Dobrý deň,
právna úprava podiel. spoluvlastníctva je upravená v ust. § 137 až 142 Obč. zákonníka.
Podiel. spoluvlastníctvo sa chápe ako ideálne, t.j. : každý z podiel. spoluvlastníkov vlastní z 1 m2 časť rovnajúcu sa jeho spoluvlastníckeho podielu, nie je možné vymedziť, ktorá časť z celej nehnuteľnosti patrí Vám a ktorá časť nehnuteľnosti ostatným podielovým spoluvlastníkom.
Krajský súd Trnava, sp. zn. : 9Co/223/2013 z 20. 02. 2014 uvádza :
"Podľa § 137 ods. 1 Obč. zákonníka podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci.
Mierou účasti každého spoluvlastníka na právach a povinnostiach k spoločnej veci (tzv. obsahová stránka tohto právneho vzťahu) je spoluvlastnícky podiel, ktorý vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci, a je číselným vyjadrením právneho postavenia každého spoluvlastníka vo vzťahu k ostatným spoluvlastníkom.
Možno teda povedať, že podiel vyjadruje, do akej miery je spoluvlastník zúčastnený na hospodárení so spoločnou vecou, v akom pomere sa podieľa na úžitkoch veci a nesie bremená s vecou spojené, aký diel na neho pripadne z veci samej alebo z výťažku jej predaja pri zrušení spoluvlastníctva a pod.
Je vecou spoluvlastníkov, aby sa o tom, ako budú spoločnú vec užívať, sami dohodli. Predpokladá to aj ustanovenie § 139 OZ, ktoré umožňuje, aby sa spoluvlastníci v prípade nezhody o svojich právach a povinnostiach obrátili na súd. Ak si teda spoluvlastníci nebudú vedieť sami upraviť užívanie spoločnej veci, rozhodne o spôsobe spoločného užívania súd na základe citovaného ustanovenia.
Pri úprave spoločného užívania prichádza do úvahy rozdelenie užívania veci tak, že jednotliví spoluvlastníci budú užívať určité im vydelené časti spoločnej veci, alebo jeden zo spoluvlastníkov bude užívať celú vec a ostatní dostanú náhradu (spravidla peňažnú) , alebo všetci spoluvlastníci budú vec užívať striedavo v určitých časových obdobiach."
Ak by ste chceli prenajať aspoň časť nehnuteľnosti a mať z toho majetkový prospech, o prenajatí tejto časti nehnuteľnosti by museli rozhodovať všetci podieloví spoluvlastníci na základe dohody, resp. hlasovania. O hospodárení a nakladaní so spoločnou vecou totiž rozhodujú vždy všetci podieloví spoluvlastníci podľa ust. § 139 Obč. zákonníka :
"(1) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.
(2) O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.
(3) Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd."
Pokiaľ ide o prenájom časti RD, väčšinový podiel. spoluvlastník musí mať súhlas ostatných podiel. spoluvlastníkov na prenájom; v podstate menšinový podiel. spoluvlastníci nie ste povinný umožniť vstup tejto tretej cudzej osoby do nehnuteľnosti, lebo väčšinový spoluvlastník nemá váš súhlas.
Prenájom pozemku bude zrejme bez prenájmu časti domu resp. jeho niektorých miestností bezpredmetný.
Z otázky vyplýva, že väčšinový podiel. spoluvlastník má záujem na prenájme, preto on by mal iniciovať aj prípadné súdne konanie.
Otázkou je či nie je možná dohoda o prenájme časti nehnuteľnosti s presným vymedzením priestorov prípadne aj nad rozsah podielu väčšinového spoluvlastníka, následne by menšinový podiel. spoluvlastníci mali právny nárok na úhradu za prenájom časti ich podielu.