Darovacia zmluva a zápis do katastra

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Darovacia zmluva a zápis do katastra

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Som opatrovateľkou svojho uja, ktorý sa rozhodol darovať mi byt. Už sme si spísali zmluvu a podali ju na kataster. Informovali nás, že spracovanie trvá 30 dní. Po uplynutí 30 dní však byt stále nebolo možné zapísať do katastra, pretože podľa katastra zmluva obsahovala chybu. Túto chybu opravil notár, ale na katastri mi oznámili, že proces bude trvať ďalších 30 dní. Ujo sa chystá na operáciu a má obavy, že by mohol zomrieť ešte predtým, než bude byt prepísaný na mňa, čo by znamenalo, že nič nedostanem. Notár mi však ubezpečil, že to takto nie je a že dom neprídeme, aj keby sa s ujom niečo stalo. Rada by som sa opýtala, či je to pravda, ako tvrdí notár. Som z toho už zúfalá, volala som aj na kataster, no tam ma odbili s tým, že je ich málo a majú na to 30 dní. Ujo ide na operáciu v pondelok a denne sa ma na túto tému vyptáva, aby som so situáciou niečo robila. Budem veľmi vďačná, ak mi môžete poradiť, či môžem uja upokojiť, alebo či treba urobiť nejaké ďalšie kroky. Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Darovacia zmluva a zápis do katastra

Dobrý deň. Notár má pravdu v tom, že ak bola zmluva uzavretá počas života darcu a tento darca by sa nedožil vkladu do katastra nehnuteľností, tak potom aj dedičia sú viazaní prejavom vôle poručiteľa uvedenom v prevodnej zmluve (vyplýva to z ustálenej rozhodovacej praxe súdov). Inak povedané, ak za zmluva uzavrela za života a vklad by sa mal vykonať až po smrti, nič by to nemalo zmeniť na tom, že predmet darovania bude na Vás nakoniec prepísaný. Takže sa nemusíte obávať. Bude to možno trvať dlhšie, ak by zomrel, ale nič to nemení na veci, že na to máte právo.