písomne e-mailom informovať otca dieťaťa po právoplatnosti rozsudku, vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca v roku, o maloletom 
- o aktivitách dieťaťa v materskej škole,
- s čím má maloletý problémy a na čo sa má otec zamerať pri jeho výchove a vzdelávaní,
- v dostatočnom predstihu informovať o termíne a čase konania vystúpení maloletého v športových a iných aktivitách, na ktorých sa maloletý zúčastní,
- o informáciách z rodičovských združení,
- bezodkladne informovať o zmene zdravotného stavu dieťaťa, absolvovaných kontrolách a vyšetreniach."

Obťažovanie telefonátmi niekoľkokrát týždenne je neprimerané aj s poukazom na ust. § 24 ods. 5 Zákona o rodine /citujeme/ :

"Súd pri rozhodovaní o zverení maloletého dieťaťa do osobnej starostlivosti jedného z rodičov dbá na právo toho rodiča, ktorému nebude maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati. Rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, môže sa práva na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati domáhať na súde."


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám 14 mesačnú dcérku, otec dieťaťa od nás odišiel, žiada, aby, si mohol dcérku brat k sebe každý druhý víkend. On sa odsťahoval k rodičom 60 km od nás. Vyhráža sa súdom. Môže súd rozhodnúť, že si ju otec môže vziať na každý druhý víkend a odlúčiť tak dieťa od svojej mamy na celé 2 noci, aj keď je ešte malé? Ďakujem.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 25.05.2019)

Dobrý deň, 

podľa ust. § 36 zákona o rodine platí :

"Úprava výkonu rodičovských práv a povinností a úprava styku v ďalších prípadoch

(1) Rodičia maloletého dieťaťa, ktorí spolu nežijú, môžu sa kedykoľvek dohodnúť o úprave výkonu ich rodičovských práv a povinností. Ak sa nedohodnú, súd môže aj bez návrhu upraviť výkon ich rodičovských práv a povinností, najmä určí, ktorému z rodičov zverí maloleté dieťa do osobnej starostlivosti. Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa a ak to vyžadujú pomery v rodine, súd môže upraviť styk dieťaťa aj s blízkymi osobami.6) Ustanovenia § 24, § 25 a 26 sa použijú primerane."

Z uvedeného ustanovenia vyplýva, že s otcom dieťaťa sa môžete písomne dohodnúť na starostlivosti o maloleté dieťa, ktorú by ste dali na chválenie na súd. V prípade, že k dohode nedôjde,  budete môcť podať návrh súd Vy ako matka maloletého dieťaťa na jeho zverenie do Vašej osobnej starostlivosti a určenie styku s otcom dieťaťa za Vašej prítomnosti.

Otázkami styku otca s maloletým dieťaťom za prítomnosti matky sa v našej poradni venujeme často, kde určite nájdete aj možné prípady  resp. alternatívy, ktoré u Vás môžu vzniknúť v budúcnosti.

Sme názoru, že sa nemusíte obávať, aby súd určil styk s otcom maloletej vzhľadom na jej vek, že sa tento bude realizovať v mieste vzdialenom 60 km každý druhý víkend bez Vašej prítomnosti v pre dieťa neznámom prostredí.  

 

 

 


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň, Chcela by som vedieť, či je možné niejakou dohodou u notára alebo súdne zabezpečiť stretávanie otca s deťmi. Môj ex nemá potrebu ich vidieť ale deti sa na neho pýtajú.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 04.01.2019)

Dobrý deň,

rodičia majú právo na styk s dieťaťom, nie povinnosť. Majú povinnosť sa o dieťa starať. Ak žijete oddelene a o deti sa staráte Vy, otec má právo styku, avšak ak ho nevyužije, je to jeho slobodné rozhodnutie a nikto ho k tomu nemôže nútiť. Mohli by ste uzavrieť rodičovskú dohodu a tú nechať schváliť na súde, avšak platilo by to isté, a teda, že by ho nik nemohol nútiť, aby na stretnutie prišiel.


Trápi vás "Styk otca s dietatom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň, som rozvedená od októbra 2018. S ex mame dve deti. Deti mám vo výlučne starostlivosti ja. Ex ich ma každý druhý týždeň. Deti majú 12 a 8. Deti k ex nechcú ísť. Dôvod je, že už počas manželstva dominovali z ex strany agresívne správanie k deťom. Chcem sa spýtať na dve veci. Prvá - ak deti nechcú k ex ísť mám nejakú právnu možnosť, aby k nemu nemuseli ísť ? Druhá - mám možnosť sa zamestnať na lepšej pozícii avšak v inom meste. Ako mám postupovať? Potrebujem súhlas ex k presťahovaniu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 13.12.2018)

Dobrý deň, 
pokiaľ je situácia taká ako uvádzate v otázke, že deti nechcú chodiť k  svojmu otcovi, máte možnosť podať na súd návrh na zrušenie striedavej starostlivosti. 
Vzhľadom na okolnosť, že deti máte v striedavej starostlivosti a chcete sa presťahovať do iného mesta, musíte otca detí vopred o tejto okolnosti informovať.

Aj keď otec dieťaťa Vám nemôže zabrániť v presťahovaním z dôvodu zamestnania do iného mesta (nepíšete vzdialenosť, teda či bude môcť byť realizovaná striedavá starostlivosť) aj vzhľadom na okolnosť, že deti by museli zrejme navštevovať dve základné školy/, môže on žiadať o zverenie detí do svojej starostlivosti.
Poznamenávame, že  podľa § 370 Civilného mimosporového poriadku  rozhodnutie o starostlivosti je tiež exekučným titulom a otec detí sa môže domáhať výkonu rozhodnutia o striedavej starostlivosti. 
 


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý večer, manžel má dcéru z prvého manželstva, o ktorú sa nezaujímal, nejaké roky neplatil, ale všetko doplatil a platíme poctivo načas. Chceli sme sa s maloletou začať stretávať, ale matka dieťaťa sa zatajuje, nekomunikuje. Ako máme prosím postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 12.09.2018)

Dobrý deň, uviedli ste, že Váš manžel má z prvého manželstva dieťa. Tzn. že v čase rozvodu manželstva súd musel rozhodovať aj o úprave výkonu rodičovských práv a povinností. Ďalší postup vo Vašej veci smerujúci k dosiahnutiu styku s maloletou dcérou závisí od toho, či má otec rozsudkom upravený styk s dieťaťom alebo nie. Ak styk upravený má a matka mu v tomto styku bráni, môže podať na súd návrh na nútený výkon súdneho rozhodnutia. Ak však styk nemá v rozsudku upravený (v rozsudku je uvedené, že sa styk neupravuje alebo je neobmedzený) bude musieť najprv iniciovať súdne konanie, ktorým mu súd pevným režimom upravený styk s maloletou dcérou. V prípade, že matka nebude tento styk dodržiavať ani na základe súdneho rozhodnutia, budete môcť začať konanie o nútený výkon rozhodnutia o styku s maloletým dieťaťom.


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň. Chcem sa spýtať a zároveň informovať k styku a právu stráviť čas s maloletou dcérkou, ktorá ma 5 mesiacov. Nie sme zobratí, som uvedení ako otec v rodnom liste. Aké mám práva a ako môžem byť s dcérkou. Keďže matka sa veľakrát vyhovára, že nemôže alebo malinká je umrnčaná. Niekedy o nej neviem ani tri dni. Nakoniec ma prehovorila o zmenu priezviska maloletej dcéry na jej priezvisko s odpoveďou, že dcéra nenosí generačné priezvisko. Chcem s ňou byt častejšie len nemám tú možnosť, lebo matka je arogantná a tvrdohlavá.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 09.09.2017)

Dobrý deň,

 

každý rodič dieťaťa má právo adekvátnym spôsobom sa podieľať na zabezpečovaní osobnej starostlivosti o dieťa prípadne, aby mu bol umožnený dostatočný styk s dieťaťom, aby nedošlo k pretrhnutiu vzájomných väzieb. Toto právo každému rodičovi prináleží bez ohľadu na to, či dieťa má jeho priezvisko alebo nie. Tzn. že hoci ste súhlasili so zmenou priezviska Vašej dcéry neznamená to, že ste sa vzdali rodičovských práv a povinností. Priezvisko dieťaťa alebo jeho zmena nemá žiadny vplyv na výkon rodičovských práv a povinností.

 

Ak Vám matka bráni v styku s Vašou maloletou dcérou môžete sa obrátiť na súd, aby súd svojím rozhodnutím po vykonaní potrebného dokazovania rozhodol o úprave Vášho styku s maloletou dcérou. Takéto súdne rozhodnutie bude musieť matka Vášho dieťaťa rešpektovať a dodržiavať. Ak by porušovala Vaše súdom priznané práva, mohli by ste podať návrh na nútený výkon súdneho rozhodnutia. Návrh na úpravu styku sa podáva v súlade s ustanovením § 36 ods. 1 Zákona o rodine.

 

Podľa ustanovenia § 36 ods. 1 Zákona o rodine

Rodičia maloletého dieťaťa, ktorí spolu nežijú, môžu sa kedykoľvek dohodnúť o úprave výkonu ich rodičovských práv a povinností. Ak sa nedohodnú, súd môže aj bez návrhu upraviť výkon ich rodičovských práv a povinností, najmä určí, ktorému z rodičov zverí maloleté dieťa do osobnej starostlivosti. Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa a ak to vyžadujú pomery v rodine, súd môže upraviť styk dieťaťa aj s blízkymi osobami. Ustanovenia § 24§ 25 a 26 sa použijú primerane.

 

Súd pri rozhodovaní o úprave výkonu rodičovských práv a povinností k maloletým deťom musí zo zákona zisťovať skutočný stav veci, ale tiež najlepší záujem maloletého dieťaťa. Je v záujme každého maloletého dieťaťa, aby mal vytvorené také podmienky starostlivosti, aby nestratil kontakt s ani jedným z rodičov. Nielen Vy máte právo na styk s dieťaťom, ale aj dieťa má právo na taký spôsob starostlivosti, ktorý mu umožní vytvoriť si vzťah s oboma rodičmi.

 

Podľa článku 5 Zákona o rodine

Záujem maloletého dieťaťa je prvoradým hľadiskom pri rozhodovaní vo všetkých veciach, ktoré sa ho týkajú. Pri určovaní a posudzovaní záujmu maloletého dieťaťa sa zohľadňuje najmä

a) úroveň starostlivosti o dieťa,

b) bezpečie dieťaťa, ako aj bezpečie a stabilita prostredia, v ktorom sa dieťa zdržiava,

c) ochrana dôstojnosti, ako aj duševného, telesného a citového vývinu dieťaťa,

d) okolnosti, ktoré súvisia so zdravotným stavom dieťaťa alebo so zdravotným postihnutím dieťaťa,

e) ohrozenie vývinu dieťaťa zásahmi do jeho dôstojnosti a ohrozenie vývinu dieťaťa zásahmi do duševnej, telesnej a citovej integrity osoby, ktorá je dieťaťu blízkou osobou,

f) podmienky na zachovanie identity dieťaťa a na rozvoj schopností a vlôh dieťaťa,

g) názor dieťaťa a jeho možné vystavenie konfliktu lojality a následnému pocitu viny,

h) podmienky na vytváranie a rozvoj vzťahových väzieb s obidvomi rodičmi, súrodencami a s inými blízkymi osobami,

i) využitie možných prostriedkov na zachovanie rodinného prostredia dieťaťa, ak sa zvažuje zásah do rodičovských práv a povinností.

 

Podľa ustanovenia § 24 ods 4 Zákona o rodine

Súd pri rozhodovaní o výkone rodičovských práv a povinností alebo pri schvaľovaní dohody rodičov rešpektuje právo maloletého dieťaťa na zachovanie jeho vzťahu k obidvom rodičom a vždy prihliadne na záujem maloletého dieťaťa, najmä na jeho citové väzby, vývinové potreby, stabilitu budúceho výchovného prostredia a ku schopnosti rodiča dohodnúť sa na výchove a starostlivosti o dieťa s druhým rodičom. Súd dbá, aby bolo rešpektované právo dieťaťa na výchovu a starostlivosť zo strany obidvoch rodičov a aby bolo rešpektované právo dieťaťa na udržovanie pravidelného, rovnocenného a rovnoprávneho osobného styku s obidvomi rodičmi.

 

Súd po zistení vyššie uvedených skutočností rozhodne o úprave výkonu rodičovských práv a povinností. Je potrebné počítať s tým, že súd neupraví iba Váš styk s dieťaťom, ale pravdepodobne upraví aj Vašu vyživovaciu povinnosť (najmä ak ju neplníte dobrovoľne alebo pravidelne).

 

Rovnako vzhľadom na útly vek Vašej dcéry je potrebné počítať s tým, že s vysokou pravdepodobnosťou súd upraví Váš styk s dcérou za prítomnosti matky, nakoľko dieťa v jej veku potrebuje zvýšený starostlivosť zo strany matky (najmä ak je kojené). Takto súdom upravený styk však nemusí byť konečný. Nemusí byť nešťastný z toho, ak by Vám súd upravil styk s dieťaťom v úzkom režime za prítomnosti matky.

 

Každé súdne rozhodnutie týkajúce sa maloletého dieťaťa je možné zmeniť ak nastanú také zmeny pomerov, ktoré túto zmenu odôvodňujú. Tzn. že ako bude Vaša dcéra starnúť budete mať právo dožadovať sa súdnou cestou úpravy styku s Vašou dcérou. Styk sa bude môcť rozširovať a časom ho bude možné realizovať i bez prítomnosti jej matky.

 

Zhrnutie

Každý rodič má právo na pravidelný styk so svojim dieťaťom. Zmena priezviska dieťaťa Vás Vašich rodičovských práv a povinností nezbavuje ani v ich výkone neobmedzuje. Tzn. že ak Vám matka bráni v styku s dieťaťom je možné sa ho domáhať súdnou cestou. Ak je situácia vážna a styk nemá umožnený vôbec je možné podať aj návrh na nariadenie neodkladného opatrenia, ktorým by súd v zákonom určenej lehote (30 dní) vydal neodkladné opatrenie týkajúce sa Vášho styku s dcérou.


Trápi vás "Styk otca s dietatom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Ako starí rodičia mame súdom stanovený styk s maloletým vnukom každý tretí mesiac v roku prvý nepárny týždeň. Stalo sa nám, že v tom čase ako sme mali mať maloletého boli jarné prázdniny a maloletý vnuk bol u svojho otca ako mu bolo stanovené súdom. Teda pre neho sme nemohli ísť prvý nepárny týždeň lebo bol u svojho otca. Preto sme išli druhý nepárny týždeň v tom istom mesiaci pre maloletého vnuka, kde nám ho bývalá nevesta nechcela dať a ani nedala, kde povedala, že sme si ho mali zobrať od otca. Preto sa chcem opýtať aké opatrenie mám urobiť do budúcna, lebo sa zase môže vyskytnúť takáto istá situácia a vnuka nám nedá, kde pre vnuka chodíme cca 200 km. Za kladnú odpoveď a poradu vopred ďakujem.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 27.03.2017)

Dobrý deň,

v prvom rade treba rešpektovať súdom stanovené dátumy. Rozumiem, že môže nastať takáto situácia, avšak tú bude potrebné riešiť vzájomnou dohodou a kompromisom, v krajnom prípade súdnou cestou. Podľa môjho názoru mala matka právo odmietnuť umožniť Vám styk, nakoľko podľa dátumu mala nárok byť s dieťaťom ona. Odporúčam sa teda nabudúce snažiť vopred dohodnúť a snažiť sa nájsť riešenie, ktoré bude najvhodnejšie aj pre dieťa.


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň! Som matka trojmesačného dieťaťa a podávam návrh na zverenie dieťaťa do mojej osobnej starostlivosti, keďže otec dieťaťa ma opustil počas tehotenstva. Chcela by som sa spýtať, či môžem žiadať obmedzenie styku otca s dieťaťom výhradne za mojej prítomnosti a u nás doma (v mieste môjho a maloletého trvalého pobytu) z dôvodu, že dojčím? Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 22.03.2017)

Dobrý deň, pretrvávajúce dojčenie maloletého dieťaťa je jedným z mnohých dôvodov na nariadenie styku iba v prítomnosti matky. Ďalšími dôvodmi sú napríklad útly vek dieťaťa, nevybudovaný styk otca s dieťaťom, strach alebo neistota dieťaťa v prítomnosti otca... Vo Vašom prípade je určite vhodné žiadať upraviť styk iba vo Vašej prítomnosti. Súdy však veľmi zriedkavo určujú aj konkrétne miesto styku, nakoľko v tomto prípade už ide o výraznejší zásah do práva otca na styk dieťaťa, kedy vlastne nemôže určiť ani to, kde sa bude styk vykonávať. Takým spôsobom upravený styk však môžete požadovať. Svoj návrh budete musieť dostatočne odôvodniť. Veľa bude záležať i na tom, k akej sudkyni sa Vaša vec dostane. Viem si predstaviť, že v prípade zhovievavej sudkyni vzhľadom na útly vek dieťaťa určí styk v mieste Vášho bydliska.


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň. Mám 1 ročného syna s partnerkou, s ktorou nežijem a ešte nie som zapísaný ako otec na matrike. O syna sa starám príkladne platím 250 mesačne a kupujem všetky potrebné veci k životu t.j. oblečenie lieky vitamíny a pod. Mám o syna veľký záujem s dobrými úmyslami, lebo chcem si s ním vytvoriť krásny vzťah plný zážitkov úsmevov. Bývalá mi však už nechce umožňovať stretávanie viac ako 1 a možno niekedy aj 2 dni v týždni s malým. Chcem preto dať návrh na potvrdenie otcovstva na súd a súčasne aj na častejšie stretávanie sa s malým "nevadí mi prítomnosť matky" pokiaľ bude syn malý, aby nemal nejakú traumu. Chcem sa spýtať, či mám nejakú šancu uspieť na súde s častejším stretávaním s tým, že som ochotný sa dohodnúť aj týždeň dopredu nakoľko momentálne pracujem v zahraničí. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 27.02.2017)

Dobrý deň, tak ako ste sám uviedli vo svojej otázke, vo Vašom prípade bude potrebné najprv určiť otcovstvo k maloletému dieťaťu. Prichádza do úvahy dve možnosti ako určiť otcovstvo. Prvým je, že s matkou dieťaťa sa dostavíte pred matriku a súhlasne vyhlásite, že ste otcom dieťaťa. Na základe tohto vyhlásenie budete zapísaný v rodnom liste dieťaťa ako otec. Druhou, zdĺhavejšou, možnosťou je určenie otcovstva rozhodnutím súdu (ak matka odmieta pred matrikou vyhlásiť, že ste otcom dieťaťa). V tomto prípade je potrebné počítať s tým, že ak sa matka bude brániť tomu, že ste otcom dieťaťa, tak to môže trvať dlhšie a budú možno potrebné aj testy DNA. Hneď ako budete oficiálne otcom maloletého dieťaťa, bude možné podať návrh na úpravu práv a povinností k maloletému dieťaťu. V tomto konaní by súd komplexne upravil práva a povinnosti k dieťaťu, a to osobnú starostlivosť, povinnosť platenia výživného a úpravu styku druhého rodiča s dieťaťom. Súd musí druhému rodičovi, ktorému dieťa nie je zverené do osobnej starostlivosť upraviť styk tak, aby bolo čo najlepšie zabezpečené právo dieťaťa na kontakt s oboma rodičmi. 


Trápi vás "Styk otca s dietatom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň. Chcela by som Vás požiadať o radu ako mám postupovať, keď otec dieťaťa s ktorým nežijem od narodenia nášho syna, ktorý ma teraz 13 rokov. Počas týchto 13tich rokov môj syn svojho otca nevidel takže ho ani nepozná a on dal teraz návrh na súd, že žiada o úpravu styku s maloletým kazdý druhý vikend. Somnou sa nepokúšal skontaktovať. Výživne posledný rok platí pravidelne, ale pred tým platil ako sa mu zachcelo. Podala som naňho aj trestné oznámenie za neplatenie výživného. Mal podmienku a možnosť doplatiť sumu do 18tich mesiacov. Otec dieťaťa mal v minulosti problémy s drogami za čo bol vyhodený s práce. Pre môjho syna to je cudzia osoba. Možte mi poradiť ako mám postupovať a ako mam napisať vyjadrenie k tomuto navrhu, ktorý musím podať do 10tich dní. Dakujem velmi pekne. S pozdravom.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 17.01.2017)

Dobrý deň, ak je otcom dieťaťa, má právo sa stretávať so svojim synom, aj keď ho nevidel už 13 rokov. V tomto prípade žiadajte v súdnom konaní, aby sa s ním stretával iba za Vašej prítomnosti a tiež žiadajte vypočuť syna  v súdnom konaní. 

