Máte
otázku?

Obťažovanie bývalým priateľom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Obťažovanie bývalým priateľom

Chcela by som sa spýtať, ako postupovať v prípade obťažovania bývalým priateľom. Môj bývalý priateľ mi vyvoláva do práce na pevnú linku a tiež píše mojmu nadriadenému sms správy. Rovnako tak to robí mojej mame, od ktorej neustále vymáha peniaze, ktoré vraj obratom mi dal - to však nie je pravda. Nedávno napísal nadriadenému, že ak nezaplatím, rozšíri túto informáciu v mojej materskej firme v ČR. Už som podala trestné oznámenie na neho za obťažovanie prostredníctvom sms a telefónu, ktoré riešil Obvodný úrad ako priestupok. Viem, že sa k tomuto konaniu priznal. Ako by som mala postupovať pri obťažovaní bývalým priateľom?

Odpoveď: Obťažovanie bývalým priateľom

Dobrý deň,

ak Vás bývalý priateľ obťažuje a vyvoláva nielen Vám ale aj Vášim blízkym, prípadne iným osobám, jeho konanie môže byť považované za trestný čin ohovárania.

 

Podľa § 373 Trestného zákona sa trestného činu ohovárania dopustí ten: Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

 

Okrem možnosti podať na priateľa opakovan trestné oznámenie, máte právo sa brániť aj civilnou žalobou na súde. Pôjde o tzv. ochranu osobnosti. Môžete žiadať nielen to, aby upustil od uvedeného konania ale v určitých prípadoch aj náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch. 

 

Podľa § 11 Občianskeho zákonníka Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy.

 

Podľa § 13 Občianskeho zákonníka platí:

 

(1) Fyzická osoba má právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jeho osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby mu bolo dané primerané zadosťučinenie.

 

(2) Pokiaľ by sa nezdalo postačujúce zadosťučinenie podľa odseku 1 najmä preto, že bola v značnej miere znížená dôstojnosť fyzickej osoby alebo jeho vážnosť v spoločnosti, má fyzická osoba tiež právo na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch.

 

(3) Výšku náhrady podľa odseku 2 určí súd s prihliadnutím na závažnosť vzniknutej ujmy a na okolnosti, za ktorých k porušeniu práva došlo.

Trápi vás "Obťažovanie bývalým priateľom" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Obťažovanie bývalým priateľom (Občianske právo)

Dobrý deň, mojej priateľke neustále volá a posielá sms správy, alebo správy cez sociálne siete, jej bývalý priateľ. Od augusta dostáva bežne cez 100 správ denne na sociálnych sieťach a viac ako 450 sms správ za jeden deň. To ešte neriešila. Compikovalo sa to však, keď jej ex-priateľ začal opakovane chodiť pred dvere jej bytu, kde žije so svojimi dvoma deťmi. Už bol zakročený mestskou políciou, ale to samozrejme nepomohlo. Stále sa objavuje a snaží sa nadviazať s ňou kontakt. Začal tiež obťažovať jej sestru, rodičov jej druhého ex-priateľa, jej starú mamu a navštevuje aj jej prácu. Ako by sme podľa vás mali postupovať?

Odpoveď: Obťažovanie bývalým priateľom

(odpoveď odoslaná: 06.11.2023)

Dobrý deň,
v prvom rade ma mrzí v akej situácií ste sa ocitli. Situácia však má riešenie. V tomto prípade by sa mohlo jednať o súbeh viacerých trestných činov, a to konkrétne o trestné činy nebezpečného prenasledovania a nebezpečného elektronického obťažovania. 

