Rozdelenie ornej pôdy

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Košice

Otázka: Rozdelenie ornej pôdy

Sme traja vlastníci ornej pôdy. Každý z nás má svoj podiel na parcele, ktorá je rozdelená na tri časti - parcelu 1, 2 a 3. Jeden z vlastníkov chce mať svoj podiel na jednej parcele. S týmto sme obaja súhlasili. Geodet príde zamerať pozemok. Prvý vlastník chce, aby bol pozemok prerozdelený. Súhlas sme mu dali a on sa zaviazal zaplatiť za vymeranie (700 €). Upozornil nás však, že aj my musíme prispieť na túto čiastku. Požiadavka na geodetické práce však bola jeho. Musíme preto aj my prispieť na platbu? Ďakujem.

Odpoveď: Rozdelenie ornej pôdy

Dobrý deň, ďakujeme za otázku, na ktorú odpovedáme nasledovne :

ROZBOR OTÁZKY

Z otázky,aj keď  to v nej nie je priamo uvedené, predpokladáme, že vyčlenením pozemku spoluvlastníka č. 1  dôjde k jeho "odídeniu" z podielového spoluvlastníctva, kde Vaše podiely boli v pomere 1/3 k celku. Teda odčlenením spoluvlastník č. 1 získa samostatnú parcelu s novým parcelným číslom a dôjde k zrušeniu spoluvlastníctva a vzniknú dve nové parcely  :
1./ terajší stav je  3 spoluvlastníci, všetci v podiele 1/3 k celku,
2./ po zameraní a  zmluvnom dojednaní vzniknú dve samostatné parcely a to pôvodného spoluvlastníka č. 1, kde bude jediným výlučným vlastníkom  a druhá parcela vlastnícky patriaca spoluvlastníkom č. 2 a 3 v podiele 1/2 k celku.

Základná právna úprava Vami uvedenej problematiky je obsiahnutá v ust. Občianskeho zákonníka.

Pre Vás je dôležité vedieť nasledovné :
1./ Vlastník je v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním. Všetci vlastníci majú rovnaké práva a povinnosti a poskytuje sa im rovnaká právna ochrana.

2./ Vec môže byť v spoluvlastníctve viacerých vlastníkov. Spoluvlastníctvo je podielové alebo bezpodielové. Bezpodielové spoluvlastníctvo môže vzniknúť len medzi manželmi.

3./ Pri podielovom spoluvlastníctve podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci. Ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak, sú podiely všetkých spoluvlastníkov rovnaké.  Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne. O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.
Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.

4./ Ohľadom objednávky geometrického plánu ("GP") uvádzame, že  záväzkovým vzťahom je právny vzťah, z ktorého veriteľovi vzniká právo na plnenie (pohľadávka) od dlžníka a dlžníkovi vzniká povinnosť splniť záväzok. Tu platí aj vyššie uvedené ustanovenie Obč. zákonníka  nasledovne : "O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd. Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd."

Predpokladáme, že otázku GP pred za terajšieho stavu nebudete riešiť cestou súdu.

ODPORÚČANIE

1./ Zisťovali sme si ceny za GP na rozdelenie resp. odčlenenie pozemku na internete. Cena za GP na odčlenenie pozemku vo výške 700,- €, aj keď ste sa na otázku ceny nepýtali, uvádzame, že cenu 700 € považujeme za nie primeranú. Odporúčame Vám overiť si ceny podobných resp. obdobných GP na internete prípadne u iného geodeta. Odporúčame Vám vyžadovať predložiť cenovú ponuku, doklad o úhrade, vrátane GP pre Vaše potreby.

