Máte
otázku?

Porušil som podmienku, čo teraz?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Porušil som podmienku, čo teraz?

Dobrý den, zaujima ma ako dopadnem, ked som v podmienke, ktora trvala 2 roky za male mnozstvo drogy spachal prečin podvodu, za ktory som dostal 150 hodin v.p.p., ktore som odrobil. K tomu spolocnost stiahla trestne oznamenie a suhlasila so zmierom po vyplateni jednorazovo celkovej sumy. Preco ma nezatvorili hned? Je mozne, ze by sa to dalo uhrat na podmienku v podmienke kedze som si trest odrobil? A prvy bol za nieco uplne ine. Viem, je to porusenie podmienky prečinom no po odpracovani trestu by sa nemal prehodnotit ako priestupok? dakujem za odpovede :)

Odpoveď: Porušil som podmienku, čo teraz?

Dobrý deň, pri porušení podmienky sa neberie ohľad na to, či ste podmienku porušili spáchaním rovnakého trestného činu alebo spáchaním iného trestného činu. Spáchanie akéhokoľvek trestného činu alebo priestupku sa vníma ako porušenie podmienky a preukazuje, že ste v skúšobnej dobe neviedli riadny život. Rovnako sa neprihliada ani na to, že ste už uložený trest vykonali. Mám za to, že vo Vašom prípade sú splnené podmienky na premenu podmienečného trestu na nepodmienečný trest (t.j. podmienky na nariadenie výkonu podmienečne odloženého trestu). Druhá veta § 50 ods. 4 Trestného zákona však pripúšťa, že aj v prípadoch, kedy sú splnené podmienky na nariadenie výkonu podmienečne odloženého trestu odňatia slobody môže súd výnimočne, vzhľadom na okolnosti prípadu ponechať podmienečné odsúdenie v platnosti. Tento inštitút sa však má aplikovať iba výnimočne, pričom ak sa súd rozhodne, že k tomu pristúpi môže Vám uložiť dodatočne nové povinnosti, probačný dohľad, predĺžiť skúšobnú dobu...

Trápi vás "Porušil som podmienku, čo teraz?" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Porušil som podmienku, čo teraz? (Trestné právo)

Dobrý deň, chcem sa informovať, keď niekto ide von na podmienečné prepustenie a poruší podmienku, ide znovu sedieť a musí si odsedieť aj to čo si neodsedel?

Odpoveď: Porušil som podmienku, čo teraz?

(odpoveď odoslaná: 10.05.2021)

Dobrý deň,

 

ak súd rozhodne, že sa odsúdený v skúšobnej dobe podmienečného prepustenia z výkonu trestu odňatia slobody neosvedčil, uloží sa mu povinnosť vykonať zvyšok trestu.

 

Ak dôvod, pre ktorý sa odsúdený neosvedčil je spáchanie trestného činu v skúšobnej dobe, za taký čin bude uložený nepodmienečný výkon trestu odňatia slobody.


Podotázka: Porušil som podmienku, čo teraz? (Trestné právo)

Dobrý deň, píšem ohľadom syna, porušil podmienku, ktorú dostal na 2 roky, kvôli prechovávanie marihuany. Porušil ju tým, že šoféroval pod vplyvom alkoholu, pritom nemá vodičský, a prešiel do protismeru a nabúral. Za to ho odsúdili na 3 mesiace, čaká na súd, kvôli podmienke. Ako je to s obhajcom? Pridelí mu ho štát, keď nemá financie? Alebo ako to je s platením obhajcu, keby si nejakého chcel zohnať? A aký trest ho asi čaká? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Porušil som podmienku, čo teraz?

(odpoveď odoslaná: 14.08.2020)

Dobrý deň,
v prípade, že nemá dostatočné finančné prostriedky, môže požiadať o ustanovenie obhajcu v konaní o rozhodovaní či sa osvedčil alebo neosvedčil. V prípade, že by si chcel on alebo Vy pre neho zabezpečiť obhajcu, platobné podmienky sa dohadujú s každým obhajcom samostatne a individuálne.

