Obťažovanie bývalým priateľom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Obťažovanie bývalým priateľom

Chcela by som sa spýtať, ako postupovať v prípade obťažovania bývalým priateľom. Môj bývalý priateľ mi vyvoláva do práce na pevnú linku a tiež píše mojmu nadriadenému sms správy. Rovnako tak to robí mojej mame, od ktorej neustále vymáha peniaze, ktoré vraj obratom mi dal - to však nie je pravda. Nedávno napísal nadriadenému, že ak nezaplatím, rozšíri túto informáciu v mojej materskej firme v ČR. Už som podala trestné oznámenie na neho za obťažovanie prostredníctvom sms a telefónu, ktoré riešil Obvodný úrad ako priestupok. Viem, že sa k tomuto konaniu priznal. Ako by som mala postupovať pri obťažovaní bývalým priateľom?

Odpoveď: Obťažovanie bývalým priateľom

Dobrý deň,

ak Vás bývalý priateľ obťažuje a vyvoláva nielen Vám ale aj Vášim blízkym, prípadne iným osobám, jeho konanie môže byť považované za trestný čin ohovárania.

Podľa § 373 Trestného zákona sa trestného činu ohovárania dopustí ten: Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

Okrem možnosti podať na priateľa opakovan trestné oznámenie, máte právo sa brániť aj civilnou žalobou na súde. Pôjde o tzv. ochranu osobnosti. Môžete žiadať nielen to, aby upustil od uvedeného konania ale v určitých prípadoch aj náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch.

Podľa § 11 Občianskeho zákonníka Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy.

Podľa § 13 Občianskeho zákonníka platí:

(1) Fyzická osoba má právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jeho osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby mu bolo dané primerané zadosťučinenie.

(2) Pokiaľ by sa nezdalo postačujúce zadosťučinenie podľa odseku 1 najmä preto, že bola v značnej miere znížená dôstojnosť fyzickej osoby alebo jeho vážnosť v spoločnosti, má fyzická osoba tiež právo na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch.

(3) Výšku náhrady podľa odseku 2 určí súd s prihliadnutím na závažnosť vzniknutej ujmy a na okolnosti, za ktorých k porušeniu práva došlo.