Máte
otázku?

Neplatenie výživného a styk otca s dieťaťom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Neplatenie výživného a styk otca s dieťaťom

Dobrý podvečer. Rada by som sa opýtala na nasledujúcu situáciu: Žijem s priateľom a jeho dcérou. Môj priateľ je však rozvedený a s bývalou manželkou majú spoločného dvojročného syna, ktorého má matka v opatere. Sud mu určil výživné v určitej výške. Priateľ pôvodne podnikal, ale kvôli zlej finančnej situácii má momentálne pozastavenú živnosť, je nezamestnaný a nemôže preto synovi pravidelne platiť výživné. Snaží sa však prispieť vždy, keď má možnosť, a to pomerne často. Problémom však je, že už rok nevidel svojho syna. Matka dieťa odovzdala svojim rodičom na východ, zatiaľčo sama žije v byte a nechce mu povoliť styk s dieťaťom kvôli nepravidelnému výživnému. Keď sa jej opýtal, kedy uvidí svojho syna, odpovedala: "Keď budú peniaze!" Vykrúca sa, že nemá peniaze na opatrovateľku, no môj priateľ jej navrhol, že bude pri malom, keď bude ona v práci, alebo si ho vezme k sebe. Ona však odpovedá, že je nezodpovedný, že malý ho musí spoznať atď. Ale kedy má malý spoznať otca, keď mu v tom matka bráni? Do nedávna mu neposielala žiadne fotky, až raz zaslala jednu po dlhom prehováraní. Moja otázka teda znie: Má môj priateľ právo vidieť dieťa aj napriek nepravidelnému výživnému a môže matka od seba dať preč dieťa, zároveň však zakazovať otcovi styk s dieťaťom? A čo môžeme urobiť preto, aby sme mohli vidieť malého? Vopred ďakujem za radu.

Odpoveď: Neplatenie výživného a styk otca s dieťaťom

Dobrý deň,

pokiaľ je súdnym rozhodnutím určené výživné, ktoré je otec povinný prispievať na výživu dieťaťa, otec je povinný si svoju vyživovaciu povinnosť plniť bez ohľadu na to, či mu matka umožňuje styk s dieťaťom alebo nie. Rovnako matka nemôže podmieňovať styk dieťaťa s otcom plnením vyživovacej povinnosti otcom k dieťaťu. To znamená,  že otec má právo stýkať sa so svojím dieťaťom aj keď si neplní svoju vyživovaciu povinnosť. V tomto prípade je potrebné taktiež uviesť, že neplnenie si vyživovacej povinnosti môže byť trestným činom.

 

Vo svojej otázke nepíšete, či súd určil právo otca stýkať sa s dieťaťom, respektíve otec žiadal upraviť styk so svojím dieťaťom. Pokial styk otca s dieťaťom nie je upravený súdnym rozhodnutím, otec sa bude musieť obrátiť na súd a žiadať upraviť styk autoritatívne práve súdnym rozhodnutím. Súd pritom v konaní o úprave styku nebude rozhodovať o vyživovacej povinnosti.

 

Ak nasledne matka bude brániť otcovi v styku s dieťaťom, otec sa bude môcť obrátiť na súd s návrhom na súdny výkon rozhodnutia.

 

Matka teda podľa vyššie uvedeného nemôže otcovi brániť v styku s dieťaťom. Pokiaľ však otec nemá súdnym rozhodnutím určený styk s dieťaťom, nemôže sa obrátiť ani na políciu. Prvým krokom teda bude podanie návrhu na súd na určenie styku. 

Trápi vás "Neplatenie výživného a styk otca s dieťaťom" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Neplatenie výživného a styk otca s dieťaťom (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať. Môj bývalý manžel mi už štyri mesiace nezaplatil výživné. Obaja žijeme v Anglicku. Medzitým som sa vydala a on má zázemie, kde má ďalšie tri deti. Už ani s nimi nie je. Má ďalšiu známosť. Naša spoločná dcéra Lívia má teraz 17 rokov, študuje v Anglicku a v marci bude mať 18 rokov. Prosím Vás, ako mám postupovať a čo robiť? Súdom mám určené 50 eur, je to aj malá suma. Je možné žiadať viac? A do kedy môžem uplatňovať nárok na výživné na dcéru? Ďakujem, S. Romoková.

Odpoveď: Neplatenie výživného a styk otca s dieťaťom

(odpoveď odoslaná: 21.11.2016)

Dobrý deň,

ak si svoju vyživovaciu povinnosť neplní, môžete sa obrátiť na exekútora, resp. podať trestné oznámenie. Tak tomu je podľa slovenského práva. Ak bolo rozhodnutie vydané v SR, potom bude zrejmé nutné, aby ho uznal britský súd, aby bol rozsudok aj vykonateľný. Odporúčam sa však obrátiť na advokáta v Anglicku, ktorý Vám poradí presnejšie.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Neplatenie výživného a styk otca s dieťaťom (Rodinné právo)

Dobrý večer, chcela by som sa opýtať na niečo v súvislosti s predbežným opatrením. Ex-manžel má určený styk s naším dieťaťom každý tretí víkend v mesiaci. Bohužiaľ, odsťahovali sme sa 400 km ďaleko a už dvakrát neprišiel za malou. Raz sa dokonca ani neozval a potom druhýkrát bol na svadbe v sobotu, tak preto nevzal naše dieťa. Súčasťou rodinného života je mamička, ktorá stará o malú, keď je s ním, pretože on je neschopný sa postarať. Samozrejme ho neustále pripomínam, že má súdom určené predbežné opatrenie a nedodržiava ho. Ráda by som sa opýtala, kedy môžem podať žiadosť o zrušenie tohto predbežného opatrenia? Vo veci samej sa ešte nekonalo, pretože spis bol vo Vranove nad Topľou u pani sudkyne, ktorá sa bohužiaľ počas prerušenia práce na spise zabilila pri autonehode. Spis je teraz pravdepodobne na štúdium v Galante kde sme príslušné súdu. Ex-manžel je momentálne na pracovnej ceste 30 km od nás. Má aj firemné auto a bezplatné palivo, no ani raz nejavil záujem prísť navštíviť naše dieťa. Výživné posiela nepravidelne, kedy sa mu zachce a nesleduje stanovené termíny ani mesiace. Mohli by ste mi teda poradiť, v akom okamihu môžem podať žiadosť o zrušenie predbežného opatrenia? Ďakujem.

Odpoveď: Neplatenie výživného a styk otca s dieťaťom

(odpoveď odoslaná: 27.10.2015)

Dobrý deň, návrh na zrušenie predbežného opatrenia môžete dať v prípade, ak sa zmenila situácia. Súdy obyčajne nezrušia prebežné opatrenie, pričom vo Vašom prípade styk nie je široký. Môžete to však vyskúšať.


Podotázka: Neplatenie výživného a styk otca s dieťaťom (Rodinné právo)

Dobrý večer, mám súdne rozhodnutie z českého súdu, ktoré určuje, že moje tri deti môžem vídavať každý druhý víkend v nepárnom týždni. Od začiatku, konkrétne od roku 2007, mi však bývalá manželka robí veľké problémy a sťažuje mi prístup k deťom. Súbežne ich má tendenciu škodiť tým, že ich manipuluje proti mne. To viedlo k tomu, že sa u nich prejavil syndróm zavrhnutého rodiča, z ktorého najviac trpí moja najstaršia dcéra. Bývalá manželka sa liečila na psychiku, ale podľa informácií od známeho to robila "načierno" (nedokážem to však dokázať). Jej matka bola liečená v Pezinke a jej otec absolvoval psychiatrické liečenie. Jej otec sa pokúsil o samovraždu a jej sestru našli obesenú. Od mája 2012 mi exmanželka bráni vidieť deti. Výživné platím riadne a nezostávam jej nič dlžný. Len tento mesiac som nezaplatil výživné, pretože sa ozýva len v súvislosti s financiami. Informácie o deťoch mi neprináša, naopak, skrýva, kde sa nachádzajú a do ktorej školy chodia. Významné info: Rafinovane strieda pobyty, raz je v ČR, inokedy na Slovensku. Policajti ma odkazujú na sociálku, sociálka zase na políciu a toto "volanie do kruhu" trvá už tak dlho, že sa deti úplne odcudzili. Čo mám robiť?

Odpoveď: Neplatenie výživného a styk otca s dieťaťom

(odpoveď odoslaná: 21.09.2015)

Dobrý deň, podajte návrh na výkon rozhodnutia súdu. Matka detí bude musieť uhradiť za každý nezrealizovaný styk uhradiť pokutu 200 eur.  Musíte však vedieť preukázať to, že Vám bránila v styku.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Neplatenie výživného a styk otca s dieťaťom" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.