Máte
otázku?

Porušil som podmienku, čo teraz?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Porušil som podmienku, čo teraz?

Dobrý deň, zaujíma ma, ako dopadnem, keď som v podmienke, ktorá trvala 2 roky, za malé množstvo drogy spáchal prečin podvodu, za ktorý som dostal 150 hodín vo verejnoprospešných prácach, ktoré som odpracoval. K tomu spoločnosť stiahla trestné oznámenie a súhlasila so zmierom po vyplatení jednorazovo celkovej sumy. Prečo ma hneď nezavreli? Je možné, že by sa to dalo uhráť na podmienku v podmienke, keďže som si trest odrobil? Prvý bol za niečo úplne iné. Viem, je to porušenie podmienky prečinom, no po odpracovaní trestu by sa nemal prehodnotiť ako priestupok? Ďakujem za odpovede. :)

Odpoveď: Porušil som podmienku, čo teraz?

Dobrý deň, pri porušení podmienky sa neberie ohľad na to, či ste podmienku porušili spáchaním rovnakého trestného činu alebo spáchaním iného trestného činu. Spáchanie akéhokoľvek trestného činu alebo priestupku sa vníma ako porušenie podmienky a preukazuje, že ste v skúšobnej dobe neviedli riadny život. Rovnako sa neprihliada ani na to, že ste už uložený trest vykonali. Mám za to, že vo Vašom prípade sú splnené podmienky na premenu podmienečného trestu na nepodmienečný trest (t.j. podmienky na nariadenie výkonu podmienečne odloženého trestu). Druhá veta § 50 ods. 4 Trestného zákona však pripúšťa, že aj v prípadoch, kedy sú splnené podmienky na nariadenie výkonu podmienečne odloženého trestu odňatia slobody môže súd výnimočne, vzhľadom na okolnosti prípadu ponechať podmienečné odsúdenie v platnosti. Tento inštitút sa však má aplikovať iba výnimočne, pričom ak sa súd rozhodne, že k tomu pristúpi môže Vám uložiť dodatočne nové povinnosti, probačný dohľad, predĺžiť skúšobnú dobu...

Trápi vás "Porušil som podmienku, čo teraz?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Porušil som podmienku, čo teraz? (Trestné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa informovať. Ak niekto je prepustený na podmienečné prepustenie a poruší podmienky, je poslaný späť do väzenia a musí si odsedieť aj ten čas, ktorý si predtým neodsedel?

Odpoveď: Porušil som podmienku, čo teraz?

(odpoveď odoslaná: 10.05.2021)

Dobrý deň,

 

ak súd rozhodne, že sa odsúdený v skúšobnej dobe podmienečného prepustenia z výkonu trestu odňatia slobody neosvedčil, uloží sa mu povinnosť vykonať zvyšok trestu.

 

Ak dôvod, pre ktorý sa odsúdený neosvedčil je spáchanie trestného činu v skúšobnej dobe, za taký čin bude uložený nepodmienečný výkon trestu odňatia slobody.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Porušil som podmienku, čo teraz? (Trestné právo)

Dobrý deň, píšem Vám ohľadom môjho syna. Porušil podmienku, ktorú dostal na dobu dvoch rokov kvôli držaniu marihuany. Podmienku porušil tým, že šoféroval pod vplyvom alkoholu, pričom nemá ani vodičský preukaz a navyše išiel v protismere a spôsobil nehodu. Za toto ho odsúdili na tromašačné väzenie a teraz čaká na súd kvôli podmienke. Chcela by som sa opýtať, ako to funguje s obhajcom. Priraďuje mu ho štát, pokiaľ nemá dostatok finančných prostriedkov? Ak by si chcel zohnať vlastného obhajcu, ako prebieha platba? A aký trest mu v tomto prípade hrozí? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Porušil som podmienku, čo teraz?

(odpoveď odoslaná: 14.08.2020)

Dobrý deň,
v prípade, že nemá dostatočné finančné prostriedky, môže požiadať o ustanovenie obhajcu v konaní o rozhodovaní či sa osvedčil alebo neosvedčil. V prípade, že by si chcel on alebo Vy pre neho zabezpečiť obhajcu, platobné podmienky sa dohadujú s každým obhajcom samostatne a individuálne.

