Máte
otázku?

Rozdelenie pozemku


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo,

Otázka: Rozdelenie pozemku

Dobrý deň, som podnikateľ a spolu s mojimi bratmi vlastníme pomerne veľký pozemok. Naše problémy vznikajú z toho dôvodu, že každý z nás by chcel daný pozemok využívať na odlišné účely. Ja by som na príklad preferoval prenájom stajní pre kone, jeden z mojich bratov by sa chcel venovať stavbe, ďalší by rád pozemok využíval iným spôsobom. Keďže sa nevieme dohodnúť na konkrétnom využití pozemku, premýšľal som nad tým, či by sme tento pozemok nemohli rozdeliť. Bolo by niečo také možné?

Odpoveď: Rozdelenie pozemku

Dobrý deň,

pozemok je z pohľadu práva vecou deliteľnou, čiže vecou, ktorá sa dá rozdeliť na viacero častí  a tým vzniknú samostantné veci. Podmienkou tohto delenia je, aby si vec, ktorá vznikne po rozdelení zachovala svoju podstatu (účel, ktorý plnila pred rozdelením).To znamená, že účel veci,ktorá sa delí  sa musí zhodovať s účelom veci ktorá vznikla rozdelením.Keďže pri delení pozemku sa táto podmienka dodrží,je možné ho deliť. Rozloha jednotlivých, novovzniknutých častí pozemku bude podmienená výškou podielu, jednotlivých podielových spoluvlastníkov. Ďalej však treba zdôrazniť, že takto vzniknuté samostatné veci,je potrebné zapísať do katastra. Touto preblematikou sa zaoberal aj Krajský súd v Nitre, ktorý sa v odvôvodnení rozsudku sp. zn. 20Co/21/2006 vyslovil nasledovne:

Najprirodzenejším spôsobom likvidácie spoluvlastníckych vzťahov je rozdelenie veci medzi spoluvlastníkov podľa výšky ich podielov. Predpokladom použitia tohto spôsobu zrušenia spoluvlastníctva však je, že ide o deliteľnú vec a že jej rozdelenie je aj funkčne opodstatnené, t.j. vtedy keď rozdelením vzniknú samostatné veci, ktoré vlastníkom môžu aj naďalej slúžiť spôsobom, ktorý zodpovedá ich povahe a spoločenskému poslaniu (záujmu).

Pri reálnom rozdelení nehnuteľnosti súd musí dbať o to, aby rozdelením vznikli samostatné veci v právnom zmysle slova a aby rozdelenie bolo možné zapísať do katastra. Ak je predmetom reálneho rozdelenia pozemok, pričom dochádza k vytvoreniu nových parciel, a tým aj k zmene hraníc pôvodnej nehnuteľnosti, treba vyhotoviť grafický polohopisný plán, ktorý má mať náležitosti geometrického plánu zodpovedajúcemu všetkým požiadavkám geodézia a kartografie, potvrdenie jeho zhotoviteľom a overený príslušnou správou katastra. Len takéto technický podklad na zmenu týkajúcu sa pozemkových nehnuteľností sa môže stať súčasťou rozsudku o reálnom rozdelení.

Trápi vás "Rozdelenie pozemku" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Rozdelenie pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, som vlastníkom ornej pôdy s výmerou 1086 m² v podiele 2/3. Svoj podiel chcem predať, ale spolupodielnik nesúhlasí. Ako mám postupovať? Dá sa pozemok rozdeliť na dve samostatné parcely?

Odpoveď: Rozdelenie pozemku

(odpoveď odoslaná: 13.03.2025)

Dobrý deň,

pri predaji podielu na ornej pôde, ktorú vlastníte ako spoluvlastník, platí, že iní spoluvlastníci majú predkupné právo. Najskôr by ste teda mali písomne oznámiť svoj úmysel predať podiel a poskytnúť ostatným spoluvlastníkom možnosť podiel odkúpiť za rovnakých podmienok, ako inému záujemcovi.

Ak sa rozhodnete rozdeliť pozemok, uvedomte si, že podľa zákona nestačí len ústna dohoda; potrebná je písomná dohoda spoluvlastníkov alebo súdne rozhodnutie. Zákon neumožňuje drobiť pozemky v extraviláne na menšie ako 3000 m². Preto ak oba pozemky po rozdelení nespĺňajú túto podmienku, reálne rozdelenie nie je možné.

V prípade spoluvlastníctva sa pokúste o dohodu s ostatnými spoluvlastníkmi. Alternatívne môžete zvážiť podanie žaloby na súd o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva.

