Dobrý deň,
ak má matka dieťa v osobnej starostlivosti na základe súdneho rozhodnutia, tak v danom rozhodnutí môže byť uvedené buď, že styk otca sa neupravuje alebo v rozhodnutí môžu byť uvedené termíny styku. Ak termíny a časy styk v rozhodnutí nie sú, tak toto funguje iba na báze dohody medzi rodičmi a matka striktne vzaté dieťa otcovi dať nemusí. Ak by to chcel otec zmeniť, tak sa môže obrátiť na súd s novým návrhom. Tiež, ak otec neplatí súdom určené výživné, tak sa vec môže dať na exekúcie, pričom by sa taktiež mohlo jednať aj o trestný čin zanedbania povinnej výživy.
V závere Vašej otázky zrejme narážate na možné obmedzenia rodičovských práv otca. V tomto smere je dôležitý zákon o rodine, kde v ust. § 38 je uvedené:
(1) Ak niektorému z rodičov bráni vo výkone jeho rodičovských práv a povinností závažná prekážka a ak je to v záujme maloletého dieťaťa, súd môže pozastaviť výkon rodičovských práv a povinností.
(2) Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa, súd rodičom obmedzí výkon ich rodičovských práv, ak
a) žijú trvalo neusporiadaným spôsobom života,
b) svoje povinnosti vyplývajúce z rodičovských práv a povinností nevykonávajú vôbec, alebo
c) nezabezpečujú výchovu maloletého dieťaťa.
(3) V rozhodnutí o obmedzení výkonu rodičovských práv podľa odseku 2 súd uvedie rozsah práv a povinností, na ktoré sa obmedzenie vzťahuje.
(4) Ak rodič zneužíva svoje rodičovské práva a povinnosti najmä týraním, zneužívaním, zanedbávaním maloletého dieťaťa alebo iným zlým zaobchádzaním s maloletým dieťaťom, alebo výkon rodičovských práv a povinností napriek predchádzajúcim upozorneniam závažným spôsobom zanedbáva, súd pozbaví rodiča výkonu rodičovských práv.
Ak by sa preukázali Vaše tvrdenia, že otec požíva alkoholické nápoje v nadmernom množstve či iné omamné látky, tak potom by mohol byť na jeho rodičovských právach obmedzený. V danej veci by bolo však potrebné podať návrh na súd. Pred podaním návrhu Vám však odporúčam navštíviť advokáta, ktorého by ste s vecou oboznámili podrobnejšie, aby vyhodnotil ďalší postup.