Ako ukončiť pracovný pomer?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Ako ukončiť pracovný pomer?

Potreboval by som čo najskôr ukončiť pracovný pomer vo Švajčiarsku. Skúšobná doba mi už skončila a v zmluve mám dvojmesačnú výpoveď. Zamestnávateľ nedoržiava termíny výplat, výplata ešte ani raz neprišla včas, vždy mešká minimálne týždeň alebo je uhradená len čiastočne. Pracujem ako technik na výstavbe pre mobilných operátorov, a teda na Slovensku je moje pracovisko považované za rizikové, keďže pracujem vo výškach. Zamestnávateľ mi neposkytol žiadne osobné ochranné pracovné pomôcky a ani náradie potrebné na prácu. Ak chcem pracovať, musím si priniesť svoje. Našiel som si prácu na Slovensku, no zamestnávateľ mi hrozí, že ma bude právne stíhať vo Švajčiarsku, v prípade že nenastúpim. Poradte mi, ako z tejto situácie vyjsť.

Odpoveď: Ako ukončiť pracovný pomer?

Dobrý deň, predpokladám, že pracujete na základe pracovnej zmluvy uzavretej v zmysle Zákonníka práce s miestom výkonu práce vo Švajčiarsku. Vzhľadom na skutočnosti, ktoré uvádzate vo Vašom príspevku, máte možnosť skončiť pracovný pomer cez inštitút okamžitého skončenia. V zmysle § 69 Zákonníka práce, zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti, alebo je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie. Vo Vašom prípade do úvahy pripadá prvá aj druhá uvedená podmienka. Okamžite skončiť pracovný pomer môžete iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď ste sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel. Tento právny úkon musíte urobiť písomne, musíte v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musíte ho v ustanovenej lehote doručiť zamestnávateľovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.