Odporúčam poradiť sa s právnikom na detailnejšom určení ďalších krokov.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Rozdelenie pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, brat sa stal na základe osvedčenia o dedičstve po starých rodičoch a rodičoch vlastníkom pozemkov s tým, že v prípade predaja alebo finančného zisku je povinný prevziať podmienku vysporiadania ostatných spoludedičov. Na dedičskom konaní nás notárka uviedla do omylu, že pozemky sa nesmú drobiť a musia byť napísané na jediného dediča, hoci poručitelia zomreli pred 1. 9. 1995. Ustanovenia o zákaze drobenia pozemkov sa preto v tom čase na dedičstvo nevzťahovali. V čase dedičských konaní sme mali brať do úvahy skutočnosť, že poručitelia zomreli pred 1. 9. 1995, podľa zákona č. 40/1964 Zb. O tom sme my, dedičia, nevedeli. V súčasnosti máme všetci záujem, aby boli na listoch vlastníctva uvedení všetci zákonní dediči, nakoľko ide už o ďalšie dedičské generácie. Jedná sa o pozemky využívané ako orná pôda, pričom jeden pozemok je vo výhľadovom pláne po roku 2030 vedený ako územie na malopodlažnú bytovú zástavbu. Viete, prosím, poradiť, ako postupovať, aby bolo vlastníctvo pozemkov pre všetkých dedičov zabezpečené aj právne na listoch vlastníctva? Osobitne nás zaujíma vysporiadanie pozemku, ktorý je vo výhľade na prípadnú stavebnú výstavbu.

Odpoveď: Rozdelenie pozemku

(odpoveď odoslaná: 24.02.2025)

Dobrý deň,

pri riešení vášho problému je kľúčové pochopiť, že právny režim dedenia sa riadi zákonmi platnými v čase smrti poručiteľa. Vzhľadom na to, že vaši poručitelia zomreli pred 1. septembrom 1995, zákaz drobenia pozemkov, ktorého ste sa týkali, sa na vaše dedičské konanie nemal vzťahovať. Ak bola notárka pri dedičskom konaní v omyle, alebo vás uviedla do omylu, mohlo dôjsť k nesprávnemu prejednaniu dedičstva.

V prípade, že dedičské konanie bolo ukončené a osvedčenie o dedičstve nadobudlo právoplatnosť a uplynul tak dlhý čas, obávam sa, že zmena vlastníctva bude komplikovaná. Je to skôr na právnu analýzu, nakoľko treba posúdiť, aký čas už uplynul a či je možné ešte niečo riešiť. 


Podotázka: Rozdelenie pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, vlastním pozemok o rozlohe 770 m². Susedia na pravej a ľavej strane sú v poriadku, no zadná časť pozemku je problematická. Susedí s osobou, ktorá nám nič nedopraje a snaží sa robiť problémy so stavbou. Je možné rozdeliť pozemok na 2/3 vpredu, kde sa bude stavať, a 1/3 vzadu, čím by som sám sebe zaručil väčšiu kontrolu nad situáciou?

Odpoveď: Rozdelenie pozemku

(odpoveď odoslaná: 27.11.2024)

Dobrý deň, prečítali sme si Vami položenú otázku, z ktorej vyplýva problémový vzťah s vlastníkom susednej stavby a pričom Vaše pozemky susedia.

Na pozemku vo Vašom vlastníctve chcete postaviť rodinný dom, pričom chcete dosiahnúť, aby problémový sused nebol účastníkom stavebného  konania tým, že Váš pozemok rozdelíte na dva samostané pozemky geom. plánom.

Uvádzame, že ak by ste pristúpili k rozdeleniu pozemku, týmto Vám vzniknú len zbytočné náklady spojené s vypracovaním geom. plánu, keďže stavabené predpisy neuvádzajú, že účastníkom stavebného konania je výlučne len bezprostredný sused ako vlastník pozemku alebo ako vlastník stavby, ale vlastník susedného pozemku a vlastník susednej stavby/§ 33 zákona o výstavbe/.

Odporúčam vo veci postupovať riadne podľa zákona.


Trápi vás "Rozdelenie pozemku" a chcete pomôcť?

Podotázka: Rozdelenie pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, je možné oddeliť moju časť pozemku, keď sme na pozemku zapísaní štyria vlastníci? Chcela by som svoju časť oddeliť. Je vedená ako orná pôda mimo zastavaného územia, ale viem, že obec má vypracovaný územný plán na to pole. Je teda prosím možné oddeliť moju časť pozemku a ak áno, čo všetko k tomu treba? Ďakujem.

Odpoveď: Rozdelenie pozemku

(odpoveď odoslaná: 23.08.2024)

Dobrý deň,

oddelenie časti pozemku za účelom zrušenia podielového spoluvlastníctva je teoreticky možné, avšak musíte splniť viaceré podmienky vyplývajúce zo zákona. V rámci podielového spoluvlastníctva je dôležité, aby ste sa všetci spoluvlastníci dohodli na spôsobe jeho rozdelenia. Ak sa nedosiahne dohoda, je možné podať návrh na súd na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva.

V prípade, že sa predmetný pozemok nachádza mimo zastavaného územia obce a je vedený ako orná pôda, nesmie byť rozdelený na menšie celky, než stanovuje zákon. Od novely zákona č. 180/1995 Z. z. je minimálna výmera novovzniknutého poľnohospodárskeho pozemku 3 000 m². Týmto spôsobom sa snaží zabrániť neúčelnému drobeniu pôdy.

Ak je obecný územný plán spracovaný na dané pole a umožňuje jeho rozdelenie na stavebné parcely, je možné pristúpiť k projektovej zmene užívania pôdy. Tento proces zahŕňa vypracovanie a schválenie geometrického plánu, podanie návrhu na kataster a, samozrejme, získanie súhlasov všetkých spoluvlastníkov.

Odporúčam konzultovať tento proces s geodetom a právnikom so špecializáciou na majetkové právo, aby ste dodržali všetky zákonné postupy a predchádzali možným komplikáciám.


Podotázka: Rozdelenie pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, prosím vás, chcel by som odkúpiť časť pozemku od jedného pána. Už sme sa dohodli, aká približne veľká časť by to mala byť a za koľko. Potreboval by som však vedieť, aký postup by sme teraz mali zvoliť. Ďakujem.

Odpoveď: Rozdelenie pozemku

(odpoveď odoslaná: 06.07.2024)

Dobrý deň,

odkúpenie časti pozemku od jeho súčasného vlastníka je postup, ktorý vyžaduje splnenie niekoľkých krokov. Najprv je potrebné vyhotoviť geometrický plán, ktorým sa presne určí časť pozemku, ktorú chcete odkúpiť. Tento plán musí vypracovať autorizovaný geodet.

Následne budete potrebovať zmluvu o kúpe časti pozemku. Je potrebné uzavrieť túto zmluvu písomne s presným určením pozemku podľa nového geometrického plánu. Nezabudnite v zmluve zahrnúť všetky dôležité podmienky, ako sú kúpna cena, spôsob platby a termín odovzdania pozemku.

Po podpise zmluvy je nutné podať návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. K návrhu priložte kúpnu zmluvu a geometrický plán. Kataster nehnuteľností následne zapíše zmenu vlastníka na list vlastníctva. O tomto zápise budete písomne informovaní.

Pokiaľ ide o financovanie, odporúčam konzultovať s bankou možnosti hypotéky, ak kúpu nebudete realizovať z vlastných zdrojov. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Rozdelenie pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, zdedili sme dom s pozemkom, ktorý je však v dosť zlom stave, preto by sme ho radi zbúrali a postavili nový. Problémom je, že pozemok je pomerne úzky. Spolu s domom sme zdedili aj 2/3 záhrady vedľa neho. Rád by som sa opýtal, či je možné sa oddeliť od ostatných spolumajiteľov pôdy. Snažili sme sa vyjednávať o kúpe ich podielov, avšak jeden z vlastníkov nechce svoj podiel predať. Keby sa nám podarilo spojiť náš podiel záhrady s pozemkom, mohli by sme vytvoriť plnohodnotný pozemok pre stavbu rodinného domu. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Rozdelenie pozemku

(odpoveď odoslaná: 22.01.2024)

Dobrý deň, z otázky vyplýva, že ste vlastníkom starého domu s pozemkom a vlastníte podiel 23 z bezprostredne susediacej záhrady. Nie všetci spoluvlastníci súhlasia s oddelením vášho podielu na záhrade.

Úvodom odpovede poznamenávame že v zmysle právo nikoho nemožno nútiť, aby zotrval v podielovom spoluvlastníctve. A preto riešením by bolo vysvetliť ostatným podielovým spoluvlastníkom, aby pristúpili na oddelenie vášho podielu na pozemku. Toto je možné na podklade vyhotoveného geometrického plánu autorizovaným geodetom a následne na jeho podklade bude spísaná dohoda o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva v zmysle ust. § 141 Obč. zákonníka, ktorá podlieha vkladovému konaniu na katastrálnom odbore okresného úradu.

V prípade, že by to neviedlo k vami požadovanému výsledku, potom riešením je len podanie žaloby na súd o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva v zmysle ust. § 142 Obč. zákonníka, ktoré konanie je spojené s ďalšími nákladmi konania, vrátane súdneho poplatku a odmeny advokáta.

Von veci odporúčam kontaktovať advokáta.

Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.

 


Trápi vás "Rozdelenie pozemku" a chcete pomôcť?

Podotázka: Rozdelenie pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, vlastním dve parcely vedľa seba, z ktorých jednu v podiele 1/2 a druhú v podiele 1/2 + 1/4. Parcely majú výmeru približne 1300 m² a 1100 m², sú to orné pôdy v extraviláne, a v územnom pláne sú určené na výstavbu s funkčnými zónami F1, Z1. Ak ostatní vlastníci nejavia záujem o odpredaj alebo o dohodu na vysporiadanie, aká je možnosť, ako by som mohol svoje podiely sceliť a oddeliť sa od ostatnej časti?

Odpoveď: Rozdelenie pozemku

(odpoveď odoslaná: 20.01.2024)

Dobrý deň, v zmysle zákona platí, že nikoho nemožno nútiť, aby zotrvával v podielovom spoluvlastníctve proti svojej vôli.

Ak sa neviete s ostatnými spoluvlastníkmi dohodnúť, potom nemáte inú možnosť len obrátiť sa na súd. Môžete podať žalobu o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva a žiadať rozdelenie nehnuteľnosti. Avšak pokiaľ by sa jednalo o poľnohospodárske pozemky, potom tu platí zákaz delenia takýchto pozemkov, a síce rozdelením nemôžu vzniknúť pozemky menšej výmere než 3000 m2. V takomto prípade by súd musel postupovať pri vyporiadaní podľa druhého zákonného spôsobu vyporiadania podielového spoluvlastníctva a síce, že pozemok by prikázal jednému zo spoluvlastníkov za náhradu, nakoľko pozemky by sa považovali za nedeliteľné. Až v prípade, ak by žiadny zo spoluvlastníkov nehnuteľnosti nechcel, by súd mohol pristúpiť k predaju pozemkov a k rozdeleniu výťažku z nich medzi spoluvlastníkov podľa výšky ich spoluvlastníckych podielov.

Tiez treba pozrieť, či nejde o tzv. spoločnú nehnuteľnosť, pretože tam je takéto vysporiadanie vylúčené. To či ide o spoločnú nehnuteľnosť vyplýva z LV. 


Podotázka: Rozdelenie pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, mohlo by vás prosím zaujímať, či sa dá rozdeliť parcela označená ako C? Táto parcela má 1200 m2 a z toho realitná kancelária vlastní 130 m2. Nemôžeme sa však dohodnúť na sume za odkúpenie. Teda by sme radi vedeli, či je možné takúto parcelu rozdeliť.

Odpoveď: Rozdelenie pozemku

(odpoveď odoslaná: 25.09.2023)

Dobrý deň, pokiaľ sa parcela "C" nachádza v intraviláne obce, potom je táto v zásade deliteľná. Iný prípad by bol, ak by sa nachádza v extraviláne obce, dôsledkom čoho, by deliteľná nebola, nakoľko v prípade poľnohospodárskej pôdy platí zákonný zákaz drobenia pozemkov s tým, že delením takýchto pozemkov nesmú vzniknúť parcely menšie ako 3000 m2, okrem výnimiek. 


Podotázka: Rozdelenie pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, priateľ má dom s pozemkom na Slovensku. Chystá sa obidve odprevadiť, ale časť pozemku by ešte chcel odpredať susedovi. Čo všetko musí zaobstarať a ako ďalej postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Rozdelenie pozemku

(odpoveď odoslaná: 22.08.2023)

Dobrý deň, vo vami uvedenom prípade ak priateľ chce odpredať časť pozemku susedovi pred samotným predajom celej nehnuteľnosti, bude potrebné kontaktovať autorizovaného geodeta na odčlenenie časti pozemku, ktorý chcete predať susedovi. Následne na podklade geom. plánu bude vyhotovená kúpna zmluva, ktorou časť pozemku odpredá susedovi a ďalšia samostatná zmluva, ktorou odpredá zvyšok pozemku spolu s domom.

Vo veci odporúčam kontaktovať advokáta na spísanie zmlúv.


Trápi vás "Rozdelenie pozemku" a chcete pomôcť?

Podotázka: Rozdelenie pozemku (Občianske právo)

Dobrý deň, moja sestra a ja by sme si chceli rozdeliť záhradu, ktorú sme po našich rodičoch dostali darovacou zmluvou. Rozdeliť by sme ju chceli v pomere 2/5 a 3/5. Chcem sa opýtať, či stačí k návrhu na vklad vlastníckych práv do katastra nehnuteľností iba vyznačenie jednotlivých častí záhrady po vzájomnej dohode v mape určeného operátu, vytlačenej z katastrálneho portálu? Momentálne nepotrebujeme geometrický plán na presné určenie hraníc medzi časťami. Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Rozdelenie pozemku

(odpoveď odoslaná: 27.02.2023)

Dobrý deň,
na Vami položenú otázku uvádzame, že k tomu, aby v katastri nehnuteľností pri rozdelení pozemku na dve samostatné časti boli zapísané na Vás osobitne a osobitne na sestru, je nevyhnutne potrebný geometrický plán, čo vyplýva z ust. § 24 ods. 1 písm. g/ zákona o katastri nehnuteľností.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Rozdelenie pozemku" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.