POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Zrušenie a vyporiadanie súdom - postup

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo,

Otázka: Zrušenie a vyporiadanie súdom - postup

Dobrý deň, chcem podať návrh na súd na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Ide o spoločné pozemky a stavby. Rád by som sa opýtal, aký je postup súdu v takýchto konaniach. Má súd presne stanovený postup na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva? Chcel by som to mať dopredu overené, aby som vedel, na čo sa mám pripraviť. Ďakujem.

Odpoveď: Zrušenie a vyporiadanie súdom - postup

Dobrý deň, ako vyplýva z nižšie uvedeného rozsudku NS ČR súd v takýchto prípadoch zohľadňuje dve kritériá, a to veľkosť spoluvlastníckych podielov a účelné využitie veci. Ak nie sú podiely spoluvlastníkov rovnaké, resp. sú medzi nimi výrazne rozdiely, súd ich musí zohľadniť a napríklad pri podieloch 10:90 je vysoká pravdepodobnosť, že súd prikáže vec do vlastníctva spoluvlastníka s podielom 90. V prípade, že by išlo o stavebné pozemky, ktoré by i po rozdelení boli účelne využiteľné, súd bude skúmať možnosť rozdelenia veci a záujem spoluvlastníkov stať sa výlučnými vlastníkmi menších pozemkov.

Rozsudok NS ČR sp. zn. 22 Cdo 2503/2004

Pre rozhodnutie o zrušení a vysporiadaní podielového spoluvlastníctva súdom , a to nielen prikázaním doteraz spoločnej veci niektorému (niektorým) z existujúcich podielových spoluvlastníkov za náhradu , ale aj rozdelením veci, ustanovuje zákon v § 142 ods. 1 veta druhá OZ dve kritériá: veľkosť spoluvlastníckych podielov a účelné využitie veci. Pre prípad, že rozdelenie veci nie je dobre možné, má súd vec prikázať jednému alebo viacerým spoluvlastníkom za primeranú náhradu - § 142 odsek 1 tretia veta OZ, pričom sa na tomto mieste súdu tiež ukladá prihliadnuť k tomu, aby sa vec mohla účelne využiť .

Ak spoluvlastnícke podiely niektorých účastníkov konania o zrušení a vysporiadaní podielového spoluvlastníctva , ktorí chcú zotrvať v spoluvlastníctve pri vylúčení zostávajúceho účastníka konania zo spoluvlastníctva za náhradu, sú vo svojom súhrne také veľké ako podiely toho, kto má byť zo spoluvlastníctva vylúčený, nie je hľadisko veľkosti podielov pre výsledok konania dobre použiteľné, resp. významné, keďže v takomto prípade žiadna zo sporných strán nemá väčší spoluvlastnícky podiel než druhá. Pri prejavení vôle niektorých spoluvlastníkov zotrvať s niektorými z ostatných spoluvlastníkov v podielovom spoluvlastníctve, je potrebné pri aplikácii kritéria veľkosti podielov ich podiely sčítať.