§ 360b Nebezpečné elektronické obťažovanie (1) Kto úmyselne prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby, počítačového systému alebo počítačovej siete podstatným spôsobom zhorší kvalitu života iného tým, že a) ho dlhodobo ponižuje, zastrašuje, neoprávnene koná v jeho mene alebo dlhodobo inak obťažuje, alebo b) neoprávnene zverejní alebo sprístupní tretej osobe obrazový, zvukový alebo obrazovo-zvukový záznam jeho prejavu osobnej povahy získaný s jeho súhlasom, spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť alebo privodiť mu inú vážnu ujmu na právach, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.   § 360a  Nebezpečné prenasledovanie (1) Kto iného dlhodobo prenasleduje takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu o jeho život alebo zdravie, život alebo zdravie jemu blízkej osoby alebo podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu jeho života, tým, že a) sa vyhráža ublížením na zdraví alebo inou ujmou jemu alebo jemu blízkej osobe, b) vyhľadáva jeho osobnú blízkosť alebo ho sleduje, c) ho kontaktuje prostredníctvom tretej osoby alebo elektronickej komunikačnej služby, písomne alebo inak proti jeho vôli, d) zneužije jeho osobné údaje na účel získania osobného alebo iného kontaktu, alebo e) ho inak obmedzuje v jeho obvyklom spôsobe života, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok. (2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a) na chránenej osobe, b) závažnejším spôsobom konania, c) z osobitného motívu, alebo d) verejne.   Odporúčam Vám preto podať trestné oznámenie na polícií alebo prokuratúre. Môžete tak urobiť písomne alebo ústne od zápisnice. Odporúčam Vám však možnosť písomnú, pričom súčasne môžete navrhnúť aj výsluch osôb, ktoré by mohli Vaše tvrdenia preukázať. Taktiež môžete priložiť k oznámeniu aj niektoré správy, ktoré Vám odoslal Váš bývalý priateľ ako dôkaz. S vyhotovením trestného oznámenia Vám môže pomôcť aj advokátska kancelária. 
4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Obťažovanie bývalým priateľom (Občianske právo)

Dobrý deň. Rozišla som sa s priateľom, ktorý to neskutočne zle znáša. Neustále sa zjavuje u mňa, klope na dvere a zvoní. Často na mňa vulgárne nadáva v spoločných priestoroch bytovky, čo je veľmi nepríjemné. Navyše sa mi vyhráža, že mi urobí hanbu aj na pracovisku. Prosím o radu. Vopred ďakujem za odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Obťažovanie bývalým priateľom

(odpoveď odoslaná: 26.06.2023)

Dobrý deň,

v tomto prípade by sa mohlo jednať o trestný čin ohovárania v zmysle § 373 Trestného zákona:

Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.   Tiež by sa mohlo jednať aj o nebezpečné prenasledovanie v zmysle § 360a Trestného zákona:   (1) Kto iného dlhodobo prenasleduje takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu o jeho život alebo zdravie, život alebo zdravie jemu blízkej osoby alebo podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu jeho života, tým, že a)sa vyhráža ublížením na zdraví alebo inou ujmou jemu alebo jemu blízkej osobe, b)vyhľadáva jeho osobnú blízkosť alebo ho sleduje, c) ho kontaktuje prostredníctvom tretej osoby alebo elektronickej komunikačnej služby, písomne alebo inak proti jeho vôli, d) zneužije jeho osobné údaje na účel získania osobného alebo iného kontaktu, alebo e) ho inak obmedzuje v jeho obvyklom spôsobe života, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok. (2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a) na chránenej osobe, b) závažnejším spôsobom konania, c) z osobitného motívu, alebo d) verejne   V danej veci môžete podať trestné oznámenie na políciu alebo prokuratúru, a to ústne do zápisnice alebo písomne poštou.

Podotázka: Obťažovanie bývalým priateľom (Občianske právo)

Dobrý večer, prosím Vás, ako mám postupovať, ak ma môj bývalý priateľ (a bývalý kolega) neustále ohovára a rozširuje nepravdivé informácie, či mi vyhráža sa. Sledoval ma (teraz už nie, lebo už nebývam doma) a vypisoval mi neustále SMS správy. Zo všetkých sociálnych sietí som sa odstránila a zablokovala som si jeho telefónne číslo. Toto som nahlásila na polícii, kde so mnou spísali zápisnicu. Dodala som im všetky SMS správy aj s dátumom a časom vytlačené na papieri. Dali mi podpísať potvrdenie: "Vykonala oznámenie o priestupku občianskeho spolužívania podľa paragrafu 49 ods. 1 písm. d)". No ďalej sa nič neriešilo, vyhrážky pokračujú, ale už nie priamo mne, ale kolegyni, ktorej píše, aby to dala prečítať mne. Vyhráža sa mi, že zverejní moje fotky a videá. Ak také existujú, musel ich robiť bez môjho vedomia. Stále ma uráža a rozširuje nepravdivé informácie. Strpčuje mi život, v práci som dala výpoveď. Naivne som si myslela, že mi dá pokoj, ale stále to pokračuje. V marci mi z nočného stolíka ukradol zlaté šperky (3 retiazky, náramok, 2 náušnice, 3 zlaté prstene a 1 z bieleho zlata). Tvrdil, že to neurobil, preto som to neriešila, ale teraz som zistila, že mi z auta ukradol zlatú retiazku mojej dcéry! V aute som bývala len ja a on. Je to už približne 7 mesiacov, môžem to ešte nahlásiť? Viem, že to bol on a nebojím sa, že by som ho krivo obvinila. Bolo by lepšie, ak by som podala trestné oznámenie na prokuratúre? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Obťažovanie bývalým priateľom

(odpoveď odoslaná: 17.09.2019)

Dobrý deň,

na základe vami uvedeného je dôležité predovšetkým to, do akej miery týmito nepravdivými správami zasiahol do vašich práv a do akej miery ste boli poškodená. Keďže ste museli dať kvôli tomuto správaniu výpoveď, mám za to, že zásah bol v značnej miere, a teda naplnil trestný čin ohovárania. Tým, že vás prenasledoval a teraz vás kontaktuje cez kolegyňu, váš bývalý priateľ napĺňali skutkovú podstatu nebezpečného prenasledovania podľa § 360a TZ, a to v súbehu s trestným činom ohovárania. 

Aby váš bývalý priateľ naplnil skutkovú podstatu ohovárania, musí spĺňať jeho konanie znaky trestného činu, a to podľa ustanovenia § 373 Trestného zákona.

 §373

 

Ohováranie

 

(1) Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

 

Pokiaľ by však vyššie uvedené nespĺňal, a to najmä, že vás v značnej miere neohrozil, mohlo by ísť len o priestupok proti občianskemu spolunažívaniu, tak ako to klasifikovali na polícií. 

Čo sa týka odcudzenia vášho majetku, na základe vami uvedeného som toho názoru, že váš bývalý priateľ mohol naplniť i skutkovú podstatu krádeže. Pri krádeži je však dôležité, aby vám bývalý priateľ spôsobil aspoň malú škodu, ktorá je vo výške najmenej 266,01 €. Pokiaľ teda hodnota odcudzeného majetku v súhrne dosahovala aspoň túto sumu, ide o naplnenie skutkovej podstaty krádeže. Ustanovenie, ktoré hovorí o skutk. podstate krádeže sa nachádza rovnako tak ako ohováranie v Trestnom zákone, a to v § 212.

§ 212

 

Krádež

 

(1) Kto si prisvojí cudziu vec tým, že sa jej zmocní a

 

a) spôsobí tak malú škodu,

 

b) čin spácha vlámaním,

 

c) bezprostredne po čine sa pokúsi uchovať si vec násilím alebo hrozbou bezprostredného násilia,

 

d) čin spácha na veci, ktorú má iný na sebe alebo pri sebe,

 

e) takou vecou je vec z úrody z pozemku, ktorý patrí do poľnohospodárskeho pôdneho fondu, alebo drevo nachádzajúce sa na lesnom pozemku, alebo ryba z rybníka s intenzívnym chovom,

 

f) čin spácha na veci, ktorej odber podlieha spoplatneniu na základe osobitného predpisu, alebo

 

g) bol za obdobný čin v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch postihnutý,
potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

 

Osobne zastávam názor, že uvedené je možné riešiť skôr v trestnoprávnej rovine, a teda môžete podať trestné oznámenie kvôli ohováraniu i z dôvodu krádeže aj po siedmych mesiacoch, pretože čin nie je premlčaný. Vzhľadom k uvedenému je dôležité si uvedomiť, že trestné oznámenie je z hľadiska možnosti krivého obvinenia nebezpečné aj pre oznamovateľa trestného činu. 

Trestné oznámenie môžete ohlásiť na ktorejkoľvek policajnej stanici alebo prokuratúre. Ak je polícia nečinná a klasifikovali to len ako priestupok, môžete trestné oznámenie podať na prokuratúre. Pokiaľ podáte trestné oznámenie na prokuratúru, prokurátor vaše trestné oznámenie odovzdá  vyšetrovateľovi alebo policajtovi. Trestné oznámenie je možné podať aj na súde a to ústne alebo písomne. Súd vaše podanie postúpi prokurátorovi.


Trápi vás "Obťažovanie bývalým priateľom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Obťažovanie bývalým priateľom (Občianske právo)

Dobrý deň! Rada by som sa opýtala, ako postupovať v prípade obťažovania kamarátom. Neustále mi volá na mobil, píše mi na Facebooku, posiela mi správy a dokonca za mnou prichádza aj do práce. Mám ho zablokovaného na všetkých platformách, ale vždy si nájde spôsob, ako ma kontaktovať. Je do mňa hlboko zamilovaný a rozhodol sa, že zo mňou chce byť za každú cenu kamarát. Už som mu jasne i nevyberavo povedala, že to nechcem a že ho nahlásim, ale on trvá na svojom a tvrdí, že to nikdy nevzdá. Strach, stres a obava, že sa kvôli tomu môže ublížiť - zvlášť keď mi napísal, že by to bolo to najhoršie pre jeho matku - mi spôsobujú silnú nevoľnosť. Potrebujem radu, prosím vás. Veľmi pekne ďakujem!

Odpoveď: Obťažovanie bývalým priateľom

(odpoveď odoslaná: 07.03.2019)

Dobrý deň, v tomto prípade, z Vami popisovanej situácie, je možné domnievať sa, že Váš kamarát naplnil svojim správaním skutkovú podstatu trestného činu nebezpečného prenasledovania.

Trestný čin nebezpečného prenasledovania je upravený v § 360a Trestného zákona: "(1) Kto iného dlhodobo prenasleduje takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu o jeho život alebo zdravie, život alebo zdravie jemu blízkej osoby alebo podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu jeho života, tým, že

a) sa vyhráža ublížením na zdraví alebo inou ujmou jemu alebo jemu blízkej osobe,

b) vyhľadáva jeho osobnú blízkosť alebo ho sleduje,

c) ho kontaktuje prostredníctvom tretej osoby alebo elektronickej komunikačnej služby, písomne alebo inak proti jeho vôli,

d) zneužije jeho osobné údaje na účel získania osobného alebo iného kontaktu, alebo

e) ho inak obmedzuje v jeho obvyklom spôsobe života,

potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok."

Môžete teda podať trestné oznámenie. V tomto konkrétnom prípade odporúčame podať trestné oznámenie na prokuratúre alebo na polícií. V trestnom oznámení je potrebné uviesť všetky skutočnosti, ktoré by mohli nasvedčovať spáchaniu trestného činu a priložiť doklady. Výhodou je, ak máte jeho správy, alebo aj iné dôkazy k dispozícií a môžete ich preukázať, resp. priložiť k trestnému oznámeniu.


Podotázka: Obťažovanie bývalým priateľom (Občianske právo)

Dobrý deň, mám na Vás prosbu. Moja mama sa pred mesiacom rozišla so svojím partnerom a presťahovala sa za novým životom. Avšak jej ex-partner ju našiel a ona mu jasne dala najavo, že sa k nemu nevráti. Napriek tomu on stále chodí pred jej dom a vyčkáva na ňu. Dokonca sa jej pokúsil uškodiť tým, že jej vypisoval sestre a napísal jej aj list. Už dvakrát sa pokúsil ju udávať na sociálke, ale nepochodil. Chcela by som sa preto spýtať, či sa dá s tým niečo robiť? Ďakujem.

Odpoveď: Obťažovanie bývalým priateľom

(odpoveď odoslaná: 13.11.2018)

Dobrý deň,

v tomto smere by bolo možné požiadať o nariadenie neodkladného opatrenia z dôvodu podľa § 325 ods. 2 písm. g) Civilného sporového poriadku, a teda aby písomne, telefonicky, elektronickou komunikáciou alebo inými prostriedkami úplne alebo čiastočne nekontaktovala osobu, ktorej telesná integrita alebo duševná integrita môže byť takým konaním ohrozená.

Pokiaľ obťažovanie danej osoby presiahne určitú hranicu a nadobudne znaky trestné činu, mohli by sme hovoriť aj o tzv. nebezpečnom prenasledovaní, podľa § 360a Trestného zákona.

V takom prípade je vhodné podať trestné oznámenie. V prípade Bezprostredného ohrozenia odporúčam privolať políciu.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Obťažovanie bývalým priateľom (Občianske právo)

Dobrý deň, mám taký problém - bývalý priateľ, s ktorým máme spoločnú dcéru, ma už 4 roky po rozchode stále obťažuje. Uraža ma a ponižuje prostredníctvom telefónnych hovorov a SMS správ. Síce sa mi nevyhráža – je na to dosť múdry – ale psychicky ma týmto chováním úplne zničí. Mohli by ste mi prosím poradiť, čo by sa dalo právne urobiť? Ďakujem.

Odpoveď: Obťažovanie bývalým priateľom

(odpoveď odoslaná: 28.07.2018)

Dobrý deň,

v takomto prípade by som odporúčal podať trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu nebezpečného prenasledovania, podľa § 360a Trestného zákona, podľa ktorého 

§ 360a

(1) Kto iného dlhodobo prenasleduje takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu o jeho život alebo zdravie, život alebo zdravie jemu blízkej osoby alebo podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu jeho života, tým, že

a) sa vyhráža ublížením na zdraví alebo inou ujmou jemu alebo jemu blízkej osobe,

b) vyhľadáva jeho osobnú blízkosť alebo ho sleduje,

c) ho kontaktuje prostredníctvom tretej osoby alebo elektronickej komunikačnej služby, písomne alebo inak proti jeho vôli,

d) zneužije jeho osobné údaje na účel získania osobného alebo iného kontaktu, alebo

e) ho inak obmedzuje v jeho obvyklom spôsobe života,

potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.


Trápi vás "Obťažovanie bývalým priateľom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Obťažovanie bývalým priateľom (Občianske právo)

Dobrý deň, mám problém s matkou môjho bývalého priateľa a sám priateľ mi tiež robí starosti. Boli sme spolu šesť rokov a jeho matka ma nikdy moc nemusela. Keď sme sa rozišli, začala o mne na všetkých miestach šíriť zlomyselné klebety. Opisuje ma ako niekoho zlomyselného a podľa jej slov som ku jej synovi bola veľmi zlá. Píše mi listy, v ktorých ma uráža. Dokonca na reumatológii, kam chodím kvôli osteoporóze, rozširuje o mne nepriaznivé informácie. V dôsledku toho ma prestali zdraviť susedia aj predavačky v našom obchode. Môj bývalý priateľ ma tiež ohovára a už mi dokonca niekoľkokrát vyhrážal. Nevie, či sa proti tomu môžem nejak brániť. Premýšľam, či sa mám odsťahovať, alebo čo iné by som mohla urobiť, lebo sa mi tu už nedá žiť.

Odpoveď: Obťažovanie bývalým priateľom

(odpoveď odoslaná: 15.06.2018)

Dobrý deň,

v takejto situácii máte viacero možností. Podľa Občianskeho zákonníka máte právo na ochranu dobrého mena, cti a povesti. Ak niekto do týchto Vašich práv zasiahne, máte možnosť podať naňho žalobu, kde môžete napr. žiadať verejné ospravedlnenie, či prípadnú finančnú kompenzáciu.

Ak konanie menovaných osôb dospeje, alebo už dospelo do štádia, kedy už napĺňa znaky skutkovej podstaty trestného činu, potom je vhodné zvážiť podanie trestného oznámenia, napr. za ohováranie, nebezpečné vyhrážanie, či nebezpečné prenasledovanie, resp. poškodzovanie cudzích práv.

Túto situáciu by bolo vhodné riešiť osobným stretnutím s advokátom. Môžete si vybrať aj niektorého z našich advokátov, ktorý Vám ochotne poradí. 


Podotázka: Obťažovanie bývalým priateľom (Občianske právo)

Dobrý deň, prosím o radu, ako postupovať v prípade, keď ma bývalý priateľ neustále obťažuje, telefonuje mi a posiela mi sms správy. Ak nereagujem, jeho aktivity sa stupňujú. Minulý rok som podala naňho trestné oznámenie a bol uznaný vinným z vydierania. Neustále ma kontroluje a zisťuje, kde som, s kým som, čo robím. Ak mu neberiem telefón alebo ho nevolám, otravuje moju rodinu. On je neustále presvedčený, že sme stále spolu a už niekoľkokrát som mu zdôraznila, že medzi nami je koniec a nech mi dá pokoj. Napriek tomu však neprestáva. Cítim strach a neviem, čo robiť. Upozornila som ho, že ho opakovane udám, ale jeho reakcia bola, že ma nájde. Konkrétne vyhrážky od neho nepadli, pretože si dáva veľký pozor na to, čo povie. Prosím o radu, čo robiť. Ďakujem.

Odpoveď: Obťažovanie bývalým priateľom

(odpoveď odoslaná: 21.11.2017)

Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku, ku ktorej si dovoľujem zaujať nasledovný právny názor.

Konanie, ktoré popisujete je bezpochyby znepokujúce. Takéto správanie a konanie je možné riešiť viacerými spôsobmi, a to tak prostriedkami občianskeho práva, ako aj prostriedkami práva trestného.

Občianskoprávne riešenie

Podľa ustanovenia § 325 ods. 2 Civilného sporového poriadku je možné podať návrh na nariadenie neodkladného opatrenia:

(1) Neodkladné opatrenie môže súd nariadiť, ak je potrebné bezodkladne upraviť pomery alebo ak je obava, že exekúcia bude ohrozená.

(2) Neodkladným opatrením možno strane uložiť najmä, aby

a) poskytla aspoň časť pracovnej odmeny, ak ide o trvanie pracovného pomeru a navrhovateľ zo závažných dôvodov nepracuje,

b) zložila peňažnú sumu alebo vec do úschovy na súde,

c) nenakladala s určitými vecami alebo právami,

d) niečo vykonala, niečoho sa zdržala alebo niečo znášala,

e) nevstupovala dočasne do domu alebo bytu, v ktorom býva osoba, vo vzťahu ku ktorej je dôvodne podozrivá z násilia,

f) nevstupovala alebo iba obmedzene vstupovala do domu alebo bytu, na pracovisko alebo iné miesto, kde býva, zdržiava sa alebo ktoré pravidelne navštevuje osoba, ktorej telesnú integritu alebo duševnú integritu svojím konaním ohrozuje,

g) písomne, telefonicky, elektronickou komunikáciou alebo inými prostriedkami úplne alebo čiastočne nekontaktovala osobu, ktorej telesná integrita alebo duševná integrita môže byť takým konaním ohrozená,

h) sa na určenú vzdialenosť nepribližovala alebo iba obmedzene približovala k osobe, ktorej telesná integrita alebo duševná integrita môže byť jej konaním ohrozená.

Podaním návrh na nariadenie neodkladného opatrenia je možné docieliť to, že Vás dotyčná osoba nebude obťažovať, resp. sa k Vám približovať. Návrh  musí podľa § 326 popri náležitostiach žaloby podľa § 132 obsahovať aj opísanie rozhodujúcich skutočností odôvodňujúcich potrebu neodkladnej úpravy pomerov alebo obavu, že exekúcia bude ohrozená, opísanie skutočností hodnoverne osvedčujúcich dôvodnosť a trvanie nároku, ktorému sa má poskytnúť ochrana a musí byť z neho zrejmé, akého neodkladného opatrenia sa navrhovateľ domáha. 

Podľa novej právnej úpravy,  Ak súd nariadi neodkladné opatrenie pred začatím konania, môže vo výroku uznesenia uložiť navrhovateľovi povinnosť podať v určitej lehote žalobu vo veci samej. Súd túto povinnosť neuloží najmä vtedy, ak je predpoklad, že neodkladným opatrením možno dosiahnuť trvalú úpravu pomerov medzi stranami. Inak povedané, že nariadením neodkladného opatrenia možno za určitých okolností docieliť trvalú úpravu pomerov.

Ak by rozhodnutie súdu nerešpektoval, bolo by možné vymôcť jeho povinnosť prostredníctvom exekúcie a za určitých okolností by sa mohol dopustiť trestného činu marenia výkonu úradného rozhodnutia podľa § 348 Trestného zákona:

Kto marí alebo podstatne sťažuje výkon rozhodnutia súdu alebo iného orgánu verejnej moci tým, že

a) bez vážneho dôvodu nenastúpi výkon trestu odňatia slobody v lehote stanovenej súdom,

b) bez povolenia a bez vážneho dôvodu sa počas výkonu trestu zákazu pobytu zdržiava v mieste alebo obvode, na ktorý sa tento trest vzťahuje, alebo nedodržiava obmedzenia a povinnosti, ktoré mu uložil súd v súvislosti s výkonom tohto trestu,

c) bez povolenia a bez vážneho dôvodu sa neoprávnene zdržiava na území Slovenskej republiky, hoci mu bol uložený trest vyhostenia alebo mu bol pobyt na území Slovenskej republiky zakázaný,

d) vykonáva činnosť, na ktorú sa vzťahuje rozhodnutie súdu alebo iného štátneho orgánu o zákaze činnosti,

e) napriek právoplatnému rozhodnutiu súdu, ktorým sa zakazuje prijímať dotácie, subvencie alebo pomoc a podporu poskytovanú z fondov Európskej únie, sa uchádza alebo príjme dotáciu, subvenciu alebo pomoc a podporu poskytovanú z fondov Európskej únie, alebo napriek právoplatnému rozhodnutiu súdu, ktorým sa zakazuje účasť vo verejnom obstarávaní, sa zúčastní verejného obstarávania,

f) dopustí sa závažného konania, aby zmaril účel ochranného liečenia alebo ochrannej výchovy, ktoré mu uložil súd, alebo inak, najmä útekom z ústavu, výkon takých rozhodnutí podstatne sťažuje,

g) dopustí sa závažného konania, aby zmaril účel väzby alebo trestu,

h) dopustí sa závažného alebo opakovaného konania, aby zmaril vykázanie zo spoločného obydlia vydané podľa osobitného predpisu alebo na základe neodkladného opatrenia súdu,

i) dopustí sa závažného alebo opakovaného konania, aby zmaril zákaz alebo obmedzenie kontaktu, vstupu alebo priblíženia sa vydané a osvedčené podľa osobitného predpisu alebo vydané na základe rozhodnutia súdu v civilnom procese,

j) zúčastní sa na verejnom podujatí, na ktoré sa vzťahuje trest zákazu účasti na verejných podujatiach alebo nedodržiava obmedzenia a povinnosti, ktoré mu súd uložil v súvislosti s výkonom tohto trestu,

k) dopustí sa závažného konania, ktorým marí výkon uloženého ochranného dohľadu, alebo

l) napriek právoplatnému rozhodnutiu, ktorým sa zakazuje pokračovať v prácach, úpravách alebo v uskutočňovaní stavby alebo jej zmeny, vykonáva práce, úpravy alebo inak pokračuje v uskutočňovaní stavby alebo jej zmeny, pričom nejde o jednoduchú stavbu alebo drobnú stavbu podľa stavebných predpisov,

potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

Trestnoprávna rovina

Konanie dotyčného by mohlo za určitých okolností naplniť aj skutkovú podstatu trestného činu nebezpečného prenasledovania podľa § 360a Trestného zákona:

Nebezpečné prenasledovanie

(1) Kto iného dlhodobo prenasleduje takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu o jeho život alebo zdravie, život alebo zdravie jemu blízkej osoby alebo podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu jeho života, tým, že

a) sa vyhráža ublížením na zdraví alebo inou ujmou jemu alebo jemu blízkej osobe,

b) vyhľadáva jeho osobnú blízkosť alebo ho sleduje,

c) ho kontaktuje prostredníctvom tretej osoby alebo elektronickej komunikačnej služby, písomne alebo inak proti jeho vôli,

d) zneužije jeho osobné údaje na účel získania osobného alebo iného kontaktu, alebo

e) ho inak obmedzuje v jeho obvyklom spôsobe života,

potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) na chránenej osobe,

b) závažnejším spôsobom konania,

c) z osobitného motívu, alebo

d) verejne.

Zhrnutie

Ak Vás konanie a správanie dotyčného obťažuje, máte možnosť využiť právne prostriedky ochrany uvedené vyššie. Ak ide o zásahy nižšej intenzity, môžete využiť napr. spomínaný návrh na nariadenie neodkladného opatrenia. Ak by išlo o vážnejší zásah, prípadne bezprostrednú hrozbu, odporúčam podať na dotyčného trestné oznámenie, prípadne privolať hliadku policajného zboru. 


Podotázka: Obťažovanie bývalým priateľom (Občianske právo)

Prosím o radu. Bývalý priateľ mojej dcéry terorizuje celú našu rodinu. Volá mojej dcére denne až 20-krát, posiela jej strašne urážlivé a škaredé sms správy a obťažuje ma. Už som blokovala 3 čísla, no vždy volá z ďalšieho. Obťažuje aj môjho syna, ktorý už mal kvôli tomu problémy doma aj v práci. Navýš, dcéru fyzicky napadol na ulici a zranil jej ruku a rameno - sú modré. Bola na ošetrení a má doklady o napadnutí a ošetrení. Ona podá trestné oznámenie. Čum môžem ja, ako matka, podať trestné oznámenie samostatne? Tieto telefonáty ma veľmi obťažujú a vôbec mi to nepridáva, aj keď sa snažím blokovať všetky čísla. Som staršia a to mi nerobí dobre. Už viem, že aj ďalší mladý pán podal na polícii oznámenie proti tomuto bývalému priateľovi mojej dcéry za obťažovanie, keďže mu tiež takto dáva do života. Poraďte mi, prosím. Ďakujem.

Odpoveď: Obťažovanie bývalým priateľom

(odpoveď odoslaná: 02.08.2017)

Dobrý deň, nebezpečné prenasledovanie je trestným činom. Môže podať trestné oznámenie nielen dcéra ale aj Vy. Nenechajte sa na polícii odbiť a žiadajte, aby s Vami spísali zápisnicu o podaní trestného oznámenia. 


Trápi vás "Obťažovanie bývalým priateľom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Obťažovanie bývalým priateľom (Občianske právo)

Dobrý deň. Mám na vás otázku: Ako postupovať v prípade, keď si neželám, aby manžel mojej dcéry, ktorý je v rozvodovom konaní a má u mňa prechodné bydlisko spoločne s deťmi, vstúpil na môj pozemok? Má prísť pre svojho syna, ktorý má 10 rokov, a je tam len môj vnuk. Zať mi hrozí, že môj názor ho nezaujíma a bude robiť, čo chce, pretože tam je jeho syn. Mohla by som podať trestné oznámenie? Nie som si istá, či si niečo neodniesie. Ďakujem.

Odpoveď: Obťažovanie bývalým priateľom

(odpoveď odoslaná: 16.04.2017)

Dobrý deň, môžete mu zrušiť prechodné bydlisko a do nehnuteľnosti ho nemusíte vôbec púšťať, ak v nehnuteľnosti nevlastní žiaden podiel. On si nemôže robiť čo chce. Ak by vstúpil do nehnuteľnosti a  nemal by tam prechodný a ani trvalý pobyt, potom sa dopustí trestného činu.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Obťažovanie bývalým priateľom" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.