Trest za opakované spáchanie trestného činu počas podmienky

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Trnava

Otázka: Trest za opakované spáchanie trestného činu počas podmienky

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na možné uloženie trestu v prípade, že osoba spáchala trestný čin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, ich držanie a obchodovanie s nimi podľa paragrafu 171 ods.1, a bol jej za to uložený podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody na jeden rok (menšie množstvo držanej drogy - príčina podmienečného odkladu). Zaujímalo by ma, čo jej hrozí, ak spáchala v období plynutia podmienečného odkladu ten istý trestný čin podľa paragrafu 171 ods.2 trestného zákona (keďže držané množstvo bolo vyššie a môže byť uložený trest odňatia slobody až na 5 rokov). Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Trest za opakované spáchanie trestného činu počas podmienky

Dobrý deň, trest za opakované spáchanie trestného činu počas podmienky a navyše toho istého druhu, bude prísnejší.

Je dôležité tiež vedieť, že pokiaľ dôjde k spáchaniu trestného činu počas plynutia podmienky, je vysoko pravdepodobné, že dôjde k premene podmienky (to znamená, že sa vykoná trest, ktorý mu bol uložený v prvom súdnom rozhodnutí). Zároveň súd rozhodne o novom treste za nový trestný čin. Nakoľko podmienky "nepomohla" a páchateľ sa nepoučil, súd rozhodne o nepodmienečnom treste odňatia slobody.