Trest mu v konaní o rozhodovaní či sa osvedčil alebo nie nehrozí žiadny. V tomto konaní ide o to, že mu buď premenia podmienečne uložený trest na nepodmienečný alebo mu ponechá podmienku naďalej v platnosti a upravia mu zákazy a obmedzenia. Žiadny nový trest, okrem toho, ktorý mu bol podmienečne odložený v minulosti nehrozí (okrem trestu za skutok, ktorý spáchal pod vplyvom návykovej látky).


Podotázka: Porušil som podmienku, čo teraz? (Trestné právo)

Zdravím mám podmienku za vykradnutie kúpaliska. A chcel by som vedieť, či mi hrozí väzba za porušenie v takomto prípade, že som viedol motorové vozidlo na parkovisku pri tescu a zastavili ma policajti.
Nemám vodičský preukaz (nie som držiteľ VP), či mi dajú 2. podmienku alebo to mám na väzbu.

Odpoveď: Porušil som podmienku, čo teraz?

(odpoveď odoslaná: 07.08.2020)

Dobrý deň,
ak ste zároveň nenafúkali nad 1 promile, tak nejde o trestný čin. Ide tzv. administratívny delikt - priestupok. Zrejme budete prejednaný v priestupkovom konaní, bude Vám uložená sankcia a zároveň aj zákaz činnosti viesť motorové vozidlo.

Ide o porušenie zákona, hoci nie trestný čin. Bude záležať na sudcovi, či mu bude toto jediné porušenie zákona postačovať na to, aby Vám premenil podmienku. Poznáme prípady, kedy na základe iba jediného priestupku nedošlo k premene podmienky. Závisí to od viacerých faktorov, Vášho správania, minulosti...


Trápi vás "Porušil som podmienku, čo teraz?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Porušil som podmienku, čo teraz? (Trestné právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať. V priebehu roku som dva krát spáchal priestupok krádeže čiže, keďže mám čistý register pravdepodobne dostanem podmienečný trest. Lenže prakticky v tom istom čase ako druhý priestupok som tiež spáchal zamestnavatelovi spreneveru s malou škodou, ktorú mu splacam. Tieto dva skutky sa riešia oddelene s minimálnym odstupom. Je šanca, aby sa tieto dva skutky zlucili a mám stále šancu na podmienečný trest? Alebo sa to bude brat ako porušenie podmienky za prvý čin? Ďakujem za Vás čas a odpoveď.

Odpoveď: Porušil som podmienku, čo teraz?

(odpoveď odoslaná: 03.04.2017)

Dobrý deň. Pokiaľ došlo k spáchaniu skutkov v rámci jedného obdobia je možné, že sa bude trestné konanie viesť spoločne pre všetky skutky a bude Vám uložený súhrnný trest. Ako porušenie podmienky by sa to mohlo posudzovať jedine v tedy, ak by Vám už súdom bol uložený podmienečný trest a Vy ste od tej doby spáchali ďalší trestný čin, t.j. spáchali ste trestný čin v podmienke. 


Podotázka: Porušil som podmienku, čo teraz? (Trestné právo)

Dobrý deň, Hneď na začiatok chcem dať na zreteľ, že nie som žiadny kriminálnik a to, čo Vám teraz opisem sa stalo raz a pod vplyvom pravdepodobne, nekvalitného alkoholu". V jednu noc sme sa s kamarátom vracali z mesta, kde sme v nemenovanom podniku vypili pár drinkov pravdepodobne pančovaného alkoholu. Pančovaného preto, lebo sme ho vypili naozaj v malom množstve, kde po požití a ceste domov nam "cvaklo" v hlave a poškodili sme dve motorové vozidla skákaním po nich. Samozrejme sme sa k skutku priznali a s hambou sme prijali trest, a teda 1 rok podmienky. Len pre info, súd bude do mesiaca. Čo je ale dôležité v tejto otázke je nasledovné. V období, keď sa rozbili tie auta, sme sa takisto raz vracali z mesta, tuším bolo pred polnocou a síce sme mali vypité, no boli to len tri piva. Ako sme sa vracali, videli sme vandalov ako ničia mestskú lampu. Po prichode k ním a ich upozornení, sa rozprchli preč. Lampa bola zvláštne, ba až komický poškodená, reku odfotime sa. V tom ale išiel okolo na aute policajt v civile, ktorý zbadal tu lampu, a teda nás dvoch pri nej, ako sa fotime. Išiel rovno na políciu a nahlásil dvoch vandalov ničiacich nočné osvetlenie. Samozrejme sme vysvetlili, ako to bolo. Lenže, on tvrdí jedno, my druhé. Niekedy teraz by nám malo prísť predvolanie na konanie o vine a treste, podľa vyšetrovateľa. Som ale zhrozený, čo ak sa naozaj stane, že to pripisu nám! Bude to porušenie podmienky? Opakujem súd ma tu podmienku odklepnúť zhruba o mesiac. A ak ju teda naozaj prišijú nám, to nám prišijú aj krivé svedectvo? Ako sa dá z tohto vykrútiť? Ak teda neexistuje žiadny kamerový záznam. Máme sa toho obávať, alebo naopak nemáme? Som v šoku, pretože zo začiatku som to bral ako, že som svedok niečoho. No na poslednom stretnutí s vyšetrovateľom mi povedal, že ak to spravíme ako jeden trestný čin spojený s tými autami, bude to pre nás lepšie. Samozrejme odpoveď bola, že nie. Ja som tu lampu predsa nezničil. Je to jednoduché? Budem sa vedieť z tohto vymotať, alebo potrebujem zastúpenie? Ďakujem krásne za prípadnú odpoveď, verím, že si nájdete čas. S pozdravom a prianím pekného dňa.

Odpoveď: Porušil som podmienku, čo teraz?

(odpoveď odoslaná: 07.03.2017)

Dobrý deň, vzhľadom na to, že ohľadne skutku, ktorým ste poškodili motorové vozidlá, Vás ešte len čaká súd (pojednávanie resp. verejné zasadnutie), trest Vám zatiaľ uložený nebol a preto Vám nebol ani povolený podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody a ani nebola určená skúšobná doba. Skúšobná doba pritom začína plynúť dňom nasledujúcim po dni nadobudnutia právoplatnosti rozsudku.  Je samozrejmé a logické, že sa nebudete priznávať k vine za skutok, ktorý ste nespáchal. Krivého svedectva sa dopustil policajt, ktorý Vás nahlásil ako páchateľov, aj keď nevidel, že ste nočné osvetlenie poškodili. Postup obhajoby je možné určiť až po oboznámení sa so všetkými okolnosťami skutku, ktorý sa Vám kladie za vinu a po nahliadnutí do  vyšetrovacieho spisu. Vzhľadom na Vami uvedené pochybenia a nátlak zo strany vyšetrovateľa, Vám odporúčam splnomocniť advokáta na prevzatie Vašej obhajoby. 


Podotázka: Porušil som podmienku, čo teraz? (Trestné právo)

Dobrý deň. Stala sa mi taká vec, že mal som opletačky so zákonom. Proste vykradli sme asi 2 roky dozadu chatu a ešte stále mám platnú podmienku na 14 mesiacov. Chcel som sa Vás spýtať, že či ma zatvoria keď som to porušil a to tak, že ja s kamarátom sme vošli do chaty a on z tade pobral veci, ktoré si predal a ja som z toho nemal nič a taktiez tie veci bral a aj vynášal on. Mám ešte jednu otázku, že či sa môžem dohodnúť tak s poškodeným, že škodu mu vyplatím. Mám 17.

Odpoveď: Porušil som podmienku, čo teraz?

(odpoveď odoslaná: 11.07.2016)

Dobrý deň  

je ťažké odpovedať na danú otázku, kedže neviem začo ste bol odsúdený a za aký trestný čin máte vznesené obvinenie teraz (ako ste vypovedali, teda či sa doznávate alebo popierate skutok). Samozrejme je možné uzavrieť aj dohodu o vine a treste s tým, že škodu, ktorá vznikla uhradíte. Taktiež priamo na súde na pojednávaní je možné urobiť vyhlásenie, čo Vám bude zohladnené ako poľahčujúca okolnosť. Kedže nie ste plnoletý určite Vám bol pridelený advokát a treba s ním komunikovať.

 

Ak ste však v podmienke a budete odsúdený, potom Vám podmienku premenia. Ak by sa Vám podarilo natiahnuť celé trestné konanie, tak by ste sa mohli vyhnúť premene podmienky.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Porušil som podmienku, čo teraz?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku