Máte
otázku?

Neplatenie výživného a styk otca s dieťaťom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Neplatenie výživného a styk otca s dieťaťom

Dobrý podvečer prajem, chcela by som sa opýtať, žijem s priateľom a jeho dcerou no priateľ je rozvedený a s ex manželkou majú maloletého 2ročného syna ktorého ma matka v opatere priateľovi bolo sudom určené výživné v určitej výške priateľ bol živnostník no kôli zlej fin. situácii ma pozastavenú živnosť a je nezamestnaný a kôli tomu na malého neplatí pravidelné výživné ale snaží sa dávať vždy keď má a to je dosť často. Problém je ale v tom že priateľ uz syna nevidel vyše roka matka dala syna k rodičom na východ a ona si sama žije v byte nechce mu povoliť styk s dieťaťom koli nepravidelnému výživnému pri otázke kedy uvidí malého jej odpoveď znie -keď budú peniaze !! stále sa vyhovára že nemá peniaze na opatrovaťeľku keď je.j priateľ povedal že nevidí žiaden problém on bude pri malému kym ona bude v robote alebo si ho vezmeme k sebe tak odpovie že je nezodpovedný že malý ho musí spoznať atď. ale kedy má malý spoznať otca keď mu v tom matka bráni?? donedávna mu neposielala žiadne fotky teda ani neposiela až raz poslala a to po dlhom prehováraní. Moja otázka teda znie má priateľ právo vidieť dieťa aj napriek nepravidelnému výživnému a či môže matka od seba dať preč dieťa a zároveň zakazovať otcovi styk s dieťaťom ??? a čo môžeme spraviť preto aby sme mohli výdať malého... za radu vo vám vopred ďakujem.

Odpoveď: Neplatenie výživného a styk otca s dieťaťom

Dobrý deň,

pokiaľ je súdnym rozhodnutím určené výživné, ktoré je otec povinný prispievať na výživu dieťaťa, otec je povinný si svoju vyživovaciu povinnosť plniť bez ohľadu na to, či mu matka umožňuje styk s dieťaťom alebo nie. Rovnako matka nemôže podmieňovať styk dieťaťa s otcom plnením vyživovacej povinnosti otcom k dieťaťu. To znamená,  že otec má právo stýkať sa so svojím dieťaťom aj keď si neplní svoju vyživovaciu povinnosť. V tomto prípade je potrebné taktiež uviesť, že neplnenie si vyživovacej povinnosti môže byť trestným činom.

 

Vo svojej otázke nepíšete, či súd určil právo otca stýkať sa s dieťaťom, respektíve otec žiadal upraviť styk so svojím dieťaťom. Pokial styk otca s dieťaťom nie je upravený súdnym rozhodnutím, otec sa bude musieť obrátiť na súd a žiadať upraviť styk autoritatívne práve súdnym rozhodnutím. Súd pritom v konaní o úprave styku nebude rozhodovať o vyživovacej povinnosti.

 

Ak nasledne matka bude brániť otcovi v styku s dieťaťom, otec sa bude môcť obrátiť na súd s návrhom na súdny výkon rozhodnutia.

 

Matka teda podľa vyššie uvedeného nemôže otcovi brániť v styku s dieťaťom. Pokiaľ však otec nemá súdnym rozhodnutím určený styk s dieťaťom, nemôže sa obrátiť ani na políciu. Prvým krokom teda bude podanie návrhu na súd na určenie styku. 

Trápi vás "Neplatenie výživného a styk otca s dieťaťom" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Neplatenie výživného a styk otca s dieťaťom (Rodinné právo)

Dobry den chcem sa opytat. Ex manzel mi uz 4mesiac nezaplatil vyzivne. Obaja zijeme v anglicku.ja som sa medzi casom vydala a on mal znamost ked ma dalsie 3deti.ale uz ani s nimi nieje.ma dalsiu znamost. Nasa spolocna dcera Livia na teraz 17r a studuje tu v anglicku a v marci bude mat 18 rokov. Prosim vas ako mam postupovat a co robit. Sudom mam urcene 50eu je to aj mala suma je mozne aj ziadat viac.a do kedy mozem narokovat vyzivne na dceru? Dakujem s.romokova

Odpoveď: Neplatenie výživného a styk otca s dieťaťom

(odpoveď odoslaná: 21.11.2016)

Dobrý deň,

ak si svoju vyživovaciu povinnosť neplní, môžete sa obrátiť na exekútora, resp. podať trestné oznámenie. Tak tomu je podľa slovenského práva. Ak bolo rozhodnutie vydané v SR, potom bude zrejmé nutné, aby ho uznal britský súd, aby bol rozsudok aj vykonateľný. Odporúčam sa však obrátiť na advokáta v Anglicku, ktorý Vám poradí presnejšie.


Podotázka: Neplatenie výživného a styk otca s dieťaťom (Rodinné právo)

Dobry vecer chcem sa opytat,ex ma predbezkom urceny styk kazdy treti vikend v mesiaci nakolko sme sa odstahovali 400 km dalej...uz 2x pre malu nebol, raz sa ani len neozval a potom druhy krat bol na svadbe v sobotu tak preto nevzal malu ( cela jeho rodina bola - mamicka sa stara o malu, ked je s nim lebo on je neschopny sa postarat) a sam si urcuje, ktory vikend si ju vezme...ale samozrejme nu stale pripomeniem ze ma sudom urcene a ze to nedodrziava je jeho problem...kedy mozem dat ziadost o zrusenie predbezka? Vo veci samej sa este nekonalo lebo spis bol vo vranove nad toplou u p. sudkyne (ktora sa v case odstupenia spisu zabila na aute ) a teraz to asi studuju v Galante, kde sme prislusne sudu. A nevravim ze ex je teraz 30 km od nas pracovne na tyzdnovkach, ma aj firemne auto a benzin zadarmo a jediny krat neprejavil zaujem prist navstivit malu a vyzivne si posiela kedy sa mu zachce, nedodrziava terminy a ani mesiace...poradte mi kedy mozem dat to zrusenie. dakujem

Odpoveď: Neplatenie výživného a styk otca s dieťaťom

(odpoveď odoslaná: 27.10.2015)

Dobrý deň, návrh na zrušenie predbežného opatrenia môžete dať v prípade, ak sa zmenila situácia. Súdy obyčajne nezrušia prebežné opatrenie, pričom vo Vašom prípade styk nie je široký. Môžete to však vyskúšať.


Podotázka: Neplatenie výživného a styk otca s dieťaťom (Rodinné právo)

Dobrý večer, mam sudne rozhodnutie z ceskeho sudu ze moje 3 deti môžem vídavať každý druhý vikend vždy v nepárnom týždni. Bývalá manželka mi však od začiatku (od roku 2007) robila veľké problémy a veľmi mi deti sťažovala vidieť. Súbežne deti ako to býva huckala proti mne a tak ich vystavila syndrómu zavrhnutého rodiča na ktorý veľmi trpí hlavne moja najstaršia dcéra. Bývalá manželka sa liečila na psychiku ale od známeho "na čierno"(neviem to dokázať). Jej matka bola v Pezinku, otec tiež na psychiatrických liečeniach. Jej otec sa pokusil o samovraždu, jej sestru našli obesenú.. Exmanželka mi od mája 2012 bráni sústavne deti vidieť, výživné platím riadne a nič jej nedlhujem. Až tento mesiac som nezaplatil výživné, pretože sa ozýva len ohladne peňazí. O deťoch ma neinformuje, naopak, skrýva kde sa nachádzajú a kde chodia do školy. DOLEZITE INFO: Rafinovane mení posobisko pobytu, raz je CR, inokedy na Slovensku. Takže policia ma posiela na sociálku, socialka na políciu a takto so mnou hrajú ping pong už tak dlho, že deti sa mi celkom odcudzili. Čo mám robiť?

Odpoveď: Neplatenie výživného a styk otca s dieťaťom

(odpoveď odoslaná: 21.09.2015)

Dobrý deň, podajte návrh na výkon rozhodnutia súdu. Matka detí bude musieť uhradiť za každý nezrealizovaný styk uhradiť pokutu 200 eur.  Musíte však vedieť preukázať to, že Vám bránila v styku.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Neplatenie výživného a styk otca s dieťaťom" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku