Spáchanie trestného činu v podmienke

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Spáchanie trestného činu v podmienke

Rád by som sa spýtal. Spáchal som trestný čin a dostal na rok podmienku. Teraz musím ísť vypovedať vo veci iného trestného činu, ktorý som, však, nespáchal ja, ale môj kamarát. Stalo sa to tak, že prišiel ku mne domov, pripojil sa na internet v mojom dome a pridal inzerát na webovú stránku bazos.sk. Keďže so sebou nemal telefón, poprosil ma, aby som mu požičal môj. Na pridanie inzerátu je na tejto stránke potrebné uviesť telefónne číslo pre overenie a následne príde kód pre overenie. Potom sa stalo, že pridal inzerát na napodobeninu telefónu, ktorú predal za 300€. Ja z týchto peňazí nič nemal, a ani som nezisťoval, čo za inzerát tam vlastne pridáva, pretože mi o tom nepovedal. Rád by som sa opýtal, či z toho môžem mať aj ja nejaké problémy. Ide predovšetkým o to, že som v podmienke. Prosím pomôžte mi, veľmi sa bojím, že kvôli tomu môžem ísť do väzenia. Ako je to s páchaním trestného činu, keď je sprísnený trest?

Odpoveď: Spáchanie trestného činu v podmienke

Dobrý deň,

vo Vašom prípade bude potrebné preukázať, že to, čo tvrdíte je pravda. Polícia si predvolá aj Vášho kamaráta, aby to, čo tvrdíte potvrdil alebo vyvrátil. Ak to nepotvrdí, potrebujete iný dôkaz o svojej nevine, pretože všetko nasvedčuje tomu, že ste uvedený trestný čin spáchali Vy.

Spáchanie trestného činu v podmienke môže spôsobiť premenu podmienky a tým nástup do výkonu trestu odňatia slobody. Premene podmienky sa dá vyhnúť, avšak musia byť na to splnené podmienky a je dôležité, čo poviete pri svojej obhajobe.

Ak odsúdený viedol v skúšobnej dobe riadny život, dodržiaval podmienky probačného dohľadu a splnil uložené obmedzenia a povinnosti, súd vysloví, že sa osvedčil; inak nariadi nepodmienečný trest odňatia slobody, a to prípadne už v priebehu skúšobnej doby. Výnimočne môže súd, vzhľadom na okolnosti prípadu, ponechať probačný dohľad v platnosti, hoci odsúdený svojím konaním spáchaným v skúšobnej dobe dal príčinu na nariadenie výkonu trestu, a súčasne môže

a) primerane predĺžiť probačný dohľad, nie však viac ako o dva roky, pričom nesmie prekročiť hornú hranicu probačného dohľadu ustanoveného v § 51 ods. 2, alebo

b) uložiť doteraz neuložené primerané obmedzenia alebo povinnosti.

Je potrebné brať do úvahy, že na túto výnimku nie je právny nárok a súd ho môže použiť výnimočne, preto je dôležité súd presvedčiť, že Váš prípad je výnimočný.