Máte
otázku?

Spáchanie trestného činu v skúšobnej dobe


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Spáchanie trestného činu v skúšobnej dobe

Dobry deň, chcel by som sa opýtať. Rodinný príslušník spravil v podmienke, ktorá mala skúšobnú dobu 2 roky ten istý čin. Spravil ho v polovici podmienky. Mal trest marenia úradného rozhodnutia alebo vyšetrovania teraz neviem presne. Momentálne je vo vyšetrovacej väzbe. Moja otázka je, či ho môžu pustiť na slobodu aj po takomto treste? Je živiteľom rodiny a do teraz viedol normálny život a register trestov mal čistý.

Odpoveď: Spáchanie trestného činu v skúšobnej dobe

Dobrý deň

ustanovením § 49 ods. 2 TZ sa predchádza tomu, aby súd uložil podmienku na podmienku. Podľa § 50 ods. 4 ak odsúdený viedol v skúšobnej dobe riadny život  a riadne vykonal iné uložené sankcie a plnil uložené obmedzenia a povinnosti, súd vysloví, že sa osvedčil; inak nariadi nepodmienečný trest odňatia slobody, a to prípadne už v priebehu skúšobnej doby. Výnimočne môže súd vzhľadom na okolnosti prípadu ponechať podmienečné odsúdenie v platnosti, hoci odsúdený konaním spáchaným v skúšobnej dobe dal príčinu na nariadenie výkonu trestu, a súčasne môže ustanoviť 1) probačný dohľad 2) primerane predĺžiť skúšobnú dobu 3) ustanoviť doteraz neuložené primerané obmedzenia. Avšak, ak sa nachádza vo vyšetrovacej väzbe je možné predpokladať, že trest mu premenia a za nový testný čin (spáchaný počas skúšobnej doby) mu uložia nový trest.

 

Trápi vás "Spáchanie trestného činu v skúšobnej dobe" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Spáchanie trestného činu v skúšobnej dobe (Trestné právo)

Dobrý deň! Chcela by som sa opýtať, či môj známy, ktorý bol viackrát obvinený za krádež. Teraz mal podmienku na 2 roky obnovený na 10 mesiacov právoplatne. Počas podmienky zas ho chytili za krádež alkoholu. Teraz je už 3 mesiace vo väzbe. Chcela by som sa opýtať, či sudca berie do úvahy aj to, že už bol minulosti trestaný? Za odpoveď vopred ďakujem!

Odpoveď: Spáchanie trestného činu v skúšobnej dobe

(odpoveď odoslaná: 17.10.2017)

Dobrý deň. Pokiaľ osoba spáchala postupne viacero trestných činov, možno hovoriť o tzv. recidíve. Pritom recidíva má aj závažné trestnoprávne dôsledky pokiaľ ide o rozhodovanie o ukladaní trestu. Recidíva sa totiž považuje za jednu z priťažujúcich okolností v zmysle ustanovenia § 37 písm. h) Trestného zákona.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Spáchanie trestného činu v skúšobnej dobe" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku