Ako určiť styk otca s dieťaťom do 3 rokov veku?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Ako určiť styk otca s dieťaťom do 3 rokov veku?

Dobrý deň. Môj ex-priateľ ma opustil ešte počas tehotenstva. Obe sme dieťa chceli, ale on si našiel inú partnerku, ktorá je o 20 rokov mladšia. Už prebehol súd o zverení nášho syna do mojej starostlivosti, ako aj o povinnom výživnom. Súd však neurčil kontakt otca so synom. Pred súdom chodil za synom každý utorok a štvrtok od 16:30 hod. do 20:00 hod. Po súde si začal uplatňovať nárok aj na každú druhú sobotu od 15:00 hod. do 18:00 hod., s čím som ja nesúhlasila. Navrhla som prakticky rovnakú alternatívu, avšak s jednou sobotou mesačne. Podotkla som, že si môže syna na tieto tri hodiny vziať vonku alebo k svojim rodičom. On však s týmto návrhom nesúhlasil a podal žiadosť na súd o určenie kontaktu so synom s podstatne rozšíreným časovým rozsahom. Moje otázka teda znie: Ako by mal súd stanoviť kontakt s dieťaťom, ktoré ešte nerozpráva, nechodí a je na mne zvyknuté ako na jedinej istote, vzhľadom na to, že o mesiac bude mať jeden rok? Jeho starí rodičia ho nenavštevujú ani neprejavujú žiadny záujem. Ďakujem.

Odpoveď: Ako určiť styk otca s dieťaťom do 3 rokov veku?

Dobrý deň. Súd vždy prihliadne na záujem maloletého dieťaťa. Zváži návrh otca a taktiež aj Váš návrh a Vaše argumenty. Tiež sa k úprave styku bude vyjadrovať kolízny opatrovník. Pri každom dieťati je to individuálne, nedá sa presne určiť kedy sa môže otec stretávať s polročným dieťaťom a kedy s ročným dieťaťom. Všetko bude závisieť od toho, či je otec schopný sa o dieťa postarať napríklad aj sám. Či má vytvorené podmienky na to, aby si dieťa mohol vziať napríklad na noc a pod. Pri deťoch cca okolo 1 roka môže súd schváliť aj styk otca s dieťaťom na viac dní v týždni, prípadne aj na noc. Samozrejme po zvážení všetkých okolností  a tiež podľa možností a správania otca dieťaťa.