Dobrý deň,
na Vašu otázku predkladáme odpoveď :
Vo veci sme pozerali aj internetovú stránku mesta Prešov, kde vo VZN č. 9/2016 je uvedené, že Mesto Prešov uzatvára nájomné zmluvy ohľadom bytov vo vlastníctve mesta len na dobu určitú (čl. I. bod 6.).
Pri riešení veci treba vychádzať z ust. Obč. zákonníka a textu samotnej zmluvy.
Z ust. Občianskeho zákonníka vyplýva :
§ 706 : " Ak nájomca zomrie a ak nejde o byt v spoločnom nájme manželov, stávajú sa nájomcami (spoločnými nájomcami) jeho deti, vnuci, rodičia, súrodenci, zať a nevesta, ktorí s ním žili v deň jeho smrti v spoločnej domácnosti a nemajú vlastný byt. Nájomcami (spoločnými nájomcami) sa stávajú aj tí, ktorí sa starali o spoločnú domácnosť zomretého nájomcu alebo na neho boli odkázaní výživou, ak s ním žili v spoločnej domácnosti aspoň tri roky pred jeho smrťou a nemajú vlastný byt.
(2) Ak sa prenajímateľ domnieva, že neboli splnené podmienky prechodu nájmu bytu podľa odseku 1, môže sa v lehote troch mesiacov odo dňa, keď sa o nich dozvedel, najneskôr však v lehote troch rokov odo dňa smrti nájomcu, domáhať na súde, aby určil, že k prechodu nájmu bytu nedošlo."
§ 707 : "Ak zomrie jeden z manželov, ktorí boli spoločnými nájomcami bytu, stane sa jediným nájomcom pozostalý manžel."
§ 708 : "Ustanovenia § 706 ods. 1 a 2 a § 707 ods. 1 platia aj v prípade, ak nájomca opustí trvale spoločnú domácnosť."
Poznámky : Pojem domácnosti vysvetľuje ust. § 115 Obč. zákonníka tak, že sa jedná o fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby.Uvádzame, že prihlásenie na trvalý pobyt na adresu nájomcu nenahrádza pojem spoločná domácnosť. Vo Vašom prípade bude rozhodujúce či ste boli spoločnými nájomcami bytu spolu s Vašou mamou Vy, Váš manžel a deti, teda nedošlo k nasťahovaniu do bytu v čase, keď už bola Vaša mama v špecializovanom ústave.
Pojem trvalé opustenie spoločnej domácnosti znamená, že domácnosť nájomca chce zrušiť a už ju neobnoviť, ktoré konanie - opustenie spol. domácnosti musí byť slobodným prejavom vôle nájomcu, teda Vašej matky.
Zhrnutie
1./ Či došlo k prechodu nájmu bytu na Vás spolu s Vašou rodinou bude závisieť od posúdenia okolností, rozhodujúci je stav v čase opustenia spol. domácnosti Vašou mamou, teda či v tomto čase ste boli spoločnými nájomcami bytu, ktorí sa starali o spoločnú domácnosť nájomcu.
2./ Ak by Mesto Prešov nesúhlasilo s prechodom nájmu bytu musí podľa § 706 ods. 2 Obč. zákonníka musí sa domáhať na súde určenia, že k prechodu nájmu bytu nedošlo a to v lehote do 3 mesiacov najneskoršie do 3 rokov. Predpokladáme, že v samotnej zmluve o nájme je uvedené, že máte povinnosť oznámiť Mestu Prešov rozhodujúce okolnosti v súvislosti so zmluvou o nájme, preto odporúčame okolnosť, že Vaša mama je v špecializovanom ústave oznámiť Mestu Prešov.
3./ Vysťahovať z bytu by ste sa museli až na základe súdneho rozhodnutia, ktorým by Vám súd určil povinnosť vysťahovať sa z bytu. Pokiaľ sa jedná o bytovú náhradu platí ust. § 712c/ Obč. zákonníka : " Ak tento zákon neustanovuje inak, nájomca nie je povinný vysťahovať sa z bytu a byt vypratať, kým nie je pre neho zabezpečená zodpovedajúca bytová náhrada. Spoloční nájomcovia majú právo len na jednu bytovú náhradu."
4./ Ak by vo Vašom prípade nemalo dôjsť k prechodu nájmu bytu a Mesto Prešov by chcelo podať žalobu na súd podľa vyššie uvedeného bodu 3.) možnosťou pre Vás je je požiadať Mesto Prešov l. o poskytnutie sociálneho bývania v nájomnom byte podľa čl. 2 bod 1. VZN 9/2016 Mesta Prešov resp. o pridelenie predmetného bytu do nájmu Vám.
Budeme radi, ak nám dáte vedieť ako ste dopadli.