Dobrý deň,
vo veci vyporiadania máte v podstate tri možnosti :
1./ Dohodnúť sa písomne na vyporiadaní BSM. Uvádzame, že ak predmetom vyporiadania je nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná a účinnosť nadobúda vkladom do katastra nehnuteľností. Písomná forma je zo zákona povinná ak ide o nehnuteľnosť. Z dôvodu právnej istoty odporúčame písomnú formu aj pri ostatnom majetku hnuteľnom, vrátane prípadných dlhov (pôžičky a podobne). Ak by ste sa dohodli aj ohľadom dlhov, uvádzame, že dohoda nie je pre veriteľov právne záväzná a preto aj v tejto otázke dlhov odporúčame následne kontaktovať veriteľov, aby došlo k písomnej dohode aj s prísl. veriteľom v písomnej forme.
2./ Ak sa s manželom nedohodnete na vyporiadaní BSM dohodou, potom v lehote do 3 rokov môžete podať návrh na súd o vyporiadanie BSM.
3./Ak sa s manželom nedohodnete, a ani nebude podaný návrh na súd v lehote do 3 rokov, potom zo zákona platí, že k vyporiadaniu došlo v zmysle ust. § 149 ods. 4 Obč. zákonníka :
"Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné."
Dohodu o vyporiadaní odporúčame nechať vypracovať advokátovi, aby ste mali právnu istotu, že dohoda bude právne perfektná.