Trest mu v konaní o rozhodovaní či sa osvedčil alebo nie nehrozí žiadny. V tomto konaní ide o to, že mu buď premenia podmienečne uložený trest na nepodmienečný alebo mu ponechá podmienku naďalej v platnosti a upravia mu zákazy a obmedzenia. Žiadny nový trest, okrem toho, ktorý mu bol podmienečne odložený v minulosti nehrozí (okrem trestu za skutok, ktorý spáchal pod vplyvom návykovej látky).


Podotázka: Porušil som podmienku, čo teraz? (Trestné právo)

Dobrý deň, mám podmienku za vykradnutie kúpaliska. Rád by som sa informoval, či mi hrozí väzba v prípade, že som riadil motorové vozidlo na parkovisku pri Tesco a zastavili ma policajti. Nemám vodičský preukaz - nie som držiteľom vodičského preukazu. Chcem vedieť, či dostanem druhú podmienku, alebo budem poslaný do väzby.

Odpoveď: Porušil som podmienku, čo teraz?

(odpoveď odoslaná: 07.08.2020)

Dobrý deň,
ak ste zároveň nenafúkali nad 1 promile, tak nejde o trestný čin. Ide tzv. administratívny delikt - priestupok. Zrejme budete prejednaný v priestupkovom konaní, bude Vám uložená sankcia a zároveň aj zákaz činnosti viesť motorové vozidlo.

Ide o porušenie zákona, hoci nie trestný čin. Bude záležať na sudcovi, či mu bude toto jediné porušenie zákona postačovať na to, aby Vám premenil podmienku. Poznáme prípady, kedy na základe iba jediného priestupku nedošlo k premene podmienky. Závisí to od viacerých faktorov, Vášho správania, minulosti...


Trápi vás "Porušil som podmienku, čo teraz?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Porušil som podmienku, čo teraz? (Trestné právo)

Dobrý deň, mám na vás otázku. V priebehu posledného roka som sa dvakrát dopustil krádeže, teda ak berieme do úvahy môj doterajší čistý register, pravdepodobne budem odsúdený na podmienečný trest. Problematické však je, že takmer v ten istý čas ako druhá krádež som spáchal spreneveru voči svojmu zamestnávateľovi s malou škodou, ktorú momentálne splácam. Tieto dva delikty sa riešia oddelene s minimálnym časovým odstupom. Je možné, že by sa tieto dva prípady zlúčili a mám stále šancu na podmienečný trest? Alebo sa to bude považovať za porušenie podmienky počas trestu za prvý čin? Ďakujem vám za venujete čas a odpoveď.

Odpoveď: Porušil som podmienku, čo teraz?

(odpoveď odoslaná: 03.04.2017)

Dobrý deň. Pokiaľ došlo k spáchaniu skutkov v rámci jedného obdobia je možné, že sa bude trestné konanie viesť spoločne pre všetky skutky a bude Vám uložený súhrnný trest. Ako porušenie podmienky by sa to mohlo posudzovať jedine v tedy, ak by Vám už súdom bol uložený podmienečný trest a Vy ste od tej doby spáchali ďalší trestný čin, t.j. spáchali ste trestný čin v podmienke. 


Podotázka: Porušil som podmienku, čo teraz? (Trestné právo)

Dobrý deň, Hneď na začiatok chcem dať na zreteľ, že nie som žiadny kriminálnik a to, čo Vám teraz opisem sa stalo raz a pod vplyvom pravdepodobne, nekvalitného alkoholu". V jednu noc sme sa s kamarátom vracali z mesta, kde sme v nemenovanom podniku vypili pár drinkov pravdepodobne pančovaného alkoholu. Pančovaného preto, lebo sme ho vypili naozaj v malom množstve, kde po požití a ceste domov nam "cvaklo" v hlave a poškodili sme dve motorové vozidla skákaním po nich. Samozrejme sme sa k skutku priznali a s hambou sme prijali trest, a teda 1 rok podmienky. Len pre info, súd bude do mesiaca. Čo je ale dôležité v tejto otázke je nasledovné. V období, keď sa rozbili tie auta, sme sa takisto raz vracali z mesta, tuším bolo pred polnocou a síce sme mali vypité, no boli to len tri piva. Ako sme sa vracali, videli sme vandalov ako ničia mestskú lampu. Po prichode k ním a ich upozornení, sa rozprchli preč. Lampa bola zvláštne, ba až komický poškodená, reku odfotime sa. V tom ale išiel okolo na aute policajt v civile, ktorý zbadal tu lampu, a teda nás dvoch pri nej, ako sa fotime. Išiel rovno na políciu a nahlásil dvoch vandalov ničiacich nočné osvetlenie. Samozrejme sme vysvetlili, ako to bolo. Lenže, on tvrdí jedno, my druhé. Niekedy teraz by nám malo prísť predvolanie na konanie o vine a treste, podľa vyšetrovateľa. Som ale zhrozený, čo ak sa naozaj stane, že to pripisu nám! Bude to porušenie podmienky? Opakujem súd ma tu podmienku odklepnúť zhruba o mesiac. A ak ju teda naozaj prišijú nám, to nám prišijú aj krivé svedectvo? Ako sa dá z tohto vykrútiť? Ak teda neexistuje žiadny kamerový záznam. Máme sa toho obávať, alebo naopak nemáme? Som v šoku, pretože zo začiatku som to bral ako, že som svedok niečoho. No na poslednom stretnutí s vyšetrovateľom mi povedal, že ak to spravíme ako jeden trestný čin spojený s tými autami, bude to pre nás lepšie. Samozrejme odpoveď bola, že nie. Ja som tu lampu predsa nezničil. Je to jednoduché? Budem sa vedieť z tohto vymotať, alebo potrebujem zastúpenie? Ďakujem krásne za prípadnú odpoveď, verím, že si nájdete čas. S pozdravom a prianím pekného dňa.

Odpoveď: Porušil som podmienku, čo teraz?

(odpoveď odoslaná: 07.03.2017)

Dobrý deň, vzhľadom na to, že ohľadne skutku, ktorým ste poškodili motorové vozidlá, Vás ešte len čaká súd (pojednávanie resp. verejné zasadnutie), trest Vám zatiaľ uložený nebol a preto Vám nebol ani povolený podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody a ani nebola určená skúšobná doba. Skúšobná doba pritom začína plynúť dňom nasledujúcim po dni nadobudnutia právoplatnosti rozsudku.  Je samozrejmé a logické, že sa nebudete priznávať k vine za skutok, ktorý ste nespáchal. Krivého svedectva sa dopustil policajt, ktorý Vás nahlásil ako páchateľov, aj keď nevidel, že ste nočné osvetlenie poškodili. Postup obhajoby je možné určiť až po oboznámení sa so všetkými okolnosťami skutku, ktorý sa Vám kladie za vinu a po nahliadnutí do  vyšetrovacieho spisu. Vzhľadom na Vami uvedené pochybenia a nátlak zo strany vyšetrovateľa, Vám odporúčam splnomocniť advokáta na prevzatie Vašej obhajoby. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris GálPodotázka: Porušil som podmienku, čo teraz? (Trestné právo)

Dobrý deň. Stala sa mi taká vec, že som mal problémy so zákonom. Pred približne dvoma rokmi sme vykradli chatu a ešte stále mám platný trest podmienečne na 14 mesiacov. Chcel som sa opýtať, či ma pošlú do väzenia, ak som podmienku porušil. Konkrétne sme s kamarátom vnikli do chaty a on odtiaľ odniesol veci, ktoré potom predal. Ja som z toho nemal žiaden prospech a tie veci vyberal a aj vynášal on. Mám ešte jednu otázku. Je možné sa dohodnúť s poškodeným a vykompenzovať mu škodu? Mám 17 rokov.

Odpoveď: Porušil som podmienku, čo teraz?

(odpoveď odoslaná: 11.07.2016)

Dobrý deň  

je ťažké odpovedať na danú otázku, kedže neviem začo ste bol odsúdený a za aký trestný čin máte vznesené obvinenie teraz (ako ste vypovedali, teda či sa doznávate alebo popierate skutok). Samozrejme je možné uzavrieť aj dohodu o vine a treste s tým, že škodu, ktorá vznikla uhradíte. Taktiež priamo na súde na pojednávaní je možné urobiť vyhlásenie, čo Vám bude zohladnené ako poľahčujúca okolnosť. Kedže nie ste plnoletý určite Vám bol pridelený advokát a treba s ním komunikovať.

 

Ak ste však v podmienke a budete odsúdený, potom Vám podmienku premenia. Ak by sa Vám podarilo natiahnuť celé trestné konanie, tak by ste sa mohli vyhnúť premene podmienky.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Porušil som podmienku, čo teraz?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.