Vyhrážanie sa fyzickou likvidáciou

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Vyhrážanie sa fyzickou likvidáciou

Prosím, chcela by som sa informovať, kde mám možnosť nahlásiť, že brat môjho manžela sa mu vyhráža fyzickou likvidáciou. Na tieto vyhrážky máme dokonca aj SMS správy. Táto situácia prebieha už niekoľko rokov. Komplikáciou je, že švagor roky nepracuje a žije z otcova dôchodku. V súčasnosti, keď je otec odkázaný na pomoc, žiada peniaze od môjho manžela. Rada by som ešte doplnila, že švagor okrem úspor, ktoré mal svokor, predal všetky otcove cennosti- obrazy, striebro a dokonca aj byt, v ktorom otec býval. Keďže svokor je už vo vysokom veku, nechal sa od švagra nahovoriť a predal si dokonca aj vlastný dom. Švagor nás teraz žiada, aby sme sa starali o otca. Avšak môj manžel trvá na svojom postoji, že keď bol vylúčený z dedičstva a nemá z rodičovského majetku ani lyžičku, nemá prečo sa o otca starať. Otcovým želaním je žiť u nás iba za podmienky, že budeme prispievať peniazmi. Chcem podotknúť, že nešlo o zanedbateľné hodnoty - jedná sa o štvorizbový byt v Ružinove, originálne obrazy, zlato, striebro a hotovosť. Švagor otcovi tieto veci buď odcudzil, alebo ho zmanipuloval natoľko, že mu ich otec daroval s argumentáciou, že my sme sebestační a vieme sa postarať o seba, zatiaľ čo švagor potrebuje pomoc, pretože má problémy. Upresňujem, že švagor má 59 rokov a už 30 rokov nikde nepracuje. Prosím o radu, pretože sa obávam, že môjmu manželovi ublíži, vyhráža sa, že ho nechá zbiť, ba dokonca aj nás celú rodinu, v ktorej sú aj deti a vnúčatá. Vopred ďakujem.

Odpoveď: Vyhrážanie sa fyzickou likvidáciou

Dobrý deň,

vyhrážanie sa fyzickou likvidáciou, pokiaľ táto vyhrážka vzbudí u osoby, ktorej sa páchateľ vyhráža, dôvodu obavu o svoje zdravie alebo život, prípadne zdravie a život svojej rodiny takéto konanie môže naplniť skutkovú podstatu trestného činu nebezpečného vyhrážania. SMS správy o fyzickej likvidácii sú dostatočným dôkazom na preukázanie konania páchateľa. Odporúčam Vám preto ísť na políciu a nahlásiť tento čin a ako dôkaz si priniesť SMS správy. Nieje totiž dôvod sa spoliehať na to, že páchateľ svoje vyhrážky nenaplní. Takto bude minimálne o tom záznam na polícii.