2./ Uvádzame, že vo Vašom prípade dôjde v skutočnosti k zrušeniu podielového spoluvlastníctva a k vzniku dvoch samostatných parciel, kde vlastníkom jednej bude bývalý spoluvlastník č. 1 a druhá parcela, ktorá bude v spoluvlastníctve 2. a 3. Uvádzame súčasne, že zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva rozdelením nehnuteľnosti nie je možné bez geometrického plánu, na ktorom je vyznačené rozdelenie predtým spoločnej parcely, výmera a čísla nových parciel. V GP geodet vyznačí novú hranicu a uvedie nové parcelné čísla a druhy pozemkov pre nové parcely. Pri rozdeľovaní pozemkov musia byť rešpektované zákonné obmedzenia, ako napríklad obmedzenie drobenia pozemkov patriacich do pôdneho a lesného fondu v extraviláne, či zmena druhu pozemku. V písomnej časti geodet vo výkaze výmer vyčísli zmeny výmer dotknutých parciel a uvedie výmery nových parciel. Hotový GP autorizačne overí a skontroluje katastrálny odbor, ktorý ho úradne overí, až následne je GP použiteľný ako podklad pre právne úkony v katastri nehnuteľností, t.j. je zapísateľný s príslušnou zmluvou.

3./ Ak spoluvlastník č. 1 zabezpečí vyhotovenie GP, je to nevyhnutné pre usporiadanie vzťahov ohľadom celého pozemku a teda na úžitok všetkých.  Bez GP nie je možná zmena v katastri nehnuteľnosti. Bude vecou Vašej dohody, ako sa budete podieľať na úhrade za GP. Ak zmena ohľadom pozemku,resp. jeho rozdelenia, bola vyvolaná iba na základe žiadosti spoluvlastníka č. 1, potom by ju mal aj platiť v celosti on. Odporúčame túto otázku riešiť v samotnej zmluve, s tým, že Vám spoluvlastník č. 1 musí predložiť doklady vrátane dokladu o úhrade ceny vopred.

4./ V otázke nepíšete druh pozemku. Len poznamenávame, že v zmysle ust. zák. č. 180/1995 Z. z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom platí § 23 (citujeme) :
"Ak tento zákon neustanovuje inak, nemôže na základe právneho úkonu alebo rozhodnutia súdu o vyporiadaní spoluvlastníctva alebo rozhodnutia o dedičstve vzniknúť rozdelením jestvujúcich pozemkov uvedených v § 21 ods. 1 pozemok menší ako 2 000 m2, ak ide o poľnohospodársky pozemok, alebo pozemok menší ako 5 000 m2, ak ide o lesný pozemok. Výnimky z tohto pravidla stanovuje zákon v ust. §§ 24.

Uvedené neplatí v prípade, ak

a) sa pozemok rozdeľuje na účely výstavby alebo na iné účely, na ktoré by ho bolo možné vyvlastniť, alebo sa pozemok rozdeľuje podľa projektu pozemkových úprav,

b) ide o bezplatný prevod alebo prechod pozemkov podľa osobitného predpisu /reštitúcie/,

c) sa odčleňuje časť pozemku od pozemku, ktorý je uvedený v § 1 ods. 1, a táto časť sa pričleňuje k susednému pozemku, pričom sa nevytvára samostatný nový pozemok,

d) ide o pozemok, na ktorom sa majú zriadiť záhrady v území určenom územným plánom obce na záhradkárske a rekreačné účely.

ZÁVER

Záverom uvádzame, že ak by ste potrebovali pomoc so zmluvou, resp. s jej kontrolou, môžete sa obrátiť na našu advokátsku kanceláriu na hlavný email  (http://advokat@ficek.sk) a to podľa postupu uvedeného na úvodnej stránke pána JUDr. FICEKA.

Ak  by sa Vám odpoveď na Vašu otázku pozdávala trochu obšírna, uvádzame, že našim cieľom je zodpovedanie otázky,  a aj to, aby pýtajúci sa získal aj prehľad o súvislostiach a nadväznostiach riešenia jeho problému.

Dúfame, že naša právna rada Vám pomôže.
Budeme radi, ak nám dáte vedieť ako ste dopadli.