POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Rozdelenie nájmu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Trnava

Otázka: Rozdelenie nájmu

Dobrý deň, mám otázku týkajúcu sa rodinného domu. V pivničných priestoroch tohto domu máme už dlhé roky pohostinstvo, ktoré využíva nájomca. Po smrti mojej mamy prebehlo dedičské konanie, v rámci ktorého sme s mojim otcom a dvoma súrodencami zdedili majetok v podiele 1/4. Otec sa s nájomcom pohostinstva dohodol na platení mesačného nájmu za využívanie priestorov. Chcela by som sa opýtať: Máme ako súrodenci nárok žiadať rozdelenie finančnej sumy z nájmu, alebo je to len na našom otcovi, či si celú sumu ponechá? Ďakujem Vám za odpoveď.

Odpoveď: Rozdelenie nájmu

Dobrý deň, v zmysle ustanovenia § 139 ods. 1 Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne. Tzn. že nájomné za časť alebo celú spoločnú nehnuteľnosť môže od nájomcu prevziať i jeden z podielových spoluvlastníkov. Týmto zaplatením nájomného nájomca splní svoju povinnosť zaplatiť nájomné. Nakoľko však nehnuteľnosť vlastníte štyria, toto nájomné sa má deliť medzi Vás štyroch. Toto platí, kým nie je medzi podielovými spoluvlastníkmi dohodnuté inak. Ak medzi Vami neexistuje žiadna dohoda, tak by po prevzatí nájomného od nájomcu mal otec túto sumu rozdeliť na 4 a vyplatiť Vám adekvátnu časť.