Platenie nájomného


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Platenie nájomného

PROSÍM VÁS PEKNE, VLASTNÍME Z PRIATEĽOM SPOLOČNÝ BYT 1/2 MÁM JA A POLKU ON. BÝVAME TU V SPOLOČNEJ DOMÁCNOSTI 5 ROKOV, NEPLATÍ VÔBEC NIČ, VŠETKO PLATÍM, LEN JA A ON BYT VYUŽÍVA, AKO MÁM POSTUPOVAŤ UŽ MA TO NEBAVÍ LEN PLATIŤ, ĎAKUJEM ZA ODPOVEĎ.

Odpoveď: Platenie nájomného

Dobrý deň, ak neplatí nájom za byt a Vy platite aj jeho polovicu namiesto neho, potom máte právo od neho požadovať polovicu zaplatených splátok. Pokiaľ Vám to nezaplatí dobrovoľne, môžete sa obrátiť na súd. Pozor na premlčaciu lehotu, ktorá je dvojročná.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Platenie nájomného (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, som pol roka rozvedená, invalidná dôchodkyňa. Žijem v prenájme s maloletou dcérou a s bývalým manželom vlastníme spoločný byt, ktorý je 5 rokov neobývaný, pretože ho odmieta predať. Ja však nezvládam platiť zo svojho príjmu vysoký prenájom bytu v Bratislave, ostatné výdavky, aj nájom bytu, ktorého sme obaja spoluvlastníci a trvám na jeho predaji už 4 roky, pretože toľko trval rozvod. Ex manžel trvá na tom, aby som uhrádzala polovicu nájmu. Na súd som podala návrh na vyporiadanie BSM a určenie predajcu bytu súdom. Pojednávanie ešte nebolo vytýčené. Exmanžel mi preposlal predžalobnú upomienku zaslanú na jeho adresu s dlžobou za byt, ktorú žiada, aby som uhradila, hoci vie, že nemám z čoho. Aké sú moje možnosti, prosím Vás? Ďakujem.

Odpoveď: Platenie nájomného

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.11.2018)

Dobrý deň, napriek tomu, že v byte v súčasnosti nikto nebýva sú s jeho existenciou spojené určité náklady. Ak tieto náklady po rozvode manželstva platí iba jeden z manželov, môže od druhého manžela požadovať náhradu 1/2 týchto nákladov. Vo väčšine prípadov však k tomu dochádza v rámci vyporiadania BSM a nie touto formou ako sa to snaží spraviť Váš manžel. Na toto plnenie však má právny nárok, ktorý mu môže byť priznaný aj v súdnom konaní. Vašu spoločnú nehnuteľnosť by ste však mohli prenajímať alebo ho užívať, aby ste si s tým znížili náklady spojené so zabezpečením bytových potrieb. Z prenájmu bytu by bolo možné pokryť všetky náklady nehnuteľnosti a obaja bývalí manželia by boli odľahčení od platenia výdavkov. Je veľmi dôležité vedieť, že v rámci súdneho konania o vyporiadanie BSM súd nemôže rozhodnúť o predaji nehnuteľnosti, ale iba o prikázaní nehnuteľnosti jednému z bývalých manželov, prípadne o jeho prikázaní do podielového spoluvlastníctva. Pri predaji spoločnej nehnuteľnosti musíte postupovať spoločne s bývalým manželom. Jedinou možnosťou je, že keby Vám súd nehnuteľnosť prikáže do podielového spoluvlastníctva a následne v rámci súdneho konania o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva rozhodne o predaji nehnuteľnosti. V týchto prípadoch sa však nehnuteľnosť často predáva výrazne pod trhovú hodnotu, preto taký postup nie je odporúčaný (aby ste za predaj nehnuteľnosti dostali reálnu trhovú hodnotu).


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk