POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Stále sa vyhráža ublížením na zdraví. Čo mám robiť?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Stále sa vyhráža ublížením na zdraví. Čo mám robiť?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, čo by som mala robiť, a či je možné vôbec niečo urobiť, keď na mňa niekto neustále vyvíja nátlak. Táto osoba sa mi neustále vyhráža ublížením na zdraví a uráža ma bez akejkoľvek príčiny. Spomínané správanie je dôsledkom toho, že môj priateľ je jeho brat, na ktorom túto osobu trápi závisť. Táto závisť pramení z faktu, že on sám nikdy nemal normálny vzťah. Napriek tomu, že sa snažím mu vyhýbať a nijako mu neubližujem, táto osoba si ma stále všíma, slovne ma útočí a vyhráža sa, že môjho priateľa aj mňa zabije. Tvrdí, že nám za to uškodí, že som nakazená a že ma prepošle. Táto osoba má navíc sklon k drogovému správaniu, vždy sa so sebou pohybuje s drogami a uviedol, že nás prinúti užívať pervitín, ktorý nekompromisne vloží aj do mojej kávy. Skutočne neviem, ako toto riešiť. Som pacientkou psychiatra, ošetrujem sa na depresie a úzkosti a táto situácia ma vystrašila. Nemám však žiadne materiálne dôkazy. Prosím Vás, potrebovala by som poradiť, ako by som mala riešiť túto situáciu. Vopred ďakujem.

Odpoveď: Stále sa vyhráža ublížením na zdraví. Čo mám robiť?

Dobrý deň, vo Vašom prípade Vám odporúčam podať na najbližšom oddelení PZ SR trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu nebezpečné vyhrážanie. V zmysle trestného zákona je trestný čin nebezpečného vyhrážania spáchaný, keď sa páchateľ vyhráža takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu. Vzhľadom na Váš zdravotný stav a osobu páchateľa mám za to, že vo Vašom prípade jeho vyhrážanie dôvodnú obavu naozaj vzbudzuje. Polícii však bude potrebné jeho nebezpečné vyhrážanie preukázať. Najjednoduchším spôsobom preukázania takéhoto nebezpečného vyhrážania je e-mailová komunikácia, SMS správy, prípadne iné "hmatateľné" dôkazy o jeho vyhrážaní. Ak týmito nedisponujete, druhou možnosťou preukázania nebezpečného vyhrážania sú svedkovia a ich výsluch. Svedkovia, ktorí boli priamo pri tom ako sa Vám vyhráža ublížením na zdraví... Ak sa Vám vyhráža iba v súkromí, medzi štyrmi očami alebo prostredníctvom telefónu bude jeho konanie veľmi ťažko preukázateľné. Napriek tomu Vám odporúčam podať na neho trestné oznámenie. Veľakrát v takýchto prípadoch pomôže už aj samotné prejednanie skutku, po ktorom sa páchatelia uvedomia, že to čo robia nie je správne.