Platenie nájomného po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Prešov

Otázka: Platenie nájomného po rozvode

Ako je to s platením nájomného po rozvode manželstva, pokiaľ v nej manžel už nebýva, ale má tam stále trvalý pobyt a vlastnícke právo k nehnuteľnosti? Musím po rozvode platiť nájomné sama?

Odpoveď: Platenie nájomného po rozvode

Dobrý deň, platenie nájomného po rozvode manželstva býva často problémom, na ktorom sa bývalí manželia nevedia dohodnúť. Predpokladamá, že "nájomným" máte na mysli náklady spojedné s užívaním spoločnej nehnuteľnosti (bytu). Platenie nájomného po rozvode obyčajne zostáva na tom z manželov, ktorý zostal bývať v spoločnom byte.

Z právneho hľadiska je situácia taká, že nájomné po rozvode (pokiaľ ide o spoločný byt/dom) sú povinní platitiť obaja bývalí manželia. Je však potrebné pri "nájomnom" rozlišovať platby, ktoré vznikajú s užívaním nehnuteľnosti (voda, elektrina, plyn) od tých, ktoré by sa platili aj v prípade, ak by sa nehnuteľnosť neužívala (teplo, odvoz odpadu, upratovanie spoločných priestorov, elektrina a voda v spoločných priestoroch,...). Energie, ktoré sa spotrebujú užívaním by mal platiť ten z manželov, ktorý nehnuteľnosť užíva. Ostatné platby by mali platiť obaja manželia spoločne. Pri vysporiadaní BSM po rozvode je možné si tieto platby uplatňovať.

Najskôr je potrebné na platení nájomného po rozvode sa aspoň pokúsiť dohodnúť mimosúdne.