Neplatenie výživného a styk otca s dieťaťom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Neplatenie výživného a styk otca s dieťaťom

Dobrý podvečer. Rada by som sa opýtala na nasledujúcu situáciu: Žijem s priateľom a jeho dcérou. Môj priateľ je však rozvedený a s bývalou manželkou majú spoločného dvojročného syna, ktorého má matka v opatere. Sud mu určil výživné v určitej výške. Priateľ pôvodne podnikal, ale kvôli zlej finančnej situácii má momentálne pozastavenú živnosť, je nezamestnaný a nemôže preto synovi pravidelne platiť výživné. Snaží sa však prispieť vždy, keď má možnosť, a to pomerne často. Problémom však je, že už rok nevidel svojho syna. Matka dieťa odovzdala svojim rodičom na východ, zatiaľčo sama žije v byte a nechce mu povoliť styk s dieťaťom kvôli nepravidelnému výživnému. Keď sa jej opýtal, kedy uvidí svojho syna, odpovedala: "Keď budú peniaze!" Vykrúca sa, že nemá peniaze na opatrovateľku, no môj priateľ jej navrhol, že bude pri malom, keď bude ona v práci, alebo si ho vezme k sebe. Ona však odpovedá, že je nezodpovedný, že malý ho musí spoznať atď. Ale kedy má malý spoznať otca, keď mu v tom matka bráni? Do nedávna mu neposielala žiadne fotky, až raz zaslala jednu po dlhom prehováraní. Moja otázka teda znie: Má môj priateľ právo vidieť dieťa aj napriek nepravidelnému výživnému a môže matka od seba dať preč dieťa, zároveň však zakazovať otcovi styk s dieťaťom? A čo môžeme urobiť preto, aby sme mohli vidieť malého? Vopred ďakujem za radu.

Odpoveď: Neplatenie výživného a styk otca s dieťaťom

Dobrý deň,

pokiaľ je súdnym rozhodnutím určené výživné, ktoré je otec povinný prispievať na výživu dieťaťa, otec je povinný si svoju vyživovaciu povinnosť plniť bez ohľadu na to, či mu matka umožňuje styk s dieťaťom alebo nie. Rovnako matka nemôže podmieňovať styk dieťaťa s otcom plnením vyživovacej povinnosti otcom k dieťaťu. To znamená,  že otec má právo stýkať sa so svojím dieťaťom aj keď si neplní svoju vyživovaciu povinnosť. V tomto prípade je potrebné taktiež uviesť, že neplnenie si vyživovacej povinnosti môže byť trestným činom.

Vo svojej otázke nepíšete, či súd určil právo otca stýkať sa s dieťaťom, respektíve otec žiadal upraviť styk so svojím dieťaťom. Pokial styk otca s dieťaťom nie je upravený súdnym rozhodnutím, otec sa bude musieť obrátiť na súd a žiadať upraviť styk autoritatívne práve súdnym rozhodnutím. Súd pritom v konaní o úprave styku nebude rozhodovať o vyživovacej povinnosti.

Ak nasledne matka bude brániť otcovi v styku s dieťaťom, otec sa bude môcť obrátiť na súd s návrhom na súdny výkon rozhodnutia.

Matka teda podľa vyššie uvedeného nemôže otcovi brániť v styku s dieťaťom. Pokiaľ však otec nemá súdnym rozhodnutím určený styk s dieťaťom, nemôže sa obrátiť ani na políciu. Prvým krokom teda bude podanie návrhu na súd na určenie styku.