Pokiaľ syn povie, že sa chce stretávať iba keď tam budete iba Vy. 

 


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň, áno odvolal som sa. Zabudol som Vám napísať, že v čase odchodu mojej priateľky, som býval v Čechách. Ona odišla na Moravu za novým priateľom a zobrala aj môjho syna. Ja som sa tiež po roku presťahoval za novou priateľkou na Slovensko. Prvý súd určil, že kým je matka môjho syna tehotná, nemôže cestovať a teda syna mi voziť. Ale že keď porodí, musí si to nejako zariadiť.Tak som sa odvolal, že teda nech si to zariadi aj teraz. Súd mi nevyhovel a dokonca zrušil aj to, aby mi ho vozila po pôrode.Tak sa chcem odvolať znovu, len neviem, či uspejem na súde, aby mi teda preplácala aspoň polovicu cesty, keďže ona je nezamestnaná, rozbila rodinu a odišla za chlapom. Nechce so mnou komunikovať ohľadom syna, snaží sa ma vyprovokovať a ja reagujem ako reagujem. Písal som jej sms, v ktorých som bol vulgárny a ona ma udala na polícii. Súd ale nezaujímalo, prečo som tak písal. Nebral ohľad na to, že ma provokovala a robila naschvál. So synom mám krásny vzťah a chceme spolu byť. Nemám na právnika, ale brániť sa chcem, pretože mi ide o syna. Potreboval by som pomoc aj so spísaním odvolania. Vedeli by ste mi v tom nejako pomôcť a za akú cenu?Ďakujem za odpoveď..

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 15.01.2017)

Dobrý deň, takže v tomto prípade musí byť konanie vedené v Čechách a podľa českých zákonov. Odporúčam preto nájsť si českého advokáta, pretože je potrebné sa brániť aj judikatúrou.

Návrat dieťaťa nebude možný, pretože žilo v Čechách.

S tými sms ste si nepomohli, súdy sa na to pozerajú veľmi negatívne. Možno to urobila aj naschvál a potom to použila voči Vám.

 


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň, potreboval by som poradiť v oblasti styku s mojim neplnoletým synom. Bývalá priateľka sa odsťahovala na Moravu aj s mojim synom, ktorý jej bol zverený súdom. Platím výživné 2500kč, t.j.95e. Súd mi určil styk so synom každý druhý víkend. Kedže bývam v meste, ktoré je vzdialené 200km, nie je to pre mňa možné z časového aj finančného hľadiska. Matka môjho syna je tehotná, takže mi súd nevyhovel v tom, aby mi syna vozila. Nie je v mojich silách niesť všetku finančnú záťaž, týkajúcu sa výživného a zaplatenia celej cesty, nakoľko je to do mesiaca 1700km autom, ktoré si musím len požičať. Vlakom je to nemožné. Navrhoval som, aby jednu cestu absolvovala ona, súd to zamietol. Mám aspoň nárok na preplatenie polovici cesty?Súd neprihliadol ani na fakt, že syn chce byť so mnou častejšie, stále prihliadajú len na matku, ale na to, čo chce syn, nie. Máme pekný vzťah a spoločné chvíle si užívame. Ale podľa rozhodnutia súdu nám nie je umožnené byť spolu ani tie dva razy do mesiaca, kedže náklady na cestu sú okolo 4000kč,t.j.140e. Za odpoved vopred dakujem, s pozdravom.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 15.01.2017)

Dobrý deň, ak sa bývalá priateľka odsťahovala pred menej ako 1 rokom do zahraničia a bolo to bez Vášho súhlasu, potom máte právo žiadať návrat dieťaťa na Slovensko. Súd by Vám vyhovel a vrátil by dieťa na Slovensko. Je otázne, či by ste boli pripravený na to, ak by sa dieťa vrátilo na Slovensko. 

Ak už uplynul viac ako jeden rok, potom by ste s návrátom neuspeli. 

Neviem, či ste sa bránili na súde odvolaním, proti tomu, aby matka dieťa aspoň 1x vozila dieťa k Vám. Bolo potrebné podať odvolanie a trvať na tom, že túto situáciu zapríčinila matka a preto je spravodlivé, aby znášala aj ona náklady alebo aby Vám túto skutočnosť zohľadnili pri určovaní výšky výživného.

 


Trápi vás "Styk otca s dietatom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať či mám nárok zobrať si dcéru k sebe aspoň na deň..dva..žena tvrdí že mi ju nedá..podala žiadosť o rozvod. Súd zatiaľ neprebehol ani žiadne rozhodnutie nemám..dcéra má 11 mesiacov a mam pre ňu vytvorené podmienky..zároveň sa môžem o ňu postarať...tiež tvrdí že s ňou navštevuje psychológa..lenže mi zatiaľ nedala žiadne potvrdenie o návšteve psychologa...má vôbec význam navštevovať psychologa s tak malým dieťaťom ktoré nemám problém s vývinom? Ďakujem za odpoveď

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 10.01.2017)

Ako otec dieťaťa máte samozrejme rovnaké práva a povinnosti voči dieťaťu, ako má jeho matka. Matka Vám teda nemôže brániť v styku s dieťaťom. Pokiaľ je tomu však tak, stretávanie s maloletou dcérou môžete dosiahnuť podaním návrhu na neodkladné opatrenie, ktorým budete žiadať rozhodnúť o úprave styku s maloletou dcérou do času právoplatného skončenia konania o rozvode. Matka bude povinná takéto rozhodnutie rešpektovať a umožniť Vám s dcérou sa stretávať. Takéto konanie matky je taktiež vhodné oznámiť orgánu sociálnej kurately (Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny), ktorá o tom spíše záznam a taktiež môže podniknúť potrebné kroky. Tento záznam bude aj podkladom pre zaujatie stanoviska úradu  a podanie jeho vyjadrenia na súd v rámci rozvodného konania. 


