Rozvod s Albáncom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Nitra

Otázka: Rozvod s Albáncom

Dobrý deň, v roku 2014 som sa vydala za Albánca v Anglicku. Naše manželstvo nepretrvalo dlho a potom som sa vrátila na Slovensko. Svadba sa konala na radnici, avšak slovenské úrady som o tom neinformovala a moje priezvisko som si nemenila. Už približne pol roka sa pokúšam zistiť, ako postupovať. Chcem vedieť, či je možné podať návrh na rozvod na Slovensku, alebo či sa musím vrátiť do Anglicka. Moja druhá polovička tvrdí, že on vybaví všetko potrebné a že mi ostane len podpísať dokumenty. Na to však nemyslím, pretože mu neverím. V každom prípade nechcem zbytočne cestovať do Anglicka. Svadobný list si nechal on, preto som požiadala o jeho kópiu na príslušnej radnici. V priebehu tohto mesiaca by som ho mala dostať. Bolo mi odporúčané, aby som ho nechala preložiť a overiť notárom. Nie som si však istá, či to bude platné v prípade zahraničného dokumentu. Pokiaľ by bolo možné podať návrh na rozvod na Slovensku, bola by potrebná moja osobná prítomnosť na súde v Anglicku alebo sa dá celá situácia vyriešiť aj na diaľku, v prípade, že sa dohodneme? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Rozvod s Albáncom

Dobrý deň,

rozvod s Abláncom môže v tomto prípade prebehnúť aj na Slovensku. Sobášny list musíte najskôr nechať zapísať do osobitnej matriky na Slovensku.

Čo je osobitná matrika?

uzavretie manželstva štátnych občanov SR, ktoré nastali na:

  • území cudzieho štátu,
  • zastupiteľskom úrade SR v cudzom štáte,
  • lodi alebo v lietadle mimo územia SR,
  • území nepatriacom žiadnemu štátu,

sa zapisujú do osobitnej matriky.

Zápis podľa predchádzajúceho odseku sa vykoná na základe oznámenia. K oznámeniu musia byť priložené doklady potrebné na vykonanie zápisu v osobitnej matrike (sobášny list). Oznámenie možno urobiť na

  • zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky v cudzom štáte,
  • matričnom úrade, v ktorého územnom obvode má občan trvalý pobyt,
  • matričnom úrade, v ktorého územnom obvode mal občan posledný trvalý pobyt, alebo
  • ktoromkoľvek matričnom úrade, ak občan nemal na území Slovenskej republiky trvalý pobyt.

Zápis sa vykoná na základe sobášneho listu vydaného cudzím štátom alebo dokladu o uzavretí manželstva spísaného zastupiteľským úradom.

Zápis do osobitnej matriky sa vykoná najneskôr do troch mesiacov odo dňa doručenia oznámenia. V odôvodnených prípadoch sa táto lehota môže predĺžiť najviac o tri mesiace. O predĺžení lehoty a dôvodoch jej predĺženia sa žiadateľ o zápis do osobitnej matriky písomne upovedomí.

Osobitnú matriku vedie Ministerstvo vnútra SR.

Potrebné dokumenty:

  • originály cudzozemských matričných dokladov spolu s úradným prekladom celého dokumentu, ktorý musí byť preložený slovenským úradným prekladateľom
  • originál nahrádza i notárom overená fotokópia matričného dokladu
  • overenie príslušného orgánu cudzieho štátu a zastupiteľského úradu SR v štáte, ktorý vydal matričný doklad (tzv. APOSTILLE)

Vydanie úradného výpisu z osobitnej matriky /s výnimkou prvého výpisu/ je spoplatnené sumou 5€ podľa zák. č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov, Položka 2, písm. b).

Poplatky sa platia kolkovými známkami. Platbu možno vykonať aj bezplatným prevodom v Poštovej banke a.s.:

                 -účet: IBAN SK03 6500 0014 0900 2054 5796

                 -variabilný symbol: 4306434

Potvrdenie o platbe je potrebné priložiť k žiadosti o vydanie úradného výpisu z osobitnej matriky.

Po tom, ako budete mať zapísaný sobášny list v osobitnej matrike, môžete podať návrh na rozvod manželstva. Ak nemáte deti, potom prebehne rozvod pomerne rýchlo. Návrh podávajte na súde podľa adresy svojho trvalého pobytu.

Náležitosti návrhu na rozvod manželstva nájdete  pod týmto odkazom Náležitosti návrhu na rozvod manželstva.

Ide o tieto náležitosti:

Podstatné náležitosti návrh na rozvod sú:

- označenie súdu, ktorému návrh na rozvod adresujete,

- presné označenie oboch manželov (meno, priezvisko, dátum narodenia, bydlisko, občianstvo)

- uvedenie kedy a kde bolo manželstvo uzatvorené a na ktorej matrike je vedené,

- podstatnou náležitosťou návrhu na rozvod je aj uvedenie, či pochádzajú z manželstva maloleté deti,

- posledné spoločné bydlisko manželov

- príčiny rozvratu manželstva, ktoré podľa Vás viedli k rozvratu,

- uviesť dôkazy (najmä sobášny list, rodné listy detí)

- petit návrhu na rozvod (žiadosti o rozvod), petitom návrhu na rozvod manželstva je zhrnutie toho, čo žiadate (s uvedením, kde je manželstvo vedené a že žiadate, aby ho súd rozviedol), ak sú predmetom rozvodu manželstva aj deti, tak je porebné uviesť aj to, ako si predstavujete úpravu práv a povinností k deťom,

- dátum a podpis.

S celým rozvodom manželstva s manželom Albáncom Vám môžeme pomôcť, vrátane zápisu sobášneho listu do osobitnej matriky. Môžete si dohodnúť stretnutie v niektorej z našich pobočiek.