Problém s arogantnými susedmi

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Problém s arogantnými susedmi

Dobrý deň, máme dlhodobé spory so susedmi, proti ktorým sme niekoľkokrát podali trestné oznámenie za ohováranie, vulgárne urážky a dokonca aj fyzické napadnutie manžela. Aj napriek tomu žiadna náprava nenastala, vždy sa pojednávania skončili smiešne nízkou pokutou. Naša suseda sa správa čoraz drzejšie a jej správanie sa podľa môjho názoru už nedá považovať za normálne. Ustavične vulgárne kričí na môjho manžela, natáča nás na mobilný telefón a vyhlasuje, že ho psychicky zničí až natoľko, že skončí pod zemou. Obávam sa, že raz to môj manžel nevydrží a privedie ju do fyzického konfliktu. Neviem, ako postupovať ďalej. V dedine nemajú žiadnych priateľov a ich rodina sa k nim už dávno otočila chrbtom.

Odpoveď: Problém s arogantnými susedmi

Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku, ku ktorej si dovoľujem zaujať nasledovný právny názor.

Susedské vzťahy sú veľmi frekventované. Zdroje susedských sporov pochádzajú z rôznych životných situácií a môžu sa vykryštalizovať rôznym spôsobom. Susedské spory ako také sa dajú v závislosti od ich povahy riešiť rôzne. Buď civilnoprávnou rovinou, prostriedkami správneho práva (priestupky), alebo trestného práva. Dovolím si poukázať na všetky tri roviny.

Civilnoprávna rovina

Susedské vzťahy a spory reguluje primárne ustanovenie § 127 Občianskeho zákonníka:

Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.

Zásahy susedov do pokojného výkonu práv iných osôb (ostatných susedov) sa nazývajú imisie. Ak miera zásahov a obťažovania presiahne určitú hranicu, ide o nelegálne zásahy, ktoré je môžné postihnúť. Dôležité je posúdiť, aká je miera primeraná miestnym pomerom, teda či konanie dotyčných osôb v určitom mieste a čase je typické a akceptované v tomto mieste napr. v  určitej obci. Aj keby akceptované bolo, nesmie byť v rozpore so zákonom. Inak povedané, ak je v obci typické používanie kosačky o 8 ráno, tak kosenie suseda nemôže byť brané ako obťažovanie. Ak však sused uráža svojho suseda, vyhráža sa mu, napáda ho a pod., toto konanie je nelegálne bez ohľadu na to, či toto konanie zodpovedá miere miestnym pomerom alebo nie.

Prvá možnosť, ktorú máte je obrátiť sa na obec, konkrétne na starostu. Ten môže postupovať podľa § 5 Občianskeho zákonníka Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde.

Ak zásah obce nepomôže, môžete podať na súd žalobu. Žiadosť o zásah obce nie je podmienkou podania žaloby. Súd by mohol susedom uložiť, aby sa zdržali určitého konania. Ak by tento zákaz nerešpektovali, mohla by byť ich povinnosť vymáhaná aj exekučne.

Ak sú však zásahy vyššej intenzity, že nadobudnú znaky priestupku, či trestného činu, bude potrebné riešiť ich konanie prostriedkami správneho alebo trestného práva.

Správnoprávna rovina

Uvádzate, že susedia Vás vulgárne urážajú, napádajú a dokonca natáčajú. Uvedené konania, by mohli byť za splnenia ostatných znakov skutkovej podstaty posudzované minimálne ako priestupky.

Podľa § 49 Zákona o priestupkoch:

Priestupky proti občianskemu spolunažívaniu

(1) Priestupku sa dopustí ten, kto

a) inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech,

b) inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví,

c) úmyselne uvedie nesprávny alebo neúplný údaj pred štátnym orgánom, pred orgánom obce alebo pred organizáciou za účelom získania neoprávnenej výhody,

d) úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním,

e) sa dopustí konania podľa písmena a) alebo písmena d) na blízkej osobe alebo osobe, ktorá mu bola zverená do starostlivosti alebo výchovy,

f) od iného násilím sám alebo za pomoci ďalších osôb vymáha majetkové práva alebo práva z nich vyplývajúce, o ktorých sa domnieva, že mu patria bez vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu,

g) napomáha osobnou účasťou násilnému vymáhaniu majetkových práv alebo práv z nich vyplývajúcich, hoci na ich vymáhanie niet vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu.

(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) možno uložiť pokutu do 33 eur, za priestupok podľa odseku 1 písm. b) až d) a písm. g) pokutu do 99 eur, za priestupok podľa odseku 1 písm. e) pokutu do 200 eur a za priestupok podľa odseku 1 písm. f) pokutu do 331 eur.

V prípade konfliktu, ktorý sa vyhrocuje odporúčam privolať políciu, aby vec vyriešila. Okrem toho môžete na dané osoby podať podnet pre podozrenie zo spáchania priestupku. Zásah polície bude len preukazovať, k čomu došlo.

Ak by však konanie Vašich susedov naplnilo znaky skutkovej podstaty niektorého z trestných činov, mohli by byť trestne stíhaní.

Trestnoprávna rovina

Do úvahy prichádza napr. ublíženie na zdraví:

Ublíženie na zdraví

§ 155

(1) Kto inému úmyselne spôsobí ťažkú ujmu na zdraví, potrestá sa odňatím slobody na štyri roky až desať rokov.

(2) Odňatím slobody na päť rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) závažnejším spôsobom konania,

b) na chránenej osobe, alebo

c) z osobitného motívu.

(3) Odňatím slobody na desať rokov až pätnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a)  ako člen nebezpečného zoskupenia, alebo

b) za krízovej situácie.

§ 156

(1) Kto inému úmyselne ublíži na zdraví, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až dva roky.

(2) Odňatím slobody na jeden rok až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) na chránenej osobe, alebo

b) z osobitného motívu.

(3) Odňatím slobody na dva roky až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) závažnejším spôsobom konania,

b) za krízovej situácie, alebo

c) a spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví.

Rovnako prichádza do úvahy aj trestný čin ohovárania:

§ 373

Ohováranie

(1) Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním značnú škodu,

b) z osobitného motívu,

c) verejne, alebo

d) v podnikaní závažnejším spôsobom konania.

(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo

b) a spôsobí inému stratu zamestnania, úpadok podniku alebo rozvod manželstva.

Do úvahy prichádzajú aj iné trestné činy, napr. nebezpečné vyhrážanie, a pod.

Ak máte podozrenie na spáchanie trestného činu, môžete podať trestné oznámenie.

Zhrnutie

Ako som uviedol vyššie, v prípade drobných susedských nezhôd môžete žiadať obec, resp. súd o pomoc. Ak by išlo o vážnejší zásah do práv (urážky, ohováranie, ublíženie na zdraví) odporúčam podať trestné oznámenie, a to písomne na príslušnú prokuratúru. Tým nie je vylúčené ani podanie žaloby, ktorou by súd mohol uložiť dotyčným osobám, aby sa zdržali svojho konania.

Odporúčam tieto osoby aj písomne vyzvať a upozorniť ich, čoho  všetkého sa svojím konaním dopúšťajú. Napríklad aj také nahrávanie, bez Vášho súhlasu je porušením práva a môžete ich žalovať a žiadať aj finančnú náhradu.

Určite odporúčam konať vždy s chladnou hlavou, aj keď je to niekedy obtiažne a vyhnúť sa oplácaniu v podobe urážok či fyzického napádania.

Bolo by vhodné pouvažovať nad návštevou advokáta osobne. Mohli by ste si prejsť Vaše možnosti a zvoliť postup.