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať či mám nárok vídať sa, brať si na vikend svojho vnuka ak môj syn sa s priateľkou rozišiel. Môžem mať aj ja ako babka určené súdom sa stretávať so svojím vnukom? Alebo ak mi ho jeho matka nechce dať, nemusí? Ďakujem za odpoveď. Už po roku veľmi nám chýba

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 09.09.2016)

Dobrý deň, pri rozchode rodičov maloletého dieťaťa je vo väčšine prípadov (z dôvodu nemožnosti dohodnúť sa) potrebné súdom upraviť výkon rodičovských práv a povinností. Z Vašej otázky predpokladám, že maloleté dieťa bolo zverené do osobnej starostlivosti matky a Váš syn je povinný platiť výživné a má umožnený styk s maloletým dieťaťom. V takom prípade v zmysle relevantnej judikatúry majú starí rodičia zo strany otca využívať na styk s maloletým dieťaťom čas určený otcovi na styk. Tzn. že keď má otec súdom určený styk každý druhý víkend a maloleté dieťa je u otca, ako starí rodičia máte využívať práve tento čas na styk s vnukom. V tomto smere sú súdy striktné a keď má otec stanovený styk s maloletým dieťaťom len vo veľmi výnimočných prípadoch by určili aj styk Vám. Iný je prípad, keď otec dieťaťa svoje právo na styk s ním nevyužíva, nebráva si ho a vzhľadom na to, Vy nemáte žiadnu možnosť sa vídať s vnukom. V takom prípade by bolo možné vo Vašej veci podať na súd návrh na určenie styku s vnukom, avšak záležalo by na sudcovi akým spôsobom by posúdil Vašu situáciu. V prvom rade by som Vám však odporúčal sa s matkou maloletého dieťaťa skúsiť dohodnúť. Až keď by dohoda nebola možná odporúčam podať na súd návrh.


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň. Mám len jednú otázku. Do akého veku dieťaťa sa vzťahuje súdom stanovené stretávanie otca. Či to je do veku 18 rokov. Lebo matka si určuje, aby na stretnutie chodili obe dcéry a mne sa to nepáči. Je možnosť po dosiahnutí veku 18 rokov chodiť iba s jednou?

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 26.08.2016)

Dobrý deň. Zákon o rodine hovorí primárne o úprave styku s maloletým dieťaťom. Dieťa sa po dosiahnutí 18 rokov veku stáva plnoletým, a teda aj plne spôsobilým na právne úkony. Plnoleté dieťa sa môže rozhodnúť, či a v akej miere chce realizovať styk s rodičom. 


Trápi vás "Styk otca s dietatom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobry den. Rad by som vas poprosil o radu. Mam 8 mesacneho syna. S partnerkou nie sme v manzelstve. Z osobych dovodov zijeme oddelene. Partnerka mi tvrdi, ze ak bude chciet, do troch rokov mi nemusi dovolit stykat sa so synom. Ma pravdu? Je mozne mi svojvolne zakazat styk so synom, ak este nema 3 roky? Dakujem za vasu odpoved.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 12.07.2016)

Dobrý deň. Rodičovské práva a povinnosti oboch rodičov sú v zásade rovnaké, pričom ich výkon by sa mal realizovať s ohľadom na vek a osobitné potreby dieťaťa. Útly vek však bez ďalšieho nie je dôvodom na to, aby sa jednému z rodičov odoprel styk s dieťaťom. Je v záujme dieťaťa, aby si vytvorilo vzťah k obom rodičom. Preto nie je na mieste, aby Vám matka dieťaťa svojvoľne odoprela styk s dieťaťom. Pokiaľ Vám bude matka dieťaťa svojvoľne a bezdôvodne brániť v styku s dieťaťom, môžete podať návrh na súd.


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám súdom stanovený predbežný styk so synom, každý párny víkend. Matka syna stále nemá v osobnej starostlivosti. Syn chce zostať u mňa aj cez týždeň. Budem mať problém, ak ho neodovzdám v súdom určenom čase?

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 11.07.2016)

Dobrý deň. Pokiaľ súd určil predbežným opatrením realizáciu styku s dieťaťom, je na mieste dodržiavať súdom určený čas. V prípadne nerešpektovania súdneho rozhodnutia sa môžete vystaviť hrozbe súdneho výkonu rozhodnutia. Rovnako by to nebolo vhodné ani z toho dôvodu, že v konaní vo veci samej (kde sa budú komplexne upravovať rodičovské práva a povinnosti) môže potom matka poukazovať na to, že nerešpektuje súdne rozhodnutie. Súd by si tak na Vás mohol vytvoriť negatívny obraz. 

 


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobry den mam problem z expriatelkou mame dve deti vo veku 7 a 11 rokov mam urcene sudom sa snimi stykat kazdy neparny tyžden v sobotu od 10:00 do 18:00 a v nedelu od 10:00 do 14:00 v minulom roku mi parkrat neumoznila styk nakolko sa vyhovarala ze deti nechcu ist alebo su chore, tak som to preglgol ale vzdy som potom zistil, ze snimi bola mimo domu na vylete teraz som sa rozhodol, ze uz jej nebudem respektovat jej ulety a rad by som chcel vediet ako postupovat. bol som aj na socialke aj na policii a vzdy sa ma ochotne zbavili, ze to neni ziadny trestny cin. ak mozte poradte mi co mam urobit a ako a zaroven chcem aj zmenit styk z detmi na dobu v sobotu od 10:00 do nedele 14:00 S pozdravom.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 14.01.2016)

Dobrý deň, ak ste nevyužili možnosť súdneho výkonu rozhodnutia, potom to nie je trestný čin. Môžete podať návrh na súd na súdny výkon rozhodnutia s tým, že za styk, ktorý nebol zrealizovaný požadovať náhradu 200 eur a to aj opakovane. 
Ak matka bezdôvodne bráni v styku opakovane, potom môžete žiadať o zmenu zverenia.

Zmenu styku tiež môžete žiadať, ak Vám to vyhovuje inak a došlo k zmene pomerov od posledného určenia styku.


Trápi vás "Styk otca s dietatom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň. Chcem sa opýtať, čo mám robiť ohľadom styku s dieťaťom. Rozviedol som sa pred štyrmi rokmi. Najskôr sme riešili výživné a starostlivosť, kde som s ex uzavrel dohodu pred súdom ohľadom stretavania sa so synom. Nevedel som, že táto dohoda platila len do rozvodového konania, kde bolo napísané v rozvodom konaní, že rodičia si neželajú meniť styk s maloletou osobou a že dieťa ostava v starostlivosti matky. Po rozvodom konaní mi ex začala brániť v stretávaní a zmenšovala náš čas so synom. V dohode sme sa dohodli, že syna budem mať raz cez pracovný týždeň a jeden deň cez víkend od rána do večera. Tieto víkendové dni mi zrušila tak, že dieťa nepripravovala na stretnutie a predpokladám, že ho začala ovplyvňovať, aby ku mne nechcel ísť na celý deň. Syn ma vždy čakal s plačom a s vetou, že nechce ísť ku mne a v tej dobe mal len tri roky. Tak nakoniec sme sa dohodli, lebo som ustúpil, že teda dvakrát cez pracovný deň na štyri hodiny chcem byť aspoň s ním, čo najskôr tolerovala, ale aj to len necelý rok. Opäť potom robila preto všetko, aby to bolo len jeden deň v týždni. Tak som sa obrátil na úrad práce, kde som chcel požiadať o to, aby dohovorili ex, ale tam som zistil, že ja nemám žiadnu platnú dohodu, ani úpravu styku od súdu. Preto by som chcel požiadať o radu, ako mám teraz postupovať, aby som mohol byť so synom aj povedzme cez víkend lebo má už päť rokov, ale stále spať u mňa nemôže lebo je vraj veľmi malý. Tak isto ho nemôžem ani zobrať na dovolenku a čo je horšie v poslednej dobe nechce ísť už ku mne vôbec a len rozpráva, že mu u mňa nie je dobre a že nemám pre neho už nikdy chodiť. Ale keď je u mňa tak ani domov nechce ísť. Myslím si, že ex stále vynakladá snahu na to, aby sa môj syn nestretával so mnou a preto by som chcel s tým niečo začať robiť, lebo s ex sa v poslednej dobe neviem na ničom rozumnom dohodnuť, nakoľko mi len to hovorí, že ho trápim a či nevidím, že nechce ísť ku mne. Žiadal som ju ústne, aby navštívila psychológa, lebo si myslim, že nemá dôvod syn nechodiť ku mne. Ďakujem za každú radu ako mám s týmto mojim problémom začať bojovať.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 08.12.2015)

Dobrý deň

pokiaľ nie je možná dohoda s Vašou exmanželkou, môžete podať návrh na úpravu styku s maloletým. V návrhu uvedte ako široko chcete styk upraviť (väčšinou sa rozpisujú aj jednotlivé sviatky - Vianoce, Veľká noc, potom úprava počas prázdnin a pod.). Uvedte aj dôvody prečo návrh podávate, že exmanželka Vám zamedzuje styk s mal. Pokiaľ máte na to vytvorené prostredie a situácia Vám to dovoľuje, môžte žiadať aj zverenie dieťaťa do striedavej starostlivosti.

 

 


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám kamaráta a má takýto problém, so ženou sa idú rozvádzať, ale žiadosť je ešte len podaná a to trvá dlho kým sa súd k tomu dostane a jeho žena mu nechce dovoliť stretávať sa so synom. Kam a čo má robiť, aby sa s ním mohol stretávať, kým prebehne súd a určí styk s otcom? Pretože on synčeka moc ľúbi chce s ním byť tak často ako sa dá a ona mu ho vôbec nedovolí navštevovať ani si ho brať k sebe a malý má rok a samostatne papá a tak sa oň ho vie plnohodnotne postarať. Za radu a pomoc vopred Ďakujem

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 23.11.2015)

Dobrý deň

je možné podať návrh na predbežné opatrenie, ktorým súd môže upraviť právnu ochranu dieťaťa, ako aj jedného z rodičov (v tomto prípade úpravu styku s mal. dieťaťom). Táto dočasná úprava je predbežne vykonateľná. Pri predbežnom opatrení sa rozhoduje v skrátených lehotách. V konaní o predbežnom opatrení sa postupuje podľa § 74 a nasl. zák. č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok.


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň, v rozsudku ohľadom určenia styku s dieťaťom ho mám určený nasledovne: - každý nepárny víkend v kalendárnom roku od piatku od 18.00 hod. do nedele do 17.00 hod. - v letných mesiacoch každý kalendárny rok od 01.08 od 18.00 hod. do 15.8. do 17.00 hod. - každý párny kalendárny rok v čase od 23.12 od 18.00 hod. do 26.12. do 13.00 hod. Moja otázka z nie: Musí mi matka dať dieťa podľa prvej odrážky (každý nepárny víkend v kalendárnom roku) aj mimo určený letný termín? (letné mesiace) Ďakujem

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 25.10.2015)

Dobrý deň, súd určil styk 1/ cez bežný rok 2/ cez letné mesiace a 3/ cez vianočné sviatky. 

Matka Vám teda cez bežný rok (mimo letné mesiace a vianočné sviatky) musí dať dieťa.


Trápi vás "Styk otca s dietatom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať - kamarátka má problém, že sa nemôže stretávať so svojím vnukom. Jej dcéra nie je ochotná dávať jej ho a vôbec, nemôže sa s ním stretávať. Vedeli by ste mi pomôcť, ako treba sformulovať žiadosť o úpravu styku s maloletým? Je lepšie podať hromadnú žiadosť (teda žiadosť od viacerých členov rodiny), alebo len sama za seba? Čo všetko by tam malo byť uvedené, prípadne nejaký vzor, ktorého by sme sa mohli držať? Ďakujem.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 22.09.2015)

Dobrý deň, aj starí rodičia majú právo stretávať sa so svojim vnukom. Určite odporúčam podať žalobu samostatne a nepodávať ju spoločne s inými príbuznými, maximálne s manželom (ak je kamarátka zosobášená). Stretávanie sa s vnukom bude však obmedzené na 1x do mesiaca na niekoľko hodín. V návrhu musí uviesť svoje údaje, údaje matky dieťaťa, otca, dieťaťa, dôvody, prečo sa chce stretávať s vnukom, o tom ako majú vybudovaný vzťah. Je dôležité riadne odôvodniť potrebu styku dieťaťa so starým rodičom.


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcel by som Vás opýtať ohľadom mojej sestry - má 4-ročnú dcéru, ktorú splodila s už bývalým priateľom (obaja sú zapísaní v rodnom liste), zosobášení nikdy neboli. Teraz sa však rozišli a vzťahy medzi nimi sú napäté. Dcéra je v opatere mamy – mojej sestry, tá sa sama ešte snaží vychádzať v ústrety jej bývalému priateľovi – otcovi dcéry, čo sa týka jeho stretávania sa s ňou – zvlášť ak v daný moment prejaví záujem o otca aj samotná dcérka. On si však robí čoraz väčšie nároky na dcéru, aj čo sa týka odvádzania jej od jej mamy do iného mesta (k jeho rodičom), a to už moja sestra prestáva považovať za dobré – zvlášť keďže dcérka na to vôbec nie je zvyknutá a ani takéto odlúčenie nezažila. Tak by som sa Vás chcel opýtať: má moja sestra právo odmietnuť odovzdať dieťa bývalému priateľovi alebo odmietnuť stretnutie dieťaťa s ním, pokiaľ to v danú chvíľu nebude považovať za vhodné (až do eventuálnej úpravy stretávania sa v prípadnom súdnom konaní)? Doplním ešte, že doteraz sa žiadne súdne ani úradné konanie medzi dotyčnými osobami neviedlo, ani čo sa týka dieťaťa. Za odpoveď Vám vopred ďakujem.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 15.07.2015)

