Bránenie styku otca s dieťaťom bez nariadenia súdu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Bránenie styku otca s dieťaťom bez nariadenia súdu

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či má matka právo obmedzovať styk otca s dieťaťom, ak nie je vydané súdne rozhodnutie o úprave styku. Ako otec chcem navštevovať svoju ročnú dcérku na jej mieste trvalého pobytu. Matka, ako aj jej rodičia, ktorí tam s ňou bývajú, mi však neumožňujú prístup do domu za mojou dcérkou, a to napriek tomu, že zo súdu nevlastnia žiadne rozhodnutie, pretože ešte ani nepodali návrh na úpravu styku. Mohli by ste mi poradiť, ako mám postupovať? Chcel by som svoje dieťa navštevovať až do doby, kedy sa uskutoční súdne konanie. Vopred ďakujem.

Odpoveď: Bránenie styku otca s dieťaťom bez nariadenia súdu

Dobrý deň, ako otec máte úplne rovnaké práva ako má matka. Pokiaľ nebol súdom upravený styk ani zverejnenie dieťaťa, potom Vám matka nemôže brániť v styku s dieťaťom. Pokiaľ Vám však matka bráni v styku s dcérou v tejto situácii a nemáte možnosť sa k dcére dostať, nezostane nič iné ako podať návrh na nariadenie neodkladného opatrenia, ktorým budete žiadať upraviť styk s dcérou.

Neoprávnene znemožňovanie styku s dieťaťom je dôvodom dokonca na zverenie dieťaťa rodičovi, ktorý by umožnil styk druhému rodičovi.

Pokiaľ však ide o vstup do bytu v mieste trvalého bydliska dieťaťa, tak na toto nemáte právo, pokiaľ tento byt nie je aj Váš. Súdom sa ani nedá vymôcť tento styk na tomto mieste. V súdnom konaní budete potrebovať dôkazy, ktorými by ste preukázali to, že Vám matka bráni v styku s dcérou. Dôkazmi môžu byť napríklad maily alebo sms komunikácia.

V prípade akýchkoľvek ďalších otázok nám napíšte.