POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Povinnosť zabezpečiť náhradné bývanie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Povinnosť zabezpečiť náhradné bývanie

Dobrý deň, rada by som sa Vás opýtala na situáciu, v ktorej sa nachádzame s priateľom. Nedávno sme od jeho súrodencov odkúpili byt. Jeho sestra tam momentálne býva, avšak jej nájomná zmluva skončila už 31. 12. 2016. Dohodli sme sa, že sa vysťahuje na konci februára, no doteraz sa tak nestalo. Hoci s predajom bytu súhlasila, zaujímalo by ma, či máme my ako noví majitelia bytu povinnosť jej hľadať náhradné bývanie. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Povinnosť zabezpečiť náhradné bývanie

Dobrý deň, náhradné bývanie, resp. ubytovanie má povinnosť prenajímateľ zabezpečiť v niektorých prípadoch vypovedania nájomnej zmluvy počas jej trvania. Ak nájomná zmluva bola ukončená uplynutím doby, na ktorú bola uzatvorená nie je povinný prenajímateľ zabezpečiť pre nájomcu nehnuteľnosti náhradné bývanie. Vzhľadom na to, že sa pri nájmoch bytov neuplatní predlžovanie nájomnej zmluvy automaticky zo zákona, v súčasnosti jeho sestra užíva nehnuteľnosť bez akéhokoľvek právneho dôvodu. Vášmu priateľovi jednak vzniká právo od nej požadovať vydať bezdôvodné obohatenie za užívanie nehnuteľnosti (vo výške bežného nájomného za každý mesiac užívania), ale tiež podať žalobu na súd ohľadom vypratania nehnuteľnosti, ak ju nechce dobrovoľne opustiť. Po ukončení súdneho konania bude mať Váš priateľ exekučný titul na vypratanie nehnuteľnosti súdnym exekútorom, ak by byt nechcela dobrovoľne opustiť ani po ukončení súdneho konania.