Dobrý deň

 

vždy najrozumnejšie je dohodnúť sa na úprave styku s dieťaťom. Pokiaľ to už situácia neumožňuje, je potrebné podať návrh na úpravu styku rodiča s maloletým dieťaťom na miestne príslušnom okresnom súde, kde má maloletý bydlisko. Podľa § 36 ods. 1 zák. č. 36/2005 Z.z. o rodine: “Rodičia maloletého dieťaťa, ktorí spolu nežijú, môžu sa kedykoľvek dohodnúť o úprave výkonu ich rodičovských práv a povinností. Ak sa nedohodnú, súd môže aj bez návrhu upraviť výkon ich rodičovských práv a povinností, najmä určí, ktorému z rodičov zverí maloleté dieťa do osobnej starostivosti. Ustanovenia §24, §25 a §26 sa použijú primerane.” Podľa § 24 ods. 4 zák. č. 36/2005 Z. z. o rodine: “Súd pri rozhodovaní o výkone rodičovských práv a povinností alebo pri schvaľovaní dohody rodičov rešpektuje právo maloletého dieťaťa na zachovanie jeho vzťahu k obidvom rodičom a vždy prihliadne na záujem maloletého dieťaťa, najmä na jeho citové väzby, vývinové potreby, stabilitu budúceho výchovného prostredia a ku schopnosti rodiča dohodnúť sa na výchove a starostlivosti o dieťa s druhým rodičom. Súd dbá, aby bolo rešpektované právo dieťaťa na výchovu a starostlivosť zo strany obidvoch rodičov a aby bolo rešpektované právo dieťaťa na udržovanie pravidelného, rovnocenného a rovnoprávneho osobného styku s obidvomi rodičmi.” Dieťatko je ešte dosť malé, preto by sa mohlo argumentovať tým, že musí mať svoj režim, že nie je zvyknuté na odlúčenie od matky a preto treba dieťa na takú zmenu pripraviť, avšak do budúcnosti nie je rozumné úplne odoprieť styk dieťaťa s otcom. Pri  úprave rozsahu styku súd rozhoduje vždy na základe konkrétnych okolností. 

 

 


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či mi manželka môže odoprieť byť s deťmi. Od 1.7.2015 nežijeme v spoločnej domácnosti, ja žijem s partnerkou a manželka mi odmieta dať deti na viac dní, pokiaľ je moja partnerka v byte tiež. V byte žijeme spolu v podnájme. Taktiež manželka odopiera styk s deťmi, ak by pri tom bola účastníkom aj moja partnerka. S manželkou nie sme rozvedení a ona ostala aj s deťmi v našom spoločnom dome, kde ja platím hypotéku. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 10.07.2015)

Dobrý deň, manželka Vám styk s deťmi nemôže odoprieť. Máte právo sa aj po odsťahovaní stretávať s Vašimi deťmi a tráviť s nimi čas. V prípade, že Vám manželka odopiera styk s deťmi môžete podať na súd návrh na úpravu práv a povinností rodičov k maloletým deťom na čas do rozvodu. Najrýchlejšie je to predbežným opatrením. Súd by v tomto prípade rozhodoval o tom, komu budú deti zverené do osobnej starostlivosti, kto ich bude zastupovať, spravovať majetok a tiež by upravil styk rodiča s deťmi, ktorému neboli zverené do osobnej starostlivosti. Po tomto konaní musíte následne podať i návrh na rozvod manželstva a úpravu práv a povinností k maloletým deťom na čas po rozvode (ak sa chcete s manželkou rozviesť). Ďalšia možnosť je podať hneď návrh na rozvod manželstva a úpravu práv a povinností rodičov k maloletým deťom na čas po rozvode. Toto konanie je však zložitejšie a často zdĺhavejšie, preto by trvalo dlhšie, kým by súd rozhodol o tom, komu zverí deti a ako často sa s nimi môže druhý rodič stretávať. Postup v takýchto prípadoch často závisí na konkrétnej situácii.


Trápi vás "Styk otca s dietatom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň. Potrebujem poradiť. Som rozvedená. Môj ex-manžel je vo výkone trestu a deti boli súdom pridelené do mojej starostlivosti. Nikdy som nechcela svokrovcom brániť stretávať sa s vnúčatami, pretože mali pekný vzťah. Lenže môj ex-manžel malú sexuálne zneužíval a aj dostal 7 rokov, svokor je stále toho názoru, že jej nič nespravil a že nebude mať žiadnu traumu, intrigujú a mňa obviňujú z toho, že som si na ich synovi nič nevšimla. Snažila som sa, dovolila som im každý víkend vidieť deti, lenže im sa nepáči, že im ich nechcem dať napr. na víkend alebo na týždeň. Ale ja si deti už z očí nespustím, neverím im, z morálneho hľadiska neviem, či by to bolo vhodné. Žiadajú si teraz o úpravu styku. Môžu podľa Vás súd vyhrať? Chcú sa s nimi stretávať každý párny víkend, každú stredu na 2 hodiny, týždeň v júli, týždeň v auguste a ešte cez vianočné, veľkonočné sviatky + deň po narodeninách, meninách. Mám to bez tak dosť náročné, pracujem a deti sú malé 4 a 2 roky. Moji rodičia mi s nimi pomáhajú, keď sú napr. chorí a nemôžu byť v škôlke. Prosím Vás teda o Váš názor. Ďakujem.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 07.07.2015)

Dobrý deň

 

 

podľa § 25 ods. 5 zák. č. 36/2005 Z.z.: “Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa  a ak to vyžadujú pomery v rodine, súd môže upraviť styk dieťaťa aj s blízkymi osobami. Ustanovenie ods. 1-4 sa použijú primerane.”  Z toho vyplýva, že môžu žiadať upraviť styk so svojimi vnúčatami. V konaní je potrebné poukázať na chovanie sa starého otca a spochybňovanie rozhodnutia súdu, ktorý odsúdil exmanžela, čo nemá dobrý vplyv na dieťa a taktiež nato, že nemáte zásadný problém s ich stretávaním a doteraz ste tomu nebránili. Deti sú ešte veľmi malé a preto potrebujú dodržiavať svoj režim, ktorý by mohol tak široko upravený styk narušiť. 


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň, prosím Vás o nasledovnú informáciu. Žili sme s priateľkou v spoločnej domácnosti. Máme spolu 2-ročného maloletého syna. Náš vzťah držal len náš syn. Teraz sa partnerka odsťahovala a vyhráža sa, že mi nedovolí styk so synom. Ak by teda nedošlo k dohode medzi nami ako mám postupovať ? Za Vašu radu vopred úctivo ďakuje a prajem pekný deň.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 19.06.2015)

Dobrý deň

 

pokiaľ by sa Vám nepodarilo s priateľkou na styku s maloletým dohodnúť, môžete podať návrh na úpravu styku rodiča s maloletým dieťaťom na miestne príslušnom okresnom súde, kde má maloletý bydlisko. Podľa § 36 ods. 1 zák. č. 36/2005 Z.z. o rodine: “ Rodičia maloletého dieťaťa, ktorí spolu nežijú, môžu sa kedykoľvek dohodnúť o úprave výkonu ich rodičovských práv a povinností. Ak sa nedohodnú, súd môže aj bez návrhu upraviť výkon ich rodičovských práv a povinností, najmä určí, ktorému z rodičov zverí maloleté dieťa do osobnej starostivosti. Ustanovenia §24, §25 a §26 sa použijú primerane.” Pri rozhodovaní súdu o upráve styku rodiča s maloletým dieťaťom je rozhodujúci záujem maloletého dieťaťa. Styk s maloletým dieťaťom sa upravuje počas víkendov, prázdnin a sviatkov. Kedže sa jedná ešte o mále dieťa, je možné, že súd nebude chcieť urpaviť styk počas noci. Súd pri upráve styku rodiča s maloletým vždy rozhoduje na základe konkrétnych okolností daného prípadu. 


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobry den. S priatelom mame rocne dieta, momentalne spolu zijeme, no zivot s nim je pre mna aj maleho neznesitelny, preto by som chcela odist. Mozem nejako zabranit ich styku alebo ho aspon minimalizovat? Treba to riesit sudnou cestou? Som totiz matka na materskej a nemam peniaze nazvys. Za radu vopred dakujem.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 30.11.2014)

Dobrý deň. V zásade si môžete styk otca s dieťaťom dohodnúť aj mimosúdne. Takáto dohoda však nie je právne vykonateľná (viď. ustanovenie § 24 ods. 3 zákona o rodine). Na to, aby bola úprava styku s mal. dieťaťom vykonateľná, je potrebné nechať dohodou o úprave rodičovských práv a povinností schváliť súdom. V takejto dohode sa upravuje nielen zverenie dieťaťa jednému z rodičov a styk s druhým rodičom, ale aj výška výživného, zastupovanie dieťaťa a správa jeho majetku. Pokiaľ sa však s otcom dieťaťa nedokážete dohodnúť, budete sa musieť obrátiť na súd, ktorý úprave rodičovských práv a povinností rozhodne rozsudkom.

Pokiaľ ide o samotný zákaz styku, resp. jeho mimimalizáciu, tento predstavuje významný zásah do rodičovských práv toho ktorého rodiča. K takejto úprave styku dochádza iba výnimočne s tým, že základnou podmienkou je, aby bolo takéto opatrenie v najlepšom záujme maloletého dieťaťa (viď. ustanovenie § 25 ods. 3 zákona o rodine).


Trápi vás "Styk otca s dietatom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobrý deň! Chcela by som sa spýtať,ako mám postupovať pri tom,aby si EX-manžel brával častejšie deti lebo ich bráva naozaj málo.Pri rozvode sme si nerobili problémy ohľadom detí stanovila som respektíve dala som neobmedzení styk z deťmi a práve tam je ten problém že EX sa nesnaží aby si ich brával ked tak,len občas aj to len na pár hodín žiadny víkend a pod. A práve tu je ten problém,lebo máme syna postihnutého diagnostikovali mu AUTIZMUS F-84 na 60% a je to dosť náročne aj na psychiku aj fizicky.Neviem či by sa to vôbec dalo nejak riešiť cez súd alebo inak aby sa to vôbec nejak vyriešilo a aby mal EX-manžel stanovené kedy by si ich brával.Dakujem za skorú odpoved s pozdravom.

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 24.08.2014)

Dobrý deň, pokiaľ máte súdom zverené deti do svojej opatery Vy (ako matka), o deti sre povinná sa starať a opatrovať ich Vy. Styk otca s deťmi je jeho právo a nie povinnosť, a to aj v prípade, ak by určil súd konkrétnymi časmi, kedy sa otec môže stýkať s deťmi.

Pokiaľ je dieťa v striedavej starostlivosti, vtedy sú povinní sa o dieťa osobne starať obaja rodičia. Môžete na súd podať  návrh na zverenie do striedavej starostlivosti.

Odpoveď na otázku, či styk otca s dieťaťom je právo alebo povinnosť, závisí teda od toho či je dieťa zverené do osobnej alebo  striedavej starostlivosti.


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Súd po rozvode pridelil moju dcéru do rodičovskej starostlivosti matke s tým, že mám právo s ňou tráviť každý nepárny víkend v týždni. Moja bývalá manželka mi však vo výkone tohto práva bráni buď tým, že mi dcéru v stanovený čas nechce dať, alebo mi ju nedá bez toho, aby bola s nami aj ona. Vnímam to ako porušenie môjho, ale aj dcérinho práva určeného súdom. Má moje exmanželka právo na takéto konanie a nie je to v rozpore so záujmami maloletej?

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 19.11.2013)

Dobrý deň, ak máte súdom určený styk s dieťaťom bez prítomnosti matky, tak matka si nemôže vynucovať svoju prítomnosť pri tomto styku, Vy ako rodič určujete, čo budete robiť v tomto čase s dieťaťom, kam pôjdete a ako strávite tento čas. Matka do tohto práva nemôže zasahovať. Prikladám jedno rozhodnutie Krajského súdu v Žiline, z ktorého je zrejmé, že je to v rozpore s právom dieťaťa:

 

Rozsudok KS v Žiline sp. zn. 9CoP/54/2009

 

Je v rozpore so záujmami maloletého dieťaťa, ak jeden z rodičov nemôže nerušene stráviť žiadny víkend v roku s maloletým dieťaťom.


Podotázka: Styk otca s dietatom (Rodinné právo)

Dobry den, sud i uprave styku so synom trva uz 12 mesiacov,  doteraz mi manzelka brani v styku s dietatom, hoci som ju o to opakovane ziadal. Nemam predsa rovnake prava na styk s dietatom v rovnakom rozsahu, ako je mozne, ze jej to sud toleruje. Co mam robit?

Odpoveď: Styk otca s dietatom

(odpoveď odoslaná: 12.11.2013)

Dobrý deň, ako otec máte rovnaké práva aoo matka dieťaťa. Ak Vám bráni v styku s dieťaťom, tak potom máte právo podať návrh na nariadenie predbežného opatrenia.

 

Nižšie uvádzame rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva, ktoré riešilo práva dieťaťa na styk s rodičom.

ESĽP, K. a T. proti Fínsku

Byť spolu je pre rodiča a jeho dieťa podľa ustálenej judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva základným prvkom rodinného života a vnútroštátne opatrenia, ktoré im v tom zabraňujú, sú zásahom do práva chráneného čl. 8 Dohovoru. Pozitívny záväzok prijať  opatrenia na uľahčenie obnovy rodiny hneď, ako to bude možné, spočíva v príslušných orgánoch od začiatku času vzatia do starostlivosti, a to čím ďalej, tým viac, avšak vždy musia byť v rovnováhe s povinnosťou uvážiť to, čo je vo zvrchovanom záujme dieťaťa.

 

Minimum, aké sa dá od štátnych orgánov očakávať, je z času na čas zistiť, či sa situácia v rodine o niečo nezlepšila. Vyhliadky na obnovu rodiny sa postupne znížia a napokon zaniknú, ak biologickým rodičom a deťom nikdy nie je dovolené stýkať sa, alebo iba ak zriedka, takže žiadne prirodzené puto medzi nimi nemá nádej vzniknúť.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Styk otca s dietatom" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku