Podozrenie z trestného činu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra

Otázka: Podozrenie z trestného činu

Dobrý deň, mám problém so susedom. Už trikrát mi zbúral ohradu a cez vytvorenú medzeru prechádza z jeho pozemku na náš. Dopustil sa tiež krádeže. Ukradol mi pascu na kuny, ktorú som mala umiestnenú pred vchodovými dverami, a tiež mi ukradol napílené orechové drevo. Zo všetkých týchto krádeží mám kamerový záznam, keďže celý pozemok je chránený kamerovým systémom. Aj napriek tomu si neviem rady a neviem, čo mám robiť. Okrem kontaktovania polície, kde som už bola minimálne desaťkrát s dôkazmi, ma nikto nevedel pomôcť. Ďakujem.

Odpoveď: Podozrenie z trestného činu

Dobrý deň. Z Vašej otázky vyplýva dôvodné podozrenie z trestnej činnosti Vášho suseda. Nie je mi preto zrejmé, z akého dôvodu Vám polícia (ako orgán činný v trestnom konaní) nepomohla.

Pokiaľ totiž existuje dôvodné podozrenie zo spáchania trestného činu (vo Vašom prípade najmä trestného činu krádeže, prípadne trestného činu poškodzovania cudzej veci), potom je na mieste podanie trestného oznámenia. Pritom pokiaľ trestné oznámenie spĺňa podmienky ustanovené v § 62 Trestného poriadku, orgány činné v trestnom konaní sú povinné takéto podanie vybaviť.