Máte
otázku?

Trest za opakované spáchanie trestného činu počas podmienky


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Trnava

Otázka: Trest za opakované spáchanie trestného činu počas podmienky

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na možnosti alebo možné uloženie trestu v prípade, ak osoba spáchala trestný čin Nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok..ich držanie a obchodovanie s nimi podľa paragrafu 171 ods.1 a bol mu za tento uložený podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody na jeden rok (menšie množstvo držanej drogy - príčina podmienky). Otázka znie, čo mu hrozí, v prípade, ak tá istá osoba spáchala v období plynutia podmienky ten istý trestný čin podľa paragrafu 171 ods.2 trestného zákona (nakoľko držané množstvo bolo vyššie - možno uložiť trest odňatia slobody až na 5 rokov). Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Trest za opakované spáchanie trestného činu počas podmienky

Dobrý deň, trest za opakované spáchanie trestného činu počas podmienky a navyše toho istého druhu, bude prísnejší.

Je dôležité tiež vedieť, že pokiaľ dôjde k spáchaniu trestného činu počas plynutia podmienky, je vysoko pravdepodobné, že dôjde k premene podmienky (to znamená, že sa vykoná trest, ktorý mu bol uložený v prvom súdnom rozhodnutí). Zároveň súd rozhodne o novom treste za nový trestný čin. Nakoľko podmienky "nepomohla" a páchateľ sa nepoučil, súd rozhodne o nepodmienečnom treste odňatia slobody.

Trápi vás "Trest za opakované spáchanie trestného činu počas podmienky" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Trest za opakované spáchanie trestného činu počas podmienky (Trestné právo)

Dobrý deň,
Chcem Vás poprosiť o radu. Brat dostal podmienku za vedenie motorového vozidla pod vplyvom alkoholu rok a pol na štyri mesiace. V podmienke spáchal trestný čin marenie úradného rozhodnutia sadol za volant usvečila ho kamera. Odsúdili ho na 5 mesiacov. Už je vo vezení a teraz bude mať súd o osvedčení v podmienke je nejaká šanca, že mu nepremenia prvý trest. Ďakujem.

Odpoveď: Trest za opakované spáchanie trestného činu počas podmienky

(odpoveď odoslaná: 04.10.2022)

Dobrý deň,
vzhľadom na to, že spáchal v podmienke ďalší trestný čin, tak je veľmi nízka pravdepodobnosť, že nedôjde k premene trestu na nepodmienečný trest odňatia slobody. Aj samotný Trestný zákon taký postup predvída iba výnimočne, ak s ohľadom na osobu páchateľa, spáchaný skutok... je možné ponechať osobu ďalej v podmienke (u neho je to menej pravdepodobné aj tým, že je vo výkone za druhý skutok).V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Trest za opakované spáchanie trestného činu počas podmienky" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku